Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАНУ”, Київ, 2009.
Досліджено науково-методологічні та практичні засади формування європейського інтеграційного процесу на основі найпоширеніших теорій і підходів, які склалися у світовій економіці. Визначено зміст, мету та передумови європейської інтеграції в аграрному секторі вітчизняної економіки. Розкрито сукупність ознак, під впливом яких відбувається реалізація переваг європейської інтеграції в аграрному секторі економіки. Розроблено систему базових принципів європейської інтеграції з врахуванням аграрної складової та доведено їх значення як джерел розвитку інтеграційних процесів та здійснення аграрних реформ з врахуванням вимог САП ЄС. Виявлено позитивні та негативні фактори адаптації вітчизняного аграрного сектора економіки до одновекторної європейської моделі розвитку. Доведено необхідність подальшого освоєння ринку агропродовольчої продукції країн ЄС як найбільш перспективного у порівнянні із світовим ринком. Обґрунтовано соціально-економічні та екологічні пріоритети розвитку аграрного сектора економіки України відповідно до орієнтирів та перспектив європейської інтеграції.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення основних засад європейської інтеграції і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці методологічних принципів формування вітчизняної аграрної моделі, заснованої на європейських імперативах. Виходячи із суттєвої різниці в рівнях економічної інтеграції між Україною та країнами ЄС, зроблено висновки та висунуто пропозиції теоретико-методологічного та прикладного характеру, які формують пріоритети розвитку вітчизняної аграрної економіки та окреслюють безпосередні вигоди євроінтеграції:
Вихідною умовою вивчення, обґрунтування та теоретичного моделювання процесу європейської інтеграції є теорія інтеграції. Незважаючи на гостроту теоретичних дискусій та масштабність емпіричних досліджень, процес інтеграції з позиції секторального підходу достатньо не вивчено. Методологічне використання існуючих положень європейської інтеграції дозволяє стверджувати про стимулюючий вплив сільського господарства, його найвагомішу роль як інтегральної складової у цьому процесі. В умовах євроінтеграційного вибору доцільно тлумачити зміст процесу європейської інтеграції стосовно вітчизняного аграрного сектора економіки як досягнення такого соціально-економічного рівня організації та ведення сільськогосподарського виробництва, який відповідає сучасним світовим і європейським вимогам при одночасному збереженні й посиленні власної ідентичності. Водночас, використання надбань, отриманих шляхом об’єднання аграрних потенціалів країн-членів регіонального інтеграційного угруповання, їх аграрних ринків та завдяки солідарній відповідальності за кінцеві результати на всіх стадіях аграрного співробітництва і спільній матеріальній зацікавленості усіх учасників інтеграційного процесу, гарантує отримання найвищого економічного результату, якого без інтеграції досягти неможливо, або ж він не є економічно доцільним.
Затягування процесу реформування аграрного сектора та невизначеність конкретних завдань національної аграрної політики є свідченням недооцінки основних стратегічних орієнтирів і завдань, які були характерними протягом усього еволюційного періоду розвитку європейської інтеграції. Розгляд євроінтеграції аграрного сектора економіки через призму системи таких ключових ознак, як: мета, механізм, процес, етапи, відносини, тенденції та їх синтез, посилює цілісність та упорядкованість західноєвропейської аграрної інтеграції. Ігнорування їх постійно відтворювального характеру призводить до застою у інтеграційних зв’язках та деформації кінцевих показників розвитку сільського господарства країн-учасників спільного аграрного ринку ЄС.
Узагальнення наведених ознак, а також осмислення зарубіжної і вітчизняної спадщини теорії та практики європейської інтеграції дало підставу для висновку про притаманність євроінтеграції в аграрному секторі економіки певної системи принципів, які у теоретико-методологічному аспекті являють собою базисні засади, правила та об’єктивні норми поведінки країн-інтеграторів. При формуванні моделі європейської інтеграції в аграрному секторі вітчизняної економіки не можна поділяти ці принципи на важливі або не важливі, навіть незважаючи на різні масштаби їх застосування. У контексті даних методологічних положень мають формуватися поточні і майбутні стратегічні європейські орієнтири аграрної економіки України.
