Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Епізоотологія та інфекційні хвороби


52. Руденко Євген Володимирович. Змішані заразні хвороби розплоду медоносних бджіл (епізоотологія, диференційна діагностика, комплексна система заходів боротьби та профілактики): дис... д-ра вет. наук: 16.00.08 / УААН; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Руденко Є.В. Змішані заразні хвороби розплоду медоносних бджіл (епізоотологія, диференційна діагностика, комплексна система заходів боротьби та профілактики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.08 – епізоотологія та інфекційні хвороби. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2004.

Дисертація присвячена вивченню особливостей епізоотичного процесу при інфекційних хворобах розплоду бджіл, удосконаленню диференційної діагностики, вивченню факторів імунітету личинок бджіл, розробці і впровадженню комплексної системи заходів боротьби та профілактики змішаних заразних хвороб розплоду бджіл.

Вперше в Україні на основі даних епізоотологічного моніторингу та клініко-епізоотологічних обстежень пасік 14 областей виявлені особливості епізоотичного процесу при змішаних формах прояву інфекційних хвороб розплоду бджіл. Встановлено посилюючий вплив вароозної інвазії на інтенсивність епізоотичного процесу при змішаних інфекційних хворобах бджіл. Виявлено, що американський гнилець залишається найбільш небезпечним і домінуючим захворюванням, на фоні якого розвиваються вторинні інфекційні хвороби: мікози та інші види гнильців.

За даними епізоотологічного моніторингу на пасіках різних регіонів України та диференційної діагностики змішаних гнильцевих хвороб бджіл, розроблена і впроваджена комплексна система ветеринарно-санітарних заходів із застосуванням біологічних препаратів – вакцини проти американського гнильця та “Апітонусу”; різних режимів та схем застосування дезінфектантів, методів диференційної діагностики американського гнильця бджіл при змішаних формах його прояву.

Розроблено і затверджено виробничий регламент промислової технології вакцини проти американського гнильця бджіл і стимулятора “Апітонусу” в умовах Сумської біофабрики.

1. Результати епізоотологічного моніторингу впродовж 1989-2002 років свідчать про широке розповсюдження заразних хвороб розплоду бджіл, визначено тенденцію до змішаного їх перебігу. Теоретично та експериментально обґрунтована та впроваджена комплексна система ветеринарно-санітарних заходів щодо профілактики і лікування змішаних інфекційних хвороб розплоду бджіл, розроблена диференційна діагностика і методика прогнозування розвитку епізоотичного процесу, установлені критерії постановки точного і повного діагнозу; визначені фактори формування імунітету личинок бджіл; розроблені і впроваджені біологічні препарати специфічної і неспецифічної дії в комплексі з антибіотико- і хіміотерапією при змішаних інфекційних хворобах розплоду бджіл.

2. Змішаний перебіг інфекційних хвороб на пасіках України реєструвався в 70-96 % випадків від всієї інфекційної патології розплоду бджіл. Змішані форми прояву інфекційних хвороб розплоду бджіл є чинником, що зумовлює інтенсивність епізоотичного процесу при американському гнильці, мікозах і збільшує економічні збитки в бджільництві.

3. Установлено, що американський гнилець є первинною і домінуючою інфекційною хворобою, на фоні якої виявляються мікози та інші види гнильців (аскосфероз і аспергильоз від 29 до 53 %, європейський гнилець і парагнилець від 14 до 49 % випадків). Індекс епізоотичності американського гнильця був у межах 0,6–1, тоді як при інших інфекційних хворобах – 0,4-0,5.

4. Результати епізоотологічних досліджень свідчать про те, що американський гнилець може перебігати у хронічній формі, при якій не виявляються характерні клінічні і постмортальні ознаки хвороби. Хронічна форма перебігу американського гнильця характеризується значним рівнем контамінації корму (меду) спорами збудника, що проявляється високим ступенем колонієутворювання у посівах з меду та перги.

5. Епізоотичне вогнище при американському гнильці характеризується вираженою стаціонарністю, де розвиток епізоотичного процесу відбувається поступово, на двох рівнях свого формування. Перший рівень формування епізоотичного ланцюга характеризується тим, що процес передачі збудника інфекційної хвороби здійснюється від хворої личинки до здорової через корм усередині гнізда бджолиної сім’ї. Другий рівень, коли бджолина сім’я, як цілісна біологічна одиниця, стає джерелом збудника інфекційної хвороби, перетворюючись в активну рушійну силу епізоотичного процесу.

