Жупанін Валентин Вікторович. Заощадження населення як джерело залучення коштів в економіку України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.
Анотація до роботи:
Жупанин В. В. Заощадження населення як джерело залучення коштів в економіку України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, м. Київ, 2009.
У дисертаційній роботі виконано комплексне дослідження теоретико-методологічних засад залучення заощаджень населення в економіку України та здійснено аналіз механізмів акумуляції таких коштів. Розкрито економічну природу заощаджень населення, мотиви їх формування, основні показники та методи розрахунку, доведено взаємозв’язок з економічним зростанням.
Проведено аналіз обсягу та динаміки доходів, видатків і заощаджень населення, розкрито структуру даних показників та визначено фактори, які впливають на їх формування.
З’ясовано роль банківських установ та інших фінансових посередників у залученні заощаджень населення, визначено основні напрямки активізації діяльності небанківських фінансових установ з фізичними особами.
Обґрунтовано базові функції держави на ринку внутрішніх запозичень, зокрема емісію казначейських зобов’язань для фінансування стратегічних національних проектів.
У дисертації теоретично узагальнено та запропоновано нове вирішення важливого наукового завдання обґрунтування методологічних і методичних засад залучення заощаджень населення в економіку України.
За результатами проведеного дослідження сформульовано такі висновки, пропозиції та рекомендації, які відображають вирішення основних завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети.
1. На основі дослідження економічної природи заощаджень населення визначено, що відбувається рух грошових потоків від заощаджень в інвестиції, який стимулює економічний розвиток і зростання добробуту населення. Заощадження інвестуються в реальні та фінансові активи, їх раціональне використання стимулює зростання прибутку агентів економічних відносин, відбувається розширення зайнятості, збільшуються доходи домашніх господарств, що сприяє зростанню заощаджень і відповідному збільшенню інвестицій в економіку.
Доведено, що для всебічного аналізу соціально-економічних процесів в Україні назріла потреба суттєво покращити статистичні методи розрахунку показників заощаджень населення у розрізі їх видів і форм з розподілом у національній та іноземній валютах, а також з урахуванням в їх структурі вкладів, депозитних сертифікатів, акцій, облігацій, страхових внесків і готівки.
3. Обґрунтовано пряму залежність між сприятливою економічною ситуацією в державі та ощадним процесом. Зростання заощаджень, які необхідні для фінансування інвестицій, може стимулювати піднесення економіки та подальше збільшення вільних коштів населення. Ця залежність тою чи іншою мірою виявляється у більшості розвинених економік, проте механізм перетворення заощаджень в інвестиції може істотно різнитися.
4. Протягом 1991 – 1995 рр. при скороченні обсягів реального ВВП номінальні грошові доходи населення зростали. Така диспропорція є цілком зрозумілою в умовах гіперінфляції, коли, по суті, були зняті обмеження з емісії грошей для покриття бюджетних витрат. Пожвавлення економічного розвитку з 2001 р. та стримування інфляційних процесів позитивно позначилося на обсягах доходів населення, які мали тенденцію до зростання. Аналіз обсягу та динаміки заощаджень населення України у 20012007 рр. засвідчив значний загальний приріст всіх їх складових у номінальному виразі високими темпами, що було зумовлено економічним зростанням і, відповідно, зростанням доходів населення та підвищенням рівня мінімальної заробітної плати.
5. У результаті побудови кореляційної моделі виявлено тісний взаємозв’язок між заощадженнями населення як результативною ознакою та обсягами ВВП і доходами населення як факторними ознаками, включеними до даної моделі. При цьому збільшення обсягів ВВП і доходів населення сприяло підвищенню обсягів заощаджень.
6. Найбільш поширеним видом організованих заощаджень населення в Україні є вклади в установах банків. Станом на 01.01.2008 р. кошти фізичних осіб, розміщені на банківських депозитах, становили 164,2 млрд. грн. У загальній сумі зобов’язань банківської системи вклади населення були найбільшою складовою.