Євроінтеграційна перспектива вітчизняного аграрного сектора економіки має формуватися поступово та з урахуванням усіх характерних для ЄС етапів інтеграції, що дозволить лібералізувати зовнішню торгівлю у відповідності до діючого режиму вільної торгівлі у країнах ЄС (на першому етапі інтеграції), запровадити механізми стимулювання господарської діяльності, економічної та інституційної підтримки і захисту вітчизняного товаровиробника сільськогосподарської продукції (на пізніших етапах інтеграції). При цьому інтереси аграрного сектора економіки повинні зосереджуватися на стійкості функціонування одновекторної моделі розвитку. Чітко визначені політичні, економічні, соціальні, екологічні, науково-технічні та освітньо-професійні орієнтири такої моделі дозволяютьсформувати стратегію аграрних перетворень,що сприятиместабілізації аграрного середовища таздійсненню секторальних реформ у відповідності до сучасних вимог і принципів функціонування САП ЄС.
Враховуючи характер останніх змін, спричинених реформами САП ЄС, нині до явних пріоритетів САП слід віднести: стабільність господарської, соціальної та природоохоронної діяльності; забезпечення умов для розвитку підприємництва у сільській місцевості; зменшення безробіття; інформаційний розвиток сільського соціуму. Водночас, САП ЄС не позбулася свого явно протекціоністського, інерційного характеру, що призводить до численних “торгових війн” на глобальному ринку. З огляду на це САП ЄС не можна оцінювати однозначно позитивно. Зрештою стратегічні напрями євроінтеграційної політики України в оглядовій перспективі слід формувати з врахуванням досвіду та прорахунків, що мають місце в аграрній політиці ЄС.
ЕволюціяСАП ЄС зумовила кардинальні, проте логічно необхідні зміни в її пріоритетах, акцентуючи на сільському розвитку. Західноєвропейська модель сільського розвитку побудована на сприянні багатофункціональному розвитку сільських територій та передбачає раціональне використання матеріальних, людських і природних ресурсів за допомогою відповідного механізму фінансування. Основною рисою реформування та модифікації європейської політики сільського розвитку є її всеохоплюючий характер, координація дій у регіонах, які є малорозвиненими і мають природні перешкоди для ведення сільськогосподарського виробництва.
Виходячи з подальшої необхідності вирішення проблем реалізації механізмів сільського розвитку через призму САП ЄС, важливим є поступовий перехід на її принципи. Серед них основними у вітчизняній моделі сільського розвитку слід визнати розробку та координацію програм і проектів розвитку сільського господарства і несільськогосподарського спрямування в межах єдиного напряму комплексного сільського розвитку та чинної державної концепції, які б сприяли досягненню відповідних цілей. У процесі дослідження умов адаптації аграрного сектора економіки до європейської моделі сільського розвитку встановлено пріоритетність таких заходів: здійснення оцінки власних фінансових можливостей та можливостей доступу до фінансових ресурсів структурних фондів ЄС; проведення типізації сільських територій відповідно до стандартів ЄС; розробка альтернативних схем організації сільського розвитку; уточнення критеріїв депресивності сільських територій; подолання дефіциту інформації серед селян у галузі сільської політики.
Аналіз відповідності аграрного сектора економіки України умовам членства в ЄС свідчить про те, що позитивних трансформаційних процесів, аналогічних країнам ЦСЄ, в нашій країні поки що не сформовано. Особливо це характерно для таких двох важливо стратегічних євроінтеграційних орієнтирів як формування ринку землі та забезпечення гнучкого поєднання ринкових принципів саморегулювання господарюючих суб’єктів з державною підтримкою в аграрному секторі економіки. Подібно до країн ЦСЄ аграрні трансформації бажано здійснювати шляхом поступового введення апробованих у ЄС методів державного регулювання з “вбудовуванням” національних особливостей та чітким поетапним визначенням розмірів і правил надання аграрних субсидій.
