Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування


Романюк Олександр Никифорович. Високопродуктивні методи та засоби кінцевої візуалізації тривимірних зображень у системах комп'ютерної графіки : Дис... д-ра наук: 05.13.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Романюк О.Н. Високопродуктивні методи та засоби кінцевої візуалізації тривимірних зображень у системах комп’ютерної графіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.05 – Комп'ютерні системи та компоненти. – Вінницький національний технічний університет, Вінниця, 2009.

У дисертаційній роботі розвинуто теорію кінцевої візуалізації тривимірних графічних об’єктів, що дозволило вирішити науково-прикладну проблему підвищення продуктивності та реалістичності формування зображень у системах комп’ютерної графіки з використанням концепції структурно-адаптивного зафарбовування, нових моделей освітлення, методів зафарбовування, формоутворення та aнтиaліaйзингу. На основі отриманих теоретичних положень розроблено високопродуктивні програмні та апаратні засоби для систем формування тривимірних графічних зображень.

Комп’ютерне моделювання, експериментальні дослідження та впровадження розроблених засобів у системах комп’ютерної графіки підтвердили адекватність розроблених теоретичних засад і ефективність запропонованих методів.

У дисертаційній роботі розвинуто теорію кінцевої візуалізації тривимірних графічних об’єктів, що дозволило вирішити проблему підвищення продуктивності формування зображень та їх реалістичності у системах комп’ютерної графіки з використанням нових моделей освітлення, методів і засобів зафарбовування, формоутворення та aнтиaліaйзингу. У ході досліджень було отримано такі результати.

1. Розроблено концепцію структурно-адаптивного зафарбовування, яка полягає в попередньому аналізі тріангуляційної структури тривимірного об'єкта з подальшим адаптивним вибором моделей освітлення та методів зафарбовування, і забезпечує підвищення продуктивності до двох разів за рахунок вилучення надлишкових обчислень при візуальній ідентичності відтворення тривимірних графічних об’єктів. Запропоновано сукупність методів для ідентифікації відблисків на поверхні тривимірних об’єктів, що дозволяє виключити з обчислювального процесу трудомісткий розрахунок спекулярної складової кольору, коли вона не має візуального прояву і, як наслідок, зменшити час зафарбовування.

2. Розроблено теоретичні засади високопродуктивного зафарбовування тривимірних об’єктів, що включають методи прискореного визначення нормалізованих векторів, нові моделі для відтворення рефлекторних властивостей поверхонь, нові методи визначення дифузної та спекулярної складових кольору. Запропоновані методи та моделі використовують прості з обчислювальної точки зору функції і операції, що дає можливість прискорити формування зображень як на програмному, так і на апаратному рівнях.

3. Уперше запропоновано методи коректного відтворення кольорів при зафарбовуванні тривимірних графічних об’єктів, основані на лінійному інтерполюванні інтенсивностей складових кольору, лінійній та сферично-кутовій інтерполяції векторів і враховують перспективне проекціювання, що дозволяє підвищити реалістичність формування графічних сцен за рахунок установлення відповідності кольору точок поверхонь в об’єктній та екранній системах координат.

4. Отримано нові співвідношення для перспективно-коректного накладання текстури, які враховують властивість ангармонійного відношення чотирьох колінеарних точок, що дає можливість прискорити на 20 % текстурування за рахунок зменшення кількості операцій ділення та множення.

Для перспективно-коректного нанесення текстури пропонується використовувати неортогональний напрямок растеризації ділянки, обмеженої полігоном, за умови, що рядки растеризації в об’єктній системі координат розміщено на фіксованій відстані від спостерігача. Це дає можливість спростити текстурування рядків растеризації трикутника за рахунок вилучення з обчислювального процесу операції ділення та множення. Зокрема, врахування крокового переміщення з поточного рядка растеризації для переходу до наступного при формуванні прямокутного вікна зображення, розміщеного під довільним кутом відносно осей координат, дозволяє вдвічі зменшити апаратні витрати.