7. Серед інших фінансових посередників, які активно залучають заощадження населення, виділено кредитні спілки, пайові інвестиційні фонди, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, які разом станом на 01.01.2008 р. акумулювали від населення 9,7 млрд. грн. Встановлено, що головною перепоною на шляху розвитку інститутів фінансового посередництва є низька поінформованість населення про діяльність таких установ та значний рівень недовіри, а також відсутність відповідних податкових стимулів.
8. Забезпечення стабільності вітчизняної банківської системи можливе за умови постійного збільшення обсягів залучення заощаджень населення. Для покращання поточної ліквідності банківським установам необхідно забезпечити встановлення підвищених процентних ставок за вкладами до запитання. Водночас Національному банку України слід запровадити обов’язкове здійснення безготівкових розрахунків фізичних осіб за операціями з купівліпродажу транспортних засобів і нерухомості.
З метою забезпечення надійних механізмів стимулювання заощаджень населення Національному банку України необхідно скасувати обов’язкове резервування банківськими установами за коштами, залученими від населення на термін, що перевищує один рік, а також підвищити гарантовану суму відшкодування до 500 000 грн. для вкладів, розміщених на строк від 12 місяців, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Банківські установи мають стимулювати довгострокові депозитні операції фізичних осіб шляхом укладання довгострокових депозитних договорів на термін 15 років з правом повернення клієнту коштів наприкінці кожного повного року без застосування штрафних санкцій та перегляду процентних ставок у кінці кожного періоду; забезпечити обов’язкове відкриття для вкладів від 1 року кредитних лімітів у сумі вкладу з процентною ставкою, вищою на 1 процентний пункт по відношенню до ставки вкладу; запровадити такі види вкладів населення, які б надавали можливість конвертації національної валюти у валюти І категорії. У разі різкої зміни курсу гривні до долара США або євро вкладник повинен мати право на конвертацію суми свого вкладу в іншу валюту без дострокового розірвання договору зі збереженням нарахованих процентів.
10. Для розвитку трастових послуг доцільним є стимулювання банків до активізаціі впровадження таких продуктів шляхом прирівняння грошових коштів в управлінні до строкових ресурсів без застосування до них норм обов’язкового резервування, а також використання коштів при розрахунках нормативів ліквідності. На кошти, залучені за довірчими операціями, доцільно поширити механізм захисту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
11. Враховуючи вітчизняний та зарубіжний досвід залучення державою фінансових ресурсів населення, рекомендовано випуск і розміщення серед фізичних осіб казначейських зобов’язань України з метою фінансування розвитку економіки, а саме – цільових інвестиційних проектів у стратегічних галузях промисловості (енергетична, авіаційна, транспортна). З метою забезпечення високої ліквідності таких цінних паперів розроблено та механізм гарантування дострокового погашення казначейських зобов'язань на вимогу держателя. Гарантією цього можуть виступити зобов’язання Міністерства фінансів України щодо дострокового викупу таких цінних паперів за рахунок коштів Державного бюджету з наступною компенсацією коштів із рахунків підприємства, яке використовувало залучені відповідним чином кошти.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Жупанин В. Формування ресурсної бази банків України за рахунок коштів населення / В. Жупанин // Збірник наукових праць НДФІ. – 2006. №4 (37). – С. 131-138 (0,3 друк. арк.).
Жупанин В. Світовий досвід захисту заощаджень населення / В. Жупанин // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір: [у 2-х ч.] Львів: НАН України. Інститут регіональних досліджень, 2006. С. 434438 (0,2 друк. арк.).
Жупанин В. Недержавні пенсійні фонди як складова механізму забезпечення фінансування потреб економіки / В. Жупанин // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. – Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, 2007. – т. 2 №3 С. 433439 (0,5 друк. арк.).
Жупанин В. Пайові інвестиційні фонди як інструмент залучення заощаджень населення в економіку України / В. Жупанин // Наукові праці НДФІ. – 2007. – С. 171180 (0,6 друк. арк.).
Жупанин В. Депозитні вклади у банківських металах як перспективний напрямок залучення коштів населення / В. Жупанин // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. – Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, 2008. – т. 2. №4 С. 161165 (0,3 друк. арк.).
