Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія жирів, ефірних масел і парфумерно-косметичних продуктів


513. Любченко Владислав Владиславович. Розробка технології видобування ефірних олій з нетрадиційної сировини: дис... канд. техн. наук: 05.18.06 / Національний технічний ун- т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Любченко В.В. Розробка технології видобування ефірних олій з нетрадиційної сировини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.06 - Технологія жирів, ефірних масел та парфюмерно-косметичних продуктів. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2004.

Дисертація присвячена розробці технології видобування ефірних олій з нетрадиційної сировини.

У роботі визначені фізико-хімічні показники та склад основних компонентів ефірних олій нових сортів хмелю. Досліджена стабільність складу біологічно-активних компонентів при зберіганні протягом двох років. На основі отриманих даних розроблена постійна фармакопейна стаття на ефірну олію хмелю.

На підставі виявлених кінетичних закономірностей і визначених технологічних режимів процесів гідродистиляції ефірної олії з хмелю та екстрагування шишок хмелю водою, розроблена та запропонована виробництву технологія комплексної переробки шишок хмелю з одержанням ефірної олії та сухого водорозчинного фітоекстракту.

З інтродукованих в зону Полісся ефіроолійних рослин одержані ефірні олії, визначені фізико-хімічні показники та розроблені і зареєстровані на них нормативні документи.

1. Одержані нові дані щодо вмісту в рослинах, хімічного складу та фізико-хімічних показників ефірних олій нових сортів хмелю та таких мало поширених культур: лофанту анісового, полину лікарського, борщовика Сосновського, чорнобривців, шавлії, хвойних (туї, ялини), змієголовника Молдавського, котовника лимонного.

2. Розроблена технологія комплексної переробки шишок хмелю з одержанням крім ефірної олії нових супутніх продуктів: сухого водорозчинного фітоекстракту та ксантогумолу.

3. Створена модифікована методика визначення вмісту ксантогумолу в шишках хмелю та лупуліні.

4. Розроблено нормативну документацію на ефірні олії: постійну фармакопейну статтю на ефірну олію хмелю ФС 42У-2/303-1125-01, технічні умови на ефірні олії малопоширених культур, визначено термін зберігання олій та зміну фізико-хімічних показників у часі.

5. Здійснено промислове виробництво ефірних олій нових сортів хмелю та малопоширених культур, сухого розчинного фітоекстракту і їх використання в харчовій та фармацевтичній галузях, що дало економічний ефект:

- від впровадження нормативної документації на ефірну олію хмелю за 2001 рік –858 тисяч гривень;

- від впровадження ефірних олій малопоширених культур (за перший рік впровадження) – 344 тисяч гривень.

Публікації автора:

1. В.Дьячок, Т.Грошовий, В.Я.Любченко, В.В.Любченко. Сухий екстракт хмелю // Харчова та переробна промисловість.-1999.-№9.- С.11.

Здобувач виконав експериментальну частину роботи, приймав участь в обробці даних та підготовці їх до публікації.

2. В.Любченко. Біологічно-активна речовина – ксантогумол // Харчова та переробна промисловість.-2002.-№6.-С.24-25.

Здобувач розробив лабораторне устаткування для технології комплексної переробки хмелю з одержанням екстракту гірких речовин з ефірною олією та ксантогумолу. Вивів формулу визначення необхідної кількості виборчого екстрагента для екстрагування ксантогумола з лупуліну.

3. В.Любченко. Ефірні олії хмелю, лофанту і їх використання // Хмелярство.-2001.-№ 21.-с.83-87.

Здобувач визначив вміст та фізико-хімічні показники ефірних олій нових сортів хмелю та лофанту анісового. Дослідив стабільність цих показників при зберіганні.

4. В.В. Любченко, І.М. Демідов. Ксантогумол - важливий біологічно-активний

компонент хмелю // Вісник Національного технічного університету „ХПІ”.- Харків: НТУ „ХПІ”.-2002.-№2.- С.105-108.

Здобувач визначив оптимальну концентрацію етанолу при екстрагуванні ксантогумолу з шишок хмелю та лупуліну. Дослідив вміст ксантогумола у високопродуктивних сортах і перспективних селекційних номерах хмелю. Приймав участь в підготовці публікації.

5.В.Любченко. Ефірні олії // Харчова та переробна промисловість.-2003.-№2.-С.18-19.

Здобувач розробив конструкцію та визначив технічні характеристики лабораторної установки для одержання ефірної олії як паровою відгонкою так і гідродистиляцією. Отримав ефірні олії з інтродукованих в зону Полісся України малопоширених культур.

6. В.В. Любченко, В.Я. Любченко, І.А. Юргутіс. Ефірні олії - компоненти в медицині, харчовій промисловості, парфумерії.// Матеріали VII -ї Міжнародної науково-практичної конференції „Нетрадиційне рослинництво, екологія та здоров’я”. – Алушта. – 1998.- С.706.

Здобувач дослідив властивості ефірних олій малопоширених культур, визначив їх концентрацію для розробки рецептур нових харчових продуктів.

7. В.В. Любченко. Інтродукція пряно-ароматичних рослин в зону Полісся України та їх використання // Труди VIII -ого Міжнародного симпозіуму „Нетрадиційне рослинництво, екологія та здоров’я” .- Алушта.-1999.- С.144-145.

Здобувач дослідив відсотковий вміст та фізико-хімічні показники ефірних олій. Приймав участь в розробленні відповідної нормативної документації.

Всі публікації містять результати безпосередньої роботи автора і відображають основні положення та висновки дисертаційної роботи.