Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія цукристих речовин


467. Куянов Володимир Вікторович. Комплексна оцінка технологічної якості гібридів цукрових буряків вітчизняної та зарубіжної селекцій: дис... канд. техн. наук: 05.18.05 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2004. - 20 с.



Анотація до роботи:

Куянов В.В. Комплексна оцінка технологічної якості гібридів цукрових буряків вітчизняної та зарубіжної селекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.05 – технологія цукристих речовин. Національний університет харчових технологій, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено комплексній оцінці технологічної якості гібридів цукрових буряків вітчизняної та зарубіжної селекції в період вегетації та при технічной стиглості, а також зміну їх хімічного складу та технологічних показників після зберігання. Встановлено, що гібриди зарубіжної селекції мають знижену стійкість до ураження фітопатогенними мікроорганізмами при зберіганні. Оптимізація набору сортів та гібридів у зоні бурякосіяння заводу виробничою потужністю 3 тис. тонн буряків на добу, їх збирання, зберігання та перероблення з урахуванням ступеню стиглості та стійкості до ураження фітопатогенними мікроорганізмами дасть можливість додатково одержати 292 т цукру.

Розроблено спосіб зберігання цукрових буряків у кагатах з використанням Септодору, на який одержано позитивне рішення на видачу патенту України. Здійснено промислове впровадження розробленого способу зберігання буряків. Розроблено та затверджено Технологічний регламент зберігання цукрових буряків з використанням препарату Септодор. Економічний ефект від впровадження становить 82 гривні на 100 тонн буряків.

За результатами системного аналізу літературних даних, теоретичних та експериментальних досліджень зроблена комплексна оцінка технологічної якості гібридів цукрових буряків вітчизняної та зарубіжної селекцій, з метою зменшення втрат цукрози розроблено регламент та спосіб зберігання цукрових буряків з використанням антисептика Септодор, доведено ефективність використання Септодору для пригніченння діяльності кагатної мікрофлори при зберіганні буряків у кагатах. Реалізація запропонованих

мікрофлори при зберіганні буряків у кагатах. Реалізація запропонованих заходів забезпечить підвищення ефективності виробництва та зменшення втрат цукрози при зберіганні та переробленні цукрових буряків.

1. Встановлено, що на 1 вересня біологічна урожайність коренеплодів українських сортів та гібридів становить 39,8 тонн з га, спільної селекції – 37,3; німецької – 36,2; шведської – 36,5; на 1 жовтня - відповідно 44,3; 49,6;46,6 та 46,2 тонн з га. На 1 вересня та на 1 жовтня біологічний збір цукру з га посівів відповідно становив для гібридів української селекції 5,22 та 7,65 тонн з га; спільної – 6,0 та 8,35; німецької – 5,78 та 7,98; шведської – 5,88 та 7,96 тонн з га.

2. Доведено, що гібриди української селекції характеризуються вищим на 4-8,4% вмістом лужних елементів, на 0,7-13,9% – амінного азоту, нижчою на 0,25-0,3% чистотою бурякового соку, нижчим на 0,13-0,38% виходом цукру порівняно з гібридами німецької та шведської селекцій.

3. Установлено, що при зберіганні у промислових кагатах найменша частка загнилих коренеплодів спостерігалась у українських гібридів і становила 3,3-12,6%, у гібридів спільної селекції – 5,6-15,9%, німецької – 7,5-24,8, шведської – 9,9-14,9%. Найнижчий вміст гнилої маси мали гібриди спільної селекції – 0,095%, українські гібриди мали 0,16%, гібриди шведської селекції – 0,27%, німецької – 0,43%. За показником середньодобових втрат цукрози при зберіганні кращими були гібриди спільної селекції, на другому місті українські гібриди, які мають середньодобові втрати на 10% вищі; у гібридів німецької та шведської селекції ці втрати вищі на 38 та 30%.

4. Доведено, що після зберігання коренеплоди зарубіжної селекції мають найвищий вміст редукуючих речовин та їх приріст порівняно з вихідними даними: відповідно, гібриди німецької селекції – 0,185% до маси буряків та 194%(відн.), шведської – 0,172% та 209%; гібриди української селекції – 0,128% та 140%. Найвищі показники чистоти бурякового та очищеного соків мають коренеплоди цукрових буряків спільної селекції – 88,57% та 91,38%, на другому місці гібриди української селекції – 88,3% та 91,37%, за ними шведської селекції – 88,15% та 91,17%, найнижчі показники мають буряки німецької селекції – 87,95% та 91,26%.