6. Епізоотологічні дослідження на пасіках України показали, що варооз широко розповсюджена інвазійна хвороба, що підсилює інтенсивність прояву епізоотичного процесу при інфекційних хворобах розплоду бджіл. Установлено, що при екстенсивності вароозної інвазії більше ніж 4 % значно зростає тенденція прояву випадків інфекційних хвороб у змішаній формі, зокрема, в 2–4 рази збільшується превалентність змішаної форми американського гнильця бджіл.

7. Особливістю динаміки вароозної інвазії є збільшення в 10 і більше разів показників екстенсивності інвазії в розплоді бджіл протягом одного сезону: з травня по вересень, з 1,5-2 % до 15-18 % відповідно. Постійний контроль ступеня екстенсивності інвазії і проведення адекватних противароозних заходів підвищує ефективність лікувально-профілактичних заходів при змішаних інфекційних хворобах розплоду. При цьому зменшується превалентність інфекційних хвороб у 10 разів і підвищується продуктивність бджолиних сімей на 30 %.

8. Виявлено пряму залежність інтенсивності прояву епізоотичного процесу на пасіках при змішаних інфекційних хворобах бджіл від ступеня контамінації меду спорами збудників хвороб і зворотну – від сили бджолиної сім’ї. Проведення лабораторних досліджень стільникового меду, з метою встановлення ступеня його контамінації спорами збудників, є ефективним методом ранньої діагностики інфекційних хвороб розплоду бджіл і визначальним фактором у прогнозуванні розвитку епізоотичного процесу.

9. Епізоотологічні дослідження свідчать про важливе значення горизонтального шляху поширення інфекційних хвороб розплоду бджіл. При цьому поряд з основними факторами передачі хвороби (контамінований корм, стільники, інфіковані розплід і дорослі бджоли) у межах однієї чи декількох пасік, збудники інфекційних хвороб поширюються на значні відстані, зокрема, при пересиланні пакетів бджіл (відводків) з прихованим перебігом хвороби. В умовно благополучних ослаблених бджолиних сім’ях під впливом температурного стресу активується епізоотичний процес.

10. Імаго бджіл проявляють виражену активність “гігієнічної поведінки”, спрямовану на видалення хворих і загиблих личинок розплоду з комірок. Активність “гігієнічної поведінки”, зумовлена силою розвитку бджолиної сім’ї, і може бути стимульована застосуванням біологічних препаратів. Бджоли української степової породи виявляють більш активну “гігієнічну поведінку” в порівнянні з бджолами карпатської породи, що проявлялось в більш ранньому видаленні хворих і загиблих личинок із гнізда, у середньому на 2-2,5 години.

11. Під впливом вакцини проти американського гнильця в організмі личинок бджіл відбуваються специфічні зміни в структурі білкових фракцій гемолімфи: виявлено 4 нові білкові фракції. Характерні зміни відзначені серед білкових фракцій з молекулярною вагою 14,0 kD, 18,0 –20,0 kD, 23,0 kD, 30,0 kD у градієнті рН від 6,8 до 8,4.

12. У гемолімфі личинок бджіл у перші дні після згодовування вакцини збільшується активність бактерицидного фактора, що специфічно діє на збудника американського гнильця бджіл. Підвищується активність неспецифічних і специфічних аглютинінів у порівнянні з контролем (активність аглютинінів у гемолімфі личинок бджолиних сімей, яких обробляли специфічними і неспецифічними біологічними препаратами, складала 5–6 log2 і 2–3 log2 відповідно), встановлено, що титри аглютинінів у гемолімфі цих личинок завжди вище, ніж у гемолімфі личинок, що одержували лише цукровий сироп.

13. При проведенні диференційної діагностики змішаних інфекційних хвороб головним є своєчасне виявлення збудника американського гнильця, як найбільш небезпечної інфекційної хвороби розплоду бджіл. Бактеріологічний метод з використанням селективних живильних середовищ - це основний високочутливий метод при проведенні диференційної діагностики змішаних інфекційних хвороб розплоду бджіл.

