Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія цукристих речовин


Кобер Віктор Теодорович. Розроблення cпособів інтенсифікації цукрових утфелів : Дис... канд. наук: 05.18.05 - 2002.



Анотація до роботи:

Кобер В.Т. Розроблення способів інтенсифікації уварювання цукрових утфелів.– Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.05 – технологія цукристих речовин, Національний університет харчових технологій, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена удосконаленню технології уварювання цукрового утфелю.

На основі проведених досліджень науково обгрунтовано можливість інтенсифікації промислової кристалізації цукрози вдуванням неконденсованих газів. Розробленим розрахунково-експериментальним методом вперше визначено миттєву швидкість кристалізації цукрози в умовах уварювання цукрових утфелів і виведено математичну залежність її від вмісту кристалів, температури, коефіцієнта пересичення та чистоти міжкристального розчину. Розроблено й впроваджено у виробництво на Гнідавському цукровому заводі спосіб уварювання утфелю 2 кристалізації. Промисловими дослідженнями встановлено, що за рахунок вдування неконденсованих газів в утфель тривалість його уварювання скорочується на 10...15 %, кольоровість зменшується на 7...10 %, а середній розмір кристалів цукру збільшується на 20...25 %.

  1. На основі теоретичних і експериментальних досліджень розроблено спосіб інтенсифікації уварювання утфелю ІІ кристалізації вдуванням неконденсованих газів.

  2. Розроблено принципово новий розрахунково-експериментальний метод визначення миттєвої питомої швидкості кристалізації цукрози в умовах уварювання цукрових утфелів.

  3. Лабораторними дослідженнями доведено, що миттєва питома швидкість кристалізації цукрози в умовах уварювання цукрових утфелів залежить від вмісту кристалів, температури, коефіцієнта пересичення міжкристального розчину та його чистоти, запропоновано емпіричну математичну залежність між цими величинами, яка може бути використана для розрахунків нових технологічних режимів.

  4. На основі лабораторних досліджень виявлено математичну залежність кількості розкладеної цукрози в умовах уварювання утфелю від температури, pH та чистоти міжкристального розчину, необхідну для оцінки ефективності застосування нових технологій.

  5. Дослідженнями уварювання утфелю ІІ кристалізації в промисловому вакуум-апараті встановлено, що на останніх стадіях цього процесу масообмін не досягає теоретично можливого, в зв’язку з чим виникає потреба його інтенсифікації.

  6. Лабораторними дослідами доведено, що при уварюванні утфелю І кристалізації швидкість масової кристалізації цукрози зростає за рахунок вдування водяної пари зі збільшенням вмісту кристалів від 5 до 30% відповідно на 10,0 та 20,3%.

  7. Встановлено, що ефективність вдування водяної пари зростає зі збільшенням вмісту кристалів та зменшенням чистоти міжкристального розчину, тому застосувати її доцільно на останніх стадіях уварювання утфелю ІІ кристалізації.

  8. Лабораторними дослідженнями доведено, що оптимальною кількістю водяної пари, яку вдувають при уварюванні утфелю І кристалізації, є 1,5 ... 2,0 %, ІІ кристалізації – 2,0 ... 3,0% до маси випареної води.

  9. Дослідженнями ефективності вдування водяної пари при уварюванні утфелів в лабораторних умовах показано, що оптимальною є температура перегріву пари на 7 ... 14єС.

  10. Промисловими дослідженнями доведено, що при вдуванні неконденсованих газів у другій половині процесу уварювання утфелю ІІ кристалізації в кількості 2,5 ... 3,5% до маси води, випареної за весь період варки, його тривалість скорочується на 10 ... 15%, а середній розмір кристалів цукру зростає на 20 ... 25%.

  11. Установлено, що при вдуванні неконденсованих газів та досягнутого при цьому скороченні тривалості уварювання утфелю ІІ кристалізації його кольоровість зменшується на 7 ... 10%.

  12. Економічний ефект від впровадження у виробництво на Гнідавському цукровому заводі розробленого способу інтенсифікації уварювання утфелю ІІ кристалізації складає 203 тис. грн. при переробці 100 тис. т цукрових буряків.

Публікації автора:

1. Кобер В.Т., Штангеєв В.О., Требін Л.І. Вплив коефіцієнта пересичення і чистоти міжкристального розчину на питому швидкість кристалізації цукрози в умовах уварювання утфелю // Цукор України.-2001.- №4.- С. 18-20.( Особистий внесок: участь в розробці методик експериментів, в їх проведенні, обробці та узагальненні результатів).

2. Кобер В.Т., Штангеєв В.О., Требін Л.І. Вплив вмісту кристалів і температури на питому швидкість кристалізації цукрози в умовах уварювання утфелю // Цукор України.-2001.- № 3.-С.16-17. ( Особистий внесок: проведення лабораторних досліджень, участь в обробці та узагальненні результатів ).

3. Штангеєв В.О., Григораш М.П., Кобер В.Т. Актуальні проблеми цукрової промисловості та її технічного рівня // Цукор України.-2001.- №1-2 (21).- С. 2-4. ( Особистий внесок: участь в проведенні аналізу роботи цукрових заводів).

4. Кобер В.Т., Штангеєв В.О., Требін Л.І. Долідження гідродинамічного способу інтенсифікації уварювання утфелів // Цукор України.-2002.- №1.- С. 31-33. ( Особистий внесок: проведення лабораторних досліджень, участь в обробці, узагальненню та публікації одержаних результатів).

5. Кобер В.Т., Штангеєв К.О., Савич А.Н. Интенсификация уваривания утфеля 2-й кристаллизации // Сахар.- 2002.- №2.- С. 50-51. ( Особистий внесок: підготовка та проведення досліджень, участь в обробці, узагальненню та публікації одержаних результатів).

6. Спосіб визначення питомої швидкості кристалізації цукрози в умовах уварювання гетерогенного цукрового розчину (Кобер В.Т., Штангеєв В.О., Требін Л.І.). Патент України на винахід № 42215 від 17.06.2002 р. Бюл. № 6. (Особистий внесок: участь в розробці суттєвих відмінностей та формули винаходу).

7. Кобер В.Т., Савич А.Н., Штангеєв В.О. Перевірка методу інтенсифікації процесу уварювання утфелю вдувом пари./ Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів і студентів. Програма і матеріали конференції. Київ, НУХТ, 2002. Ч.ІІ.-с.9.

8. Штангеев К.О., Кобер В.Т. Современные проблемы энергосбережения в сахарной промышленности.- Материалы второго международного семинара “Пути повышения эффективности работы сахарных заводов при переработке свеклы и сахара-сырца”-“Сахар-2002”, Москва МГУПП, 2002.-с.28. ( Особистий внесок: участь в проведенні аналізу сучасного стану енергозбереження на цукрових заводах).

9. Кобер В.Т. Інтенсифікація процесу уварювання утфелю ІІ кристалізації вдувом пари з аміачних відтяжок.- Матеріали науково-технічного семінару цукровиків України “Шляхи підвищення ефективності бурякоцукрового виробництва”, Київ, 2002.-с.180-181.( Особистий внесок: підготовка та проведення досліджень, участь в обробці, узагальненню та публікації одержаних результатів).

Крім того, подана заявка на видачу патенту:

Установка для дослідження питомої швидкості кристалізації цукрози в умовах кипіння цукрового утфелю. Заявка на видачу патенту України № 2002021494 від 22.02.2002 р. (Особистий внесок: участь в розробці суттєвих відмінностей та формули винаходу).