Вихід аграрного сектора України на траєкторію ефективного економічного зростання, подібного до європейської моделі, потребує проведення цілеспрямованої державної політики, яка ґрунтуватиметься на триєдиному підході, який широко використовується в ЄС з урахуванням економічної, екологічної та соціальної складових. Завдяки цьому забезпечується збалансованість системи заходів і засобів державного впливу на процес виробництва сільськогосподарської продукції. Водночас, можна стверджувати, що постійне копіювання моделі САП ЄС означатиме для України тяжіння до використання ознак “наздоганяючого”, а не стійкого розвитку сільського господарства. При використанні підходів такого типу економічного розвитку втрачається незалежність та ідентичність вітчизняного аграрного сектора, а також посилюється винятковість окремих аспектів САП ЄС і їх негативний вплив на важливі пріоритети державної економічної політики. Розуміння такої ситуації сприяє визнанню якісно нових інституціональних підходів у регулюванні аграрної сфери, спрямованих на формування високорозвиненого інституціонального механізму. Його роль полягає у формуванні достатньо надійного законодавства як інструменту забезпечення комплексної системи підтримки агарного сектора економіки (правової, фінансової, інноваційної, маркетингової тощо).
Серед перспективних напрямів процесу адаптації аграрного сектора до вимог європейської аграрної моделі можна виділити подальше удосконалення цільових програм державної підтримки сільського господарства. Проведений аналіз таких програм засвідчив, що їх механізм потребує серйозного покращення з переорієнтацією на найефективніше використання бюджетних коштів. Існуюча політика підтримки вітчизняного аграрного сектору не відрізняється своєю послідовністю, не має чітко визначених критеріїв та є суттєвими бар’єром для розвитку підприємств малих та середніх форм господарювання. Тому використання двох основних векторів державної політики підтримки: внутрішнього, пов’язаного з удосконаленням форм прямої та непрямої державної підтримки і зовнішнього, зорієнтованого на перехід до єдиних норм і правил торговельно-економічних відносин в рамках членства України в СОТ, повинно забезпечити цілеспрямоване надходження преференцій безпосередньо до товаровиробників, гарантуючи їм рівнодоступний та прозорий доступ до бюджетних коштів.
Оцінка конкурентних переваг аграрного сектора економіки на європейському та світових ринках, здійснена за матричною методологією, в основу якої покладено розрахунки індексу Балашша, свідчить про ймовірність втрати, збереження та посилення конкурентних переваг окремих видів агропродовольчої продукції. Перспективними напрямами розвитку аграрного сектора України стосовно європейського ринку має бути сільськогосподарська продукція із середніми та сильними конкурентними перевагами. Вдосконалення конкурентної політики у такому разі може відбуватися у бік нарощування показників чистої торгівлі і зростання частки продукції відповідних товарних груп у загальному обсязі експорту.
Досягнення європейських стандартів функціонування аграрного сектора економіки можливе лише за умов визначення базових пріоритетів, здатних забезпечувати синергетичний і кумулятивний ефекти в економічній та соціальній сферах, що спрямовуватиме процес європейської інтеграції у відповідності до посиленої угоди між Україною та ЄС. Ними є: 1) удосконалення державних механізмів забезпечення сільського населення суспільними благами як чинника зростання його добробуту; 2) найповніша реалізація потенціалу сільськогосподарських формувань усіх організаційно-правових форм; 3) гармонізація діючих національних стандартів сільськогосподарської продукції з європейськими та світовими вимогами; 4) екологізація аграрного виробництва шляхом впровадження та використання екологічних методів господарювання; 5) розвиток біоенергетики на основі вітчизняної сировинної бази; 6) удосконалення системи державної підтримки як інструменту державного регулювання.
Публікації автора:
Зінчук Т.О. Європейська інтеграція: проблеми адаптації аграрного сектора економіки України: моногр. / Т.О. Зінчук. – Житомир: ДВНЗ “Держ. агроекол. ун-т”, 2008. – 384 с.