14. Живильні середовища, виготовлені з використанням гідролізату крові тварин, мають високі ростові властивості та підвищують чутливість методу при бактеріологічному дослідженні патологічного матеріалу. Тверді і рідкі живильні середовища на основі гідролізату крові тварин проявляють більш високі ростові властивості, ніж стандартні середовища, і дають змогу одержати первинний ріст P. larvae subsp. larvae при концентрації близько 400000 спорових клітин у 1 см3 змиву.

15. Випробування різних груп дезінфектантів показало їх високу активність при знезаражуванні бджоловодного інвентарю і стільників, контамінованих збудниками різних інфекційних хвороб (гнильці, мікози). Розроблені і затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини України настанови по застосуванню “Бровадезу–10”, “Дезоксу”, “Дезваксу”, які проявляли свою активність у концентраціях 5, 0,5, 4 % відповідно.

16. Розроблено і впроваджено промислову технологію виробництва інактивованої вакцини проти американського гнильця і біологічний препарат “Апітонус” з використанням рідких живильних середовищ на основі гідролізату крові тварин. Науково-обґрунтоване застосування і впровадження комбінованих лікувально-профілактичних препаратів, до складу яких поряд з антибіотиками входить біологічний стимулятор “Апітонус”, який чинить виражену стимулюючу дію на загальну резистентність і розвиток сили бджолиної сім’ї, що гарантує стійкий лікувальний ефект.

17. Впроваджена на пасіках України науково-обгрунтована комплексна система ветеринарно-санітарних заходів щодо профілактики і лікування змішаних інфекційних хвороб розплоду бджіл дозволила забезпечити у великих товарних і племінних бджоловодних господарствах швидке стабільне оздоровлення пасік від заразних хвороб і стійке епізоотичне благополуччя протягом тривалого періоду. Виконання комплексу противароозних обробок і санітарних заходів, застосування біологічних препаратів скоротило витрати і терміни оздоровлення, що підвищило рентабельність пасік у 2 і більше рази.

Публікації автора:

  1. Руденко Є.В., Оненко В.І. Присадибне бджільництво // Бібліотека ветеринарної медицини. – К., 2001. – 112 с.

(Дисертант особисто виклав основні ветеринарно–санітарні вимоги до пасік та окремі аспекти технологій утримання бджіл).

2. Руденко Е.В. Об особенностях клеточного иммунитета у личинок медоносной пчелы // Ветеринария: Респ. межвед. темат. науч. сб. - К., 1989. – Вып. 64. – С. 45–47.

3. Руденко Е.В. Факторы гуморального иммунитета личинок пчел // Ветеринария: Респ. межвед. темат. науч. сб. – К., 1990. – Вып. 65. – С. 46–48.

4. Руденко Є.В. Ветеринарно–санітарні заходи на пасіках навесні // Бджільництво: Міжвід. темат. наук. зб. – К.: “Урожай”, 1994. – Вип. 21. – С. 60–63.

5. Маслiй I.Г., Руденко Є.В. Ветеринарно–санiтарна оцiнка якостi пилку як фактора профiлактики грибкових захворювань бджiл // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – К., 1994. – Вип. 69. – С. 34–38.

(Дисертант обґрунтував визначення санітарної якості пилку, як заходу ранньої діагностики мікозів бджіл, провів епізоотологічні дослідження на пасіках, розробив методичні підходи при вилученні культур збудників).

6. Нємкова С.М., Руденко Є.В. Досвiд використання таблеток ендонуклеази бактерiальної при вiрусному паралiчі бджiл на пасiках // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – К., 1994. – Вип. 69. – С. 38–41.

(Дисертант розробив нову препаративну форму ендонуклеази бактерiйної, визначив нешкідливість та ефективність, дозування та схему застосування, провів впровадження в бджільництво).

7. Руденко Е.В. Иммунопрофилактика американского гнильца пчел // Апиакта: Международный научно–технический журнал по пчеловодству. – Бухарест, 1994. – № 1. – С. 12–19.

8. Кашина Г.В., Руденко Е.В. Гнильцы и парагнилец: меры борьбы с ними // Пчеловодство. – 1994. – № 3. – С. 27–28.

(Дисертант вивчив особливості епізоотології гнильцевих хвороб бджіл).

