Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Каленський Андрій Анатолійович. Застосування сучасних інформаційних технологій у процесі вивчення тактичних дисциплін курсантами вищих військових навчальних закладів : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Каленський А.А. Застосування сучасних інформаційних технологій у процесі вивчення тактичних дисциплін курсантами вищих військових навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання (технічні дисципліни). – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

У дослідженні обґрунтовуються загальні теоретичні та методичні основи застосування сучасних інформаційних технологій у процесі вивчення тактичних дисциплін курсантами ВВНЗ, визначається їх концептуальна основа, з’ясовується стан застосування в навчальній діяльності курсантів. Визначається зміст поняття “сучасні інформаційні технології навчання” і на основі сучасних концепцій навчання теоретично обґрунтовується методика їх застосування, що системно досліджується у структурному, динамічному і функціональному аспектах. В основі функціонування й розвитку такої методики передбачається творче застосування методів, форм, прийомів і способів вивчення курсантами тактичних дисциплін за допомогою сучасних інформаційних технологій навчання у ВВНЗ, принципів і правил їхнього застосування, що спрямовані на особистісний і професійний (інформаційний і технологічний) розвиток особистості майбутнього офіцера, на формування і розвиток у нього особистісної, професійної і психологічної готовності до застосування автоматизованих систем в управлінні військами та розв’язанні різноманітних технологічних проблем функціонування військ.

1. Дослідження підтвердило актуальність проблеми творчого і цілеспрямованого застосування СІТН при підготовці фахівців. Аналіз сучасного стану їх застосування у вітчизняній і зарубіжній педагогіці свідчить про її актуальність і наявність різних підходів до її реалізації. Перший напрямок спирався на ідеї програмованого навчання, другий – це використання програм, призначених для автоматизації трудомістких розрахунків, оптимізації дослідження характеристик об’єктів і процесів на математичних моделях тощо. Сучасний напрямок комп’ютеризації навчання – це інтелектуальні навчальні системи, засновані на роботах в області штучного інтелекту.

2. Практична актуальність застосування СІТН при підготовці військових фахівців зумовлена тим, що, по-перше, вимоги до інформаційної та технологічної культури діяльності командирів (начальників) у військах, структура їхньої професійної підготовки у ВВНЗ, а також необхідність удосконалення автоматизованого управління військами є обов’язковою умовою формування особистості військового фахівця технічного профілю; по-друге, їхнє цілеспрямоване застосування суттєво підвищує ефективність навчальної діяльності курсантів (студентів) при вивченні тактичних дисциплін; по-третє, комплексне і системне застосування СІТН при вивченні ними тактичних дисциплін оптимізує процес навчання, сприяє його наближенню до умов майбутньої військово-професійної діяльності випускників ВВНЗ.

3. У результаті аналізу практики застосування СІТН встановлено, що головними чинниками їхнього цілеспрямованого впровадження в підготовку майбутніх військових фахівців технічного профілю для РТВ у сучасних умовах є духовні, особистісні, теоретичні, професійні.

Аналіз тенденцій застосування СІТН у навчально-виховному процесі ВВНЗ як за рубежем, так і в нашій країні свідчить, що їхнє цілеспрямоване, системне та комплексне використання дозволяє вирішити чи суттєво послабити такі протиріччя у підготовці майбутніх офіцерів між: сучасними вимогами до перебудови військово-навчального процесу у системі вищої військової освіти відповідно до вимог Болонського процесу та рівнем готовності НПП до її здійснення; зростаючими вимогами до обсягу загальнонаукових і військово-професійних ЗНУ курсантів (студентів) – майбутніх фахівців РТВ – і обмеженим часом для оволодіння ними (особливо з урахуванням вимог Болонського процесу); рівнем педагогічного впливу НПП і пізнавальних можливостей, особистісних якостей курсантів (студентів) щодо опанування величезним обсягом загальнонаукових і військово-професійних ЗНУ; вимогами до рівня готовності випускників ВВНЗ до практичної діяльності у РТВ і можливостями моделювання (відтворення умов) такої діяльності у військово-навчальному процесі ВВНЗ; доцільністю комп’ютеризації військово-навчального процесу у ВВНЗ, використанням у ньому інших технічних засобів навчання та їхньою реальною наявністю, умінням курсантів (студентів) користуватися ними; фронтальним викладанням навчального матеріалу й індивідуальним характером засвоєння ЗНУ курсантами (студентами).

