Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Лагно Валерій Тимофійович. Загальнодержавні та регіональні пріоритети розвитку малих підприємств : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Лагно В.Т. Загальнодержавні та регіональні пріоритети розвитку малих підприємств – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

В дослідженні обґрунтовано формування сучасної державної політики розвитку малих підприємств, визначення як загальнодержавних, так і регіональних пріоритетів розвитку на засадах становлення нової політичної та моральної ментальності державної влади та підприємництва.

Розроблено механізми реалізації визначених пріоритетів розвитку малих підприємств такі, як: механізм подолання підприємницького відставання в регіоні, механізм державно-громадської підтримки та регулювання малих підприємств в регіоні, механізм функціонування громадсько-експертної ради з питань розвитку малих підприємств, механізм функціонування лізингової компанії для малих підприємств в регіоні, а також механізм формування міста-підприємця.

Запропоновано також організаційне забезпечення стратегії розвитку малих підприємств в регіоні шляхом утворення Управління з питань розвитку малих підприємств в органах державної виконавчої влади та в органах місцевого самоврядування.

В дослідженні вирішено науково-прикладне завдання щодо визначення пріоритетів розвитку малих підприємств в регіоні та механізмів їх реалізації в контексті формування сучасної державної політики та відповідних загальнодержавних пріоритетів цього розвитку. Проведене дослідження дозволяє сформулювати такі висновки:

1. Досвід минулого десятиліття свідчить, що ефективність і темпи розвитку малого підприємництва в Україні прямо залежать від рівня становлення в них громадянського суспільства. Це, в свою чергу, пов'язано з моральною і політичною культурою як політичних лідерів, які зобов'язані забезпечувати становлення громадянського суспільства і правової держави в своїх країнах, так і всіх членів суспільства. Зокрема, визначальну і стимулюючу роль в розвитку малого підприємництва грає наявність таких факторів, які вимірюють показники рівня демократії і громадянськості в суспільстві. І це повинно стати основою формування сучасної державної політики щодо розвитку малого підприємництва на засадах становлення нової політичної та моральної ментальності державної влади та малого підприємництва, що, в свою чергу, забезпечить оптимальний вибір як загальнодержавних, так і регіональних пріоритетів цього розвитку.

2. Узагальнивши існуючі підходи щодо усвідомлення змісту та ролі малого підприємництва у розвитку економіки для формування сучасної державної політики щодо створення сприятливих умов їх розвитку його можна визначити, як: особливий тип підприємницької діяльності, який формується на основах дрібнотоварного виробництва; стимулює структурну перебудову економіки; створює додаткові робочі місця; є одним з провідних секторів ринкової економіки; формує новий соціальний прошарок підприємців-власників; сприяє обмеженню монополізму; активізує інноваційні процеси; забезпечує насичення ринку споживчими товарами і послугами; здійснює швидку окупність витрат і свободу ринкового вибору; характеризується високою мобільною здатністю; є найдинамічнішою і гнучкою формою господарювання.

3. Становлення нової політичної та моральної ментальності державної влади та малого підприємництва визначається як показниками рівня демократії та громадянськості, так і показниками, які характеризують політичну і етичну культуру людини. Це, перш за все, такі як: самообмеження влади, обмеження особи від державного деспотизму і свавілля; захист державою свобод громадян від будь-яких незаконних посягань; встановлення верховенства права в суспільстві; дотримання презумпції довіри до кожного члена суспільства; безумовна і контрольована суспільством регламентація застосування владних санкцій; обмеження карного насильства рамками прийнятих в ході демократичних процедур законів; поєднання правового і морального регулювання відносин між владою і опозицією; політична компетентність, яка заснована на знанні і розумінні; варіативність, гнучкість мислення; толерантність, терпимість до інакомислення; здібність і готовність до відмови індивідуального і групового егоїзму.

4. Соціально-економічний аналіз тенденцій розвитку малих підприємств в регіоні зумовив необхідність обґрунтування регіональної системи пріоритетних напрямків розвитку малих підприємств в регіоні на основі переорієнтації їх на освоєння прогресивних наукоємких, енергозберігаючих і нанотехнологій, конкурентноздатних на внутрішньому і зовнішніх ринках, обумовлених вступом України у СОТ. Формування критеріїв вибору таких напрямків відбувається з позицій як регіонального, місцевого, так і з позицій державного розвитку. Тобто постає проблема єдності пріоритетів: місцевих; регіональних; державних.

Ігнорування будь-якої з цих груп призводить до розбалансованого розвитку регіонів, за яким ріст економіки регіону якщо і досягається, то все одно зберігається їх соціально-економічна диференціація.

5. Розроблено і обґрунтовано механізм подолання підприємницького відставання, який базується на відповідних принципах і одночасно охоплює основні стратегічні блоки. Крім того розроблено і запропоновано механізм реалізації пріоритетів розвитку малих підприємств в регіоні, механізм функціонування громадсько-експертної ради з питань малого підприємництва, а також механізм функціонування лізингової компанії для малих підприємств в регіоні, який має діяти за допомогою залучення коштів прибуткових комерційних фірм, банківських установ, державних фондів розвитку підприємництва, іноземних інвесторів, а також за участь держави.

