Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Матеріалознавство


Джелялов Сервер Ідрісович. Закономірності формування структури та властивостей керамічного матеріалу інструментального призначення в системі ZrO2-Al-C : Дис... канд. наук: 05.02.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Джелялов С. І. Закономірності формування структури та властивостей керамічного матеріалу інструментального призначення в системі ZrO2–Al–C. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.02.01 – матеріалознавство. – Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено розробці високов’язкої інструментальної кераміки змішаного типу шляхом дослідження закономірностей взаємодії компонентів реакційних сумішей ZrO2–Al–C, кінетики її ущільнення, структуро- і фазоутворення при одержанні гарячим пресуванням щільних матеріалів, вивченню їх фізико-механічних властивостей та працездатності при лезовій обробці. Встановлено, що при гарячому пресуванні між компонентами вказаної системи в інтервалі температур 1400–1650 С проходить хімічна взаємодія з утворенням Al2O3, інтерметаліду Al2Zr, а також ZrC, яке відбувається за рахунок карбідизації вказаного інтерметаліду. Отримано математичні залежності, для розрахунку фізико-механічних показників (HV15, K), що дозволяють прогнозувати властивості гарячепресованих матеріалів при заданих значеннях концентрацій вихідних компонентів й параметрів ГП. Встановлено, що оптимальний рівень значень твердості і тріщиностійкості досягається при неповному відновленні Zr алюмінієм із ZrO2, тобто в матеріалі, який включає фази Al2O3, ZrC, ZrO2(м) як основні та включення Al2Zr. Розроблений матеріал дозволяє підвищити стійкість інструменту з нього при ударному та чистовому безударному точінні залізовуглецевих сталей порівняно з інструментом із стандартної кераміки.

У роботі вирішена важлива науково-технічна задача, яка полягає в створенні нової високов’язкої кераміки інструментального призначення шляхом дослідження закономірностей взаємодії, структуро- і фазоутворення та властивостей матеріалів у системі ZrО2–Al–C, що дозволило встановити оптимальні умови утворення матеріалу під час гарячого пресування та використати його в якості інструменту для обробки залізовуглецевих сталей.

У результаті проведених комплексних досліджень, які сприяли доведенню поставлених задач до практичної реалізації, зроблено наступні висновки:

1. Вперше на основі комплексного аналізу тенденцій розвитку сучасної металообробки, видів існуючих різальних керамічних матеріалів, їх властивостей і способів одержання обґрунтовано та запропоновано для розробки нової високов’язкої різальної кераміки змішаного типу в якості компонента реакційної суміші з алюмінієм і вуглецем використовувати моноклінний диоксид цирконію, який є сировиною вітчизняного виробництва.

2. Вивчено термодинаміку взаємодії компонентів стехіометричних сумішей ZrO2(м)–Al й ZrO2(м)–Al–C, та експериментально встановлено наявність в них багатостадійної взаємодії в процесі нагрівання з утворенням оксиду алюмінію, інтерметаліду Al2Zr, а також ZrC в другій системі.

3. Вперше досліджено закономірності процесу гарячого пресування реакційних сумішей системи ZrО2(м)–Al–С і показано, що ущільнення сумішей ZrO2 – (16–26)Al –
(0–7) C (% за масою) в процесі гарячого пресування відбувається в дві стадії, при цьому, перша стадія починається при температурі 750–800 С як наслідок плавлення алюмінію, а друга – починається при температурах 1380–1420 С і супроводжується взаємодією між вихідними компонентами, що дозволяє досягнути пористості матеріалів близької до нуля.

4. Встановлено, що зі збільшенням концентрації вуглецю до 7 % у вихідній суміші, збільшується кількість карбіду цирконію та зменшується вміст інтерметаліду в структурі матеріалу. Це також приводить до зменшення розмірів фаз складових матеріалу, а при концентрації С вище за 5,5 % (за масою) підвищується нерівномірність їх розподілу у структурі матеріалу і спостерігається зникнення ZrO2 у складі ГП-зразків.