5. Розроблено два нових методи прискореного контурного формоутворення, особливість яких полягає у визначенні не однієї, а відразу декількох точок траєкторії. Особливість першого з них полягає в зустрічному формуванні крокової траєкторії, що дає можливість до двох раз підвищити продуктивність лінійного інтерполювання. Другий метод забезпечує підвищення швидкодії інтерполяції за рахунок сегментного формування траєкторії та враховує апріорний статистичний розподіл крокових приростів для вибору оцінювальної функції.

6. Удосконалено методи контурного aнтиaліaйзингу за рахунок суміщення процедур визначення координат точок траєкторії та їх інтенсивностей складових кольору, що забезпечує зменшення обчислювальних витрат, спрощення апаратної реалізації та дозволяє згладжувати крокову траєкторію у темпі її формування:

установлено взаємозв'язок між абсолютною похибкою лінійного інтерполювання та значенням оцінювальної функції, що дозволило перейти від лінійного інтерполювання за значеннями приростів координат відрізка прямої до лінійного інтерполювання за значеннями інтенсивностей складових кольору;

установлено взаємозв’язок площі фрагмента піксела зі значенням оцінювальної функції, що дає можливість визначити інтенсивності складових кольору за її квантованими рівнями та реалізувати антиаліайзинг на основі лінійної інтерполяції відрізка прямої з використанням мікрооперацій порівняння без ускладнення циклу підготовки;

доведено можливість суміщення при формуванні контурів 3D-зображень процедур напівтонового зафарбовування та aнтиaліaйзингу, для яких має місце одночасна зміна інтенсивностей складових кольору.

7. Узагальнено метод додаткових оцінювальних функцій для aнтиaліaйзингу кривих другого порядку, заданих загальним рівнянням. Суть методу полягає у введенні субпікселізації для контурів графічних об’єктів і визначенні складових кольору піксела з використанням оцінювальних функцій, розрахованих у допоміжних точках усередині піксела. Метод не містить «довгих» операцій у циклі інтерполювання, має просту апаратну реалізацію, не потребує збільшення розмірів кадрового буфера та фільтрації на стадії постоброблення.

8. Запропоновано метод усунення артефактів при растеризації ребер суміжних полігонів, який полягає в локалізації на етапі формування зображення точок, не вибраних при растеризації, що виключає необхідність постоброблювання зображень при реалізації алгоритмів зафарбовування.

9. Створено діючі високопродуктивні програмні та апаратні засоби для рендерингу тривимірних зображень у системах комп'ютерної графіки. Розроблено структурні схеми пристроїв для систем формування тривимірних зображень, що є основою для виготовлення конкурентоспроможних зразків цієї продукції. Сформульовано рекомендації щодо проектування засобів для систем кінцевої візуалізації тривимірних графічних зображень. Розроблено програмні засоби для моделювання та тестування методів рендерингу, які дозволяють отримати порівняльні оцінки за точністю та продуктивністю.

10. Результати дисертаційної роботи впроваджено на ряді підприємств, а також у навчальному процесі у Вінницькому національному технічному університеті.

Отримані характеристики та параметри розроблених апаратних і програмних засобів підтверджують коректність наукових положень та адекватність запропонованих моделей.

Публікації автора:

  1. Романюк О. Н. Методи та засоби aнтиaліaйзингу контурів об’єктів у системах комп’ютерної графіки. Монографія / О. Н. Романюк, М. С. Курінний. — Вінниця: УНІВЕСУМ-Вінниця, 2006. — 163 с.

  2. Романюк О. Н. Високопродуктивні методи та засоби зафарбовування тривимірних графічних об’єктів. Монографія. / О. Н. Романюк, А. В. Чорний. —Вінниця:

УНІВЕСУМ-Вінниця, 2006. — 190 с.

  1. Пєтух А. М. Інтерполяція в задачах контурного формоутворення. Монографія. / А. М. Пєтух, Д. Т. Обідник, О. Н. Романюк. — Вінниця: ВНТУ, 2007. — 103 с.

  2. Романюк О. Н. Адаптивне використання різних методів зафарбовування при формуванні тривимірних графічних фігур / О. Н. Романюк // Нові технології. —2005. — № 3 (9). — С. 78—86.