5. Доведено, що після зберігання коренеплодів приріст вмісту цукрози у мелясі становив для українських гібридів 6,5%, для гібридів спільної селекції – 7,7%, шведської – 10,8%, німецької – 16%. За абсолютним значенням показники для буряків зарубіжних селекцій зрівнялись з вітчизняними. Найвищий вихід цукру мають українські гібриди – 13,65%, на другому місці – гібриди шведської селекції з показником 13,30%, на третьому – гібриди спільної селекції –13,20%, найнижчий результат у гібридів німецької селекції- 13,03%.

6. Доведено, що найвищий біологічний збір цукру з га посівів мають після зберігання гібриди спільної селекції – 6,48 т/га, за ними – українські й шведські гібриди, відповідно, 6,14 та 6,13 т/га, найнижчий показник у гібридів німецької селекції –5,82 т/га.

7. Доведено, що переваги гібридів іноземного походження у технологічній якості та урожайності значною мірою втрачаються при зберіганні буряків у кагатах. Рекомендується перед внесенням нових гібридів у Реєстр сортів рослин України здійснювати перевірку їх технологічної якості та стійкості до ураження фітопатогенними мікроорганізмами в умовах промислового буряківництва та зберігання у виробничих умовах.

8. Рекомендується в зоні бурякосіяння кожного заводу оптимізувати набір гібридів за критерієм найвищого виходу цукрози таким чином, щоб на період пуску мати 20% технічно стиглих буряків, весь вересень працювати з 3-5 добовим запасом коренеплодів, на зберігання укладати стійкі до фітопатогенних мікроорганізмів коренеплоди. Гібриди зарубіжної селекції потрібно збирати й переробляти без зберігання, у разі необхідності короткострокового зберігання їх потрібно укладати в окремі кагати. Встановлено, що очікувана економічна ефективність від оптимізації набору гібридів й удосконалення режиму збирання, зберігання та перероблення коренеплодів для заводу виробничою потужністю 3 тис. тонн буряків на добу становить 292 тонни цукру на суму 577,6 тисяч гривень.

9. Доведено фунгіцидний вплив дезинфікуючого препарату Септодор на основні збудники кагатної гнилі. На десяту добу препарат у концентраціях 0,05 – 0,1% пригнічував ріст міцелію основного збудника кагатної гнилі, Botrytis cinerea, на 90%; Fusarium culmorum – на 52-56%; Rhisopus nigricans – на 90-91,7%. Математичною обробкою експериментальних даних встановлено, що оптимальною концентрацією при короткостроковому зберіганні буряків є 0,07% розчин, для середніх термінів зберігання- 0,042%; для довготривалого зберігання – 0,041%-ний розчин Септодору.

10. Розроблено математичні моделі прогнозування кількості загнилих коренеплодів, вмісту гнилої маси та середньодобових втрат цукрози при зберіганні буряків у кагатах, оброблених розчинами біоцидного препарату Септодор, залежно від тривалості зберігання.

11. Розроблено спосіб та затверджено Регламент зберігання цукрових буряків з використанням препарату Септодор та одержано позитивне рішення на видачу патенту України. Промисловими випробуваннями доведена економічна ефективність препарату при обробці коренеплодів перед зберіганням, яка становить 82,67 грн. на 100 т буряків.

Публікації автора:

Монографії

1.Технологічна якість цукрових буряків та підвищення ефективності виробництва цукру// Мількевич В.М., Куянов В.В., Ю.С. Іоніцой та інш. К.: Укр. Фітосоціол. Центр.-2000.-130 с.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання розділу монографії.

2.Сахарная свекла. Проблемы повышения технологических качеств и эффективности переработки// Л.И.Чернявская, Ю.С.Ионицой, В.О.Штангеев, В.Н.Кухар, В.М.Милькевич, В.В.Куянов//К.: Укр.социол.центр.-2003.-308 с.

Особистий внесок: участь у написанні рукопису 3 розділу.

Статті у фахових виданнях

1.Вплив сортових особливостей на формування технологічної якості і зберігання цукрових буряків /В.В.Куянов, В.О.Князєв, О.Г.Томіленко, І.В. Ярощук, О.І.Артеменко // Цукор України.-1996.-№3.-С.9-12.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання статті.