Жупанин В. Довірче управління коштами фізичних осіб як перспективний напрямок залучення коштів населення / В. Жупанин //Банківська справа. – 2008. №3. С. 6574 (0,6 друк. арк.).
Жупанин В. Довірче управління коштами фізичних осіб як перспективний напрямок залучення коштів населення / В. Жупанин // Збірник наукових праць Української академії банківської справи. – Суми, 2008. – С. 176182 (0,4 друк. арк.).
Жупанин В. Кошти населення як основне джерело ресурсів банківської системи України / В. Жупанин // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. 2008. №3. С. 8490 (0,4 друк. арк.).
Міщенко В. Організація залучення заощаджень населення на основі випуску казначейських зобов’язань України / В. Міщенко, В. Жупанин // Фінанси України 2008. № 2. – С.44 – 58 (1,0 друк. арк.; особистий внесок дисертанта: 0,6 друк. арк., проаналізовано досвід розвинених країн у сфері випуску державних цінних паперів для населення, обґрунтовано необхідність емісії казначейських зобов’язань України для населення на основі цільового характеру використання залучених коштів).
Міщенко В. Проблеми збалансованості внутрішніх заощаджень та зовнішніх запозичень банків в умовах нестабільності фінансових ринків / В. Міщенко, В. Жупанин // Вісник Національного банку України. 2008. № 7. С.8 – 12 (0,7 друк. арк., дисертанту належить 0,3 друк. арк., досліджено ризики збільшення обсягів зовнішніх запозичень державою та приватним сектором, доведено необхідність зміщення акцентів на залучення в економіку внутрішніх ресурсів, зокрема заощаджень населення).
В інших виданнях:
11.Жупанин В. Заощадження населення як складова ресурсної бази розвитку економіки України / В. Жупанин // Розвиток фінансової системи України в умовах трансформаційних перетворень: наук.-теорет. конф., 23–24 берез. 2006 р.: тез. доп. – К., 2006. – С.173–178 (0,2 друк. арк.).
12. Жупанин В. Небанківські шляхи залучення заощаджень населення в економіку України / В. Жупанин // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи: ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих учених, 27–29 верес. 2006 р.: тез. доп. – Львів, 2006. – С. 53–54 (0,1друк. арк.).
13. Жупанин В. Кредитні спілки як складова системи залучення коштів населення / В. Жупанин // Напрямки розвитку фінансової системи України в сучасних умовах: наук.-практ. конф., 23–24 берез. 2007 р.: тез. доп. – К., 2007. – С. 170–174 (0,2друк. арк.).
14. Жупанин В. Кошти населення як основне джерело ресурсів банківської системи україн / В. Жупанин // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків: Міжнар. наук.-практ. конф., 15–16 листоп. 2007 р.: тез. доп. – Черкаси, 2007. – С. 103–105 (0,05 друк. арк.).
15. Жупанин В. Довірче управління коштами фізичних осіб як перспективний напрямок залучення коштів населення / В. Жупанин // Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства: Міжнар. наук.-практ. конф., 21 берез. 2008 р.: тез. доп. –Дніпропетровськ, 2008. – С.55–56(0,1 друк. арк.).
16. Жупанин В. Емісія державних ощадних облігацій для фізичних осіб як інструмент залучення заощаджень наслення в економіку України / В. Жупанин // Розвиток фінансової системи України в умовах економічної глобалізації: наук.-теорет. конф., 15 квіт. 2008 р.: тез. доп. – К., 2008. – С.97–103 (0,2 друк. арк.).
17. Жупанин В. Довірче управління коштами фізичних осіб як перспективний напрямок залучення коштів населення / В. Жупанин // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 15–16 травня 2008 р.: тез. доп. – Суми, 2008. – С. 27–29 (0,1 друк. арк.).
18. Жупанин В. Необхідність забезпечення взаємозв’язку економічного зростання та формування доходів і заощаджень населення / В. Жупанин // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи: ІV Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих вчених, 27–29 верес. 2008 р.: тез. доп. – Львів, 2008. – С. 141–143 (0,1друк. арк.).