  3. Романюк О. Н. Використання квадратичної інтерполяції для зафарбовування тривимірних графічних об’єктів / О. Н. Романюк // Реєстрація, зберігання і обробка даних. — 2006. — Т. 8. — № 4. — С. 31—37.

  4. Романюк О. Н. Альтернативна реалізація дистрибутивної двопроменевої функції для моделей освітлення Бліна та Фонга / О. Н. Романюк // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія «Обчислювальна техніка та автоматизація». — 2006. — Випуск 106. — С. 219—228.

  5. Романюк О. Н. Апаратна підтримка зафарбовування тривимірних графічних об’єктів із використанням сферично-кутової інтерполяції / О. Н. Романюк // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2007. — № 3 (10). — С. 193—198.

  6. Романюк О. Н. Ефективна модель для відтворення спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк // Проблеми інформатизації та управління: Збірник наукових праць. — 2007. — Випуск 2 (20). — С. 115—120.

  7. Романюк О. Н. Метод прискореного зафарбовування тривимірних поверхонь з урахуванням їх локальної кривизни / О. Н. Романюк // Вісник Східноукраїнського національного університету. — 2008. — № 12 (130). — С. 166—172.

  8. Романюк О. Н. Прискорене визначення дифузної складової кольору при зафарбовуванні тривимірних графічних фігур / О. Н. Романюк // Оптико- електронні інформаційно-енергетичні технології. — 2006. —№ 2 (12). —С. 71—76.

  9. Романюк О. Н. Програмно-апаратна реалізація рендерингу тривимірних зображень у системах комп’ютерної графіки / О. Н. Романюк // Труды Одесского политехнического университета. — Одесса, 2007. — Выпуск 2(28). — С. 158—162.

  10. Романюк О. Н. Новий підхід до згладжування контурів тривимірних зображень // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. — 2006. — № 1. — С. — 98—103.

  11. Романюк О. Н. Коректне зафарбовування тривимірних зображень при використанні сферично-кутової інтерполяції векторів нормалей / О. Н. Романюк // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2007. — № 2(9). С. 186191.

  12. Романюк О. Н. Метод aнтиaліaйзингу границі кола з адаптивною схемою розташування додаткових точок / О. Н. Романюк // Наукові праці Донецького національного технічного університету. — Серія «Інформатика, кібернетика і обчислювальна техніка». — 2007. — Випуск 8 (120). — С. 219—228.

  13. Романюк О. Н. Підвищення ефективності шейдерних моделей графічних відеокарт за рахунок попереднього аналізу спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк // Нові технології. 2008. № 2(20). С. 295230.

  14. Романюк О. Н. Паралельна структура для реалізації зафарбовування в системах комп’ютерної графіки / О. Н. Романюк // Труды Одесского политехнического университета.— Одесса, 2007. — Выпуск 1(27). — С. 142—146.

  15. Романюк О. Н. Новий підхід до підвищення реалістичності зафарбовування тривимірних об’єктів за методом Гуро / О. Н. Романюк // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2005. — № 2. — С. 106—109.

  16. Романюк О. Н. Розробка методу aнтиaліaйзингу траєкторій гіпербол / О. Н. Романюк // Вестник Херсонского национального технического университета. 2007. № 28. С. 302307.

  17. Романюк О. Н. Спрощення процедури накладання текстур на тривимірні графічні об’єкти / О. Н. Романюк // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. — 2006. — № 2. — С. 114—118.

  18. Романюк О. Н. Дослідження дистрибутивних функцій відбивної здатності поверхонь / О. Н. Романюк // Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології. — 2007. — № 1(13). — С. 45—49.

  19. Романюк О. Н. Основные процедуры 3D-конвейеризации / О. Н. Романюк // Труды филиала МВТУ им. Н. Э. Баумана в г. Калуге. Специальный выпуск: материалы международного симпозиума «Наука и предпринимательство», 2000. — С. 471—476.

  20. Романюк О. Н. Урахування перспективи тривимірних об’єктів для покращення якості зафарбовування / О. Н. Романюк // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2006. — № 3 (7). — С. 134—137.

