Курніна Юлія Вадимівна. Зміни рівнів тиреоїдних і адреналових гормонів та показників калікреїн- кінін-протеазної системи при геморагічному васкуліті у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Курніна Ю.В. Зміни рівнів тиреоїдних і адреналових гормонів та показників калікреїн-кінін-протеазної системи при геморагічному васкуліті у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандитата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків,2003.
Дисертація присвячена комплексному вивченню факторів, які відіграють найбільш суттєву роль в патогенезі геморагічного васкуліту у дітей, як множинного системного мікротромбоваскуліту – рівнів кортизолу, тиреоідних гормонів та показників калікреїн-кінін-протеазної системи у співставленні з показниками коагуляційних тенденцій крові (АКТ), імунологічними і біохімічними параметрами. У дітей з ГВ виявлено підвищення рівнів кортизолу, Т3, Т4, калікреїну, альфа-1-ІП, тоніну, еластази на фоні зниження факторів контррегуляції: альфа-2-МГ, калікреїногену, загальної активності протеїназ, еластазо-інгібіруючої активності. Зміни цих показників були більш виражені при тяжких і ускладнених клінічних варіантах хвороби і мали тенденцію до зворотнього розвитку в процесі лікування. Визначення підвищених показників кортизолу і калікреїну на початкових етапах захворювання може бути застосоване для прогнозу перебігу геморагічного васкуліту і внесення корекцій в діагностичну і терапевтичну програму. Обгрунтоване застосування у складі базисної терапії антипротеаз - контрикалу (трасилолу) чи гордоксу, памба - при тяжких формах ГВ та продуктів із сої, які мають властивість інгібітора кініногеназ.
1.В дисертаційній роботі проведене теоретичне узагальнення та досягнуте нове рішення наукової задачі, що виявляється у визначенні у дітей з геморагічним васкулітом багатограннних і різноспрямованих змін у гормональній і калікреїн-кінін-протеазній системах (кортизолу, трийодтироніну, тироксину, тиреотропного гормону, калікреїну, калікреїногену, загальної активності протеїназ, -1-ІП, -2-МГ, тоніну, активності еластази, еластазо-інгібіруючої активності), які суттєво впливають на систему зсідання крові та імунологічні показники, які є патогенетично значущими у формуванні тромбоваскулярного синдрому.
2.Геморагічний васкуліт у дітей характеризується ознаками активації тироїдної системи (тироксину і трийодтироніну) та підвищенням у сироватці крові рівня кортизолу. Найбільш виражені зміни визначені на початку захворювання при шкірно-суглобово-абдомінальній формі та рецидивуючому перебігу ГВ.
3. У хворих на ГВ відзначається підвищення рівня калікреїну, зниження рівня калікреїногену, особливо при рецидивуючому перебігу захворювання, зниження загальної активності протеїназ, вмісту в крові -2-МГ, еластазо-інгибіторної активності сироватки крові, підвищення активності -1-інгібітора протеїназ, рівня тоніну і активності еластази з тенденцією до нормалізації в процесі лікування.
У хворих ГВ відзначені достовірні кореляціїні зв’язки між рівнями гормонів і показниками ККПС: кортизол- -2-макроглобулін, кортизол-еластаза, кортизол- -глобулін; кортизол- Ig G, кортизол-загальна активність протеїназ, Т3- активність- -1-ІП, Т4--2-МГ, Т4-тонін, що підтверджує взаємозв’язок гормональної та калікреїн-кінін-протеазної системи в патогенезі захворювання.
В системі гемостазу у дітей з різними клінічними варіантами ГВ в період виражених клінічних проявів відзначається наявність гіперкоагуляції і кореляційної залежності між параметрами фібринолізу і ІІТ; фібринолізом і АКТ (МА); протромбіновим індексом і АКТ (МА); Т1 і Т2 (АКТ). Ступінь гіперкоагуляції знаходиться у прямій залежності від фази і тяжкості ГВ. Існує дисбаланс між гемостатичними системами крові, як результат активації коагуляційного потенціалу крові і зниження функціональної активності системи протизсідання.
Встановлено суттєвий вплив на формування тромбоваскулярного синдрому показників калікреїн-кінін-протеазної системи, а також рівнів кортизолу і тиреоїдних гормонов, які корелюють з вираженістю змін показників коагулограми і тяжкістю перебігу геморагічного васкуліту. Комплексне дослідження цих показників має значення для оцінки перебігу і прогнозу захворювання.
Значне підвищення у сироватці крові рівнів калікреїну і кортизолу на початковому етапі геморагічного васкуліту слід розглядати як критерій несприятливого прогнозу перебігу захворювання з формуванням капіляротоксичного гломерулонефриту.
Для зменшення негативного впливу кініногеназ, який проявляється у вигляді підвищення рівня калікреїну та явищами гіперкоагуляції крові, у терапію геморагічного васкуліту у дітей необхідно включати інгібітори кініногеназ (контрикал, гордокс), а також препарати сої (борошна сої), які сприяють зниженню кініназної активності сироватки крові.
Публікації автора:
1. Ефективність глюкокортикоїдної терапії у дітей з геморагічним васкулітом // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - №1. - С.73-75.
2. Роль визначення показників калікреїн–кінін–протеазної системи, кортизола і тиреоїдних гормонів в характеристиці перебігу геморагічного васкуліту у дітей // Врачебная практика. – 2001. - № 5. – С. 61-66.
3. Тромбогеморагічний синдром як наслідок розладів гормональної регуляції при геморагічному васкуліті дітей.// Врачебная практика. – 2002. - №6. – С. 75-78.
4. Особенности изменения показателей протеазной системы у детей с геморрагическим васкулитом. (в соавт. с А.Ф.Ручко // Врачебная практика. – 2002. - №1. - С. 41-43.
Автор проводила дослідження протеазної системи у дітей, розробила графічне зображення показників системи протеаз та аналіз, який даєть можливість глибше вивчати суть змін при геморагічному васкуліті у дітей.
5. Спосіб оцінки прогнозу перебігу геморагічного васкуліту у дітей // Патент України на винахід №2001031847, МКІ А61В10/00, Заявл. 20.03.2001; Опубл. 19.07.2001.- Бюл. №10 (співавт. Ручко А.Ф).
Автором проведено клінічне спостереження хворих, проведено статистичну обробку результатів дослідження, аналіз результатів біохімічних досліджень та оцінка отриманих результатів.
6. Стан рівня кортизолу і тиреоїдних гормонів у сироватці крові дітей з несприятливим перебігом геморагічного васкуліту.//Педіатрія, акушерство, гінекологія. – 1999. - № 2 . - С.57.
7. Характеристика показників системи протеїназ у дітей з хронічним рецидивуючим перебігом геморагічного васкуліту.//“Медицина третього тиcячоліття” Збірник тез конференції молодих вчених Харківського державного медичного університету. - 2001. - №2. - С. 95.
8. Роль эпидемиологических исследований в организации наблюдения за детьми с геморрагическим васкулитом, проживающими в экологически неблагоприятной зоне. Збірник наукових праць: «Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління” (тезисы докладов международной научно-практической конференции). Харьков. – 2000. - С.135.