554. Олійніченко Геннадій Петрович. Значення генетичних факторів у виникненні та клінічному перебігу колоректального раку: дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Олійніченко Г.П. Значення генетичних факторів у виникненні та клінічномуперебігу колоректального раку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено вивченню особливостей клінічного перебігу пухлинного процесу та біологічної активності пухлин у хворих на колоректальний рак з обтяженням родоводів злоякісними новоутвореннями для обґрунтування необхідності оптимізації засобів профілактики та лікування цих осіб.
У хворих на колоректальний рак київської популяції встановлено мультифакториальне походження захворювання. Внесок генетичної компоненти у загальну схильність до розвитку раку суттєво перевищує частку чинників іншого походження (74,8±4,8% та 25,2±4,8% відповідно). Встановлено, що накопичення злоякісних новоутворень у родоводах хворих на колоректальний рак негативно позначається на клінічному перебігу пухлинного процесу та біологічних властивостях неоплазій. Визначено сукупність фенотипових проявів захворювання, за якими особи з обтяженням родин злоякісними новоутвореннями відрізняються від пацієнтів з необтяжених сімей. Показано, що у хворих з обтяженням родин злоякісними новоутвореннями біологічна активність пухлин за показниками експресії РСNА та білка р53 суттєво вища, ніж у пацієнтів без такої обтяженості. На підставі отриманих даних визначені можливі шляхи оптимізації лікування хворих на колоректальний рак з обтяженням родин онкологічними захворюваннями і запропоновано комплекс заходів щодо профілактики захворювання.
Дисертацію присвячено визначенню ролі генетичних факторів у фенотипових проявах пухлинного процесу – особливостях клінічного перебігу захворювання та біологічної активності новоутворень у хворих на колоректальний рак з обтяженими злоякісними новоутвореннями родоводами для обґрунтування необхідності оптимізації засобів профілактики та лікування цих осіб.
Показники динаміки захворюваності та смертності населення м.Києва на рак ободової і прямої кишки за останні десять років ХХ сторіччя (1991-2000 р.р.) свідчать про нестабільний характер їх змін у цей термін і про відсутність зменшення кількості хворих обох статей на цю патологію.
У родичів хворих на колоректальний рак І та ІІ ступеня спорідненості визначено агрегацію злоякісних пухлин у родоводах, яка за спектром притаманна сімейному раковому синдрому І типу. Внесок спадкової компоненти у загальну схильність до розвитку колоректального раку складає 74,8±4,8%, доля інших чинників становить 25,2±4,8%. Розраховано таблиці рекурентного ризику розвитку раку у нащадків пробандів, які є базовими при проведенні онкогенетичного консультування.
Накопичення злоякісних новоутворень суттєво позначається на особливостях виникнення та маніфестації колоректального раку у хворих з обтяженими онкологічними захворюваннями родоводами порівняно з необтяженими: частіший прояв хвороби у осіб молодого віку (від 21 до 50 років), більш низький ступінь диференціювання пухлин, переважна більшість осіб з первинно-множинними пухлинами (34 із 42 хворих серед 450 хворих на колоректальний рак), частіше визначення метастазів (на 32%) як до оперативного втручання, так і після нього, домінування процесу метастазування над місцевими рецидивами (78,6% та 21,4%, відповідно, проти 46,8% та 53,2% у осіб з необтяженими родоводами).
Експресія білка р53 у новоутвореннях товстої кишки визначається на різних етапах формування та маніфестації пухлинного процесу: у аденопапілярних поліпах з ознаками важкої дисплазії, як стадії, що передує раку, та у аденокарциномах з підвищенням її рівня відповідно зростанню ступеня морфологічної злоякісності пухлини (І – 38,4±1,5 (25,3 – 48,4)%, ІІ – 49,7±2,3 (29,4 – 63,5)%, ІІІ – 58,2±3,7 (31,7 – 84,6)%).
Згідно комплексу показників проліферативної активності (мітотичного режиму та експресії PCNA) в епітелії слизової оболонки товстої кишки, враженої поліпами, росткова фракція клітин у цих новоутвореннях вища у хворих на аденопапілярні поліпи з обтяженням родин онкологічними захворюваннями, ніж у осіб без нього (34,6±2,7% та 16,1±1,8%, відповідно).
Серед хворих на колоректальний рак із обтяженим сімейним анамнезом на онкологічні захворювання найвищі показники проліферативної активності та експресії білка р53 у пухлинах зазначені у осіб із накопиченням у родоводах аналогічної патології або первинно-множинних пухлин (PCNA – від 49,0% до 84,6%; білок р53 – від 53,0% до 89,0%).
Зіставлення термінів життя хворих на колоректальний рак з обтяженим та необтяженим сімейним анамнезом із біомолекулярними маркерами злоякісності пухлин (РСNА та білок р53) показало, що значний злоякісний потенціал новоутворень у осіб із обтяженими онкологічними захворюваннями родоводами пов’язаний із високим рівнем експресії РСNА та білка р53, що є свідченням суттєвих змін процесів проліферації і диференціювання клітин, та з генеалогічним фактором.
Результати клінічних, клініко-генеалогічних та імуногістохімічних досліджень свідчать про те, що хворі на колоректальний рак з обтяженими онкологічними захворюваннями родоводами складають особливу групу пацієнтів, 5-річний термін виживання яких (41,4±2,86%) може бути наближений до такого у групі хворих з необтяжених родин (48,4±2,48%) лише завдяки застосуванню комплексного методу лікування з включенням до його схем сучасних імуномодуляторів.