9. Руденко Е.В. Сравнительная оценка питательных сред для культивирования Bac. larvae // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – Х., 1996. – Вип. 72. – С. 62–67.

10. Руденко Е.В. Сравнительная оценка активности дезинфектантов при обработке пчеловодного инвентаря // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – Х., 1998. – Вип. 74. – С. 244–250.

11. Руденко Е.В. Комплексный метод борьбы с американским гнильцом пчел // Состояние, проблемы и перспективы развития ветеринарной науки России (к 100–летнему юбилею ВИЭВ им. Я.Р. Коваленко) / Сб. мат. научн. сессии Россельхозакадемии. Том II: секции IV–VIII. – М.: Россельхозакадемия, 1999. – С. 262–265.

12. Руденко Є.В. Система боротьби з вароатозом бджiл // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – Х., 2000. – Вип. 77. – С. 285–289.

13. Руденко Є.В. Прогнозування епізоотичного процесу при американському гнильці бджіл // Вісн. Білоцерк. ДАУ: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 18. – С. 118–123.

14. Руденко Є.В., Маслiй I.Г., Нємкова С.М. Вплив вароатозної iнвазiї на клiтинний склад гемолiмфи та способи його корекцiї // Вiсн. Сумського ДАУ: Наук.–метод. журн. – Суми, 2001. – Вип. 6. – С. 100–104.

(Дисертант обґрунтував і розробив схему застосування біологічного препарату неспецифічної дії Апітонусу, провів вивчення епізоотології вароозу на пасіках окремих регіонів України).

15. Руденко Є.В. Особливостi динамiки вароатозної iнвазiї бджіл // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць, присвячений 5–му з’їзду паразитоценологів України. – Х.: РВВ ХЗВІ, 2001. – Вип. 7 (31). – С. 144–146.

16. Руденко Є.В. Порiвняльне вивчення ефективностi дезiнфектантiв при знезараженнi стiльникiв // Проблеми зооiнженерiї та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць присвячений 150–рiччю вiд дня заснування ХЗВI. – Х., 2001. –Вип. 9 (33). – Ч. 1. – С. 121–124.

17. Руденко Е.В. Анализ эпизоотического процесса при американском гнильце пчел и возможности его прогнозирования // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Х., 2001. – Вип. 79 (ІІ). – С. 113–120.

18. Руденко Є.В., Голуб Ю.С., Нікітін П.Д. Біологічні препарати в системі заходів профілактики та ліквідації інфекційних хвороб бджіл // Вет. медицина України. – 2002. – № 4. – С. 42–43.

(Дисертант обґрунтував застосування біологічних препаратів у комплексі заходів боротьби з інфекційними хворобами бджіл і провів їх впровадження в практику).

19. Руденко Е.В., Свиридов О.В., Темный Н.В. Опыт организации ветеринарных мероприятий в крупных пчеловодческих хозяйствах // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Х., 2002. – Вип. 80. – С. 521–526.

(Дисертант провів епізоотологічні обстеження пасік, розробив схеми лікувально–профілактичних обробок та впровадив комплекс ветеринарно–санітарних заходів проти змішаних заразних хвороб бджіл, узагальнив результати).

20. Руденко Є.В. Епізоотологічний моніторинг. Американський гнилець бджіл // Вет. медицина України. – 2002. – № 12. – С. 9–11.

21. Руденко Є.В. Комплексна система ветеринарно–санітарних заходів з профілактики змішаних заразних хвороб бджіл на пасіках України // Вет. медицина України. – 2003. – № 1. – С. 12–14.

22. Руденко Є.В. Вароозна інвазія як векторний фактор при змішаних інфекційних хворобах розплоду бджіл // Вет. медицина України. – 2003. – № 3. – С. 12–14.

23. Руденко Е.В. Факторы, влияющие на интенсивность эпизоотического процесса при инфекционных болезнях пчел // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 81. – С. 266–274.

24. Руденко Е.В. Совершенствование питательных сред для бактериологической диагностики американского гнильца пчел // Вет. медицина: Мiжвiд. темат. наук. зб. – Х., 2003. – Вип. 82. – С. 493–497.

25. Руденко Є.В., Нікітін П.Д. Забезпечення стійкого епізоотичного благополуччя на пасіках України // Вет. медицина України. – 2003. – № 8. – С. 25–27.

