Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Рекалов Дмитро Геннадійович. Значення факторів росту у ремоделюванні артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2006.



Анотація до роботи:

Рекалов Д.Г. Значення факторів росту у ремоделюванні артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11-кардіологія. – Запорізький державний медичний університет, м. Запоріжжя, 2006.

Дисертацію присвячено проблемі порушень метаболізму факторів росту у хворих на гіпертонічну хворобу і пов’язаних із цим порушень пружноеластичних властивостей та структурно-функціонального стану артеріальных судин, оцінці можливості зворотнього розвитку порушень метаболізму факторів росту, а також пружноеластичних властивостей та структурно-функціонального стану артеріальных судин під впливом протигіпертензивної терапії антагоністами рецепторів ангіотензину II. Досліджено 120 хворих на гіпертонічну хворобу та 30 практично здорових осіб, оцінювали метаболізм факторів росту за вмістом у сироватці крові васкулоендотеліального фактора росту, соматотропного гормону, ендотеліну-1 та ангіотензину-II. Пружноеластичні властивості артеріальних судин еластичного типу оцінювали методом сфігмографії, для чого визначали швидкість поширення пульсової хвилі по аорті, проводили оклюзійну плетизмографію для вивчення процесів гіпертрофії артерій м’язового типу; для вивчення реактивності артеріол ендотелію за допомогою біомікроскопії були досліджені судини бульбарної кон’юнктиви.

Результати дослідження продемонстрували, що монотерапія телмісартаном супровождується істотним зменшенням продукції основних факторів росту: ендотеліну-1, васкулоендотеліального фактору росту та соматотропного гормону, а також покращенням параметрів пружноеластичних властивостей артерій еластичного типу та структурно-функціонального стану артеріальних судин м’язового типу.

    1. У дисертаційній роботі визначено роль факторів росту у патологічному ремоделюванні пружноеластичних властивостей артерій еластичного типу та процесів гіпертрофії артерій м'язового типу, а також встановлено можливість терапевтичної корекції виявлених порушень антагоністом рецепторів ангіотензину-II - телмісартаном, що в цілому вирішує конкретну наукову задачу кардіології.

    2. При діагностиці у хворих на гіпертонічну хворобу встановлено порушення метаболізму факторів росту, які характеризується збільшенням їх продукції, проявом чого є підвищення вмісту в плазмі крові васкулоендотеліального фактора росту (на 31,0%), ангіотензину-II (на 53,5%), ендотеліну-1 (на 46,9%), соматотропного гормону (на 27,7%); при цьому встановлено, що зміна метаболізму факторів росту є важливим патофізіологічним чинником порушень пружноеластичних властивостей артерій еластичного типу у хворих на гіпертонічну хворобу.

    3. Зміни концентраційних показників факторів росту у хворих на гіпертонічну хворобу залежать, передусім, від ступеня артеріальної гіпертензії, статі та віку хворих, причому, при збільшенні рівня системного артеріального тиску та віку пацієнтів спостерігаються статистично більш значущі порушення, особливо у жінок.

    4. У хворих на гіпертонічну хворобу спостерігаються процеси ремоделювання артеріальних судин, які виражаються в зменшенні розтяжності (на 48,5%) та зменшенні піддатливості артеріальних судин (на 44,6%) в артеріях еластичного типу, при цьому в артеріях м'язового типу спостерігаються переважно процеси гіпертрофії, які обумовлені рівнем системного артеріального тиску та ступенем порушення процесів метаболізму факторів росту.

    5. У хворих на гіпертонічну хворобу виявлено статистично значущий взаємозв'язок між жорсткістю артерій еластичного типу та рівнем в плазмі крові васкулоендотеліального фактора росту та ангіотензину-II (r=-0,44 та r=-0,40 відповідно).

    6. Терапія телмісартаном протягом 12 тижнів дозволила не тільки нормалізувати рівень артеріального тиску, але й була спроможна викликати зворотній розвиток процесів ремоделювання артеріальних судин та істотним чином впливала на метаболізм факторів росту: наприкінці курсу терапії рівень ангіотензину-II збільшився у 1,50 рази, рівень ендотеліну-1 зменшився в 1,37 рази, а вміст васкулоендотеліального фактора росту і соматотропного гормону мали тенденцію до зменшення.

    ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
    1. Для оцінки метаболізму факторів росту у хворих на гіпертонічну хворобу необхідно визначення концентраційних показників васкулоендотеліального фактору

    росту, соматотропного гормону, ендотеліну-1 та ангіотензину-II.

    1. В якості маркерів ремоделювання артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу необхідно використовувати значення коефіцієнта розтяжності та піддатливості артеріальних судин, а також об'ємної швидкості кровотоку та регіонарного судинного опору, які є найбільш адекватними показниками пружноеластичних властивостей та структурно-функціонального стану артерій.

    2. Для зворотного розвитку порушень метаболізму факторів росту, пружноеластичних властивостей та структурно-функціонального стану артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу II стадії необхідно застосовувати терапію антагоністом рецепторів ангіотензина-II - телмісартаном.

Публікації автора:

  1. Рекалов Д.Г. Вплив телмісартану на метаболізм васкулоендотеліального фактора росту у хворих на гіпертонічну хворобу // Запорізьк. мед. журн.-2003.-№6.-С.162-163.