Публікації автора:
Налєскіна Л.А., Поліщук Л.З., Олійніченко П.І., Ганіна К.П., Олійніченко Г.П., Кухар І.В., Глущенко Н.М. Клініко-генетичні особливості виникнення та маніфестації колоректального раку// Лікарська справа. – 1998, №4. – С. 98-101. (Автором зібраний клінічний матеріал, проаналізовані отримані дані, проведений огляд літератури).
Поліщук Л.З., Налєскіна Л.А., Глущенко Н.М., Олійніченко Г.П., Пенделюк С.І., Завертиленко С.П., Кухар І.В., Захарцева Л.М. Клініко-генеалогічний аналіз родоводів хворих на колоректальний рак// Онкология. – 1999. –Т.1, №3. – С. 183-186. (Автором проведений підбір хворих, проаналізовані отримані дані, сформульовані висновки).
Налескина Л.А., Забарко Л.Б., Полищук Л.З., Олийниченко Г.П., Захарцева Л.М., Глущенко Н.Н. Клинико-генеалогическая и иммуногистохимическая характеристика колоректального рака у лиц киевской популяции// Онкология. – 2000. – Т.2, №4. – С. 242-246. (Автором сформульована мета дослідження, зібраний клінічний матеріал, проаналізовані отримані дані клініко-генеалогічних досліджень).
Олійніченко Г.П., М`ясоєдов Д.В., Налєскіна Л.А., Поліщук Л.З., Коссак О.М. Особливості клінічного перебігу раку товстої кишки з урахуванням спадкових факторів// Онкология. – 2001. – Т.3, №4. – С.260-263. (Автором сформовані групи для проведення дослідження, проаналізовані клінічні особливості перебігу колоректального раку у хворих з обтяженим та необтяженим онкопатологією анамнезом. Підготовлена до друку стаття).
Налєскіна Л.А., Воробйова Л.Р., Хома Г.П., Поліщук Л.З., Олійніченко Г.П., Терсенов Я.О., Захарцева Л.М. Особливості експресії білка р53 в епітелії слизової оболонки товстої кишки, враженої поліпами та раком// Цитология и генетика. – 2000.- Т.34, №1. – С.15-22. (Автором підібраний клінічний матеріал хворих на поліпи та рак для проведення імуногістохімічного дослідження).
Налєскіна Л.А., Забарко Л.Б., Поліщук Л.З., Олійніченко Г.П., Захарцева Л.М., Кошель К.В. Комплексна оцінка проліферативної активності клітин епітелію слизової оболонки товстої кишки, враженої поліпами та раком// Цитология и генетика. – 2001. – Т.35, №3. – С.50-55. (Автором підібраний клінічний матеріал, проведені клініко-морфологічні зіставлення, проведено підбір та аналіз літератури).
Налєскіна Л.А., Поліщук Л.З., Олійніченко Г.П. Патент на винахід №59447 від 15.09.2003р., Бюл. №9 “Спосіб діагностики облігатного передраку товстої кишки”. - С.1-6. (Автором підібраний клінічний матеріал, проведено клініко-морфологічні зіставлення).
Мясоедов Д.В., Черненко О.Д., Олийниченко Г.П., Пенделюк С.И., Кухар И.В., Латыш Г.Г., Вьюницкая Л.В. Применение тимостимулина (ТР-1) в комбинированном лечении колоректального рака. Імунотерапія при лікуванні злоякісних новоутворень // Матеріали науково-практичної конференції. - Київ, 1998. - С.88-91.
Олійніченко Г.П., Налєскіна Л.А., Поліщук Л.З., Коссак О.М. Біологічні особливості злоякісних пухлин товстої кишки в залежності від обтяженості родоводів хворих на онкопатологію // Матеріали Х з’їзду онкологів України. - Київ, 2001. - С.124.
Олійніченко Г.П., М`ясоєдов Д.В. Клінічні особливості перебігу пухлинного процесу у хворих на рак товстої кишки з обтяженістю родоводів онкопатологією//Матеріали ІІІ науково-практичної конференції “Проблеми оногенетики: наукові та прикладні аспекти”. - Онкология. – 2002. – Т.4, Supplement. – С.33-34.
Мясоедов Д.В., Олийниченко Г.П., Коссак О.Н., Манжура А.А. К поиску оптимальных схем лечения рака ободочной кишки. Онкология 2000 // Тезисы ІІ съезда онкологов стран СНГ. - Экспериментальная онкология. – 2000. – Т.22, Supplement. – N749.
Oliynichenko G.P., Polyshchuk L.Z., Naleskina L.A., Peculiarities of the colorectal cancer course taking into account the hereditary factors influence// Abstract book. European society of surgery 4th annual meeting. - Przeglad lekarski. – 2000. – V57, Supplement 6. – N277.
Чехун В.Ф., Поліщук Л.З., Налєскіна Л.А., Олійніченко Г.П., Новак О.Є., Колесник Я.Ф. Значення клініко-генеалогічного дослідження для оцінки внеску спадкового фактору у загальну схильність до виникнення онкопатології. Матеріали ІІІ з’їзду медичних генетиків України. - Львів, 2002. - Р138.