Аграрний сектор України на шляху до євроінтеграції: моногр. / М. Бетлій, О. Бородіна, С. Бородін, А. Гайдуцький, Т. Зінчук, О. Могильний, Л. Молдаван, О. Онищенко, О. Попова, І. Прокопа, Н. Скурська, О. Шубравська; За ред. О.М. Бородіної. – Ужгород: IВА, 2006. – 496 с. (Особистий внесок: пп. 1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 1.5; 2.1; 2.2; 5.3).
Зинчук Т. Интеграционные процессы в контексте формирования аграрного рынка / Т. Зинчук, В. Романчук // Региональные аспекты аграрных преобразований: политика, реструктуризация, рыночная адаптация / под ред.. П. Тиллака, В. Зиновчука. – Халле: IАМО, 2003. – С. 199-214. (Особистий внесок: пп. 1; 2; 3; 4; 6).
Зінчук Т.О. Гармонізація стандартів якості і безпеки агропродовольчої продукції до європейських умов / Т.О. Зінчук // Забезпечення конкурентоспроможності аграрного сектора економіки України на внутрішньому і зовнішньому ринках: наук. доп. / за ред. В.М. Трегобчука, Б.Й. Пасхавера. – К.: Ін-т економіки та прогнозування, 2007. – С. 133-155.
Зінчук Т.О. Регіональні пріоритети інвестиційної діяльності в аграрній сфері / Т.О. Зінчук // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання / за ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – Т. 2. – С. 113-115.
Зінчук Т. Аграрна політика України: можливості та перспективи інтеграції в ЄС / Т. Зінчук // Економіка України. – 2000. – №12. – С. 58-66.
Зінчук Т.О. Регіональні особливості формування ринку інновацій / Т.О. Зінчук // Вест. Харьковского гос. политехн. ун-та: Сб. науч. трудов. Серия Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ, 2000.– Вып. 122 (в 4 частях), Ч. 1. – С. 74-77.
Зінчук Т.О. Екологічні пріоритети інноваційної політики в АПК / Т.О. Зінчук // Вісн. Сумського держ. аграр. ун-ту. Сер. Економіка та менеджмент. – Суми, 2001. – Вип. 2. – С. 113-116.
Зінчук Т.О. Інвестиційна політика в АПК: цілі та пріоритети у пореформений період / Т.О. Зінчук // Наук. вісн. нац. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – К: НАУ, 2002. – Вип. 52. – С. 135-138.
Зінчук Т.О. Еволюція теоретико-методологічних досліджень процесу західноєвропейської інтеграції та її особливості в аграрному секторі / Т.О. Зінчук // Вісн. ін-ту екон. прогнозування. – 2005. – С. 79-89.
Зінчук Т.О. Конкурентні можливості АПК у контексті інтеграції України в ЄС / Т.О. Зінчук // Вісн. Львівського держ. аграр. ун-ту. Сер. Економіка АПК. – 2004. – №11(1). – С. 212-217.
Зінчук Т.О. Євроінтеграційні процеси в системі аграрної економічної освіти / Т.О. Зінчук // Вісн. Хмельницького нац. ун-ту: Наук. журнал. Серія Екон. науки. – Хмельницький, 2005. – №4, Ч. 2 , Т. 3 . – С. 100-103.
Зінчук Т.О. Міжнародне співробітництво в регулюванні глобальних екологічних проблем / Т.О. Зінчук // Вісн. ДАУ: Наук.-теорет. зб. – Житомир: Державний агроекологічний університет, 2005. – Вип. 1 (14). – С. 168-177.
Зінчук Т.О. Проблеми забезпечення якості та безпеки агропродовольчої продукції в контексті інтеграційних процесів України / Т.О. Зінчук // Вісн. Сумського НАУ: Наук. журнал. Серія “Економіка та менеджмент”. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2005. – Вип. 3–4 (16-17). – С. 311-316.
Зінчук Т.О. Гармонізація стандартів продукції АПК до вимог ЄС / Т.О. Зінчук // Агроінком. – 2006. – №1. – С. 10-15.