4. Визначено, що педагогічна система застосування СІТН у процесі вивчення курсантами (студентами) тактичних дисциплін – це упорядкована кількість взаємопов’язаних структурних, динамічних і функціональних компонентів військово-навчального процесу ВВНЗ, які активно взаємодіють між собою, виступають у взаємодії з оточенням як цілісне утворення та об’єднані єдністю керування і спільною метою – оптимально застосовувати СІТН у процесі вивчення тактичних дисциплін майбутніми фахівцями технічного профілю РТВ.

З’ясовано, що вона виступає різновидом соціальних систем і має такі основні характеристики: вона є відкритою та конкретною, складною, динамічною, активною й цілеспрямованою, діяльнісною, централізованою. Основними її особливостями є цілісність, сумісність з іншими системами, стабільність, адаптованість, технологічність, а основними компонентами – цільовий, мотиваційний, змістовний, процесуальний, контрольно-регулюючий і оціночно-результативний.

5. Обґрунтовано, що методика використання СІТН при вивченні тактичних (тактико-спеціальних) навчальних дисциплін майбутніми офіцерами технічного профілю – це сукупність методів, форм, прийомів і способів вивчення курсантами тактичних дисциплін за допомогою СІТН у ВВНЗ, принципів і правил їхнього творчого застосування, для особистісного і професійного (інформаційного і технологічного) розвитку особистості майбутнього офіцера технічного профілю, на формування і розвиток у нього особистісної, професійної та психологічної видів готовності до застосування автоматизованих систем в управлінні військами, розв’язанні різноманітних технологічних проблем функціонування військ, ведення бойових дій підрозділами (частинами) РТВ.

6. Доведено, що для ефективного застосування цієї методики навчання потрібне дотримання таких умов: оптимальне врахування педагогічних умов ефективного функціонування педагогічних систем і методик навчання, які адаптуються до умов вивчення тактичних дисциплін курсантами (студентами) у ВВНЗ – майбутніми фахівцями РТВ; наявність концептуальної основи методики застосування СІТН при вивченні курсантами тактичних дисциплін; творче наповнення змісту й основних етапів використання нашої методики позитивними аспектами різних дидактичних систем: проблемного, діяльнісного, теорії поетапного формування розумових дій, особистісно розвивального навчання; узгоджена робота різних структур ВВНЗ: командування, навчального відділу, кафедр, НПП і органів, які займаються матеріально-технічним забезпеченням; адаптація нашої методики до особливостей і змісту конкретних навчальних модулів і тем з тактичних дисциплін, що стосуються бойового застосування техніки та озброєння підрозділів і частин РТВ; творче доповнення нашої методики іншими формами і видами навчальної роботи курсантів (студентів); стимулювання творчої навчальної діяльності курсантів (студентів) з використанням СІТН.

7. Експериментальним методом доведено, що найбільшого педагогічного ефекту від застосування СІТН у ВВНЗ при вивченні тактичних дисциплін курсантами (студентами) можна досягти в тому випадку, якщо буде забезпечено системність і комплексність їхнього використання в різних видах навчальної діяльності. Це може бути забезпечено за допомогою спеціально розробленого програмного продукту навчального призначення, який має бути комплексним, адаптованим, інформаційно насиченим і багатофункціональним, мати великий обсяг інформації в базах даних, передбачати зворотній зв’язок з користувачами, використання в локальних і глобальних інформаційних мережах. Вивчення тактичних дисциплін РТВ слід здійснювати в умовах спеціально організованого навчального інформаційно-технологічного середовища навчання у процесі вивчення як тактичних дисциплін, так і інформатики, при проходженні військово-професійних стажувань і практик.