5. Встановлено, що утворення Al2O3 і Al2Zr в процесі гарячого пресування сумішей систем ZrО2(м)–Al та ZrО2(м)–Al–С в інтервалі 1400–1650 С відбувається незалежно від концентрації в них алюмінію і параметрів ГП, а утворення карбіду цирконію в другій системі – переважно шляхом карбідизації вказаного інтерметаліду.

6. Визначено склад вихідних компонентів реакційної суміші ZrО2(м)–Al–С і параметри гарячого пресування, при яких формується оптимальне сполучення твердості (HV15=18,3–18,7 ГПа) і тріщиностійкості (К = 5,2–5,6 МПам1/2) щільного матеріалу, що досягається при неповному відновленні оксиду цирконію, тобто наявності в матеріалі двох основних фаз – Al2O3 й ZrС, залишку ZrО2(м), який не прореагував, а також включень інтерметаліду і запропоновано математичні залежності для розрахунку HV і К. Отримані результати були підтверджені актом промислових випробувань, які були виконані на ТОВ «Кермет-У» (м. Харків). Оригінальність розробки матеріалу підтверджено патентом України.

7. Встановлено, що ріжучий інструмент з нової кераміки, має більш високу стійкість, при циклічному ударному точінні, а також характеризується меншою інтенсивністю зниження стійкості при чистовому безударному точінні залізовуглецевих сталей у порівнянні з ВОК-71, і СС650 та, в другому випадку, приближається до стійкості інструменту з СС650. Отримані результати були підтверджені актами лабораторних випробувань, які були виконані в ІНМ НАН України, а також актом промислових випробувань на ВАТ НВО «Йодобром» (м. Сакі).

Публікації автора:

1. Прокопив Н. М. Формирование градиентной структуры при горячем прессовании смеси ZrO2(м)–Аl / Н. М. Прокопив, Ф. Я. Якубов, С. И. Джелялов, О. В. Харченко // Високі технології в машинобудуванні. – 2005. – Вип. 2 (11). – С. 316–321.

2. Прокопив Н. М. Исследование взаимодействия ZrO2(м) и Аl в процессе горячего прессования / Н. М. Прокопив, С. И. Джелялов, О. В. Харченко // Породоразрушающий и металлообрабатывающий инструмент – техника и технология его изготовления и применения. – 2005. – Вып. 8. – С. 266–271.

3. Якубов Ф. Я. Исследование процесса горячего прессования и свойств инструментального керамического материала на основе системы диоксид циркония – алюминий / Ф. Я. Якубов, Н. М. Прокопив, С. И. Джелялов, О. В. Харченко // Вестник НТУУ «КПИ». Машиностроение. – 2005. – № 46 – С. 85–87.

У роботах [1–3] автор провів підготовку матеріалів та обладнання, взяв участь в проведенні експериментів, а також виконав термодинамічні, диференційно-термічні, металографічні, рентгеноструктурні та мікрорентгеноспектральні дослідження. Робив аналіз отриманих результатів та формулювання висновків щодо механізмів структуро- і фазоутворення матеріалів отриманих в системі діоксид цирконію – алюміній.

4. Прокопив Н. М. Режущая керамика. Состояние и перспективы развития / Н. М. Прокопив, С. И. Джелялов // Вісник Сумського державного університету, сер. Технічні науки (Машинобудування). – 2005. – № 9 (81). – С. 129–134. Автором зроблено літературний огляд сучасних джерел, щодо вивчення проблем виготовлення та застосування керамічних матеріалів інструментального призначення. Взято участь в аналізі отриманих даних та, формулюванні висновків.

5. Прокопив Н. М. Взаимодействие в смеси ZrO2 (м)–Al–С при горячем прессовании / Н. М. Прокопив, С. И. Джелялов, Ф. Я. Якубов // Високі технології в машинобудуванні. – 2006. – Вип. 1 (12). – С. 397–404. Автор провів термодинамічні розрахунки, вивчення кінетики усадки суміші при ГП та металографічні дослідження отриманих зразків. Взяв участь в аналізі результатів рентгеноструктурних та мікрорентгеноспектральних досліджень, обговоренні отриманих результатів та формулюванні висновків.

