Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Саєнко Андрій Анатолійович. Взаємозв’язок відносин власності і управління в процесі ринкової трансформації державного сектора. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Саєнко А.А. Взаємозв'язок відносин власності та управління в процесі ринкової трансформації державного сектора. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки.

Харківський національний університет, Харків, 2008.

Досліджено взаємозв'язок відносин власності та управління в процесі ринкової трансформації державного сектора економіки від держави загального добробуту до ефективної держави. У контексті взаємозв'язку відносин власності і вартості досліджуються закономірності розвитку відносин управління як форми розв’язання протиріччя між правом власності та економічною владою в системі держава – корпоративний сектор.

Розкрито зміст і умови формування публічного сектора економіки як форми реалізації моделі ефективної держави. Охарактеризовано моделі корпоративного управління; виявлені можливості їх реалізації в умовах ринкової трансформації інверсійного типу.

Проведене в дисертаційній роботі системне дослідження взаємозв'язку відносин власності та управління дозволило обґрунтувати місце і роль відносин управління як форми розв’язання протиріччя між правом власності та економічною владою в процесі сучасної ринкової трансформації державного сектора, а також з’ясувати інституційні засади розбудови ефективної держави в економіці України. Зокрема, проведений аналіз дозволяє сформулювати наступні теоретичні та науково-практичні висновки:

1. Трансформація держсектора в постсоціалістичних країнах стала серцевиною процесів ринкового реформування їх господарських систем наприкінці ХХ – початку ХХI ст. і призвела до корінної зміни прав власності в економіці.

2. Процеси реформування держсектора в Україні дотепер здійснюються без чітко визначеної стратегії; це дає підстави характеризувати їх як „ринковоцентричні”.

3. На післяперехідному етапі ринкової трансформації в Україні, коли об'єктами системної приватизації стають стратегічно важливі виробничі комплекси, особливу актуальність здобуває пошук нових методологічних підходів до дослідження відносин власності, влади і управління в структурі державного сектора.

4. Розвиток концепції спільно-розподіленої власності (А. Гриценко, Г. Задорожний, та ін.) у контексті вартісного підходу дозволило проаналізувати умови глобальної модифікації держсектора економіки від держави загального добробуту до ефективної держави. Модель ефективної держави реалізується у формі публічного сектора економіки – взаємозалежних відносин власності і управління в системі „держава – корпоративний сектор”. При цьому організаційна структура сучасних диверсифікованних промислових підприємств становить необхідну передумову ефективного керування фінансовими потоками, а взаємозумовленість інститутів менеджменту і корпоративного управління забезпечує розв’язання протиріччя між правом власності та економічною владою на мікро- і макрорівнях господарювання.

5. Стратегія ринкової трансформації державного сектора повинна включати короткострокові та довгострокові цілі. У короткостроковому періоді (до 2010 р.) необхідно оптимізувати держсектор економіки у вузькому розумінні і створити інституційні передумови формування держсектора в широкому розумінні. Зокрема, законодавчо слід активізувати можливості управління корпоративними правами, сприяти створенню зразкової корпоративної культури на держпідприємствах, позбавленню від корупції в державних структурах, шляхом створення їх більш прозорими для суспільства. У довгостроковому періоді (до 2025 р.) через механізми гнучкого взаємозв'язку відносин власності та управління в системі держава – корпоративний сектор варто забезпечити організаційно-економічні умови для відтворення ефективного власника та ефективної системи управління корпоративними правами.

6. З метою конкретизації стратегії реформування доцільно розмежовувати державний сектор у вузькому і широкому розумінні. Таке трактування державного сектора відповідає новому баченню структури національної економіки в моделі ефективної держави.

7. Підсумком ринкової трансформації державного сектора України у вузькому і широкому розумінні повинна стати реалізація моделі ефективної держави як системи спільно-розподілених відносин власності та управління, що складається в процесі взаємодії ринково сильної держави і державно орієнтованого корпоративного сектора економіки.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Саенко А.А. Трансформация государственного сектора (логика современных рыночных преобразований в свете неолиберальных реформ 90-х гг.) // Бизнес информ. – 2004. – №1-2. – С. 36-40.

  2. Саенко А.А. Корпоративное управление в системе государственного сектора экономики // Вісник економіки транспорту і промисловості Української державної академії залізничного транспорту. – 2005. – Випуск 9-10. – С. 235-239.

  3. Саенко А.А. Совершенствование отношений собственности и управления как условие формирования эффективного государства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4-х томах. – Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 96-105.

  4. Саенко А.А. Эффективный собственник в переходной экономике: сущность и предпосылки формирования // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2005. – № 668. – С. 61-65.

Тези доповідей

  1. Саенко А.А. Виды анализа инвестиционной привлекательности фондовых инструментов // Міжнародна наукова конференція "Проблеми теорії і практики становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки". – 1999. – С. 162.

  2. Саенко А.А. Процеси трансформації в перехідній економіці // Всеукраїнська науково-практична конференція "Теория и практика экономики и предпринимательства" – 2004. – С. 154