Євдоченко Олена Олександрівна. Європейське бізнес-середовище в розвитку міжнародної економічної діяльності : дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Євдоченко О.О. Європейське бізнес-середовище в розвитку міжнародної економічної діяльності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.
Дисертацію присвячено теоретичним і практичним питанням виявлення особливостей європейського бізнес-середовища, розробки рекомендацій щодо ефективних напрямів адаптації до нього міжнародної економічної діяльності України та урізноманітнення її форм у даному середовищі.
Досліджено сучасні теоретичні підходи до вивчення міжнародного бізнес-середовища з визначенням його структури, суттєвих складових та параметрів розвитку. Визначено ключові особливості європейського бізнес-середовища, оцінено можливі сценарії його розвитку, проаналізовано сучасні конкурентні позиції європейських країн в глобальній економіці. Виявлено особливості адаптації зарубіжного досвіду міжнародної економічної діяльності на ринках європейських країн.
Визначено та обґрунтовано напрями, механізми та інструментарій розвитку міжнародної економічної діяльності України в європейському бізнес-середовищі. Запропоновано комплекс заходів щодо вдосконалення моделі комерційної дипломатії України.
У дисертаційній роботі на основі виявлення суттєвих особливостей та тенденцій розвитку європейського бізнес-середовища здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання наукової задачі – визначено ефективні напрями адаптації до нього міжнародної економічної діяльності України, що дало можливість дійти таких висновків:
Глобалізаційні процеси в світовій економіці обумовлюють взаємопроникнення та трансформацію форм міжнародної економічної діяльності, які доцільно класифікувати за системою критеріїв: суб’єктами діяльності, рівнями, видами зв’язків, типом відносин, комплексністю, економічною основою. Сучасними тенденціями розвитку форм міжнародної економічної діяльності є зміна структури суб’єктності; підвищення рівня узгодженості дій суб’єктів у ході реалізації національних стратегій зовнішньоекономічної діяльності; взаємопроникнення форм при посиленні ролі некомерційних. Спільною рисою виявлених тенденцій є інтенсифікація застосування методів комерційної дипломатії як нової форми міжнародної економічної діяльності.
Розвиток форм міжнародної економічної діяльності відбувається під впливом міжнародного бізнес-середовища, структурний аналіз якого доцільно здійснювати за запропонованою СSPEТLEg-моделлю, що включає, крім традиційних, такі компоненти, як цивілізаційний та екологічний. Одночасне використання розробленого в роботі алгоритму визначення інформаційних потреб суб’єктів міжнародної економічної діяльності, адекватних типів комерційної інформації та системи кількісних та якісних показників, адаптованих до специфіки прийняття стратегічних рішень у міжнародній економічній діяльності, дозволить гнучко адаптувати її до особливостей європейського бізнес-середовища, своєчасно передбачати та враховувати можливі зміни в ньому.
Основними негативними тенденціями розвитку сучасного європейського бізнес-середовища є суттєва диференціація соціально-економічного розвитку країн; значно вищий порівняно з США і Японією рівень безробіття та низький показник витрат ВВП на науку і технології, негативна демографічна ситуація у багатьох країнах на фоні збільшення кількості мігрантів зі Сходу. До позитивів належать: пріоритетність соціального розвитку; політична стабільність у більшості країн; достатньо високі показники економічного розвитку; значна частка у світовій торгівлі, з якої 60 % припадає на внутрішньоєвропейську; гармонізована система права з пріоритетністю наднаціонального; високі екологічні стандарти; стала система суспільних цінностей та моноактивність бізнес-культур.
