Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Зоологія


Сімутнік Сергій Анатолійович. "Їздці-енциртиди (Hymenoptera, Halcidoidea, Encyrtidae) Українських Карпат" : Дис... канд. наук: 03.00.08 - 2003.



Анотація до роботи:

Сімутнік С.А. “Їздці-енциртиди (Hymenoptera, Chalcidoidea, Encyrtidae) Українських Карпат”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.08. - зоологія. Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено питанням фауністики, систематики, морфології, біології, екології та поширення енциртид (Hymenoptera, Chalcidoidea) на території Українських Карпат. В результаті проведених досліджень в цьому регіоні зареєстровано 133 види з 66 родів енциртид. Із них вперше для Українських Карпат відмічені 104 види, для України - 58. Виявлено 6 нових для науки видів.

Детально досліджені особливості будови енциртид. Огляд загальної морфології імаго вперше приведено з урахуванням нових оригінальних палеонтологічних даних. Описано два нових роди енциртид з пізньоеоценового рівненського бурштину. Порівняльний аналіз морфологічних структур сучасних та викопних родів показав, що в пізньому еоцені родина Encyrtidae була вже не тільки чітко відокремлена від інших хальцидоїдів, але і досягла морфологічної спеціалізації, яка цілком відповідає високому рівневі спеціалізації сучасних енциртид.

Проведено таксономічний огляд видів роду Rhopus Українських Карпат. Описано 4 нових види цього роду.

Досліджено особливості біології, екології та поширення фонових видів. Здійснено зоогеографічний аналіз фауни енциртид Українських Карпат.

1. В результаті проведених досліджень на території Українських Карпат виявлено 133 види з 66 родів енциртид. З них вперше для Українських Карпат вказані 104 види, для України - 58. Виявлено 6 нових для науки видів.

2. Проведено детальне вивчення особливостей будови енциртид. Огляд загальної морфології імаго вперше наводиться з урахуванням нових оригінальних даних по викопному матеріалу і включає описи двох нових родів енциртид з пізньоеоценового рівненського бурштину. Порівняльний аналіз морфологічних структур викопних та сучасних родів показав, що в пізньому еоцені родина Encyrtidae була вже не тільки чітко відокремлена від інших хальцидоїдів, але і досягла морфологічної спеціалізації, що цілком відповідає високому рівневі спеціалізації сучасних енциртид.

3. Проведено огляд видів роду Rhopus Українських Карпат, в якому описано чотири нових для науки види. Складено таблицю для визначення видів цього роду. Описано по одному новому виду з родів Microterys та Metaphycus.

4. В Українських Карпатах відмічені енциртиди, трофічно пов'язані з представниками 7 рядів комах та іксодовими кліщами. Зі 130 видів енциртид карпатської фауни, для яких відомі хазяї, 82 види (63,07%) трофічно пов'язані з рядом Homoptera, з них 73 види (56,15%) паразитують на кокцидах. На представниках рядів Lepidoptera і Hymenoptera - по 18 видів (тобто по 13,8 %). З видами ряду Diptera пов'язані 6 видів енциртид (4,61%), Coleoptera - 3 види (2,3%), з представниками рядів Hemiptera і Neuroptera - по 1 виду (0,76%). Ці дані, в цілому, відповідають особливостям трофічної спеціалізацією енциртид світової фауни.

5. В Українських Карпатах виділено 6 еколого-фауністичних комплексів енциртид, відповідно до рослинних поясів різних висотно-кліматичних зон: 1. Передгірський лісовий; 2. Комплекс енциртид на злаковому різнотрав'ї до 500м н.р.м.; 3. Гірських букових лісів; 4. Гірських ялинових лісів; 5. Субальпійський; 6. Альпійський. Найбільша видова різноманітність енциртид відзначена на регулярно скошуваних невеликих лісових галявинах на висоті до 500м (88 видів з 52 родів) і в передгірському лісовому поясі (50 видів з 27 родів), найменша - у гірських буковому (12 видів з 9 родів) і ялиновому (14 видів з 12 родів) лісових поясах.

6. В результаті аналізу типів ареалів енциртид Українських Карпат виділено 9 зоогеографічних комплексів. Основу сучасної фауни Карпат складають види з широкими ареалами, що охоплюють всю Палеарктику і ширше. Кількість космополітів та видів з трансголарктичним і транспалеарктичним поширенням - 86. Це складає 65% від загальної кількості зареєстрованих у Карпатах видів. 37 видів, або 28,8%, є звичайними для Європи. Вони складають 5 зоогеографічних комплексів: Західнопалеарктичний, Європейський, Західноєвропейський, Південноєвропейський і Європейсько-кавказький.

7. В Українських Карпатах виявлено значну кількість видів енциртид, що мають суттєве економічне значення. Ixodiphagus hookeri - паразит німф іксодових кліщів, представники родів Metaphycus, Microterys та багатьох інших, що є найважливішими складовими комплексів ентомофагів сисних комах, Ooencyrtus kuvanae - яйцеїд непарного шовкопряда, представники родів Copidosoma, Ageniaspis, Holcothorax - найважливіші регулятори чисельності багатьох видів лускокрилих, зокрема листовійок, горностаєвих та мінуючих молей, тощо.

Публікації автора:

Симутник С.А. Находка энциртиды (Hymenoptera, Chalcidoidea, Encyrtidae) в позднеэоценовом ровенском янтаре (Украина). // Вестник зоологии. 2001. 35(6). С. 81-84.

Симутник С.А. Новый род энциртид (Hymenoptera, Chalcidoidea, Encyrtidae) из позднеэоценового ровенского янтаря (Украина). // Вестник зоологии. 2002. 36(4). С. 99-102.

Сімутнік С.А. Анотований список енциртид (Hymenoptera, Chalcidoidea, Encyrtidae) території КБЗ / в кн.: Біорізноманіття Карпатського Біосферного Заповідника. (ред. Ю.Р. Шеляг-Сосонко). Київ: Наукова думка, 1997. C. 685-686.

Сімутнік С.А. Анотований список видів хальцидоїдних їздців родини енциртиди (Hymenoptera: Chalcidoidea: Encyrtidae) території ДБЗ / в кн.: Біорізноманітність Дунайського Біосферного Заповідника, збереження та управління. (ред. Ю.Р. Шеляг-Сосонко). Київ, 1999. C. 531 - 532.

Зерова М.Д., Котенко А.Г., Радченко О.Г., Дякончук Л.А., Червоненко О.В., Гумовський О.В., Сенатос Г.В., Сімутнік С.А. / Перетинчастокрилі комахи-ентомофаги Карпатського заповідника. С. 34-38. Київ. Інститут зоології НАН України. 1996. Препринт 96.2. 66с.

Червоненко О.В., Старовир И.С., Колодочка Л.А., Симутник С.А. и др. / Биологические средства защиты культур в закрытом грунте: методические рекомендации по применению агентов биологической борьбы. - Киев - Одесса. 1993. - 52с.

Симутник С.А. Новые находки наездников - энциртид в Украинских Карпатах. // Известия Харьковского энтомологического общества. 2000. Т. 8. вып. 2. С. 49-50. (По материалам доклада на конференции в Нежине, 2000).