Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна хірургія


Смурна Ольга Вікторівна. Застосування екстракортикального остеосинтезу та гідроксилапатиту “КЕРГАП” при переломах клубової кістки у собак : Дис... канд. наук: 16.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Смурна О.В. Застосування екстракортикального остеосинтезу та гідроксилапатиту „КЕРГАП” при переломах клубової кістки у собак. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 – ветеринарна хірургія. – Білоцерківський національний аграрний університет, Біла Церква, 2009.

У дисертації клініко-експериментально обґрунтована ефективність застосування методики екстракортикального остеосинтезу за переломів клубової кістки в собак та заміщення дефекту між відламками композитним матеріалом – гідроксилапатитною керамікою „КЕРГАП”.

Результати досліджень показують, що переломи клубової кістки є здебільшого осколковими, тому під час репозиції завжди буде присутній дефект між відламками.

Доведено, що надійна фіксація відламків клубової кістки в собак досягається екстракортикальним методом остеосинтезу.

Клініко-експериментально обгрунтовано використання з метою усунення дефектів між відламками кісток гідроксилапатитної кераміки „КЕРГАП”, що сприяє більш ранньому відновленню рухової функції; не викликає післяопераційних ускладнень, тобто є біоінертним щодо тканин організму матеріалом; завдяки своєму хімічному складу швидше нормалізує в сироватці крові активність лужної фосфатази, уміст кальцію загального, фосфору неорганічного та мангану. Імплантований у місце зламу гідроксилапатит „КЕРГАП” стимулює остеорепаративні процеси.

1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування й нове вирішення наукового завдання щодо впливу екстракортикального остеосинтезу та імплантованої гідроксилапатитної кераміки „КЕРГАП” на стан репаративної регенерації клубової кістки після її оперативного лікування під час переломів. На основі клінічних даних, результатів морфобіохімічних, рентгенологічних та гістологічних досліджень доведено, що запропонована методика імплантації гідроксилапатиту дозволяє активувати періостальний остеогенез та нормалізувати вміст у крові кальцію, фосфору, мангану й лужної фосфатази, що скорочує термін лікування собак.

2. Аналіз переломів кісток таза в собак показав, що найчастіше реєструються переломи клубової кістки (46,7%) та кісток, що формують суглобову западину (23,3%). Рідше реєструвалися переломи сідничної (11,7%), лобкової (6,7%) кісток та крижово-клубового зчленування (11,6%). За своїм характером більшість переломів були закритими й осколковими.

3. Основними клінічними симптомами за переломів кісток таза є відсутність опирання на одну або обидві тазові кінцівки, утруднений акт сечовиділення й дефекації та зміна конфігурації таза у разі переломів клубової кістки. При переломах кісток тазового кільця (сідничних, лобкових та крижово-клубового зчленування) фіксацію відламків слід проводити, застосовуючи методику інтрамедулярного остеосинтезу з використанням шпиць Кіршнера як найбільш простого в технічному виконанні і менш травматичного.

4. При переломах клубової кістки та кісток суглобової западини найбільш доцільним методом остеосинтезу є екстракортикальний, який забезпечує надійну фіксацію та чітку кооптацію відламків кісток.

5. При остеосинтезі в собак імплантований у ділянку кісткового дефекту композитний матеріал гідроксилапатит „КЕРГАП” (масою 6–9 г) не викликає післяопераційних ускладень і забезпечує більш раннє відновлення рухової функції кінцівок (у середньому на 6 діб) порівняно із застосуванням екстракортикального остеосинтезу за традиційною методикою.

6. Під час лікування переломів клубової кістки екстракортикальним остеосинтезом та гідроксилапатитною керамікою протягом усього періоду досліджень морфологічні показники крові у тварин вірогідно не відрізнялися від таких у тварин контрольної групи, що підтверджує біоінертність імплантова- ного гідроксилапатиту щодо прилеглих тканин.

7. Аналіз біохімічних показників крові (активність лужної фосфатази, кальцію неорганічного, фосфору та мангану), які характеризують активність кісткового метаболізму на різних стадіях репаративної регенерації, показав, що процес більш швидкої осифікації сполучнотканинної мозолі відбувається, імовірно, за рахунок резорбції мінералів із синтетичного ГАП, що підтверджується, на відміну від контролю, нормалізацією в сироватці крові на 10-у добу післяопераційного періоду активності лужної фосфатази (118±1,02 U/L), на 4-у – кальцію загального (2,45±0,7 ммоль/л), на 6-у – фосфору неорганічного (1,81±0,01 ммоль/л), та на 30-ту добу – мангану (0,97±0,017 мкмоль/л).

8. Застосування при переломах клубової кістки методики екстракортикаль- ного остеосинтезу та гідроксилапатитної кераміки „КЕРГАП” з метою заміщення кісткових дефектів стимулює процеси репаративного остеогенезу, що проявляється швидким відновленням кісткової тканини в місці травми за рахунок утворення багатошарових скупчень остеобластів на межі кісткової тканини та залишків керамічного матеріалу, чого не виявляли за традиційного екстракортикального остеосинтезу. При цьому стимуляція остеогенезу була найвиразнішою в місці найбільшого контакту зламу кістки з керамікою.

