Рудаков Леонід Миколайович. Забезпеченість ґрунтовою вологою основних сільськогосподарських культур в умовах південного Степу України : Дис... канд. наук: 06.01.02 - 2004.
Анотація до роботи:
Рудаков Л.М. Забезпеченість ґрунтовою вологою основних сільськогосподарських культур в умовах південного Степу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 – сільськогосподарські меліорації. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2004.
Дисертація присвячена підбору емпіричних параметрів методики розрахунку вологозапасів та оцінці впливу вологозабезпеченості сільськогосподарських культур на їх врожайність в різні за зволоженістю роки. Запаси продуктивної вологи визначені розрахунковим способом за агрометеорологічними даними.
Для поліпшення вологозабезпеченості сільськогосподарських культур розроблені їх проектні поливні режими. Для характеристики рівномірності природного ґрунтового зволоження протягом вегетації запропоновано коефіцієнт внутрішньовегетаційної мінливості вологозапасів.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що витікає із аналізу впливу вологозабезпеченості сільськогосподарських культур на їх урожайність. Головні наукові і практичні результати роботи полягають в наступному:
Проаналізовано низку методів розрахунку вологозапасів та вибрано найбільш доцільний метод визначення щоденних запасів ґрунтової вологи у різних шарах ґрунту під провідними сільськогосподарськими культурами. Визначені емпіричні параметри розрахункових моделей по обчисленню запасів ґрунтової вологи.
Виявлено тісні природні залежності вологозапасів у півметровому та метровому шарах ґрунту від комплексного показника попередніх погодних умов (КПППУ): кореляційні відношення для пшениці озимої знаходяться в межах від 0,71 до 0,91, для кукурудзи – від 0,63 до 0,89, а для ячменю ярового від 0,74 до 0,96. Стандартна похибка обчислення кореляційного відношення змінюється: для пшениці озимої від 0,01 до 0,04, для кукурудзи і ячменю ярого від 0,02 до 0,05.
Середньоквадратичні відхилення розрахованих вологозапасів від інструментально виміряних у метровому шарі ґрунту під посівами пшениці озимої в осінній і весняно-літній періоди вегетації складають відповідно 12,9 % і 11,4%; а під посівами кукурудзи та ячменю ярого – 10,5 % та 9,3 %.
Забезпеченість відхилень менше допустимих стандартних для вказаних залежностей у середньому по території південного Степу України для посівів пшениці озимої складає 78,2 %, для посівів кукурудзи – 72,3 %, а для ячменю ярого – 78,5 %.
Аналіз результатів статистичної обробки показав, що найменша достовірність виявлених кореляційних залежностей на 5 %-му рівні значимості за методом Стьюдента складає tr= 10,3 і t= 13,7, при допустимому її значенні 1,96. Це свідчить про достатньо високу надійність виявлених кореляційних залежностей і методики розрахунку вологозапасів в цілому.
Аналіз економічної ефективності використання запропонованої методики визначення вологозапасів показав, що для умов досліджуваної території на одній ділянці спостережень, економія коштів складає 1562,7 грн. на рік.
Для пшениці озимої за багаторічний період на початок сівби (повторність 1 раз в 2 роки) в Асканійському і Генічеському районах умови зволоження недостатні, а в Скадовському і Миколаївському – задовільні. У середньосухі роки у всіх агрогрунтових районах південного Степу незадовільні умови, тому що в півметровому шарі ґрунту вологозапаси не перевищують 32 мм.
Найкращі умови зволоження у критичний період розвитку пшениці озимої за багаторічний період виявлено у Скадовському районі. Посередні умови (урожайність 70 – 90 % від значень при оптимальних вологозапасах) спостерігаються в Баштансько-Бердянському і Ізмаїльському районах. Миколаївський, Асканійський і Генічеський райони в ці роки характеризуються недостатніми умовами зволоження (урожайність менше 70 % від їх значень при оптимальних вологозапасах). В середньосухі роки (повторність 1 раз в 4 роки) у всіх районах, за виключенням Скадовського, умови зволоження недостатні.
Тільки в Ізмаїльському агрогрунтовому районі (і лише у вологі роки) посіви ячменю ярого можуть давати заплановані врожаї. В інших районах в різні за атмосферною зволоженістю роки та в середні і середньосухі роки в Ізмаїльському агрогрунтовому районі будуть спостерігатись недобори врожаю від 14 до 82 %.