Зінчук Т.О. Аграрна політика країн ЦСЄ у контексті інтеграції до ЄС: реалії та перспективи для України / Т.О. Зінчук // Економіка України. – 2006. – №4. – С. 74-88.
Зінчук Т.О. Соціальний захист сільського населення в країнах ЦСЄ - членах ЄС: / Т.О. Зінчук, Н.М. Куцмус // Економіка АПК. – 2006. – №3. – С. 102-109. Особистий внесок здобувача: особливості соціального захисту в окремих країнах ЦСЄ.
Зінчук Т.О. Міжнародна економічна інтеграція: проблеми дефініції та особливості в аграрному секторі / Т.О. Зінчук // Економіка і держава. – 2006. – № 7. – С. 25-28.
Зінчук Т.О. Регіональна інтеграція: європейський та світовий досвід для України (теоретико-методологічний підхід) / Т.О. Зінчук // Вісн. нац. ун-ту водогосподарювання та природокористування: Зб. наук. праць. Серія Економіка. – Рівне, 2006. – Вип. 4 (36), Ч.1. – С. 74-87.
Зінчук Т.О. Соціально-економічні тенденції розвитку аграрного сектора України та ЄС: порівняльний аналіз / Т.О. Зінчук // Вісн. Хмельницького нац. ун-ту: Наук. журнал. Серія Екон. науки. – Хмельницький, 2006. – Т. З. – С. 167-171.
Зінчук Т.О. Продовольча безпека в умовах євроінтеграційного курсу України: внутрішні та зовнішні прояви / Т.О. Зінчук / Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 225, Т. ІІІ. – С. 595-603.
Зінчук Т.О. Еколого-економічні аспекти розвитку біоенергетики в ЄС: нові тенденції та перспективи для України / Т.О. Зінчук // Вісн. Держ. агроекол. ун-ту: Наук.-теорет. зб. – Житомир: ДВНЗ “Держ. агроекол. ун-т”, 2007. – Вип. 1 (18). – С. 234-246.
Зінчук Т.О. Імплементація нової європейської моделі сільського розвитку в країнах ЄС (на прикладі Греції) / Т.О. Зінчук // Наук. вісн. Чернівецького ун-ту: Зб. наук. праць. Серія Економіка. – Чернівці: Рута, 2007. – Вип. 328-329. – С. 125-130.
Зінчук Т.О. Сучасні тенденції розвитку торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та ЄС / Т.О. Зінчук // Інноваційна економіка. – 2007. – №2. – С. 45-50.
Зінчук Т.О. Проблеми формування сучасної євроінтеграційної моделі в аграрному секторі України / Т.О. Зінчук // Таврійський наук. вісн.: Зб. наук. праць ХДАУ. – Херсон: Айлант, 2007. – Вип. 53. – С. 250-259.
Зінчук Т.О. Нова парадигма сільського розвитку Європейського Союзу: перспективи для України / Т.О. Зінчук // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №11. – С. 104-114.
Зінчук Т.О. Роль програми “LEADER” у формуванні західноєвропейської моделі сільського розвитку / Т.О. Зінчук // Український соціум. – 2007. – №5-6. – С. 109-118.
Зінчук Т.О. Екологізація аграрного виробництва в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку в умовах європейського вибору / Т.О. Зінчук // Вісн. Сумського НАУ: Наук. журнал. Серія “Економіка та менеджмент”. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2008. – Вип. 4 (28). – С. 135-143.
Зінчук Т.О. Вектори аграрного протекціонізму в умовах членства України в СОТ та європейської перспективи / Т.О. Зінчук // Наук. вісн. Чернівецького ун-ту: Зб. наук. праць. Сер. Економіка. – Чернівці: Рута, 2008. – Вип. 367. – С.78-84.
Зінчук Т.О. Про що свідчать виявлені конкурентні переваги в аграрному секторі в умовах європейського вибору та членства України в СОТ / Т.О. Зінчук // Вісник Львівського держ. аграр. ун-ту: Економіка АПК. – Львів: ЛДАУ, 2008. – №15. – С. 30-39.
