Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Горбенко Олександра Вікторівна. Забезпечення ефективності функціонування підприємств в умовах невизначеності : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний транспортний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Горбенко О.В. Забезпечення ефективності функціонування підприємств в умовах невизначеності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний транспортний університет, Київ, 2006.

Дисертація містить наукові дослідження з питань забезпечення ефективності функціонування підприємств автомобільного транспорту в умовах невизначеності ринкового середовища. Аналіз стану справ на підприємствах автомобільного транспорту дозволив визначити макро- та мікроекономічні чинники, які мають найбільший вплив на ефективність функціонування підприємств за сучасних умов господарювання. Запропонована схема вибору інструментарію для формування управлінських впливів, на основі якій прийняте рішення про використання апарату теорії статистичних рішень для розв’язання підприємством поставлених задач. Розроблена модель визначення оптимальної альтернативи поведінки підприємств, яка передбачає прогнозування фінансового результату (прибутку або збитку) діяльності підприємств в умовах невизначеності ринкового середовища шляхом обґрунтування альтернатив поведінки і станів ринкового середовища.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і розроблено прикладні аспекти вирішення проблеми забезпечення ефективності функціонування підприємств в умовах невизначеності, що дозволило розробити нові підходи і надати пропозиції щодо формування відповідних альтернатив подальшої поведінки підприємств.

Узагальнення одержаних результатів дослідження дозволяє дійти висновку та розробити рекомендації теоретичного, методичного та прикладного характеру, основні з яких зводяться до наступного:

  1. Підвищити ефективність функціонування і забезпечити розвиток АТП в умовах невизначеності можливо за рахунок реалізації відповідної альтернативи поведінки з урахуванням впливу з боку ринкового середовища. У зв’язку з цим росте значимість подальшої розробки теоретичних і методичних основ формування альтернатив поведінки АТП з урахуванням сутності та причин виникнення невизначеності;

  2. Визначено зміст поняття „невизначеність”, що розкриває сутність об’єктивної передумови існування ризику. Це дозволило: відмовитись від традиційних уявлень про невизначеність, як про випадкове явище; підкреслити важливість урахування чинників, що характеризують невизначеність ринкового середовища; встановити пряму залежність між ризиком та невизначеністю в умовах функціонування вантажних АТП. Дане поняття є базою для обґрунтування механізмів попередження впливу невизначеності ринкового середовища.

  3. Наведено схему вибору інструментарію для формування управлінських впливів в залежності від ступеня невизначеності в процесі прийняття управлінських рішень. Наведена схема дає можливість визначити характер інструментарію (детермінований чи стохастичний), який підприємство може використовувати для розв’язання поставлених задач з огляду на залежності кожної з запропонованих категорій (використання інформації; змістовна оцінка параметрів; адекватність організаційної структури) від ступеня невизначеності в процесі прийняття управлінських рішень.

  4. На основі досліджень діяльності вантажних автотранспортних підприємств м. Києва виявлено проблеми, які потребують вирішення на даному етапі господарювання та окреслено фінансові можливості підприємств. На підставі отриманих даних, виділено домінуючий ризик, запропоновано альтернативи поведінки, які повинні забезпечити вищий рівень ефективності функціонування підприємств та сформовані стани ринкового середовища.

  5. Розроблена модель визначення оптимальної альтернативи поведінки підприємства в умовах невизначеності за допомогою методів теорії статистичних рішень. В межах даної моделі виділено не тільки чинники впливу з боку ринкового середовища, які містять в собі ступінь невизначеності по відношенню до досягнення окреслених альтернатив поведінки, але й усі їх можливі модифікації. Реалізація оптимальної альтернативи поведінки передбачає досягнення максимального прибутку при мінімальному рівні ризику. Зазначена модель, на відміну від інших відомих моделей прогнозування, дає можливість розрахувати оптимальну альтернативу поведінки підприємства з урахуванням одразу декількох чинників впливу з боку ринкового середовища. Проведене дослідження адекватності моделі реальним даним дає змогу з великою достовірністю використовувати її для вирішення задач, що стоять перед підприємствами.

  6. Запропоновано критерії оцінки ефективності функціонування АТП, які враховують основні аспекти беззбиткової діяльності підприємств.

  7. Запропонована послідовність дій для реорганізації існуючої організаційної структури в таку, яка буде відповідати досягненню цілей підприємства відповідних до обраної альтернативи поведінки.

  8. Впровадження результатів досліджень підтвердило їх ефективність, актуальність і значимість для автотранспортних підприємств. Так, значення показника прибутку від звичайної діяльності АТП – 1 з урахуванням впливу невизначеності ринкового середовища, підвищилося порівняно зі значеннями минулого року і становило 12%. Відповідно АТП – 3 та АТП – 5: 3,2%, 3,6% порівняно з минулорічними значеннями 2,9% та 3,12%.

Публікації автора:

1. Горбенко О.В. Необхідність застосування методики аналізу ризику втрат платоспроможності на вантажних автотранспортних підприємствах, як метод запобігання банкрутству // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонт і експлуатація автомобілів: Зб. наук. праць Національного транспортного університету. – 2002.– Вип. № 15– С. 279-281.

2. Горбенко О.В. Забезпечення ефективності функціонування підприємств в умовах невизначеності // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Науковий журнал. – 2003.– С. 262 - 263.

3. Горбенко О.В. Системна ефективність функціонування підприємств в умовах невизначеності // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Науковий журнал. – 2003.– С. 173 - 175

4. Горбенко О.В. Невизначеність функціонування підприємств як об’єкт дослідження та оптимізації // Науково-технічний збірник: Вісник НТУ. – 2003. – №8. – С. 384 – 386

5. Горбенко О.В. Ринок складських приміщень в системі логістики України // Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал – 2004. – Випуск 1. – С. 77- 79

6. Горбенко О.В. Методика формування критеріїв невизначеності для вибору оптимальних стратегій автотранспортними підприємствами // Управління проектами, системний аналіз і логістика: Науковий журнал – 2005. – Випуск 2. – С. 175- 178