Устінова Людмила Анатоліївна. Визначення ефективності профілактичних заходів проти дифтерії та удосконалення епідеміологічного нагляду за цією інфекцією в Збройних Силах України: Дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Українська військово-медична академія. - К., 2002. - 149арк. - Бібліогр.: арк. 136-149.
Анотація до роботи:
Устінова Л.А. Визначення ефективності профілактичних заходів проти дифтерії та удосконалення епідеміологічного нагляду за цією інфекцією в Збройних Силах України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук, за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія. - Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2002.
Проведений детальний аналіз захворюваності на дифтерію військовослужбовців Збройних Сил України загалом, по території дислокації, видах та родах військ за період з 1987р. по 2000р. Встановлені особливості проявів епідемії дифтерії серед військовослужбовців Збройних Сил України за період з 1991р. по 2000р. Проведено дослідження по вивченню стану антитоксичного протидифтерійного імунітету військовослужбовців, зокрема, молодого поповнення військовослужбовців строкової служби військових частин Центрального підпорядкування Збройних Сил України за період з 1993р. по 2000р. Визначена інтенсивність циркуляції збудника дифтерії серед військовослужбовців військових частин Центрального підпорядкування в 1993-2000рр. Виявлені основні фактори ризику, які обумовили сталість епідемічного неблагополуччя з дифтерії в Збройних Силах України.
Проведений аналіз і надано оцінку ефективності заходів планової ревакцинації та антибіотикопрофілактики серед молодого поповнення військовослужбовців строкової служби навчальних центрів військових частин центрального підпорядкування за епідпоказаннями під час проходження військової служби.
Науково обґрунтована і впроваджена в практику система епідеміологічного нагляду за дифтерією в Збройних Силах України, яка передбачає комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів серед військовослужбовців з контролем цих заходів серед молодого поповнення, у першу чергу серед виявленої групи ризику.
1. У Збройних Силах України в 1990-2001рр. склалася небезпечна епідемічна ситуація з дифтерії. Захворюваність та смертність від дифтерії серед військовослужбовців, які зросли в 1996р. до 124,6 та 4,56 на 100 тис. військовослужбовців відповідно, набагато перевищували аналогічні показники серед цивільного населення відповідних вікових прошарків. Рівень захворюваності на дифтерію солдатів та сержантів в 2000 році залишається високим і перевищує в 6 разів відповідний показник в період епідемічного благополуччя (35,3 проти 6,3 на 100 тис. в 1990р.).
2. Встановлено, що провідним фактором ризику епідемічного неблагополуччя з дифтерії в Збройних Силах України протягом 1990-2001рр. був низький рівень антитоксичного протидифтерійного імунітету серед молодого поповнення військовослужбовців строкової служби (частка незахищених серед обстежених коливалася від 64,2±2,2% у 1993р. до 25,3±2,0% в 1998р.) на фоні високої інтенсивності циркуляції збудника дифтерії в 1993-2000рр. (від 1,1% до 4,8% обстежених). Сезонні осінньо-весняні коливання захворюваності відповідають періодичності надходження до військових колективів молодого поповнення, а середня багаторічна захворюваність військовослужбовців строкової служби за період 1987-1997рр. в 5 разів перевищувала відповідний показник серед офіцерів і прапорщиків – 55,9 проти 11,0 на 100 тис. військовослужбовців.
Виявлено високу епідеміологічну та імунологічну ефективність планової ревакцинації юнаків на етапах підготовки, приписки та призову до військової служби. Зростання показників щепленості та специфічного імунного захисту молодого поповнення обумовило зниження захворюваності на дифтерію серед військовослужбовців строкової служби військових частин центрального підпорядкування в 29 разів (з 583,3 в 1996р. до 20,1 в 1999р. на 100 тис.).
Здійснення превентивної антибіотикопрофілактики в системі протиепідемічних заходів проти дифтерії серед хворих на ангіни, неспецифічну ЛОР-патологію та осіб, що часто хворіють на цю патологію, сприяє попередженню розвитку вторинних випадків дифтерії в осередках (0,21±0,01%
Рис. 6 Структурно-функціональна схема основних напрямків епідеміологічного нагляду за дифтерією в ЗСУ.