Зинчук Т.А. О государственной поддержке сельского хозяйства Украины в контексте евроинтеграционных перспектив / Т.А. Зинчук // Государственное регулирование сельского хозяйства: концепции, механизмы, эффективность. – М.: ВИАПИ им. А.А. Никонова, “Энциклопедия российских деревень”, 2005. – С. 582-586.
Зинчук Т.О. Тенденции формирования бизнес-климата в сельском хозяйстве Украины в условиях евроинтеграционных процессов / Т.А. Зинчук // Крупный и малый бизнес в сельском хозяйстве: тенденции развития, проблемы, перспективы. – М.: ВИАПИ им. А.А. Никонова, “Энциклопедия российских деревень”, 2006. – С. 486-490.
Зинчук Т.А. Теоретико-методологические подходы к диверсификации сельской экономики в ЕС и Украине / Т.А. Зинчук, Н.Н. Куцмус // Многофункциональность сельского хозяйства и устойчивое развитие сельских территорий. – М.: ВИАПИ им. А.А. Никонова, “Энциклопедия российских деревень”, 2007. – С. 543-546. (Особистий внесок: досвід диверсифікації сільської економіки в кранах ЄС: теорія та методологія).
Зинчук Т.А. Современные направления инновационной деятельности в аграрном секторе экономики Украины / Т.А. Зинчук, В.И. Ткачук // Роль инноваций в развитии агропромышленного комплекса. – М.: ВИАПИ им. А.А. Никонова, “Энциклопедия российских деревень”, 2008. – С. 538-540. (Особистий внесок: сучасний стан та аналіз інноваційних процесів в аграрному секторі України в умовах вимог СОТ).
Зинчук Т. Государственное управление предпринимательством в сельской местности / Т. Зинчук // Management theory and studies for rural business and infrastructure development: proceedings of International Scientific Conference 1(7) / Lithuanian University of Agriculture, Faculty of Economics and Management. – Kaunas, 2006. – P. 222-225.
Зінчук Т.О. Особливості формування цивілізованого внутрішнього ринку при створенні і розвитку вільних економічних зон / К.В. Прокопишак, Т.О. Зінчук // Проблеми економічної політики у вільних економічних зонах: матеріали міжнар. наук.-практ. конф (Чернівці, 4-5 квіт. 1995 р.). – Чернівці, 1995. – Ч. 1. – С. 71-73. (Особистий внесок: визначення ролі об’єктів інфраструктури при створенні вільних економічних зон).
Зінчук Т.О. Зовнішньоекономічна стратегія України в аграрній сфері (на прикладі формування ринку соняшнику) / Т.О. Зінчук // Аграрна наука і освіта на початку третього тисячоліття: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Львів: Львівський держ. аграр. ун-т. Т. II. – 2001. –С. 155-160.
Зинчук Т.А. Проблемы устойчивого развития в условиях глобализации мировой экономики / Т.А. Зинчук // Людина і космос – 2002: зб. наук. праць за матеріалами V міжнар. наук.-практ. конф. (Житомир, 2-3 жовт. 2002 р.): – К: ІВЦ Держкомстату України, 2003. – С. 122-125.
Зінчук Т.О. Міжнародні економічні відносини в умовах глобалізації / Т.О. Зінчук // Моделювання міжнародних відносин: тези доп. міжнар. наук.-практ. конф., присвяч. 170-річчю Київського нац. ун-ту імені Тараса Шевченка та 60-річчю Ін-ту міжнар. відносин. – К: ІМБ, 2004. – С. 141-144.
Зінчук Т.О. Методологічні засади та методика аналізу євроінтеграційних процесів в аграрному секторі економіки України / Т.О. Зінчук // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. (Житомир, 3-5 берез. 2005 р.): у 3 -х ч. – Житомир: ДАУ. Ч. 1.– 2005. – С. 29-33.
