Новак Андрій Яремович. Взаємозв'язок податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів в стратегії економічного зростання України: Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 183арк. - Бібліогр.: арк. 164-175.
Анотація до роботи:
Новак А.Я. Взаємозв'язок податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів в стратегії економічного зростання України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01. - економічна теорія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню взаємозв'язку податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів економічної політики та його значенню і впливу на забезпечення умов економічного зростання України. Автором обгрунтовано взаємну причинно-наслідкову залежність зміни параметрів податково-бюджетної та грошово-кредитної політики один відносно одного, що відображається у загальноекономічних змінах в країні і необхідність врахування цієї взаємозалежності при проведенні економічної політики державними органами влади для забезпечення єдиної цілеспрямованості макроекономічного регулювання. В роботі вказано шляхи використання взаємозв'язку податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів економічної політики для забезпечення фінансової безпеки держави, розвитку фінансових ринків країни та реалізації стратегії економічного зростання України. Подані практичні рекомендації щодо запровадження взаємоузгодженого використання податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів економічної політики в Україні.
У дисертаційному досліджені визначено, що для виходу економіки України, при сучасній економічній ситуації, із затяжної кризи-стагнації та переходу до економічного зростання необхідним є виконання декількох завдань:
1) відновлення та зміцнення фінансової безпеки держави, що вимагає зосередження уваги на ліквідації першопричин загроз фінансової безпеки держави, якими є не зовнішні фактори як похідні, а внутрішні як первинні – фінансова безпека (забезпеченість) громадян, підприємств і організацій, та самоврядних адміністративно-територіальних одиниць. Виконання цих завдань неможливе засобами лише податково-бюджетної або грошово-кредитної політики, а потребує комплексного поєднання їх важелів;
продовження реальних економічних реформ від лібералізації і стабілізації до повторної стабілізації та інституалізації, є необхідною передумовою логічного завершення процесу трансформації економічної системи України з командно-адміністративної на ринкову, і залежить від адекватних дій в сфері грошової і, особливо, кредитної політики, а також значної деформації засад податкової політики і бюджетного розподілу, тобто має місце потреба зміни у підходах проведення як податково-бюджетного, так і грошово-кредитного напрямків економічної політики держави, при їх взаємній узгодженості;
прискорення формування та розвитку ринкової інфраструктури, особливо фінансових ринків, є запорукою динамізації розвитку ринкових економічних відносин, руху капіталу та інтенсифікації інвестиційної діяльності, що вимагає вдосконалення законодавства, яке врегульовує операції на фінансових ринках, а також потребує розвитку кредитних та інвестиційних відносин;
зміна підходів у проведенні податково-бюджетної політики від фіскально-централізованого до стимулююче-самоврядного, є однією з найнагальніших потреб економічної політики як передумови створення сприятливого середовища для стимулювання вітчизняного виробництва та ефективного використання фінансових ресурсів держави;
оптимізація грошово-кредитної політики від надмірної її жорсткості до адекватності загальному стану економіки країни, особливо в необхідності наближення до реальності курсів обміну національної валюти та збалансування експотртно-імпортних інтересів українських підприємств і держави в цілому;
узгоджене, однонаправлене використання податково-бюджетних та грошово-кредитних інструментів економічної політики у їх тісному послідовному об’єктивному причинно-наслідковому взаємозв’язку, є принциповим підходом при проведенні економічної політики як запорука усунення негативних наслідків економічного регулювання та форма забезпечення дієвих механізмів стабільного економічного зростання.
Виконання цих завдань потребує використання важелів податкового, бюджетного, грошового і кредитного характеру, при чому, в більшості випадків у їх поєднанні, як в бажаному, так і в об’єктивно необхідному відношенні. Досвід проведення економічної політики в країнах розвинутої ринкової економіки, а також досвід успішних економічних реформ в багатьох постсоціалістичних країнах демонструє, що найефективнішою економічна політика є тоді, коли її податково-бюджетні та грошово-кредитні заходи не стають у протиріччя один одному, а взаємно підсилюються і узгоджуються. Так, при контролі-приборкані інфляції повинні застосовуватися не лише контроль за грошовою масою і валютним курсом, а й мінімізація дефіциту бюджету. Для стимулювання виробництва мають запроваджуватися і послаблення податкового тиску, і здешевлення кредитних ресурсів. При проведенні політики галузевих пріоритетів доцільно використовувати і відповідну бюджетну адресацію та галузеві податкові пільги, і пільгове галузеве кредитування. Як показує теорія, існують об’єктивні причинно-наслідкові зв’язки податкової, бюджетної, грошової та кредитної сфер економічної системи зумовлені тісним зв’язком кількісного і вартісного вираження продуктів господарської діяльності та універсальністю-відокремленістю вартісного еквіваленту – грошей. Даний зв'язок носить двосторонній характер оскільки зміна чи кількісного, чи вартісного вираження результатів господарської діяльності та їх розподілу викликає зміну іншого вираження та зміну співвідношень розподілу, і навпаки.