Позитивні та негативні тенденції обумовлюють можливість таких сценаріїв розвитку європейського бізнес-середовища: оптимістичного, за якого європейські країни мають потенціал для створення політичного союзу, вдосконалення та поширення соціально орієнтованої моделі розвитку, забезпечення економічного лідерства в світовому виробництві та торгівлі, реалізації концепції європейського науково-технологічного простору. Песимістичний сценарій ґрунтується на потенційній можливості розвитку таких загроз, як посилення економічної диференціації країн та уповільнення темпів їх розвитку, поглиблення європейського „технологічного парадоксу”, посилення етнокультурних протистоянь. У разі розвитку даного сценарію будуть втрачені існуючі конкурентні позиції європейських країн на світовому ринку. З урахуванням позитивних особливостей та тенденцій розвитку європейського бізнес-середовища оптимістичний сценарій є більш вірогідним.
В глобальній економічній системі переважна більшість європейських країн має високі показники індексів конкурентоспроможності бізнес-середовища та економічного зростання: до першої групи входять країни з найвищими значеннями індексів – Фінляндія, Данія, Швеція, Ісландія, Швейцарія, Норвегія, Нідерланди, Великобританія, Німеччина, Австрія; до другої – країни з високими значеннями індексів (Ірландія, Франція, Бельгія, Естонія, Іспанія, Португалія); третю, найбільшу, утворюють 11 країн з високими та середніми значеннями індексів (Словенія, Кіпр, Чехія, Угорщина, Словаччина, Мальта, Литва, Італія, Греція, Латвія, Польща), відповідно, до четвертої увійшли країни з середніми значеннями індексів – Хорватія, Румунія, Болгарія; п’яту групу формують країни з низькими значеннями індексів (Сербія та Македонія).
Європейські країни мають усталені позиції порівняно із США в світовій торгівлі (46 % загального обсягу), промисловому виробництві, експорті капіталу (42,4 % світового обсягу), реалізації екологічної політики (всі європейські країни приєдналися до Кіотського протоколу), орієнтації високотехнологічних виробництв на споживача, забезпеченні соціальних стандартів (тривалість робочого дня, рівень заробітної плати, пенсійне забезпечення та виплати по безробіттю, якість життя) та дотриманні сформованих культурних цінностей. Порівняно із США, незначним, є рівень витрат на науку та техніку, посилюється тенденція до відставання у темпах впровадження нових технологій.
Ринок європейських країн є перспективним для розвитку міжнародної економічної діяльності вітчизняних фірм. Однак слід брати до уваги такі труднощі, з якими зіткнулись зарубіжні компанії при адаптації економічної діяльності до умов європейського бізнес-середовища: дискримінаційна торгова політика із застосуванням пільгових митних зборів, нетарифних обмежень, адміністративних формальностей; селективне застосування принципу „взаємної вигоди”; високий рівень технічних бар’єрів; практика урядових втручань; контроль над злиттями та поглинаннями у межах заходів обмеження недобросовісної конкуренції; високий рівень штрафних санкцій за порушення конкурентного законодавства.
Міжнародна економічна діяльність України в європейському бізнес-середовищі, незважаючи на доволі позитивні кількісні показники, на сьогодні залишається недостатньо ефективною: національний експорт характеризується моноспрямованістю та регіональною обмеженістю, його конкурентоспроможність залишається на низькому рівні. Незначний відсоток зовнішнього інвестування, недостатня налагодженість виробничих зв’язків, низький рівень інформаційної підтримки експортерів та неналежний рівень застосування комплексу методів комерційної дипломатії на тлі відсутності членства у СОТ є тими проблемами, що потребують негайного вирішення для підвищення ефективності міжнародної економічної діяльності України на європейських ринках.
Основними напрямами адаптації до європейського бізнес-середовища та вдосконалення міжнародної економічної діяльності України на макрорівні мають стати: інтеграція до глобальної торгової системи СОТ; розробка та впровадження національної стратегії міжнародної економічної діяльності з визначенням регіональних та галузевих пріоритетів розвитку; активізація методів комерційної дипломатії, які сприятимуть диверсифікації її форм, інтенсифікації коопераційних зв’язків та двостороннього інвестування, розвитку прикордонного співробітництва. Мікрорівневими заходами мають бути: вдосконалення корпоративного управління, розвиток маркетингових структур за кордоном, товарна диверсифікація експорту, інтенсифікація використання інформаційних систем у міжнародному маркетингу.