  2. Рекалов Д.Г. Ефекти телмісартану як регулятора метаболізму факторів росту судин у хворих на гіпертонічну хворобу // Запорізьк. мед. журн.-2003.-№6.-С.209.

  3. Рекалов Д.Г. Значення телмісартану для корекції порушень метаболізму ендотеліну-1 у хворих на артеріальну гіпертензію // Зб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупіка.- К.-2004.-вип.13, кн.1.-С.312-316.

  4. Рекалов Д.Г. Метаболізм факторів росту судин та ендотеліальна дисфункція у хворих на гіпертонічну хворобу: клініко-патогенетичне зіставлення // Буковинський мед. вісн.-2004.-№3-4.-С.75-77.

  5. Рекалов Д.Г. Патофізіологічні аспекти ремоделювання артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу // Запорізьк. мед. журн.-2004.-№4.-С.101-102.

  6. Рекалов Д.Г. Ремоделювання артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу: значення порушень метаболізму факторів росту судин та можливості корекції // Укр. мед. альманах.-2004.-№6.-С.123-125.

  7. Поливода С.М., Черепок О.О., Рекалов Д.Г. Вплив телмісартану на метаболізм факторів росту судин у пацієнтів з гіпертонічною хворобою // Укр. кардіол. журн.-2004.-№6.-С.38-41. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, проводив обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформулювані висновки).

  8. Поливода С.М., Черепок О.О., Рекалов Д.Г. Диагностика изменений упруго-эластических свойств артериальных сосудов у больных гипертонической болезнью в практике семейного врача // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. “Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні”.-Чернівці, 2005.- С.178-179. (Здобувачем самостійно здійснено підбір літератури та її узагальнення, проведено обстеження хворих, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформульовано висновки).

  9. Рекалов Д.Г. Взаимосвязь уровня эндотелина-1 с ремоделированием артериальных сосудов у больных с АГ // Матеріали III міжнародної наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених.-Ужгород, 2005.-С.145-146.

  10. Поливода С.М., Рекалов Д.Г., Черепок О.О. Корекція порушень метаболізму факторів росту судин у хворих на гіпертонічну хворобу телмісартаном // Матеріали регіональної наук.-практ. конф. “Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”.-Івано-Франківськ, 2004.-С.84-85. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, проводив обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформулювані висновки).

  11. Рекалов Д.Г. Патофизиологические эффекты антагонистов рецепторов ангиотензина II у больных с артериальной гипертензией // Матеріали укр. наук.-практ. конф. “Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні”.-К., 2004.-С.126.

  1. Рекалов Д.Г. Особливості метаболізму факторів росту судин у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю “Діагностика і лікування ураження серця та нирок при артеріальній гіпертензії”.- Харків.-2004.-С.83-84.

  2. Рекалов Д.Г. Роль факторів росту судин у патогенезі артеріальної гіпертензії // Матеріали VII нац. конгресу кардіологів України.-Дн-ськ, 2004.-С.122.

  3. Поливода С.М., Черепок О.О., Рекалов Д.Г. Антагонисты рецепторов ангиотензина-II – клинические аспекты применения // Мистецтво лікування.-№5.-2004.-С.70-71. (Здобувачем самостійно здійснено підбір літератури та її узагальнення, проведено обстеження хворих, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформульовано висновки).

  4. Рекалов Д.Г., Поливода С.М., Черепок О.О. Сучасні можливості корекції порушень метаболізму факторів росту судин у хворих на гіпертонічну хворобу // Міжнародний медико-фармацевтичний конгрес “Ліки та життя”.- К., 2005, С.52. (Здобувач самостійно здійснював підбір літератури та її узагальнення, проводив обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформулювані висновки).

  5. Черепок О.О., Сичов Р.О., Рекалов Д.Г. Применение ирбесартана для коррекции нарушений вязкоэластических свойств крупных артерий у больных гипертонической болезнью // Зб. наукових праць “Ліки-людині”.-т.XVII.-№1.-Харків.-2002.-С. 391-394. (Здобувачем самостійно здійснено підбір літератури та її узагальнення, проведено обстеження хворих, аналіз отриманого матеріалу, разом зі співавторами розроблено загальний план статті, обговорені отримані результати, сформульовано висновки).

  6. Рекалов Д.Г, Поливода С.М., Черепок О.О. Патент 67497А Україна, МПК 7 А61К31/00. Спосіб корекції порушень метаболізму васкулоендотеліального фактора росту у хворих на гіпертонічну хворобу Реєстр. №2003109057; Заяв. 06.10.2003; Опубл. 15.06.2004. Бюл. №6. // Збірник описів до Патентів України.-2004.-6 с.(Здобувачем самостійно проведено патентний пошук, визначені аналог та прототип, разом зі співавторами розроблено загальний план заяви на патент та обговорені отримані результати).

  7. Пат. 67489А Україна, МПК 7 G01N33/00. Спосіб діагностики порушень метаболізму факторів росту судин у хворих на гіпертонічну хворобу / Поливода С.М., Черепок О.О., Рекалов Д.Г (Україна).-№ 2003109042; Заяв. 06.10.2003; Опубл. 15.06.2004. Бюл. №6. // Збірник описів до Патентів України.-2004.-6 с. (Здобувачем самостійно проведено патентний пошук, визначені аналог та прототип, разом зі співавторами розроблено загальний план заяви на патент та обговорені отримані результати).