Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Сорокін Андрій Вікторович.. Взаємодія нікотинової кислоти з іншими вітамінами в реалізації її функцій за разних станів тварин : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Сорокін. А. В. Взаємодія нікотинової кислоти з іншими вітамінами в реалізації її функцій за різних станів тварин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.04 - біохімія. Таврійський національний університет м. В. І. Вернадського, Сімферополь, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню можливості корекці гіповітамінозів різного походження за допомогою розроблених ін’кційних полівітамінних комплексів та х комбнацй з невітамінними речовинами з урахуванням бохмчних механзмв мжвтамнних взамовдносин.

Встановлено, що нікотинамід (НА) і нікотинова кислота (НК) суттво відрізняються за впливом на накопичення радіаційної мітки та босинтез нікотинамідних коферментів і що НА більш єфективно впливає на ці показники, максимум підвищення яких, як правило, відбувався через 4 години після ін’кіцй. На експериментальних моделях (дія антивітамінів та х суміші, алоксановий діабет, опромінення, різні варіанти гіпоксі, онтогенез) показано, що майже всі вони викликають гіповитамінози, пов’язані з нестачею НК, і стимулюють порушення активності лактатдегідрогенази і глюкозо-6-фосфатдегідрогенази в органах щурів. Показана ефективність використання вітамінних комплексів різного складу, окремо та сумісно з іншими речовинами, для коригування метаболічних змін у щурів.

Ключові слова: антивітаміни, вітамінний комплекс, гіпоксія, глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа, діабет, лактатдегідрогеназа, нікотинамідні коферменти, нікотинова кислота, нікотинамід, онтогенез, опромінення.

1.Нікотинова кислота, застосована разом з іншими вітамінами у складі збалансованих вітамінних комплексів, ефективно коригує порушення обміну нікотинамідних коферментів і активності деяких залежних від них ферментів, що виникають за різних метаболічних станів тваринних організмів.

2.Нікотинамід перевершує нікотинову кислоту за здатністю накопичуватися, утримуватися і перетворюватися в коферментні форми в тканинах і органах тварин. Максимальне накопичення мітки досягається після введення С14-НА і С14--НК на четвертій годині, але в серці цей максимум посувається на більш пізній термін (12 - 18 година).

3.За умов алоксанового діабету зменшується загальний вміст нікотинамідних коферментів і співвідношення окислених і відновлених форм НАм-коферментів і активність ЛДГ і Г-6-Ф-ДГ. Вітамінний комплекс, особливо в поєднанні з інсуліном, збільшує вміст НАм-коферментів і нормалізує знижену активність Г-6-Ф-ДГ, на ЛДГ ці комбінації істотно не впливали.

4.Рентгенівське опромінення (5 і 7,5 Гр) викликає дозозалежне зниження вмісту всіх вивчених форм нікотинамідних коферментів, а також активності ЛДГ і Г-6-Ф-ДГ. В органах щурів попереднє введення вітамінного комплексу на протязі тижня до опромінення в дозі 5 Гр істотно перешкоджає зниженню вмісту НАм-коферментів і активності ЛДГ і Г-6-Ф-ДГ. При додаванні до вітамінного комплексу Na2Se, унітіолу і вітаміну Е і, особливо, їхнього сполучення ефективність помітно зростає. При дозі опромінення 7,5 Гр захисний ефект ін'єкційних препаратів зменшується.

5.За умов гіпобаричної, серотонінової, ішемічної моделей гіпоксії знижується вміст не тільки окислених форм НАм-коферментів, але й їхньої суми в усіх органах, при цьому вміст відновлених форм збільшується в печінці і нирках за всіх видів гіпоксії. Активність ЛДГ підвищується за ішемічної гіпоксії в усіх органах, за гіпобаричної - лише в печінці, за серотонінової моделі гіпоксії активність ЛДГ підвищується в печінці і мозку і знижується в інших органах. Активність Г-6-Ф-ДГ підвищується за гіпобаричної і ішемічної гіпоксії в усіх органах, а за серотонінової гіпоксії - у мозку.

6.Ін'єкції тваринам з різними видами гіпоксії вітамінного комплексу в сполученні з ГАМК-вміщуючими препаратами (ГАМК, ПМ, ПГ, і АК-ГАМК) значно підсилюють їх нормалізуючу та захисну дію на вивчені показники, але найбільш ефективними були сполучення ВК із ПГ і ПМ.