(Дисертант особисто провів епізоотологічні дослідження на пасіках окремих регіонів України, проаналізував та узагальнив результати).

26. Rudenko E.V. Influence of vaccine against american foulbrood disease (AFB) on immune system activity of bee larvae // XXXV th international apicultural congress 1 st –6 th September 1997 Antwerp, Belgium. – Antwerp, 1997. – P. 257–261.

27. Rudenko E.V. Alternative method of control of infections bee’s brood diseases // Apiacta. – 2003. – Vol. 38. – P. 93–97.

28. Деклараційний пат. 2001128444 Україна, 7 А01К49/00. Біостимулятор “Апістим” / Є.В. Руденко, С.М. Нємкова, Маслій І.Г. (Україна); ІЕКВМ УААН. – № 49439 А; Заявл. 07.12.2001; Опубл. 16.09.2002; – Бюл. № 9. – 2 с.

(Дисертант теоретично обґрунтував і розробив препаративну форму, технологію виробництва та застосування препарату).

29. Деклараційний пат. 2002086675 Україна, 7 А01К51/00. Препарат для профілактики і лікування змішаних інфекційних хвороб бджіл “Апікон”/ Є.В. Руденко (Україна); ІЕКВМ УААН. – № 56668 А; Заявл. 13.08.2002; Опубл. 15.05.2003; – Бюл. № 5. – 2 с.

30. Деклараційний пат. 2002075924 Україна, 7 С12N7/00. Штам Paenibacillus Larvae (White) 4 ”X” для виготовлення біопрепаратів проти американського гнильця бджіл / Є.В. Руденко (Україна); ІЕКВМ УААН. – № 55894 А; Заявл. 17.07.2002; Опубл. 15.04.2003; – Бюл. № 4. – 2 с.

31. Деклараційний пат. 2002075925 Україна, 7 С12N7/00 Штам Paenibacillus Larvae (White) 1 ”A” для виготовлення біопрепаратів проти американського гнильця бджіл / Є.В. Руденко (Україна); ІЕКВМ УААН. № 55895 А; Заявл. 17.07.2002; Опубл. 15.04.2003. – Бюл. № 4. – 2 с.

32. Деклараційний пат. 2002075926 Україна, 7 С12N7/00 Штам Paenibacillus Larvae (White) 5 ”H” для виготовлення біопрепаратів проти американського гнильця бджіл / Є.В. Руденко (Україна); ІЕКВМ УААН. № 55896 А; Заявл. 17.07.2002; Опубл. 15.04.2003. – Бюл. № 4. – 2 с.

33. Особливостi епiзоотологiї грибкових хвороб бджіл / Є.В.Руденко, I.Г. Маслiй, П.Д. Нiкiтiн, С.М. Нємкова // Український пасiчник. – 1996. – № 5. – С. 27–28.

(Дисертант організував та провів епізоотологічні дослідження, визначив особливості перебігу мікозів, узагальнив результати).

34. Руденко Є.В., Нємкова С.Н. Апiтонус i його вплив на органiзм бджіл // Український пасiчник. – 1996. – № 6. – С. 27–28.

(Дисертант обгрунтував застосування біологічного препарату, розробив технологію його виробництва, узагальнив результати досліджень).

35. Руденко Є.В., Нємкова С.М., Маслій І.Г. Біологічні препарати стимулюють розвиток бджолосімей // Пасіка. – 1996. – № 7. – С. 26.

(Дисертант обгрунтував використання біологічних препаратів для стимуляції розвитку бджолиних сімей, розробив схеми їх застосування, організував та провів виробничі випробування, узагальнив результати).

36. Руденко Є.В. Варооз бджіл та інфекційні хвороби // Пасіка. – 1997. – № 7. – С. 19.

37. Руденко Є.В. Ефективність противароатозних обробок // Український пасічник. – 1997. – № 5. – С. 36–37.

38. Руденко Є.В., Волощенко В.В., Коцюмбас І.Я. До методики оцінки ефективності та токсичності противароозних препаратів // Український пасічник. – 1999. – № 8. – С. 35–37.

(Дисертант розробив препаративні форми, схеми застосування акарицидних препаратів, визначив їх ефективність у виробничих умовах, узагальнив результати випробувань).