В контексті євроінтеграційної стратегії України адаптація міжнародної економічної діяльності до європейського бізнес-середовища має відбуватися при одночасному наближенні до нього характеристик національного середовища бізнесу. На сучасному етапі воно має набувати рис стабільності та передбачуваності, гармонійності економічного та соціального розвитку, демократичності, а надалі – передбачати зближення за ключовими елементами бізнес-середовища (економіка, право, політика), проте це має відбуватись виважено, з урахуванням наслідків в довгостроковій перспективі.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
1. Євдоченко О.О. Сучасні підходи до визначення та класифікації міжнародного бізнес-середовища // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип.13 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 70 – 76 (0,35 др.арк .).
2. Євдоченко О.О. Інформація як чинник ефективної міжнародної діяльності фірми // Формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Вип. 14. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 197 - 204 (0,3 др.арк).
3. Євдоченко О.О. Цивілізаційний аспект європейського бізнес-середовища // Зб. наук. праць. Вип. 44 / Відпов. ред В.Є. Новицький – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2005. – С. 179 – 190 (0,6 др.арк.).
4. Євдоченко О.О. Економічний аспект потенціалу України в сучасних умовах розширення Європейського Союзу на Схід // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 203: У 4 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 302 – 312 (0,5 др. арк.).
5. Євдоченко О.О. Механізми та інструменти просування комерційних інтересів у європейському бізнес-середовищі // Маркетинг в Україні. – 2005. – №5 (вересень-жовтень). – С. 43 – 45 (0,3 др.арк.).
В інших виданнях:
6. Евдоченко Е.А., Олефир А.А. Формирование торговых режимов стран мира в условиях глобализации. // Прометей: региональный сборник научных трудов по экономике / Донецкий экономико-гуманитарный інститут, Институт экономико – правовых исследований Национальной академии наук Украины. – Донецк: ООО ”Юго-Восток, Лтд”, 2005. – Вып. 15. – С. 48 –52. (0,4 др.арк.) (Особисто автору належить 0,2 др.арк.: частина статті, присвячена сучасним особливостям розвитку міжнародних економічних відносин в умовах глобалізації.).
7. Євдоченко О.О. Сучасні чинники трансформації європейського бізнес-середовища // Глобалізація та регіоналізація економічного розвитку. Матеріали наукової конференції. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2003.– С. 111 –112 (0,1 др.арк.).
8. Євдоченко О.О. Інтеграційні пріоритети України // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 19 – 20 (0,1 др.арк.).
9. Євдоченко О.О. Структурна композиція та цілі вивчення міжнародного середовища бізнесу // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали ІІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів та молодих учених / Уклад.: А.П. Білошапко, О.Г. Слободянюк. – К.: Пошуково-видавниче агентство “Книга пам’яті України”, 2004. – С. 240 – 241 (0,1 др.арк.).
10. Євдоченко О.О. Новітні тенденції розвитку європейського бізнес-середовища // Європейський Союз та Україна. Матеріали Міжнародної науково - практичної конференції. / Відп. за вип. В.І. Чужиков. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 116 –121 (0,27 др.арк.).
11. Євдоченко О.О. Вступ до СОТ як можливість реалізації потенціалу підприємств України на шляху до Європи майбутнього // Друга науково-практична конференція “Соціально-економічні реформи у контексті європейського вибору України”. – Дніпропетровськ: НАЦ “Ера”, 2005. – С. 27–30 (0,18 др.арк.).
12. Євдоченко О.О. Шляхи вдосконалення зовнішньоекономічної співпраці України з ЄС // Міжнародна торгівля у контексті європейської інтеграції: проблеми теорії і практики. Збірник матеріалів VІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – К.: УАЗТ, 2005. – С. 113 –114 (0,1 др.арк.).