В досліджені вказано, що для ліквідації першопричин неефективності економічної політики в Україні та стимулювання економічного розвитку суб’єктів господарювання та держави в цілому доцільним видається, у проведенні економічної політики, користуватись підходом, який базується на взаємоузгодженому, єдиноцілеспрямованому використанні важелів основних напрямків макрополітики – податково-бюджетного і грошово-кредитного. Для забезпечення дієвості механізмів реалізації такого підходу в результатах роботи пропонується вживання таких заходів:
По-перше, необхідною є законодавча база для нормативно-правового забезпечення цілісного і взаємоузгодженого проведення економічної політики в її основних напрямках – податково-бюджетному та грошово-кредитному, що вимагає прийняття Верховною Радою України відповідного закону про спільну розробку і затвердження Урядом і Національним Банком Програми економічної діяльності на певний фінансовий період, що гарантувало б взаємну узгодженість параметрів економічної політики для досягненні єдиних економічних цілей.
По-друге, в процесі вживання заходів по забезпеченню економічної безпеки держави для їх розробки та реалізації слід створити відповідний комітет з представників Уряду, Національного Банку та Служби Безпеки України з повноваженнями і завданнями по комплексності розгляду і вирішення проблем економічної безпеки держави засобами взаємоузгодженого використання податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів.
По-третє, процедура розробки та попереднього розгляду законопроектів, що стосуються макроекономічного політики повинна здійснюватись змішаними групами з членів комітетів Верховної Ради з податкового, бюджетного, грошового і кредитного регулювання, що унеможливлювало б неузгодженість законодавчих полів для податково-бюджетного та грошово-кредитного напрямків економічної політики.
По-четверте, досягнення певних економічних цілей можливе окремо взятими або податково-бюджетними або грошово-кредитними важелями але лише в короткостроковому періоді, а в середньостроковому і довгостроковому, при неадекватності і неузгодженості обох груп важелів, руйнуються будь-які попередні досягнення з подальшим погіршенням загальної економічної ситуації – розуміння цього законодавчою і виконавчою гілками влади та всіма ланками виконавчої влади є принципово необхідним.
По-п’яте, необхідним є створення спільної узгоджувальної групи з повноважних представників Уряду і Національного Банку для здійснення регулярного моніторингу-аналізу впливу використання тих чи інших важелів податково-бюджетної та грошово-кредитної політики на загальну економічну ситуацію, адекватність напрямку і ступеня вжитих один одному і загальній економічній ситуації, а також доцільності дії важелів економічної політики, їх параметрів, тривалості дії та характеристик кінцевих результатів їх використання.
Публікації автора:
У наукових фахових виданннях:
1. Новак А.Я. Взаємозалежність моделі економічного розвитку і податкової політики в Україні // Проблеми фінансової політики в Україні. - НДФІ, К., 2000, с. 167-171.
2. Новак А.Я. Недоліки міжнародної економічної глобалізації та боротьба з ними. // Збірник наукових праць Інст. СЕ і МВ НАН України, випуск 28, К., 2000, с.208-211.
3. Новак А.Я. Економічна безпека держави як результуюча економічної захищеності особистості, підприємства, регіону. //Актуальні проблеми міжнародних відносин. / Інст. МВ КНУ ім. Т.Шевченка, випуск 26. - К., 2001, с.438-441.
4. Новак А.Я. Використання взаємозв'язку податково-бюджетних та грошово-кредитних відносин у процесі інтеграції України у світове господарство. // Економіка / Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, випуск 50. - К., 2001, с.64-64.
5. Климко Г.Н., Румянцев А.П., Новак А.Я. Прогнозування та запобігання впливу міжнародних фінансових криз на економіку України (запропоновано номенклатурно-регіональну диференціацію зовнішньоекономічних зв'язків України як засіб мінімізації впливу міжнародних фінансових криз на вітчизняну економіку). // Економіка / Вісник Київського національного університету умені Тараса Шевченка, Випуск 44. - К., 2000, с.14-17.
В інших виданнях:
6. Новак А.Я. Податково-бюджетна політика як інструмент інтеграції України у світову економіку. // Міжнародна економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку, К., 1999, с.306-307.
7. Новак А.Я. Податкова політика як регулятор іноземних інвестицій. // Збірник матеріалів ІІІ науково-практичної конференції УАЗТ. - К., 2000, с. 122-125.
8. Новак А., Бокова Л., Міліневський Д. Податкова система як база розвитку підприємництва (проаналізовано залежність темпів розвитку підприємництва від рівня податкового навантаження на суб'єктів економіки). // Науковий вісник; Інститут менеджменту та економіки, №1, Ів.-Франк., 2000, с.50-53.
9. Новак А.Я. Об'єктивна обмеженість економічної політики у засобах регулювання економіки. // Збірник матеріалів всеукраїнської міжнародної науково-практичної конференції, Сімферопіль, 2000, с.128-131.
10. Климко Г.Н., Новак А.Я. Багатовекторність напрямків стимулюючої ролі податкової системи держави (розглянуто основні стимулюючі чинники оподаткування суб'єктів економічного процесу). // Збірник всеукраїнської науково-практичної конференції, Київ. 2000, с. 35-39.
11. Новак А.Я. Економічне майбутнє - в далекому минулому? // РІЧ, Львів, №1, 2001, с. 10-12.
12. Новак А.Я. Десять заповідей оподаткування. // Податкове планування, Львів, №1, 2001, с. 9-10.
13. Новак А.Я. Економіка національного егоїзму. // РІЧ: економіка і культура, Львів, №2, 2001, с.18.