7.Співвідношення вивчених форм нікотинамідних коферментів, активність ЛДГ і Г-6-Ф-ДГ найбільш високі в групі дорослих щурів. Ці показники, як правило, знижуються у старих щурів. Застосування вітамінного комплексу зазначеного складу ефективне для всіх вікових груп, але його застосування є виправданим у старих тварин.

Публікації автора:

1.Сорокн А. В. Корекця вмсту нкотинамдних коферментв активност лактатдегдрогенази у щурв з алоксановим дабетом // Всник Одеського державного унверситету. - Одеса: Астропрнт, 1999. - Т.4. - вип. 3. - С.127 - 131.

2.Карпов Л.М., Савлучинская Л.Г., Будняк А.К., Сорокин А.В. Обмен витаминов В2, В3 и РР в онтогенезе белых крыс. // Біологічний вісник. - Харків, 1998. - Т.2, № 2. - С. 46-50.

3. Будняк А.К., Сорокин А.В., Карпов Л.М., Броун И.И., Каракис С.Р., Радова Д.В., Чабан Ю.Л. Влияние витаминно-антиоксидантных комплексов на содержание некоторых витаминов в различных органах крыс, подвергшихся рентгеновскому облучению // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія, 1999, № 4. - С.36-38.

4.Карпов Л.М., Будняк О.К., Сорокін А.В., Шевченко Л.А. Динамка обмну деяких втамнв за х внутршньом’язового введення // Вісник Одеського державного університету. - Одеса: Астропрінт, 2000. - Т.5. - вип. 1. - С.19-23.

5.Будняк О.К., Сорокін А.В., Полтавцева Н.В., Карпов Л.М. Коригуюча дія ГАМК-вміщуючих полівітамінних препаратів на енергетичні показники у щурів з серотоніновою ішемією мозку // Вісник Одеського національного університету. - Одеса: Астропрінт, 2001. - Т.6. - вип. 1. - С.159-165.

6.Карпов Л.М., Полтавцева Н.В., Шевченко Л.А., Будняк О.К., Сорокін А.В., Єршова О.М., Аполінарія Мукарурангва. Вивчення захисних і лікувальних властивостей полівітамінних комплексів на моделях експериментальних патологій // Сучасні проблеми фармакологі. - К., 1995. - Тез. доп. - С.72.

7.Карпов Л.М., Ершова О.Н., Будняк А.К., Стрелок С.Н., Шамбра В.В., Сорокин А.В.,Полтавцева Н.В. Радиопротекторная и лечебная эффективность поливитаминных комплексов разного состава // Международный симпозиум ”Витамины и здоровье населения Беларуси и смежных регионов”. - Гродно, 1995. - Тез. докл. - С.21.

8.Карпов Л.М., Сорокин А.В., Будняк А.К., Шевченко Л.А., Шамбра В.В. Содержание некоторых витаминов группы “В” в организме животных при облучении, интоксикациях и витаминной коррекции // Международный симпозиум ”Витамины и здоровье населения Беларуси и смежных регионов”. - Гродно, 1995. - Тез. докл. - С.125.

9.Карпов Л.М., Осташков К.В., Шевченко Л.А., Полтавцева Н.В., Сорокин А.В., Будняк А.К., Ершова О.Н., Савлучинская Л.Г., Афра Мохамед Абдул Рашид, Аполинария Мукарурангва, Стрелок С.Н. Фармакологическая коррекция метаболизма у животных при различной обеспеченности кислородом // Матеріали науково-практично конф., присвячено 75-річчю Укрансько Фармацевтично Академі. - Харків, 1996.- Тез. доп. - С. 295-296.

10.Карпов Л.М., Запорожченко А.В., Розанов А.Я., Тищенко Д.В., Федорко Н.Л., Савлучинська Л.Г., Шевченко Л.А., Будняк О.К., Сорокін А.В., ршова О.М., Полтавцева Н.В., Осташков К.В. Вітаміни та х похідні як потенційні геропротектори // Матеріали науково-практично конф. “Застосування геропротекторів для попередження прискореного старіння”. - К., 1996. - Тез. доп. - С.22-23.