Так, якщо у контрольних групах середній бал за всіма видами контролю дорівнював 3,168, то в експериментальних – 4,012, рівень відносних частот незасвоєних елементів знань в експериментальній групі був 0,15, у контрольних – 0,35. Суттєва розбіжність спостерігалась в рівнях засвоєння та відтворення основних тактичних понять, методів розв’язання квазіпрофесійних завдань. Аналізуючи результати експерименту є підстави стверджувати що, якщо на початковому рівні контрольні й експериментальні групи мали приблизно однаковий рівень засвоєння основних видів тактичних знань, то результати підсумкового контролю показують, що в експериментальних групах рівень засвоєння основних видів діяльності, в середньому, на 12% вище, ніж у контрольних.

Отже, результати дослідно-експериментальної перевірки підтвердили правомірність сформульованої гіпотези, ефективність розробленої методики навчання в умовах навчального інформаційно-технологічного середовища ВВНЗ.

8. Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів розглянутої проблеми. Перспективними є такі напрямки подальшої роботи: формування пізнавального інтересу майбутніх офіцерів до професійної діяльності із застосуванням СІТН; розроблення змісту та структури модульного навчання курсантів за допомогою засобів ІТН; теорія і практика комплексного застосування СІТН для викладання військово-спеціальних дисциплін у ВВНЗ; теорія і практика ступеневої підготовки військових фахівців в умовах застосування СІТН тощо.

Публікації автора:

Навчальні посібники

1. Казанцев О.Ю., Гап’юк В.М., Мягков О.В., Каленський А.А. Основи управління у військовій справі. – К.: ВПЦ „Київський університет”, 2003. – 140 с. (автору належить ідея та напрацювання залежності ефективного військового управління від кількості інформації, яка обробляється в системі управління; на основі цього здійснив висновок, що в сучасних умовах управління може бути ефективним лише при застосуванні автоматизованих систем, описання автоматизованого робочого місця посадової особи органів управління та його програмне забезпечення);

2. Герасимов Б.М., Казанцев О.Ю., Гап’юк В.М., Мягков О.В., Каленський А.А., Вергуненко Д.В. Основи прийняття рішень та управлінської діяльності у військовій справі. – К.: ВПЦ „Київський університет”, 2004. – 115 с. (автору належать напрацювання в плануванні бою, де одним із основних методів прогнозування є математичний метод із застосуванням ЕОМ, і в управлінні підрозділами при організації маршу).

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

3. Каленський А.А. Дидактична модель застосування сучасних інформаційних технологій навчання в процесі викладання професійно-орієнтованих дисциплін // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К., 2004. – № 2 (14). – С. 116-126.

4. Каленський А.А. Комп’ютерні тренажери та віртуальні робочі місця в системі підготовки військових спеціалістів // Військова освіта: Зб. наук. пр. – К., 2004. – № 1 (13). – С. 110-118.

5. Каленський А.А. Патріотичне виховання школярів в умовах свободи вибору при подальшій інформатизації сучасного суспільства // Зб. наук. пр. Полтавського держ. пед. у-ту ім. В.Г. Короленка: Серія: “Педагогічні науки”. – Полтава, 2005. – Вип. 6 (45). – С. 160-165.

6. Каленський А.А. Питання автоматизації контролю знань в кредитно-модульній системі організації навчального процесу ВВНЗ // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького держ. пед. у-ту ім. Григорія Сковороди: Наук.-теор. зб. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 108-118.

Статті у збірниках матеріалів конференцій

7. Каленський А.А. Застосування інформаційних технологій у навчальному процесі // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі: Зб. наук. пр. – Рівне: Волинські обереги, 2002. – С. 431-435.

8. Каленський А.А. Проблеми і перспективи застосування інформаційних технологій навчання у процесі підготовки офіцерських кадрів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка: Серія: Військово-спеціальні науки. – 2003. – Ювілейний випуск. – С. 263-270.