Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв


Бошкова Ольга Леонідівна. Сушіння короткорізаних макаронних виробів із застосуванням мікрохвильового електромагнітногополя : Дис... канд. наук: 05.18.12 - 2008.



Анотація до роботи:

Бошкова О.Л. Сушіння короткорізаних макаронних виробів із застосуванням мікрохвильового електромагнітного поля. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.12 – Процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв. – Одеська національна академія харчових технологій,
Одеса, 2007.

У дисертаційній роботі аналітично й експериментально досліджене сушіння короткорізаних макаронних виробів із застосуванням енергії електромагнітного поля мікрохвильової частоти, з метою визначення оптимальних режимів сушіння, а також дослідження особливостей процесу виведення вологи з колоїдного капілярно-пористого тіла при об'ємному підведенні теплоти. У дисертації запропонована математична модель процесу сушіння для макаронного виробу, довжина якого дозволяє зневажити кінцевими ефектами. Рішення закладених у модель диференціальних рівнянь дає можливість розрахувати середній вологовміст і температуру матеріалу. Порівняння експериментальних і розрахункових даних показує хорошу збіжність. Для визначення основних закономірностей процесу сушіння в рамках поставленої задачі були проведені експерименти, при яких досліджувався вплив форми виробів, маси завантаження, потужності, що підводиться, експозиції МХ нагрівання на тривалість процесу і якість кінцевого продукту. Отримано, що раціонально періоди МХ нагріву чергувати з періодами, протягом яких волога, яка вийшла до поверхневих шарів, випаровується. Експериментальні дані задовільно узагальнюються аналітичною залежністю в безрозмірному виді, яка застосовна для макаронних виробів різного виду в досліджуваному діапазоні параметрів процесу. Визначені режими сушіння, які можуть бути рекомендовані для промислового застосування. Розроблена конвеєрна установка, яка реалізує циклічне сушіння макаронних виробів. Розрахунки показують, що запропонована технологія сушіння економічно вигідніше використовуваної в цей час технології, заснованої на конвективному підводі теплоти.

  1. Досліджена і експериментально обґрунтована можливість сушіння макаронних виробів з використанням мікрохвильового поля. Отримані раціональні режими сушіння, при використанні яких якість виробів відповідає існуючим стандартам, а тривалість сушіння та економічна ефективність дозволяє перейти до створення нових ефективних сушарок з кращими показниками енергозбереження.

  2. Розроблена математична модель сушіння для макаронних виробів адекватно відображає залежність основних характеристик процесу сушіння (вологовмісту, температури) від теплофізичних характеристик (теплоємності, щільності, коефіцієнту тепловіддачі) та потужності МХ поля.

  3. Встановлено, що математична модель сушіння одиничного макаронного виробу при МХ нагріванні з використанням коефіцієнтів ослаблення, які були отримані експериментально, вірно описує кінетику сушіння, що підтверджується результатами зіставлення розрахункових і експериментальних даних.

  4. Виявлено, що розрахункові дані, отримані для плоских макаронних виробів і для виробів, які можна представити як плоскі (при співвідношенні зовнішнього й внутрішнього діаметрів ), задовільно погодяться з експериментальними даними. Встановлено, що розрахункові аналітичні формули для вологовмісту й температури макаронних виробів при МХ сушінні можна використати як елемент розрахунку для способів сушіння, що використовують циклічні режими.

  5. Доведено, що колоїдні властивості матеріалу не дозволяють рекомендувати однократний МХ нагрів, тому що в матеріалі можуть утворюватися повітряні кульки.

  6. Встановлено, що під час мікрохвильового нагрівання температура матеріалу не повинна перевищувати 60 оС, у протилежному випадку будуть відбуватися неприпустимі зміни структури матеріалу й втрата їх товарного виду.

  7. Встановлено, що для раціонального використання електроенергії, а також для отримання необхідного товарного виду макаронних виробів, слід чергувати періоди МХ підводу енергії з періодами паузи – під час паузи температура матеріалу не повинна знижуватися більш ніж на 5 оС, тому що при подальшому нагріванні більше енергії буде витрачатися на нагрівання матеріалу.

  8. Експериментально встановлено, що ККД камери при сушінні макаронних виробів, із властивими цьому матеріалу діелектричними характеристиками, не перевищує 57 % при вихідній потужності магнетрона 180 Вт. При цьому для нагрівання води значення ККД становить 70 %. Для збільшення ККД доцільно використати нові магнетрони, максимальне значення ККД яких становить 90 %.