Зінчук Т.О. Питання забезпечення якості та безпеки агропродовольчої продукції в процесі інтеграції України у світову економіку / Т.О. Зінчук // Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції (ЕП-2005): матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. (Суми, 24-25 трав. 2005 р.). – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2005. – С. 48-50.
Зинчук Т.А. Стратегия развития аграрного сектора Польши в контексте евроинтеграционных процессов / Т.А. Зинчук // Стратегия и механизмы повышения эффективности функционирования предприятий АПК: материалы Всерос. науч.-практ. конф. (к 75-летию НИИ экономики и организации АПК ЦЧР РФ), 23-24 ноябр. 2005 г., Воронеж. Т. 2. – Воронеж: ДНУ НИИЭО АПК ЦЧР РФ, 2005. – С. 19-22.
Зінчук Т.О. Механізм формування цін на аграрну продукцію ЄС / Т.О. Зінчук // Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК: тези доп. ІІ міжнар. наук.-практ конф., (Мелітополь, 13-15 черв. 2005 р.) / Таврійська держ. агротехн. акад. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – С.77-78.
Зинчук Т. А. Механизмы государственного регулирования аграрного сектора в странах ЦВЕ – членах ЕС. / Т.А. Зинчук // Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития в регионе ЦЕИ: материалы VI междунар. науч. конф., 20-21 окт. 2005 г., Минск: в 4-х т. – Мн.: НИЭИ М-ва экономики Республики Беларусь. Т. 3 .– 2005. – С. 58-61.
Зінчук Т.О. Регулювання землекористування та землеволодіння в країнах ЄС та Україні / Т.О. Зінчук // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: матеріали міжнар. наук. конф., (Київ, 13-14 квіт. 2006 р.): у 2-х ч. / НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. – К.: РВПС України НАН України. Ч.II. – 2006. – С. 16-19.
Зінчук Т.О. Регіональна політика ЄС у сфері продовольства: висновки та пропозиції для України / Т.О. Зінчук // Теорія і практика розвитку АПК: міжнар. наук.-практ. форум, 19-20 верес. 2006 р., Львів. Т. 1. – Львів: ЛДАУ, 2006. – С. 404-409.
Зінчук Т. О. Про тенденції підтримки сільського господарства країн ЄС в умовах реформ / Т.О. Зінчук // Аграрний форум – 2006: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Суми, 25-29 верес. 2006 р.,). – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2006. – С. 259-260.
Зінчук Т.О. Аналіз впливу вимог СОТ та ЄС на сучасну і перспективну аграрну політику України / Т.О. Зінчук // “Образование и наука без границ –‘2006”: материалы II междунар. науч.-практ. конф., 18-19 дек. 2006 г., Днепропетровск. Т. 3. – Днепропетровск: Наука и образование, 2006. – С. 13-16.
Зінчук Т.О.Стратегія якості економічної освіти в ЄС / Т.О. Зінчук // Економічна організація та економічна освіта: взаємообумовленість стратегій розвитку: зб. наук.-практ. конф., присвяч. 100-річчю від дня народж. Бухала С. М., д-ра екон. наук, 7–8 лют. 2007 р. / відп. за вип. А.П. Наливайко. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 131-134.
Зінчук Т.О. Суспільні блага та сільський розвиток: політика Євросоюзу і України / Т.О. Зінчук // Роль соціального капіталу та локальних ініціатив у забезпеченні сільського розвитку: доп. Міжнар. симп. ( Житомир, 16–18 трав. 2007 р.). – Житомир: ДВНЗ “Держ. агроекол. ун-т”, 2007. – С. 10-18.
Зінчук Т.О. Особливості формування іміджу сільського зеленого туризму в країнах ЄС: досвід для України / Т.О. Зінчук // Актуальні проблеми, сучасний стан та перспективи розвитку індустрії туризму в Україні: матеріали першої міжнар. наук.-практ. конф., 4-5 жовт. 2007 р., Житомир / за ред. І.В. Саух. – Житомир: ЖФ КІБІТ, 2007. – С. 45-48.