6. Прокопив Н. М. Металлографические и рентгеноструктурные исследования материалов, полученных при горячем прессовании смеси ZrO2–Al–C с различным содержанием углерода / Н. М. Прокопив, С. И. Джелялов // Породоразрушающий и металлообрабатывающий инструмент – техника и технология его изготовления и применения. – 2007. – Вып. 10. – С. 494 – 497. Автор виготовляв досліді зразки, провів металографічні та рентгеноспектральні дослідження, аналізував отримані результати і формулював висновки.

7. Прокопив Н. М. Стойкостные испытания керамики, горячепрессованной из смеси ZrO2–Al–C, в условиях циклических ударных нагрузок / Н. М. Прокопив, Ф. Я. Якубов, С. И. Джелялов, Ю. А. Мельнийчук // Нові матеріали і технології в металургії та машинобудуванні. – 2007. – № 2. – С. 82–86. Автором виготовлено дослідні зразки та підготовлено і проведено за участю співавторів експерименти з випробувань на стійкість інструментів із них; вивчено характер зношування керамічних пластин, взято участь в обговоренні результатів та виведенні мат. залежностей стійкості інструменту від часу.

8. Патент на винахід № 81086, Україна. Шихта для виготовлення композиційного матеріалу / Прокопів М. М., Джелялов С. І. (Україна) – № 81086 ; заявл. 03.10.2006 ; опубл. 26.11.2007, Бюл. № 12. Автор взяв безпосередню участь у проведенні експериментів щодо отримання зразків дослідних матеріалів, вивченні їх фізико-механічних властивостей, брав участь в патентному пошуку, виборі аналогів винаходу, формулюванні формули винаходу і опису патенту.

9.Прокопів М. М. Структуроутворення в суміші ZrO2(м)–Al при гарячому пресуванні / М. М. Прокопів, Ф. Я. Якубов, С. І. Джелялов, О. В. Харченко // Труди міжнар. конф. студентів і молодих вчених з теоретичної й експериментальної фізики «Еврика 2005». – Львів : Львівський національний університет ім. І. Франка. –2005.– С. 112–113. Автором виготовлено дослідні зразки, взято участь у проведенні металографічних, мікрорентгеноспектральних, рентгеноструктурних досліджень та аналізі отриманих даних і формулюванні основних висновків.

10. Прокопив Н. М. Влияние углерода на структуру и физико-механические свойства материала из смеси ZrO2 (м)–Al при горячем прессовании. / Н. М. Прокопив С. И. Джелялов // Матеріали третьої Всеукр. конф. молодих вчених та спеціалістів «Надтверді, композиційні матеріали та покриття : отримання, властивості, застосування». – К. : ІНМ НАНУ ім. В. Н. Бакуля. – 2006. – С. 29–30.

11. Джелялов С. І. Особливості взаємодії в суміші ZrO2–Al–C з різною концентрацією вуглецю при гарячому пресуванні / С. І. Джелялов // Труди міжнар. конф. студентів і молодих вчених з теоретичної й експериментальної фізики «Еврика 2007». – Львів : Львівський національний університет ім. І. Франка. – 2007. – С. D 13

12. Прокопив Н. М. Влияние концентрации углерода на структуру и свойства материала горячепрессованного из смеси ZrO2–Al–C / Н. М. Прокопив С. И. Джелялов, О. В. Харченко // Труды междунар. конф. «HighMatTech». – К. : ИПМ им. И. Н. Францевича НАНУ, 2007. – С. 337.

13. Джелялов С. И. Керамика инструментального назначения, полученная из шихты системы ZrO2–Al–C. / С. И. Джелялов // Материалы докладов 8-й междунар. науч.-тех. конф. «Новые материалы и технологии : порошковая металлургия, композиционные материалы, защитные покрытия, сварка». – Минск : Институт порошковой металлургии НАН Беларуси. – 2008. – С. 136–138.

У роботах [10–13] автором було досліджено кінетику ущільнення сумішей систем ZrO2(м)–Al та ZrO2(м)–Al–С в процесі синтезу, зроблено термодинамічні та металографічні дослідження, проведено аналіз результатів рентгеноструктурних та мікрорентгеноспектральних досліджень, математичну обробку даних й встановлено представлені в роботі [13] математичні моделі; також взято участь у обговоренні результатів и формулюванні висновків.