випадків дифтерії серед цього контингенту проти 2,04±0,43% серед осіб контрольної групи).
Запропонована система епідеміологічного нагляду за дифтерією в Збройних Силах України з введенням обов’язкового контролю з боку лікаря-епідеміолога за проведенням профілактичних заходів серед призовників наетапах підготовки, приписки та призову на військову службу, що забезпечує значне зниження захворюваності на дифтерію та формування умов для збереження тенденції поступового зменшення показників захворюваності та смертності.
Публікації автора:
Устінова Л. А., Нарожнов В.В., Мариниченко О.Н. Епідеміологічний нагляд за дифтерією в ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. – 1999. - № 5. - С. 450-462.
Особистий внесок - збір та статистична обробка даних, епідеміологічна оцінка системи епідеміологічного нагляду за дифтерією ЗСУ.
Устінова Л. А., Хижняк М.І., Нарожнов В.В. Стан проблеми та деякі напрямки по профілактиці дифтерії // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 1999. - Т. 3, №1. - С. 147-150.
Особистий внесок - епідеміологічний аналіз проблеми, написання основного тексту статті.
Устінова Л.А. Стан колективного імунітету по відношенню до дифтерії серед молодого поповнення ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. - 2000. - № 7. - С. 188-192.
Устінова Л.А., Курпіта О.О., Тетеньова О.О., Кошіль М.Д. Імунологічний моніторинг захисту проти дифтерії молодого поповнення особового складу строкової служби військових частин Центрального підпорядкування ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. - 2001. - № 10. - С. 236-239.
Особистий внесок - планування та проведення дослідження імунного захисту проти дифтерії молодого поповнення ЗСУ, епідеміологічний аналіз отриманих даних.
Устінова Л.А., Нарожнов В.В., Хижняк М.І., Косарчук В.В., Мороз П.І. Оцінка ефективності системи медичного забезпечення на етапах підготовки молоді та призову до військової служби в ЗС України в сучасних епідемічних умовах // Проблеми військової охорони здоров’я. - 2001. - № 10. - С. 240-242.
Особистий внесок - підбір, обробка даних та епідеміологічна оцінка ефективності системи медичного забезпечення на етапах підготовки молоді та призову до військової служби в ЗСУ.
Устінова Л.А., Кошіль М.Д., Нарожнов В.В., Максименко Т.С. Динаміка імунного захисту проти дифтерії молодого поповнення ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. - 2001. - № 8. - С. 296-299.
Особистий внесок - підготовка та проведення серологічного дослідження імунного захисту проти дифтерії молодого поповнення ЗСУ, оцінка отриманих даних.
Устінова Л. А., Колесніков М.М., Нарожнов В.В. Певні напрямки профілактики дифтерії в ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. - 1999. - № 5. - С. 450-462.
Особистий внесок - оцінка ефективності заходів профілактики дифтерії в ЗС України, написання основного тексту статті.
Устінова Л.А., Колесніков М.М., Нарожнов В.В. Сучасні аспекти імунопрофілактики дифтерії в ЗСУ // Збірник праць науково-практичної конференції, присвяченої п’ятирічному ювілею Ірпінського військового госпіталю МОУ КВМЦ. – Київ: Дія. - 1999. - С. 132-133.
Особистий внесок - організація та проведення серологічних досліджень, підбір літературних джерел.
Устінова Л. А., Нарожнов В.В., Хижняк М.І. Наукове обґрунтування медико-організаційних заходів профілактики дифтерії в ЗСУ // Современные аспекты военной медицины. – Киев: Фолиант.- 1998. - С.298-301.
Особистий внесок - аналіз захворюваності на дифтерію особового складу ЗСУ за 1993-1997 рр.
Устінова Л.А., Кошіль М.Д., Нарожнов В.В., Максименко Т.С. Профілактика ангін, як важлива складова медико-організаційних заходів профілактики дифтерії в ЗСУ // Проблеми військової охорони здоров’я. - 1998. - № 1. - С. 190-192.
Особистий внесок - збір статистичного матеріалу та епідеміологічний аналіз захворюваності на ангіни, участь в проведенні бактеріологічного дослідження особового складу.