Бас Наталія Олександрівна. Застосування електрофоретичних зубних щіток та зубної пасти, що містить пелоїди, в індивідуальній гігієні порожнини рота хворих із запальними захворюваннями пародонту : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.
Анотація до роботи:
Бас Н.О. Застосування електрофоретичних зубних щіток та зубної пасти, що містить пєлоїди, в індивідуальній гігієні порожнини рота хворих із запальними захворюваннями пародонту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2005.
Дисертаційна робота присвячена розробці методу індивідуальної гігієни порожнини рота спрямованої лікувально-профілактичної дії на тканини пародонту. Запропонована рецептура і створена нова лікувально-профілактична зубна паста «Пєлодент», що містить 5 % пєлодексу - витяжки з куяльницької грязі. Оґрунтовано застосування зубної пасти „Пєлодент” в комплексі з електрофоретичними зубними щітками.
Проведені експериментальні і клініко-лабораторні дослідження показали, що зубна паста «Пєлодент» справляє виражену протизапальну, протинабрякову і остеопротекторну дію, покращує мікроциркуляцію і трофіку тканин пародонту.
Доведено, що лікувально-профілактичний ефект розробленої зубної пасти підсилюється при використанні електрофоретичної зубної щітки «Habitus», що дозволяє рекомендувати їх комплексне використання у хворих із запальними захворюваннями пародонту.
У дисертаційній роботі представлено теоретичне обґрунтування і нове рішення актуальної наукової задачі, спрямованної на підвищення ефективності лікування і профілактику рецидивів запальних захворювань пародонта шляхом поєднаного застосування в індивідуальній гігієні порожнини рота лікувально-профілактичної зубної пасти «Пєлодент» і електрофоретичних зубних щіток, які відрізняються від відомих тим, що створюють струм малої сили (5 мкА).
1. Обгрунтована і розроблена нова рецептура зубної пасти спрямованої лікувально-профілактичної дії на тканини пародонта, що містить препарат мулової лікувальної куяльницької грязі - пєлодекс. В експерименті на щурах встановлено, що найбільш виразні протизапальні, антиоксидантні та остеопротекторні властивості має зубна паста з 5% вмістом пєлодексу.
2. В умовах експериментального пародонтиту в щурів доведено позитивний вплив поєднаного застосування електрофоретичної зубної щітки і зубної пасти із 5% вмістом пєлодексу на стан тканин пародонта, що підтверджується зниженням ступеня атрофії альвеолярного відростка (на 32 %) і нормалізацією біохімічних показників ротової рідини, які характеризують ступінь запалення тканин пародонту (зниження ЗПА, активності КФ) і стан прооксидантно-антиоксидантної системи (зменшення рівня МДА і підвищення активності ГР і ГП).
3. Встановлено, що застосування розробленого комплексу гігієнічних заходів сприяє стійкій тривалій ремісії патологічного процесу в тканинах пародонту у хворих, про що свідчить позитивна динаміка змін показників гігієнічного і пародонтальних індексів у найближчі і віддалені (через 6 і 12 міс.) терміни спостережень і достовірна (р<0,05) різниця значень досліджуваних показників у хворих групи спостереження відносно до групи порівняння.
4. Застосування зубної пасти «Пєлодент» в комплексі з електрофоретичними зубними щітками нормалізує мікроциркуляцію (проба Кулаженко від 28,1 до 39,7 сек) і покращує кровопостачання тканин пародонту, про що свідчить збільшення амплітудних характеристик реограм (РІ у хворих групи спостереження на 2,6-12,8 % вище, ніж у хворих групи порівняння), а також благотворно впливає на стан венозного відтоку в пародонті у хворих на гіпертрофічний гінгівіт, що підтверджується достовірною різницею показника тонусу судин між групами порівняння і спостереження (р<0,05).
5. На підставі біохімічних досліджень ротової рідини хворих ХКГ, ГГ і ГП почат.-I, I-II ступеня встановлено, що застосування зубної пасти «Пєлодент» і електрофоретичної зубної щітки сприяє ліквідації запального процесу у тканинах пародонту (зниження вмісту білка і ЗПА), зниженню рівня ПОЛ (зменшення вмісту МДА) і росту активності АОС (підвищення активності СОД, каталази, ГР), стабілізації мембранних структур клітин (зниження активності КФ) у найближчі і віддалені терміни, що свідчить про нормалізацію і підтримку метаболізму в тканинах пародонту.
