Коломоець Олена Вячеславівна. Закономірності перебігу процесів перекисного окислення ліпідів і системи антиоксидантного захисту організму курей : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2004.
Анотація до роботи:
Коломоєць О.В. Закономірності перебігу процесів перекисного окислення ліпідів і системи антиоксидантного захисту організму курей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2004.
Дисертація присвячена з’ясуванню особливостей перебігу процесів ПОЛ та функціонування антиоксидантної системи організму курей-несучок в постнатальному онтогенезі та за дії антиоксидантів.
Показано, що високий рівень продуктів ПОЛ в ранній період постнатального онтогенезу курчат обумовлений недостатньою функціональною активністю ферментативної ланки антиоксидантної системи організму і швидким вичерпанням пулу основних тканинних антиоксидантів (вітамінів А та Е). Вперше встановлена більш висока варіабельність показників ліпопероксидації і АОЗ організму курей кросу “Бєларусь-9” у порівнянні з породою Леггорн, що може бути свідченням більших адаптаційних можливостей останньої.
Встановлена інтенсифікація процесів ПОЛ в періоди зміни пера та статевого дозрівання яйценосних курей, що обумовлює зниження вітамінної забезпеченості та активності антиоксидантних ферментів в тканинах організму курей.
Вивчено особливості впливу різних доз препарату стибіл на інтенсивність ПОЛ та ростові процеси організму курей. Введення препаратів стибіл та стибіл сумісно з ДМСО підвищує яєчну продуктивність, покращує дієтичні якості яєць, про що свідчить вірогідне зростання вмісту вітаміну А, каротиноїдів та зниження холестерину у жовтку яєць.
З’ясовано особливості впливу препаратів стибіл, стибіл сумісно з ДМСО, дистинол на проантиоксидантний стан та ріст організму курей. Доведено доцільність двократного введення досліджуваних антиоксидантів до раціону курей яйценосного напрямку.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми з’ясування вікових особливостей перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту організму курей за дії антиоксидантів.
Системні дослідження особливостей перебігу процесів перекисного окислення ліпідів і системи антиоксидантного захисту організму курей в нормі та за дії антиоксидантів, які були вперше проведені нами, дозволили виявити періоди максимальної напруги системи антиоксидантного захисту організму курей-несучок кросу “Бєларусь-9” та породи Леггорн у віковому аспекті.
Низька активність ферментів антиоксидантного захисту організму не забезпечує гальмування перекисного окислення ліпідів на початковому етапі постнатального розвитку. Встановлено, що найбільшої напруги система антиоксидантного захисту організму курей породи Леггорн і кросу “Бєларусь-9” зазнає в періоди, які характеризуються перебудовою метаболічних процесів, пов’язаних зі зміною пера (з 28 до 35 доби) та статевим дозріванням (з 98 до 126 доби). Основною особливістю курчат кросу “Бєларусь-9” є висока нестабільність показників ліпопероксидації в тканинах печінки, особливо в ранній період постнатального онтогенезу.
Відсутність кореляційного зв’язку між активностями ферментів антиоксидантного захисту (супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази), з одного боку, та ферментативною і неферментативною ланками антиоксидантної системи, з іншого, може бути показником недостатньої функціональної активності системи антиоксидантного захисту організму і необхідності її стимуляції екзогенними антиоксидантними препаратами.
Показано дозозалежність впливу препарату стибіл. Визначена оптимальна доза препарату – 1% від маси корму, яка виявляє позитивний вплив на стабілізацію процесів ліпопероксидації в тканинах печінки, приріст маси тіла, життєздатність і яєчну продуктивність курей.
Введення препарату стибіл сумісно з диметилсульфоксидом в дозі 1% від маси корму в два періоди покращує дієтичні якості яєць, про що свідчить вірогідне зростання вмісту вітаміну А на 44,6%, каротиноїдів – на 12,8%, та зниження холестерину на 35,6% у жовтку яєць.
Додавання до стибілу диметилсульфоксиду майже не впливає на забезпеченість організму курей вітамінами А, Е та активність ферментів: супероксиддисмутаза, каталаза, глутатіонпероксидаза, – але сприяє підвищенню приросту маси тіла на 21,3%-28,7%. Кури, що отримували стибіл сумісно з диметилсульфоксидом, мають вищу життєздатність поголів’я, особливо при згодовуванні препарату у два періоди.
Порівняльні дослідження впливу антиоксидантів на проантиоксидантний стан організму курей показали, що після першого введення препарат стибіл сумісно з диметилсульфоксидом підвищує накопичення вітаміну Е в тканинах печінки. Після повторного згодовування стибіл сумісно з диметилсульфоксидом та дистинол стимулюють ферментативну систему організму курей. При введенні до раціону досліджуваних антиоксидантів відбувається ефективне гальмування процесів ліпопероксидації в тканинах печінки курей протягом усього досліджуваного періоду.
Показано, що нормалізуюча дія досліджуваних препаратів на систему антиоксидантного захисту організму курей нівелюється з часом, і в період статевого дозрівання необхідне повторне введення до раціону курей антиоксидантних препаратів.
Публікації автора:
Калитка В.В., Коломоєць О.В., Барановська Л.М. З’ясування впливу біогенного препарату стибіл та його комплексу з ДМСО на вихід молодняка.ю, їх продуктивність та якість харчових яєць // Таврійський науковий вісник. – 1999. – Вип. 10. – С. 93-95. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготував та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно із співавторами підготовив публікацію за означеною темою).
Коломоєць О.В., Калитка В.В. Вплив препарату стибіл на антиоксидантний статус і збереженість поголів’я молодняку курей-несучок // Наук. вісник НАУ. – 1998. – Вип.12. – С.48-51. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію).
Коломоєць О.В. Зміна рівня перекисного окислення ліпідів в онтогенезі у курей-несучок породи леггорн у порівнянні з кросом "Беларусь-9" // Тези Міжн. Конгресу молодих вчених та студентів. – Львів. – 2000. – С. 77-79.
Коломоєць О.В., Калитка В.В. Система антиоксидантного захисту організму курей за постнатального онтогенезу // Хімічні науки. Хімія та біохімія: Збірник наукових праць. – Київ. – 2000. – Вип. 1. – С. 87-92. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію за означеною темою).
Коломоєць О.В., Калитка В.В. Механізми корекції антиоксидантного статусу курей-несучок в онтогенезі // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини. – 2000. – Т. 2, № 2. – С. 135-137. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію за означеною темою).
Коломоєць О.В., Калитка В.В. Вплив препарату “стибіл” на інтенсивність перекисних процесів та збереженість поголів'я та ремонтного молодняку яєчних курей батьківського стада // Вісник Полтавського сільськогосподарського інституту. – 2000. – № 3. – С. 29-31. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію за означеною темою).
Коломоєць О.В. Вплив антиоксидантного препарату стибіл на продуктивність курей-несучок і якість яєць // Вісник аграрної науки. – 2000. – № 9. – С. 67-68.
Коломоец Е.В., Калитка В.В. Особенности процессов перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у кур в онтогенезе и после воздействия антиоксидантами // Украинский биохимический журнал. – 2002. – Т. 74, № 5. – С. 62-65. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію за означеною темою).
Коломоєць О.В., Калитка В.В. Особливості корекції антиоксидантного статусу курей у різні періоди онтогенезу // Укр. біохімічний журнал. – 2002. – Т. 74, № 4б (додаток 2). – С. 94. (Дисертант самостійно вивчив і узагальнив літературні дані, особисто підготовив та провів експериментальну частину, статистичну обробку даних, а також сумісно з науковим керівником підготовив публікацію за означеною темою).