Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Експлуатація та ремонт засобів транспорту


Похилко Сергій Петрович. Забезпечення ресурсозбереження шляхом удосконалення технології роботи технічних засобів підсистеми розформування сортувальних станцій : дис... канд. техн. наук: 05.22.20 / Українська держ. академія залізничного транспорту. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Похилко С.П. Забезпечення ресурсозбереження шляхом удосконалення технології роботи технічних засобів підсистеми розформування сортувальних станцій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.20 – експлуатація та ремонт засобів транспорту; Українська державна академія залізничного транспорту; Харків, 2005 р.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення технології маневрової роботи на сортувальних станціях в підсистемі „парк прийому – сортувальна гірка” при застосуванні електричної тяги за критерієм ресурсозбереження. На основі аналізу статистичних даних визначені основні фактори, що впливають на процес розформування. На підставі проведених досліджень визначено, що застосування електричної тяги на сортувальній гірці має свою перспективу, однак виявлений ряд недоліків показує, що доцільно рекомендувати до впровадження в сортувальний процес спеціалізованих маневрових електровозів. Розроблено математичну модель процесу розформування составів на сортувальній гірці, що дозволяє визначити раціональні режими роботи сортувальних засобів протягом доби. Запропоновані критерії ефективності режимів роботи електровозів на сортувальних гірках. Визначено, що при інтенсивному переводі контролера до максимальної позиції, або максимальної швидкості руху забезпечується енергозберігаючий режим розформування. Отримані значення експлуатаційних витрат на розформування составів від вартості електроенергії протягом доби. Надана залежність енерговитрат гіркових електровозів від основних факторів, на підставі чого визначені раціональні конструктивні параметри парку прийому за критерієм мінімізації витрат електроенергії маневровим локомотивом. Реалізацію ресурсозберігаючої технології процесу розформування составів електричною тягою запропоновано здійснювати через АРМ маневрового диспетчера.

У дисертаційній роботі комплексно з єдиних методологічних позицій вирішено наукову задачу удосконалення роботи технічних засобів підсистеми розформування сортувальних станцій на основі ресурсозбереження.

При цьому вирішені наступні задачі:

1. Проведений аналіз методів визначення оптимальних конструкцій поздовжнього профілю підсистем сортувальних станцій довів, що в існуючих дослідженнях не в повній мірі приділено уваги визначенню параметрів парку прийому за критерієм мінімізації паливно-енергетичних витрат маневровими локомотивами. До основних недоліків окремих методів варто віднести відсутність достатнього обґрунтування мінімальних і максимальних значень уклонів елементів профілю.

2. Сутність існуючої теорії маневрової роботи полягає тільки в нормуванні витрат часу на проведення маневрових операцій і не передбачає одночасного нормування витрат електроенергії маневровими електровозами з метою створення ресурсозберігаючої технології.

3. На основі експериментальних і теоретичних досліджень сформовано множину технологічних і конструктивних факторів, що впливають на енерговитрати гіркових електровозів: маса состава, кількість вагонів та відчепів в составі, профільні висоти гірки, насувної частини гірки, предгіркової горловини, парку прийому та вхідної горловини, швидкість локомотива при виконанні операції заїзд, насув та розпуск, опір від стрілок та кривих, позиції контролера машиніста; напруга в контактній мережі; струм на двигунах електровоза, міжопераційні простої гіркового електровоза в очікуванні розформування.

4. Розроблена математична модель реалізації ресурсозберігаючої технології розформування составів дозволяє визначити наступні конструктивні та технологічні параметри: час переходу з однієї позиції контролера машиніста на іншу, номер позиції контролера, раціональні параметри поздовжнього профілю парку прийому. Шляхом моделювання встановлено, що при впровадженні ресурсозберігаючих режимів роботи гіркового електровоза витрати електроенергії скорочуються на 6,7%.

5. За допомогою отриманої залежності енерговитрат гіркових електровозів від множини конструктивних та технологічних факторів, визначені раціональні конструктивні параметри парку прийому за критерієм мінімізації витрат електроенергії маневровим локомотивом, які доцільно використовувати при виправленні профілю існуючих сортувальних станцій, а також при розробці нових Правил і норм проектування сортувальних станцій. Зміна поздовжнього профілю парку прийому на одну тисячну (1о/оо) забезпечує економію електроенергії в межах 8-11 кВтг на один розформований состав.

6. При застосуванні електровозів у сортувальному процесі запропоновано використовувати додатковий критерій – вартість електроенергії протягом доби, на основі чого, отримані номограми залежностей експлуатаційних витрат на розформування составів від технологічних факторів. Відповідно перехідних зон обирається оптимальний варіант режимів роботи сортувальних засобів. Застосування електровозів у нічну та напівпікову зону надає можливість зменшити вартість переробки составів, у порівнянні з тепловозом. У пікові періоди рекомендовано проводити технологічні перерви в роботі гірки, проводити екіпіровку гіркових електровозів, використовувати на повну потужність тепловози, які знаходяться у предгірковій горловині.

7. Розроблений програмний продукт, що реалізує ресурсозберігаючу технологію процесу розформування составів інтегровано до АРМ маневрового диспетчера і дозволяє створити систему прийняття рішень оперативних працівників сортувальної станції в умовах використання електричної тяги, або при комбінованому застосування електровозів і тепловозів у маневровій роботі.

8. Запропоновані конструктивні, технічні та технологічні рішення дозволили зменшити експлуатаційні витрати за рахунок ресурсозберігаючої технології маневрової роботи, а саме скоротити енерговитрати на 6,7% за рахунок використання раціональних режимів роботи електровозів; на 1,7% за рахунок використання диференційованих тарифів на електроенергію протягом доби; на 86,34 тис. грн. Від впровадження раціональних параметрів парку прийому.

Публікації автора:

1. Берестов І.В., Похилко С.П. Аналіз енерговитрат локомотиву ВЛ8 при виконанні операції насув // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. - 2003 – № 6. – С.41-43.

2. Берестов І.В., Похилко С.П. Нормування енерговитрат гіркових електровозів // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія „Транспортні системи і технології”. – К.: КУЕТТ. – 2004. – № 5. – С.9-15.

3. Берестов І.В., Похилко С.П. Розроблення методики визначення енерговитрат гіркових електровозів при насуві та розпуску составів на гірках // Удосконалення вантажної і комерційної роботи на залізницях України збірник наукових праць: - Харків: - 2004. – № 62. – С.10-20.

4. Похилко С.П. Визначення оптимальних режимів роботи електровозу ВЛ8 при виконанні гіркових операцій // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. – 2005. – № 1,2. – С.107-112.