Смачило Оксана Володимирівна. Застосування емульсійних систем зворотного типу для обробки хутра. : Дис... канд. наук: 05.18.18 - 2008.
Анотація до роботи:
Смачило О. В. Застосування емульсійних систем зворотного типу для обробки хутра. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.18 – технологія взуття, шкіряних виробів і хутра. – Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2008.
Дисертація присвячена розробці способів знежирення та знежирення-вибілювання хутрового напівфабрикату зворотними емульсійними системами, до складу яких входять органічний розчинник перхлоретилен, поверхнево-активна речовина моноетаноламід синтетичних жирних кислот, вода або розчин пероксиду водню. Показано, що досліджувані емульсії, дисперсною фазою яких є вода, здатні видаляти жирові речовини та водорозчинні забруднення зі шкірної тканини та волосяного покриву хутра. Використання емульсійного вибілювача з пероксидом водню в якості дисперсної фази забезпечить ефективне знежирення та чищення хутра, а також допоможе усунути натуральне забарвлення пігментованого волосу і жовтизну непігментованого волосу для подальшого фарбування у пастельні та фантазійні кольори. Доведено, що емульсійні системи в процесі оброблення хутра чинять менш деструктивний вплив на волос та шкірну тканину порівняно з обробленням в чистому органічному розчиннику. Нові технології дозволяють отримати хутровий напівфабрикат високої якості з необхідними експлуатаційними характеристиками при значній економії хімічних матеріалів, суттєвому скороченні технологічного циклу за умови використання існуючого обладнання.
1. Аналіз сучасних тенденцій обробок хутрового напівфабрикату визначив необхідність створення і впровадження нових ефективних технологій, здатних інтенсифікувати оброблення і покращити якість готової продукції. Це спонукало до розробки водних емульсійних систем зворотного типу, що вміщують поверхнево-активну речовину, здатну стабілізувати зворотні емульсії, пом’якшити деструктивний вплив перхлоретилену на волос і шкірну тканину та підвищити ефективність знежирення хутрового напівфабрикату.
2. Доведено, що присутність у складі зворотних емульсій 0,75-1,25 % моноетаноламіду синтетичних жирних кислот дозволяє отримати стабільні емульсійні системи з оптимальним співвідношенням фаз розчинник/вода = 7/3, що забезпечує ефективне (до 98 %) видалення жирових речовин та водорозчинних забруднень з волосу й шкірної тканини хутрового напівфабрикату.
3. Аналіз результатів фізико-механічних, термічних та ІЧ-спектроскопічних досліджень хутрового напівфабрикату після знежирення та знежирення-вибілювання показав, що оброблення зворотними емульсіями менш деструктивно впливають на міцність волосу та м'якість і еластичність шкірної тканини хутра у порівнянні з традиційними обробленнями перхлоретиленом.
4. Встановлено, що перхлоретилен та пероксид водню здатні вступати у взаємодію з реакційноздатними групами кератину волосу, внаслідок чого виникають нові та трансформуються наявні в кератині зв’язки, що призводить до зміни властивостей хутрового напівфабрикату. Запропонований механізм стабілізації кератину волосу завдяки присутньому в емульсіях моноетаноламіду, що запобігає тим самим його деструкції кератину.
5. На підставі проведених досліджень розроблено ресурсозберігаючі технології знежирення та знежирення-вибілювання хутрових овчин у зворотних емульсійних системах, що дає можливість підвищити ефективність видалення зі шкур жирових речовин та водорозчинних забруднень та покращити якість хутрового напівфабрикату за рахунок підвищення міцності волосу на 25-30 % та еластичності шкірної тканини на 15-20 % у порівнянні з традиційними обробленнями в органічних розчинниках.
6. Ефективність розроблених технологій знежирення та знежирення-вибілювання шкур овчини хутрової доведена в умовах ВАТ “Оксамит”. Очікуваний економічний ефект від впровадження розроблених технологій становитиме 2838,9 та 2901,0 грн на 100 кг хутрового напівфабрикату відповідно, знежирених та знежирених і вибілених хутрових овчин, за рахунок зменшення вартості і економії хімічних матеріалів та підвищення якості готової продукції, а величина відверненого екологічного збитку - 122,8 грн. на 100 кг хутрового напівфабрикату.
Публікації автора:
Тарасова Г. І. Вплив емульсійної обробки на фізико-механічні властивості шкіри / Г. І. Тарасова, О. В.Смачило, І. В. Романова // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. - № 1. - С. 152-155.
Тарасова Г. И. Влияние эмульсионной обработки на механические свойства кожи и меха / Г. И. Тарасова, И. Г. Брюхова, О. В. Смачило // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2005. - №1. – С. 232-234.
Смачило О. В. Вплив емульсійної обробки на характеристики міцності та деформації шкірної тканини / О. В. Смачило // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. - № 6. – С. 257-260.
Смачило О. В. Термічні дослідження впливу емульсійної обробки на структуру колагену та кератину / О. В. Смачило, Е. Є. Касьян // Вісник КНУТД. –2007. - № 6. – С. 88-95.
Смачило О. В. ІЧ-спектроскопічні дослідження впливу емульсійної обробки на структуру кератину / О. В. Смачило, Е. Є. Касьян // Вісник КНУТД. – 2008. - № 1 (спеціальний випуск). – С. 349-354.
Пат. 23197 А Україна, МПК С14С1/00. Склад для знежирення хутрового напівфабрикату / Смачило О. В., Касьян Е. Є., Тарасова Г. І.. – № 200613915; Заявл. 27.12.2006; Опубл. 10.05.2007; Бюл. № 6. – 4 с.
Пат. 25392 А Україна, МПК С14С1/00. Склад для вибілювання хутрового напівфабрикату / Смачило О. В., Касьян Е. Є.. – № 200702683; Заявл. 14.03.2007; Опубл. 10.08.2007; Бюл. № 12. - 4 с.
Смачило О. В. Емульсійна обробка шубної овчини в умовах хімічної чистки / О. В. Смачило // Збірник наукових праць ювілейної міжнародної конференції “Інноваційні технології – майбутнє України” / Вісник КНУТД. – 2005. - № 5 (спеціальний випуск). – С. 156-159.
Сендель А. П. Перспективи застосування мікроемульсій у хімічній чистці / А. П. Сендель, О. В. Смачило // Тези доповідей ІV Всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів “Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – К.: КНУТД. – 2005. – С. 156.
Смачило О. В. Використання емульсійних систем в опоряджувальному виробництві хутра / О. В. Смачило // Тези доповідей V Всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів “Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – К.: КНУТД. – 2006. – С. 183.
Смачило О. В. Використання зворотних емульсій для знежирювання та вибілювання хутрового напівфабрикату / О. В. Смачило, Е. Є. Касьян // Тези допо-відей VІ Всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів “Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – К.: КНУТД. – 2007. – С. 308.
Особистий внесок автора у працях, опублікованих у співавторстві: [1, 3, 4] – постановка експерименту, обробка та аналіз результатів, виведення аналітичних залежностей; [5, 6] – обґрунтування та розробка запропонованого способу; [8, 9] - постановка експерименту, аналіз результатів та виведення аналітичних залежностей.