39. Руденко Є.В., Свиридов О.В. Завершальні обробки проти вароатозу бджіл // Український пасічник. – 2002. – № 9. – С. 32–33.

(Дисертант обгрунтував та експериментально довів ефективність розробленої ним схеми боротьби з вароозом бджіл).

40. Немкова С.Н., Руденко Е.В. Состояние жирового тела и продолжительности жизни медоносных пчел (Apis mellifera), инвазированных Варроа (Varroa Jacobsoni) // Вестник зоологии. – К., 2003. – Т. 37, № 2. – С. 81–84.

(Дисертант організував дослід, провів препарування та відбір жирового тіла бджіл, узагальнив результати).

41. Руденко Е.В., Маслий И.Г. Микологическая оценка качества цветочной пыльцы как фактор профилактики микозов пчел // Повышение продуктивности с.–х. животных и совершенствование мер борьбы с болезнями в условиях интенсивного ведения животноводства и создания фермер. хоз–в: Тез. докл. Всесоюз. науч. конф., посвящ. 140–летию ХЗВИ. – Харьков, 1991. – С. 193.

(Дисертант організував та провів епізоотологічні дослідження на пасіках, уражених мікозами бджіл).

42. Руденко Е.В. Оценка состояния иммунной системы расплода пчел и вакцинопрофилактика гнильцовых болезней // Повышение продуктивности с.–х. животных и совершенствование мер борьбы с болезнями в условиях интенсивного ведения животноводства и создания фермер. хоз–в: Тез. докл. Всесоюз. науч. конф., посвящ. 140–летию ХЗВИ. – Харьков, 1991. – С. 141.

43. Руденко Є.В., Логвiнов О.Д. Система ветеринарно–санiтарних заходiв на пасiках України по профiлактицi та лiкуванню змiшаних хвороб бджіл // Досягнення наук. вет. медицини у профiлактицi та боротьбi з хворобами с.–г. тварин (до 70–рiччя IЕКВМ). – Харкiв, 1994. – С. 118–126.

(Дисертант провів епізоотологічні дослідження, організував впровадження комплексу ветеринарно–санітарних заходів проти заразних хвороб бджіл на пасіках).

44. Руденко Е.В. Эпизоотология смешанных заболеваний медоносных пчел // Общая епізоотологія: иммунол., экол. и методол. пробл.: Мат. Межд. науч. конф. – Харьков, 1995. – С. 120–123.

45. Руденко Е.В., Немкова С.Н. Ветеринарно–санитарная оценка натурального меда // Апитерапия сегодня. Пчелы и ваше здоровье: Материалы 5–й науч.–практ. конф. – Рыбное, 1997. – С. 57–59.

(Дисертант обгрунтував вивчення контамінації меду, провів лабораторні дослідження патологічного матеріалу, типізацію вилучених культур та узагальнення результатів).

46. Руденко Е.В., Маслий И.Г. Микологическая оценка некоторых продуктов пчеловодства // Апитерапия сегодня. Пчелы и ваше здоровье: Материалы 5–й науч.–практ. конф. – Рыбное, 1997. – С. 65–66.

(Дисертант обгрунтував актуальність мікологічної оцінки продуктів бджільництва, провів типізацію вилучених культур збудників мікозів, узагальнив результати досліджень).

47. Нікітін П.Д., Руденко Є.В. Організація заходів боротьби з хворобами бджіл // XII Міжнародний конгрес з бджільництва Апіславії / Матеріали XII Міжнародного конгресу Федерації бджолярських організацій країн Центральної і Східної Європи – АПІСЛАВІЇ. – К.: Фотосоціоцентр, 1999. – С. 135–138.

(Дисертант організував та провів епізоотологічні дослідження на пасіках, здійснив диференційну діагностику патологічного матеріалу).

48. Руденко Е.В. Комплексная система ветеринарно–санитарных мероприятий при гнильцовых болезнях пчел // XII Міжнародний конгрес з бджільництва Апіславії / Матеріали XII Міжнародного конгресу Федерації бджолярських організацій країн Центральної і Східної Європи – АПІСЛАВІЇ. – К.: Фотосоціоцентр, 1999. – С. 142–145.

