Теоретично обґрунтовано кількісний критерій зсувостійкості асфальтобетону, що враховує внесок мінерального кістяка, за рахунок його внутрішнього тертя, і шорсткості площин ковзання, а також плівок структурованого поверхнею мінеральних зерен в’яжучого.
Встановлено вплив посилюючої дії полімеру в складі бітумополімерного в’яжучого на опір асфальтополімербетону стиску, розтягуванню і зсуву, що проявляється, при рівному вмісті полімеру в складі в’яжучого, тим більше, чим нижча в'язкість вихідного бітуму. Чутливість механічних показників асфальтобетону до підсилюючої дії полімеру, від більшої до меншої, розподіляється в наступному порядку: опір зсуву при 50 оС, розтягування при 50 оС, стиск при 50 оС, стиск при 20 оС.
Підвищення в'язкості вихідного бітуму при фіксованому вмісті полімеру типу СБС (3 %) і вмісті полімеру (від 1,5 до 10 %) при тому самому вихідному бітумі, поряд з підвищенням міцнісних характеристик, приводить до збільшення оптимального вмісту бітуму в бетоні на 0,1–2,0 %. Оптимальні вмісти в’яжучого, визначені за опором зсуву і розтягуванням по твірній при 50 оС, практично однакові.
Між показниками міцності асфальтополімербетону і когезійною міцністю або пенетрацією БМП існує тісний кореляційний зв'язок (Rxy знаходиться в межах 0,82 - 0,97). У той же час температура розм'якшення БМП відрізняється слабкою чутливістю і її використання для прогнозування міцнісних властивостей асфальтополімербетону є ризикованим. Міцнісні властивості асфальтополімербетону не залежать від еластичності БМП - асфальтополімербетони на основі БМП із високою еластичністю можуть мати знижену міцність. Експериментально це підтверджується у відношенні асфальтополімербетонів на основі БМП, отриманого введенням полімеру в малов'язкий бітум або гудрон.
Ступінь приросту міцнісних характеристик асфальтобетону з в'яжучим, для приготування якого використано полімер, істотно нижче, ніж приріст когезії або зменшення пенетрації бітуму при введенні в нього тієї ж кількості полімеру. Зниження підсилюючої дії полімеру в цьому випадку можна пояснити впливом процесів адсорбційної взаємодії на границі розподілу в’яжучого і поверхні мінеральних матеріалів.
Максимальний ефект підвищення зсувостійкості досягається при використанні БМП для приготування асфальтобетонних сумішей, що відносяться до гранулометричних типів А і Б за ДСТУ Б В.2.7-119-2003.
Експериментально встановлена відповідність показників зсувостійкості асфальтобетону за методами визначення глибини колієутворення (нормованому в країнах ЄС) і опору зсуву при крутінні, що дозволяє використати опір зсуву для прогнозування по цьому показнику стійкості покриття проти утворення пластичних деформацій.
Техніко-економічний аналіз і виробнича перевірка свідчать про доцільність виробничого застосування асфальтополімербетонів з помірним вмістом полімеру у бітумі (близько 3,0-3,5 % - СБС; 1,7-1,8 % - Елвалой; 5-7 % - ЕВА). Застосування асфальтополімербетонів на бітумах, що містять більше 5 % СБС, доцільне на спеціальних об'єктах (мостах, злітно-посадочних смугах і ін.) за умови виконання всіх технологічних вимог до приготування в’яжучих, асфальтополімербетонних сумішей і улаштування з них покриттів. Нормативні вимоги ДСТУ Б В.2.7-119-2003 до міцності асфальтополімербетонів на стиск, у порівнянні з асфальтобетонами на бітумах тієї ж марки, можуть бути підвищені в 1,2 - 1,3 рази.
Економічний ефект від застосування асфальтополімербетонів на основі СБС становить 7,61 грн. на тонну, він забезпечується за рахунок подовження міжремонтних строків.
Основні положення дисертаційної роботи опубліковано в таких роботах:
Золотарев В.А., Ефремов С.В., Пыриг Я.И., Чугуенко С.А. Полимерно-битумные вяжущие и асфальтобетоны на основе битумов, модифицированных Элвалоем // Вестник ХНАДУ/ Сб. научн. тр. – Харьков: ХНАДУ. – 2002. – Вып. 19. – С. 88-93.
Особистий внесок автора – дослідження залежності зсувостійкості асфальтобетону при крутінні від вмісту полімеру та якості вихідних в‘яжучих.
2. Чугуенко С.А., Золотарев В.А. Влияние модифицированного термоэластопластом битума на механические свойства асфальтобетона // Композиційні матеріали для будівництва: Вісник ДДАБА/ Зб. наук. праць – Макіївка: ДДАБА. – 2002. – №1. – С. 35-38.
Особистий внесок автора – дослідження впливу комплексного використання добавки полімеру СБС і регулювання макроструктури асфальтобетону на його механічні властивості.
3. V.A.Zolotarev, S.A.Chuguenko, A.V.Galkin Assessment of shear resistance of asphalt concretes on modified bitumens // Proceedings of the 3-rd Eurasphalt and Eurobitume congress, Vienna, 12-14 May 2004. – Vienna, 2004. – P. 1529-1538.
Особистий внесок автора – визначення впливу добавки у бітум полімеру СБС у кількості 3 % на оптимальний вміст в‘яжучого у асфальтобетоні, дослідження впливу якості в‘яжучого на зсувостійкість асфальтобетону.
4. Золотарев В.А., Ефремов С.В., Пыриг Я.И., Чугуенко С.А. Влияние добавок термопласта Элвалой на свойства битума и асфальтобетона // Наука и техника в дорожной отрасли. – 2004. - №1. – С. 41-44.
Особистий внесок автора – визначення впливу добавки полімера Елвалой на властивості асфальтополімербетону.
5. Золотарев В.А., Чугуенко С.А., Галкин А.В. О взаимосвязи свойств битумополимерных вяжущих и сдвигоустойчивости асфальтобетона // Автошляховик України. – 2004. - №3. – С.25-30.
Особистий внесок автора – дослідження впливу в‘язкості матричного бітуму, модифікованого полімером СБС, на властивості асфальтополімербетонів.
6. Чугуенко С.А. Взаимосвязь некоторых характеристик битума и битумополимерного вяжущего со сдвигоустойчивостью асфальтобетона // Науковий вісник будівництва. – Харьков: ХДТУБА, ХОТВ АБУ. – 2004. - №25. – С. 90-94.
7. Чугуенко С.А. Влияние вязкости и содержания битумополимерного вяжущего на механические свойства асфальтобетона // Композиційні матеріали для будівництва: Вісник ДДАБА/ Зб. наук. праць – Макіївка: ДДАБА. – 2004. - №1. – С. 72-77.
8. Золотарев В.А., Сибильский Д., Чугуенко С.А. Сравнение показателей сдвигоустойчивости при кручении и колееобразовании // Вестник ХНАДУ/ Сб. научн. тр. – Харьков: ХНАДУ. – 2005. – Вып. 29. – С. 255-258.
Особистий внесок автора – встановлення кореляційного зв‘язку між показниками зсувостійкості за методами колійоутворення і руйнуванні при крутінні.