2.Влияние сортовых особенностей на формирование технологических качеств и хранение сахарной свеклы/ В.В. Куянов, В.А.Князев, Е.Г.Томиленко, И.В.Ярощук, Е.И. Артеменко // Сахарная промышленность.-1997.-№7.- С.9-13.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання рукопису статті.

3.Препарат Септодор для улучшения технологических качеств свеклы при хранении /Л.И.Чернявская, Л.А.Швецова, В.В.Куянов и др. // Сахар.-2003.-№3.- С. 38-41.

Особистий внесок: участь у розробці програми та методики досліджень, проведенні лабораторних, напівпромислових та промислових випробувань, обробка та узагальнення результатів, підготовка матеріалів до публікації

4.Чому зменшується цукристість буряків / П.К.Пасічник, В.В. Куянов, А.Г.Мацебера, В.М.Маласай // Цукор України.-2003.- №2.- С.8-10.

Особистий внесок: участь у обробленні статистичних та експериментальних даних, узагальненні результатів та підготовці рукопису статі.

5.Вітчизняним гібридам – широку дорогу/П.К.Пасічник, В.В.Куянов, А.Г.Мацебера, В.М.Маласай// Цукор України.-2003.-№3.-С9-11.

Особистий внесок: аналіз та узагальненя даних, участь у написанні статті.

Тези на наукових конференціях

1. Куянов В.В., Князєв В.О. Оцінка технологічної якості цукрових буряків у процесі вегетації та під час перероблення // Тези доповідей Міжнародної науково-технічної конференції “Розроблення та впровадження прогресивних ресурсоощадних технологій та обладнання в харчову та переробну промисловість”. – К.:УДУХТ. – 1997.- С. 6-7.

Особистий внесок: постановка експериментів, оброблення одержаних результатів, підготовка та написання тез доповіді.

2.Куянов В.В., Чернявська Л.І. Використання нового антисептичного препарату для зниження втрат під час зберігання цукрових буряків.// Тези доповідей 60-тої наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів.-К.:НУХТ.-2003.- С.6.

Особистий внесок: проведення лабораторних досліджень та промислового впровадження, оброблення та узагальнення результатів, написання тез доповіді.

3.Куянов В.В., Чернявская Л.И., Милькевич В.М. / Промышленные испытания биоцидного препарата Септодор с целью уменьшения потерь сахарозы при хранении свеклы// Тезисы докладов ІІІ Международной научно-практической конференции «Сахар-2003» «Повышение эффективности работы свеклосахарного комплекса».-М.: МГУПП.-2003.-С.

Особистий внесок: участь у проведенні промислових досліджень, обробці та узагальненні одержаних даних, написання тез доповіді.

4. Чернявська Л. І, Леонтьєва О.В., Куянов В.В. Новий метод контролю втрат цукру при зберіганні буряків та в дифузійному процесі // Тези доповідей галузевого семінару "Підвищення ефективності виробництва та зберігання цукрових буряків".- К.: НАЦУ – 2001.- с.116-117.

Особистий внесок: участь у проведенні експериментальних досліджень, обробленні та узагальненні одержаних даних, написанні тез та виступ на семінарі.

Статті у інших виданнях

1.Сравнительная оценка сортов и гибридов/ Л.А.Барштейн, Н.М.Мацевецкая, В.В.Куянов, В.А.Князев, Е.Г.Томиленко // Сахарная свекла.-1995.-№3.- С.13-14.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання статті.

2. Куянов В.В. Технологічна якість цукрових буряків вітчизняної та іноземної селекції// Матеріали семінару головних спеціалістів цукрових заводів 7-9 квітня 1998 року.-К.: НАЦУ.- 1998.- С.38-38.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання доповіді та виступ на семінарі.

3.Порівняльна оцінка технологічної якості цукрових буряків сортів іноземної та вітчизняної селекції / В.В.Куянов, В.О.Князєв, О.Г.Томіленко та інш.// Збірник наукових праць ІЦБ УААН.-2000.- випуск 2.- том І.- С.54-64.

Особистий внесок: участь у проведенні досліджень, обробка та узагальнення результатів, написання рукопису статті.

Позитивне рішення Державного департаменту інтелектуальної власності від 29.08.2003 року на заявку на патент України № 2003032535 від 25.03.2003 р.”.Спосіб зберігання цукрових буряків у кагатах” (Чернявська Л.І., Куянов В.В., Ременік В.Б.).

Особистий внесок: участь у проведенні лабораторних, напівпромислових та промислових досліджень, узагальнення одержаних результатів, патентний пошук та підготовка матеріалів заявки.