49. Руденко Е.В., Маслий И.Г. Аскосфероз пчел и меры борьбы с ним // XII Міжнародний конгрес з бджільництва Апіславії / Матеріали XII Міжнародного конгресу Федерації бджолярських організацій країн Центральної і Східної Європи – АПІСЛАВІЇ. – К.: Фотосоціоцентр, 1999. – С. 145–147.

(Дисертант провів епізоотологічні дослідження на пасіках, здійснив диференційну діагностику, обчислив і узагальнив результати).

50. Руденко Е.В., Немкова С.Н. Применение стимуляторов в пчеловодстве // Матеріали XII Міжнародного конгресу Федерації бджолярських організацій країн Центральної і Східної Європи – АПІСЛАВІЇ. – К.: Фотосоціоцентр, 1999. – С. 147–149.

(Дисертант обгрунтував використання біологічних препаратів в бджільництві, розробив схеми їх застосування, організував та провів виробничі випробування, узагальнив результати).

51. Руденко Є.В., Маслій І.Г., Нємкова С.М. Змішані хвороби бджіл // Матеріали наук.–практ. конф. паразитологів / Нац. аграрний університет, 3–5 листопада 1999 р. – К., 1999. – С. 150–153.

(Дисертант провів епізоотологічні дослідження на пасіках та зробив аналіз даних лабораторних досліджень, розробив комплекс ветеринарно-санітарних заходів проти змішаних хвороб бджіл).

52. Руденко Е.В. Ветеринарно-санитарная оценка продуктов пчеловодства при производстве апипрепаратов // Апітерапія: погляд у майбутнє: Матеріали II з’їзду апітерапевтів України (31 жовтня–1 листопада 2002 р.). – Харків: Вид. НФаУ: Золоті сторінки, 2002. – С. 303–307.

53. Rudenko J. Preparaty biologiczne w systemie srodkow majacych na celu profilactyke i leczenie chorob pszczol // Instytut sadownictwa i kwiaciarstwa ODDzial pszczelnictwa Pszczelnicze towarzystwo naukowe / XL Naukowa konferencja Pszczelarska Pulawy 11–12 marca 2003. – Pulawy, 2003. – P. 76–77.

54. Rudenko E. Biological preparations for bee brood infectious disease control // XXXVIII th Apimondia international apicultural congress Ljubljana, Slovenia, August 24–29, 2003. – Ljubljana, 2003. – P. 602.

55. Masliy I., Rudenko E. Preventive maintenance of mycosis of bees // XXXVIII th Apimondia international apicultural congress Ljubljana, Slovenia, August 24–29, 2003. – Ljubljana, 2003. – P. 610.

(Дисертант розробив схеми застосування лікувальних засобів проти мікозів бджіл, узагальнив результати досліджень).

56. Руденко Є.В., Нікітін П.Д., Нікітіна І.В. Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл: Затв. Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України, наказ № 9 від 30 січня 2001 р. – К., 2001. – 82 с.

(Дисертант розробив основні положення та виклав епізоотологічні дані щодо інфекційних та інвазійних хвороб бджіл, брав участь у написанні інструкції).

57. Методические рекомендации по диагностике, профилактике и лечению основных инвазионных болезней пчел для студентов факультета ветеринарной медицины и слушателей курса повышения квалификации: Утв. Ученым советом факультета ветеринарной медицины, протокол № 35 от 20 февраля 2001 г. // Е.В. Руденко, И.Г. Маслий, С.Н. Немкова, И.А. Машкей, А.Н. Пономаренко / ИЭКВМ, ХЗВИ. – Х., 2001. – 16 с.

(Дисертант визначив основні підходи при проведенні паразитологічних досліджень у бджільництві, сформулював основні положення щодо системи профілактики інвазійних хвороб бджіл).

58. Руденко Є.В. Методичні вказівки по диференційній діагностиці інфекційних хвороб розплоду бджіл: Затв. Наук.-техн. Радою Держ. Департаменту вет. медицини Міністерства аграрної політики України, протокол № 1 від 27 грудня 2001 р. – К., 2001. – 34 с.

59. Руденко Є.В. Ветеринарно-санітарні вимоги щодо заготівлі і переробки воскосировини: Затв. Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України, наказ № 31 від 7 червня 2002 р. – К., 2002. – 19 с.