Желтякова Ірина Олександрівна. Вивчення стійкості біологічних об'єктів різного рівня організації до дії фізико-хімічних факторів кріоконсервуцвання : Дис... канд. наук: 14.01.35 - 2006.
Анотація до роботи:
Желтякова І.О. Вивчення стійкості біологічних об’єктів різного рівня організації до дії фізико-хімічних факторів кріоконсервування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.35 – кріомедицина. – Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, Харків, 2006.
Вивчено вплив кріоконсервування без використання традиційних кріопротекторів на морфофункціональний стан ядровміщуючих клітин кордової крові людини та вплив попереднього гіпотермічного зберігання на морфофунціональні властивості і кріостійкість ядровміщуючих клітин кордової крові людини. Визначені білкові фракції плазми, що мають вирусонейтралізуючу активність, молекулярна маса яких відповідає молекулярній масі пропердину, інтерферонів і -глобулінів.
Вивчено вплив тривалості зберігання в умовах гіпотермії і помірно-низьких температур на збереженість та кріостійкість вірусу грипу А/Вікторія в складі патологічного матеріалу і показана різна кріостійкість вірусу залежно від ступеня його зрілості.
Встановлено, що лейкоконцентрат кордової крові людини, попередньо інтраназально введений у носоглотку мишей, сприяє виробленню у них противірусного імунітету, досить напруженого, щоб забезпечити стійкість останніх до зараження вірусом грипу на протязі одного року і може бути розглянутий, як новий засіб профілактики грипу та інших гострих респіраторно вірусних захворювань.
У дисертаційній роботі теоретично узагальнені результати численних фундаментальних і прикладних досліджень в галузі кріобіології, що стосуються проблем кріоконсервування і кріостійкості кровотворних клітин кордової крові людини та вірусутримуючого матеріалу, що були використані при розробці ефективних технологій їх довгострокового зберігання. Обґрунтовані новий підхід і доцільність застосування кордової крові людини для визначення кількості і морфофункціональних властивостей кровотворних клітин; одержання лейкоконцентрату, його кріоконсервування і використання для профілактики респіраторних вірусних інфекцій.
Показано, що після 48 годин гіпотермічного зберігання кордової крові людини при температурі +4С знижується кріостійкість її ядровміщуючих компонентів без зміни їх морфофункціональних властивостей. У зв'язку з цим, максимально припустимим терміном гіпотермічного зберігання кордової крові людини перед її використанням для приготування лейкоконцентрату є 24 години збереження при температурі +4С.
Уперше встановлено, що в плазмі кордової крові людини визначаються фракції білків з молекулярними масами 180-230кД (пропердин), 160 кД (-глобуліни) і менш 100 кД (інтерферони), яким притаманна противірусна активність, титр яких вірогідно не змінюється після кріоконсервування.
Показано, що лейкоконцентрат кордової крові людини при однократному інтраназальному введенні може попереджати розвиток грипозної інфекції у мишей і сприяти виробленню напруженого противірусного імунітету, що забезпечує несприйнятливість тварин до даної інфекції на протязі одного року. Встановлено, що розвиток гемо- і імунодепресивних станів у експериментальних тварин при грипозній інфекції обумовлено безпосереднім впливом вірусу на органи гемо- і імунопоезу.
Визначені припустимі терміни збереження вірусу грипу А/Вікторія в складі патологічного матеріалу при температурі +4С, 0С и -20С. Максимально припустимим терміном збереження вірусу грипу А/Вікторія в змиві з носоглотки є 24 години при температурі +4С и 0С і не більш двох діб при температурі -20С; в слизовій носоглотці, тканинах трахеї і легень - вісім діб при +4С и 0С і п'ятнадцять діб при -20С.
Показано, що оптимальним методом кріоконсервування вірусу грипу А/Вікторія в складі патологічного матеріалу (змив із носоглотки, слизова носоглотки, тканина трахеї та легень) є швидке занурення у рідкий азот.
Пат. № 71414А України МКИ, A01N1/02 Цуцаєва А.О. Циганенко А.Я., Желтякова І.О., Павленко Н.В., Онасенко О.С., Герасюта Н.М.. Одражий М.К. “Спосіб консервування патологічного матеріалу, що містить вірус” Харків, Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України. Заяв. №20031212832 від 29.12.2003. Опубл. 15.11.2004 г. Бюл. №11. – С.
Желтякова И.А. Способы хранения патологического вируссодержащего материала // Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття”. – Харків. – 2004. – С.20-21.
Желтякова І.О., Бровко О.В. Вплив оптимальних режимів кріоконсервування на збереженість ядерних компонентів кордової крові в залежності від строків та температури гіпотермічного зберігання до та після кріоконсервування у складі цільної крові // Тези доп. Першої Міжнародної конференції студентів та аспірантів. – Львів. – 2005. – С.21-22.
Цуцаева А.А., Глушко Т.А., Кудокоцева О.В., Онасенко Е.С., Желтякова И.А., Бровко Е.В. Короткоживущий трансплантат стволовых кроветворных и некроветворных клеток в препарате «Гемокорд» и его клиническая эффективность // Вестник трансплантологии и искусственных органов. Материалы 3-го Всероссийского съезда по трансплантологии и искусственных органов. – Москва. - 2005. – №3. – С.51-52.
Бровко Е.В., Желтякова И.А. Морфофункциональные свойства криоконсервированных стволовых кроветворных и некроветворных клеток препарата «Гемокорд» в зависимости от продолжительности гипотермического хранения после отогрева // Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття”. – Харків. – 2006. – С. 8-9.
Желтякова И.А., Бровко Е.В. Новый подход к профилактике гриппа // Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття”. – Харків. – 2006. – С. 93-94.
Цуцаева А.А., Бровко Е.В., Желтякова И.А., Глушко Т.А., Онасенко Е.С., Черноусова С.С. Лейкоконцентрат кордовой крови «Гемокорд». Морфофункциональные свойства препарата до и после криоконсервирования // Нове в гематології та трансфузіології. – Київ. – 2006. – № 5. - С.99-103.