  9. Доведено, що при безперервному підведенні МХ енергії можливо зменшення потужності, необхідної для сушіння даної кількості макаронних виробів, в 3 рази, в порівнянні з конвективною сушаркою. Також режим із продувкою (20 с - МХ нагрівання + 1 хв продувка гарячим повітрям - 5 циклів, потім - 15 с МХ + 1 хв - продувка - 5 циклів) в 3,75 рази зменшує енерговитрати. Однак, практично цей режим важко реалізувати. Тому до практичного використання рекомендується режим, при якому експозиція в МХ полі чергується з паузою в продовж 60 с.

  10. Показано, що отримані дані з кінетики сушіння макаронних виробів в МХ полі можуть бути основою для розробки мікрохвильової сушарки. Для забезпечення рівномірного сушіння при використанні мікрохвильової енергії доцільно застосовувати конвеєрну установку, однак треба особливу увагу приділяти безпеці роботи й звести до мінімуму втрати МХ енергії через технологічні вікна. Для цього вхід у пристрій і вихід повинні бути розраховані як позамежні хвилеводи. Для забезпечення зонального нагрівання макаронних виробів доцільно використати рупорні антени, які передають МХ енергію.

Перелік опублікованих наукових праць

  1. Калинин Л.Г. Моделирование процесса извлечения влаги из капиллярно-пористых структур под воздействием микроволнового электромагнитного поля / Л.Г. Калинин, О.Л. Бошкова // Наук. пр. ОНАХТ № 28, Т.2, Одесса,– 2006.–
    С. 275-278.

Сформулювала модель виділення вологи з капілярно-пористих тіл під впливом мікрохвильового поля для матеріалів з різним значенням еквівалентного діаметру пор.

  1. Бошкова О.Л. Особенности сушки макаронных изделий в микроволновом поле / Л.Г. Калинин, О.Л. Бошкова // Тепловые режимы и охлаждение радиоэлектронной аппаратуры – 2007. – Вып.1 С. 105-110.

Здобувач на підставі даних власних експериментів провела теплові розрахунки експериментів з ціллю виявлення залежності ККД робочої мікрохвильової камери від маси завантаження та потужності магнетрона та навела необхідні рекомендації щодо вибору режимних параметрів сушіння.

  1. Бошкова О.Л. Математическое моделирование сушки макаронных изделий в тонком слое при микроволновом нагреве / Л.Г. Калинин, О.Л. Бошкова //
    Наук. пр. ОНАХТ № 30, Т.1, Одеса – 2007.– С. 30-35.

Здобувач розробила математичну модель процесу сушіння макаронних виробів в диференціальної формі та отримала її рішення у вигляді залежностей вологозмісту та температури матеріалу від часу сушіння та порівняла дані аналітичного розрахунку з експериментальними даними.

  1. Бошкова О.Л. Особенности режимов сушки макаронных изделий/Калинин Л.Г., Бошкова О.Л. // Наук. пр. ОНАХТ № 30, Т.1, Одеса – 2007.–
    С. 133-137.

Здобувач отримала криві кінетики сушіння макаронних виробів при різних значеннях потужності мікрохвильового поля, отримала та навела узагальнюючі залежності, проаналізувала результати та навела рекомендовану к впровадженню установку для сушіння макаронних виробів.

  1. Бошкова О.Л. Устройство для сушки макаронных изделий с применением микроволнового нагрева / Л.Г.Калинин, О.Л. Бошкова // Наук. пр. ОНАПТ № 30, Т.2, Одеса – 2007.– С. 203-206.

Здобувач отримала основні параметри роботи мікрохвильового пристрою конвеєрного типу, схемне рішення якого дозволяє здійснити циклічний нагрів матеріалу

  1. Бошкова О.Л. Исследование кинетики выхода влаги их пористого материала под действием микроволнового излучения / Л.Г. Калинин, И.Л. Бошкова,
    О.Л. Бошкова // Мат-лы I Межд. науч.-практ. конф. «Наука и технологии: шаг в будущее – 2006». Белгород, Руснаучкнига 2006 г. – Т.14. «Технические науки». –
    С. 82 – 84.

Здобувач здійснила проведення експериментів, провела обробку експериментальних даних та аналіз результатів.

  1. Бошкова О.Л. Сушка макаронных изделий с использованием пульсирующих режимов микроволнового нагрева / Л.Г. Калинин, О.Л. Бошкова // Тез. докл. II Межд. Науч.-практ. конф. «Пищевые технологии – 2006». ОНАПТ,
    Одесса-2006. - С. 77.

Розробила методики проведення експериментів, виконала експериментальні дослідження та отримала рекомендації стосовно раціонального режиму сушіння макаронних виробів.