Публікації автора:

1. Смурна О.В. Розповсюдження та характер переломів пластинчастих кісток голови і таза у собак та котів / О.В.Смурна, М.Г.Ільніцький // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харків. держ. зоовет. академії.– Харків: РВВ ХДЗВА, 2004. – Вип. 12, ч.3. – С. 56–58. (Дисертантка узагальнила статистичні дані про переломи плоских кісток у собак, зокрема кісток таза, і описала їх клінічні ознаки).

2. Смурна О.В. Найближчі та віддалені післяопераційні ускладнення при лікуванні переломів плоских кісток у собак та котів / О.В. Смурна // Наук. вісник Львів. нац. акад. вет. медицини ім. С.З. Гжицького.– Львів, 2005. – Т. 7 (№ 1), ч.2. – С. 48–52.

3. Смурна О.В. Гістологічні зміни місця зламу клубової кістки після внутрішньокісткового та екстракортикального остеосинтезу у собак / О.В.Смурна, М.Г.Ільніцький // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – 2006. – Вип. 41. – С. 198–206. (Дисертантка дослідила гістологічні зміни місця зламу,застосовуючи різні методики остеосинтезу клубової кістки у собак).

4. Ільніцький М.Г. Особливості остеосинтезу та репаративної регенерації кісток таза у собак / М.Г.Ільніцький, О.В.Смурна // Вет. медицина України. – 2007.– №7. – С.35–37. (Дисертантка проаналізувала результати остеосинтезу за переломів кісток таза у собак та особливості репаративної регенерації під час застосування екстракортикального та внутрішньокісткового методів остеосинтезу).

5. Смурна О.В. Динаміка лужної фосфатази, кальцію та фосфору в сироватці крові при імплантації гідроксилапатиту собакам з переломами кісток таза / О.В. Смурна // Наук. вісник Львів. нац. ун-ту вет. медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2008. – Т.10 № 2 (37), ч. 1. – С. 299–304.

6. Смурна О.В. Регенерація кісткової тканини в умовах пластики дефектів кісток таза гідроксилапатитною керамікою / Смурна О.В., Ільніцький М.Г. // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип. 57. – 2008. – С. 141–147. (Дисертантка проаналізувала результати гістологічних досліджень кісткових біоптатів собак з переломами клубової кістки в післяопераційний період).

7. Пат. 26420. Україна, UA МПК (2006) А 61 D 1/00. Спосіб стимуляції репаративної регенерації при лікуванні осколкових переломів кісток таза у собак / М.Г.Ільніцький, О.В. Смурна; заявник і патентовласник М.Г.Ільніцький, О.В. Смурна; u02464. заявл. 06.03.07; опубл. 25.09.07, Бюл. № 15. – 4 с. (Дисертантка розробила спосіб стимуляції остеорепарації гідроксилапатитом „КЕРГАП” під час лікування переломів кісток таза в собак).

8. Пат. 26421. Україна, UA МПК (2006) А 61 D 1/00. Спосіб лікування осколкових переломів кісток таза у собак / М.Г.Ільніцький, О.В. Смурна; заявник і патентовласник М.Г.Ільніцький, О.В. Смурна; u02465. заявл. 06.03.07; опубл. 25. 09. 07, Бюл. № 15. – 4 с. (Дисертантка розробила спосіб лікування осколкових переломів кісток таза в собак з використанням гідроксилапатитної кераміки).

Матеріали і тези конференцій

1. Смурна О.В. Особливості перебігу репаративного процесу при переломах пластинчастих кісток у собак / О.В. Смурна // Матеріали конф. проф.-виклад. складу і аспірантів Навч.-наук. ін-ту вет. медицини, якості і безпеки продукції АПК: Тези доп. – К., 2004. – С. 95–96.

2. Смурна О.В. Найближчі та віддалені післяопераційні ускладнення при лікуванні переломів пластинчастих кісток у собак та котів / О.В. Смурна // Матеріали конф. проф.-виклад. складу і аспірантів Навч.-наук. ін-ту вет. медицини, якості і безпеки продукції АПК: Тези доп. – К., 2005. – С. 77.

3. Смурна О.В. Принципи оптимізації та умови репаративної регенерації відламків при переломах пластинчастих кісток у собак / О.В. Смурна // Матеріали конф. проф.-виклад. складу, наукових співробітників і аспірантів Навч.-наук. ін-ту вет. медицини та якості і безпеки продукції тваринництва: Тези доп. – К., 2006. – С. 105–106.

4. Смурна О.В. Застосування гідроксилапатитної кераміки при переломах кісток таза у собак / О.В.Смурна // Матеріали конф. наук.-педагог. працівників, наукових співробітників та аспірантів Навч.-наук. ін-ту вет. медицини, якості і безпеки продукції тваринництва: Тези доп.– К., 2007. – 115 с.

5. Смурна О.В. Клінічні ознаки та діагностика переломів кісток таза у собак та котів / О.В.Смурна, М.Г.Ільніцький // Матеріали V Міжнар. конгресу спеціалістів вет. медицини: Тези доп. – К., 2007. – С. 46–47. (Дисертантка на основі проведених власних досліджень охарактеризувала клінічні ознаки за переломів кісток таза в собак та котів).