Вологозапаси під посівами кукурудзи у всіх агрогрунтових районах забезпечують отримання (в залежності від зволоженості року) відносного урожаю на рівні від 0 до 0,54 (у вологі роки), а в середньосухі і сухі роки мова може йти тільки про “виживання” посівів кукурудзи.
Для характеристики рівномірності природного ґрунтового зволоження протягом вегетації запропоновано коефіцієнт внутрішньовегетаційної мінливості вологозапасів. За ним можна оцінювати внутрішньовегетаційну мінливість вологозапасів відносно їх багаторічного значення.
Для поліпшення меліоративного стану посівів сільськогосподарських культур, на підставі розрахованих щоденних вологозапасів розроблено орієнтовні поливні режими досліджуваних культур.
Інформація про ґрунтові вологозапаси може бути використана при плануванні (або уточнені) структури посівних площ. Розрахункові значення щоденних вологозапасів можуть стати певним показником при плануванні проведення чергових поливів, та в ряді інших агротехнічних заходів, спрямованих на покращення вологозабезпеченості культур і підвищення їх продуктивності (внесення добрив, міжрядний обробіток ґрунту та ін.).
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях
Рудаков Л.М. Метод розрахунку ґрунтової вологи за попередніми погодними умовами під основними сільськогосподарськими культурами в південному Степу України (на прикладі Херсонської області) // Актуальні проблеми ефективного використання зрошуваних земель.– Херсон: Айлант. – 1999. № 2 С. 38 – 42.
Рудаков Л.М. Ресурси ґрунтової вологи на сільськогосподарських полях південного Степу України в різні за зволоженістю роки // Таврійський науковий вісник. – 2000. Вип. 14. С. 46 – 52.
Рудаков Л.М. Використання щоденних запасів ґрунтової вологи для оцінки її ресурсів під посівами ярового ячменю в південному Степу України // Вісник Державної агроекологічної академії України. – Житомир: 2000. Спецвипуск. С. 110 – 111.
Рудаков Л.М. Оцінка внутрішньовегетаційного розподілу вологозапасів за кривими тривалості добових їх значень під посівами сільськогосподарських культур у південному Степу України // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2001. – № 2. С. 75 – 79.
Рудаков Л.М. Аналіз впливу вологозабезпеченості посівів кукурудзи на її врожайність в південному Степу // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2003. – № 3. С. 64 – 68.
Рудаков Л.М. Використання щоденних розрахункових волого запасів при програмуванні врожаїв сільськогосподарських культур в умовах південного Степу України// Таврійський науковий вісник. – 2003. Вип. 27. С. 106 – 109.
Литовченко А.Ф., Доценко В.И., Рудаков Л.Н., Ткачук А.В. Выбор периода наблюдений для расчета нормы запасов почвенной влаги под посевами сельскохозяйственных культур в Степной зоне Украины // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2001. – № 1. С. 78 – 84. (Особисто автором дисертації проведено збір і обробку агрометеорологічної інформації за даними АМС Асканія-Нова).
Тези доповідей наукових конференцій
Рудаков Л.М. Територіальна мінливість запасів ґрунтової вологи під сільськогосподарськими культурами в південному Степу України // Тези Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених і спеціалістів “Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх визначення”. – Дніпропетровськ: 2000. – С. 49 – 50.
Рудаков Л.М. Оцінка забезпеченості ґрунтовою вологою кукурудзи в південному Степу України на прикладі агрометеостанції Асканія-Нова // Зб. Доповідей Всеукраїнської науково практичної конференції “Стан земельних ресурсів в Україні: проблеми та шляхи вирішення”. – К.: 2001. – С. 227 – 229.
Рудаков Л.М. Екологічно безпечні поливні норми поливу культур дощуванням в умовах півдня України // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 30-річчю від початку робіт на науково-дослідному стаціонарі Дніпропетровського агроуніверситету та Орджонікідзевського ГЗКа (29 – 31 травня 2001 року). – Дніпропетровськ: 2002. – С. 154 – 157.
Рудаков Л.М. Оцінка впливу вологозабезпеченості сільськогосподарських культур на їх врожайність за щоденними вологозапасами південного Степу України // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Оптимізація агроландшафтів: раціональне використання, рекультивація, охорона (2 – 4 червня 2003 року). – Дніпропетровськ: 2003. – С. 104 – 105.