6. Розроблено пропозиції щодо внесення змін в низку нормативно-правових актів, а саме: у сфері державної реєстрації розробити і прийняти Закон України “Про товариства з обмеженою відповідальністю” з метою спрощення започаткування бізнесу, зокрема, при створенні товариства з обмеженою відповідальністю, а також відповідні зміни з законах у сфері регуляторної політики, у сфері державного нагляду (контролю), у дозвільній системі, у сфері ліцензування, у сфері технічного регулювання.

7. Визначено тенденції формування державних стратегій міського розвитку для обґрунтування утворення міста-підприємця. У цьому зв’язку одним з регіональних пріоритетів запропоновано концептуальні засади розвитку великого міста як міста-підприємця. Місто-підприємець — це місто, в якому основні групи інтересів в державному, приватному і добровільному секторах приходять до рішення про необхідність сумісної розробки перспектив розвитку міста, створення структур для реалізації цих перспектив і про мобілізацію для цього місцевих і зовнішніх ресурсів. Хоча існують очевидні відмінності між містами, зокрема, по тому, наскільки ясно виражене їх злагоджене перспективне бачення майбутнього розвитку міста, проте, протягом останнього десятиріччя рух йшов в сторону розвитку підприємницького підходу, посилення конкуренції між містами і свідомої підтримки стратегій і проектів розвитку, розроблених для конкретних територій.

8. Обґрунтовано методичні підходи щодо побудови та функціонування організаційної структури управління розвитком малих підприємств в органах державної влади та місцевого самоврядування. Пропонується на рівні регіону і міста утворити самостійні управління з питань розвитку підприємництва і ринкової інфраструктури. Визначено основні задачі запропонованого до створення управління, функції та напрями діяльності, а також перелік функціональних обов’язків структурних підрозділів управління.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Лагно В.Т. Економічний зміст, місце та роль малих підприємств у ринковій економіці / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т. ІV, вип. 23, серія “Державне управління”. – С. 85-93.

  2. Лагно В.Т. Аналіз розвитку малого бізнесу в контексті трансформації економіки України (регіональний аспект) / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецької державної академії управління. – Донецьк, 2003. - т. ІV, вип. 45, серія “Державне управління”. – С. 89-96.

  3. Лагно В.Т. Визначення напрямів розвитку законодавства у сфері підприємництва / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т. V, вип. 31, серія “Державне управління”. – С. 384-392.

  4. Лагно В.Т. Розвиток інноваційної діяльності в державі – один із факторів проводження життєвого циклу малих підприємств / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2004. - т. V, вип. 50, серія “Державне управління”. – С. 100-107.

  5. Лагно В.Т. Проблеми функціонування і розвитку малих підприємств пов’язаних з державною підтримкою / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2005. - т. VI, вип. 44, серія “Державне управління”. – С. 146-150.

  6. Лагно В.Т. Основні принципи та сценарії розробки економічного механізму подолання підприємницького відставання на регіональному рівні / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 61, серія “Державне управління”. – С. 139-148.

  7. Лагно В.Т. Оцінка впливу владних структур на розвиток підприємництва Луганської області / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 62, серія “Державне управління”. – С. 150-156.

  8. Лагно В.Т. Підприємництво як стратегічний напрямок соціально-економічного розвитку регіону / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2006. - т. VII, вип. 72, серія “Державне управління”. – С. 23-29.

  9. Лагно В.Т. Передумови формування стратегії розвитку регіонального підприємництва / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. - т. VIІI, вип. 79, серія “Державне управління”. – С. 226-233.

  10. Лагно В.Т. Методологія планування функціонування малих підприємств в умовах конкуренції / В.Т.Лагно // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: зб.наук.праць Донецького державного університету управління. – Донецьк, 2007. - т. VIІI, вип. 90, серія “Державне управління”. – С. 208-213.

Друковані праці в інших виданнях та матеріалах наукових конференцій

  1. Лагно В.Т. Проблеми управління промисловою власністю / В.Т.Лагно // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: V Всеукр. наук.-практ. конф., 26 жовтня 2004 р.: тез.доп. – Дніпропетровськ – С. 142-144.

  2. Лагно В.Т. Інноваційна роль держави і розробка науково-технічних програм впровадження нововведень на малих підприємствах / В.Т.Лагно // Держава і регіони: пошуки згоди: І Міжнар. наук.-практ.сем., 24-26 березня 2005 р.: тез.доп. – м. Святогірськ – С. 374-379.

  3. Лагно В.Т. Підприємництво – як ключовий фактор забезпечення соціально-економічного розвитку регіону / В.Т.Лагно // Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів: ІV Всеукр. наук.-практ. конф., 11-13 травня 2006 р.: тез.доп. – м. Святогірськ – С.119-121.

  4. Лагно В.Т. Роль регіону та його місце в державній політиці в контексті побудови стратегії розвитку підприємництва / В.Т.Лагно, О.В.Долгальова // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. - № 4, Т.2 (94) – С. 40-43.

Особистий внесок здобувача: визначено пріоритети розвитку регіонального підприємництва.

  1. Лагно В.Т. Розвиток бізнес-освіти в регіоні – основна сталого розвитку підприємств малого бізнесу / В.В.Дорофієнко, В.Т.Лагно // Современные научные достижения – 2008: ІV Міжнар. наук.-практ. конф., 1-14 лютого 2008 р.: тез.доп. – Дніпропетровськ – С. 42-44.

Особистий внесок здобувача: запропоновано застосування багаторівневої підготовки кадрів для малого підприємництва в сфері житлово-комунальних послуг.