Публікації автора:
Косенко К.М., Бас Н.О., Кравченко Л.С. Комплексний вплив зубної пасти, що містить „Пелодекс”, і електрофоретичних зубних щіток «Habitus» на показники мінерального обміну у щурів при лікуванні експериментального пародонтиту // Одеський медичний журнал. – 2004. - № 6 (86). – С. 6-9. Участь автора в застосуванні у тварин розробленого лікувально-профілактичного комплексу, заборі ротової рідини, аналізі результатів досліджень, оформленні статті до друку.
Косенко К.Н., Бас Н.А., Кравченко Л.С. Изменение показателей перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы в ротовой жидкости больных пародонтитом под влиянием комплексного использования электрофоретической зубной щетки «Habitus» и зубной пасты, содержащей «Пелодэкс» // Вісник стоматології. – 2005. - № 2. – С.32-36. Участь здобувача в клінічному обстеженні та лікуванні хворих, заборі ротової рідини для лабораторних аналізів, статистичній обробці результатів, написанні статті.
Косенко К.Н., Бас Н.А., Кравченко Л.С. Пародонтопротекторное действие комплексного применения зубной пасты «Пелодент» и электрофоретических зубных щеток «Habitus» // Вісник стоматології. – 2004. - № 4. – С. 21-26. Дисертантові належить клінічне обстеження та лікування хворих, забір ротової рідини для лабораторних аналізів, статистична обробка результатів дослідження, оформлення статті до друку.
Косенко К.Н., Бас Н.А., Кравченко Л.С., Мозговая Н.В. Влияние электрофоретических зубных щеток «Habitus» на изменение биохимических показателей ротовой жидкости при экспериментальном пародонтите // Вісник стоматології. – 2004. - № 2. – С. 10-12. Автору належить обробка ротової порожнини тварин розробленим лікувально-профілактичним комплексом, забір ротової рідини, аналіз результатів, написання статті.
Косенко К.Н., Бас Н.А., Елинская Н.А. Микробиологическое изучение влияния «Пелодэкса» на микрофлору пародонтальных карманов // Вісник стоматології. – 2004. - № 3. – С. 5-8. Здобувачу належить клінічне обстеження хворих, забір матеріалу для бактеріологічних досліджень, статистична обробка результатів та оформлення статті до друку.
Косенко К.Н., Бас Н.А., Кравченко Л.С. Влияние зубной пасты, содержащей «Пелодэкс», на состояние тканей пародонта и биохимические показатели ротовой жидкости у экспериментальных животных // Укр. бальнеологіч. журнал. – 2003. - № 4. – С.61-65. Здобувач проводила обробку ротової порожнини тварин, забір ротової рідини, аналіз результатів досліджень, оформлення статті до друку.
Деклараційний патент на винахід № 66308 А, Україна, МПК 7 А61К6/02. Спосіб лікування та профілактики захворювань тканин пародонту / Косенко К.М., Бас Н.О. ОДМУ – № 20031110727; Заявл. 27.11.2003; Опубл. 15.04.2004; Бюл. № 4. Здобувачем здійснено патентно-інформаційний пошук, запропоновано використання Пелодекса у складі зубної пасти, методику та послідовність застосування електрофоретичних щіток.
Бас Н.А. Новые методы использования физических факторов в индивидуальной профилактике заболеваний пародонта // V Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених „Екологія. Людина. Суспільство” (13-15 травня 2002 р., м. Київ): Збірка тез доповідей. – Київ, 2002. – С. 47.
Бас Н.А. Новая методика индивидуальной профилактики болезней пародонта // Крок у майбутнє: Тези доповідей II Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених за підтримки Київської міської державної адміністрації (22-24 травня 2002 р., м. Київ). – Київ, 2002. – С. 49.
Бас Н.А., Косенко К.Н. Современные тенденции в разработке зубных паст // XX научная конференция стран СНГ «Дисперсные системы» (23-27 сентября 2002 г., г. Одесса): Тезисы докладов. – Одеса: ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2002. – С. 23-24.
Бас Н.О. Застосування постійного струму в індивідуальній профілактиці захворювань пародонта // Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених „Вчені майбутнього” (17-19 жовтня 2002 р., м. Одеса): Тези доповідей. – Одеса: ОДМУ, 2002. – С. 135-136.