  21. Романюк О. Н. Усунення артефактної зміни інтенсивності кольору при зафарбовуванні тривимірних графічних фігур за методом Гуро / О. Н. Романюк // Вестник Херсонского национального технического университета. 2005. № 2. С. 274278.

  22. Романюк О. Н. Формування векторів чотирирозрядними приростами / О. Н. Романюк // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. — 2007. — № 2. — С. 98—101.

  23. Романюк О. Н. Антиаліайзинг контурів графічних об’єктів при використанні для зафарбовування методу Гуро / О. Н. Романюк // Нові технології. 2006. № 1 (11). С. 107110.

  24. Романюк О. Н. Комбіноване використання бінарної та кодової лінійної інтерполяції для нормалізації векторів нормалей при зафарбовуванні тривимірних об’єктів / О. Н. Романюк // Вестник Херсонского национального технического университета. — 2006. — № 25. — С. 408—411.

  25. Романюк О. Н. Класифікація дистрибутивних функцій відбивної здатності поверхні / О. Н. Романюк // Наукові праці Донецького національного технічного університету. — Серія «Інформатика, кібернетика і обчислювальна техніка». —2008. — Випуск 9 (132). — С. 145—151.

  26. Романюк О. Н. Один із шляхів спрощення обчислювального процесу при зафарбовуванні тривимірних графічних об’єктів за методом Гуро / О. Н. Романюк // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. — 2004. — № 2. — С. 72—75.

  27. Романюк О. Н. Метод підвищення реалістичності відтворення тривимірних графічних об’єктів / О. Н. Романюк // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2007. — № 1 (8). — С. 192—196.

  28. Романюк О. Н. Контроль реалізації функцій лінійного інтерполювання / О. Н. Романюк // Вісник Вінницького політехнічного інституту. — 1996. — № 4. — С. 28—32.

  29. Романюк О. Н. Эффективные алгоритмы распараллеливания процедуры рендеринга при формировании реалистических изображений / О. Н. Романюк // Труды 11-й международной конференции по компьютерной графике и машинному зрению Графикон 2001. — 2001. — С. 80—81.

  30. Romanuyk O. Approximation of Bidirectional Reflectance Distribution Function with 3-Degree Polynomial // IEEE Workshop оn Control and Communications, 2007. SIBCON apos; 07. Siberian Conference on Volume, Issue, 20—21 April 2007 Page(s) : 158164.

  31. Романюк О. Н. Класифікація графічних відеоадаптерів / О. Н. Романюк // Сучасні тенденції розвитку інформаційних технологій в науці, освіті та економіці: всеукраїнська наук.-практ. конф., 8–10 квітня, 2008 : тези доповідей —2008. — С. 88—90.

  32. Романюк О. Н. Математичні моделі пікселів для задач aнтиaліaйзингу / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. — 2002. — № 3. — С. 35—47.

  33. Романюк О. Н. Антиаліайзинг границі кола з використанням модифікованої оцінювальної функції / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Вісник Херсонського державного технічного університету. — 2003. — Вип. 3(19). — С. 206— 208.

  34. Романюк О. Н. Дослідження граничних ефектів при тріангуляції областей, обмежених полігонами / О. Н. Романюк, А. В Чорний, Т. А Замковий // Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. — 2002. — № 3. — С. 78—86.

  35. Романюк О. Н. Антиаліайзинг зображення кривих другого порядку, заданих загальним рівнянням / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Проблеми інформатизації та управління: Збірник наукових праць. — 2007. — Т. 8. — № 3. — С. 11—19.

  36. Романюк О. Н. Нові підходи до реалізації функцій колової інтерполяції / О. Н. Романюк, І. М. Якубішин, О. В. Сіденко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. — 2000. — № 3. — С. 85—88.

  37. Романюк О. Н. Адаптивна нормалізація векторів при визначенні дифузної та спекулярної складових кольору / О. Н. Романюк, О. М. Мельников // Реєстрація, зберігання і обробка даних. — 2006. — Т. 8. — № 3. — С. 11—19.

  38. Романюк О. Н. Використання конусної моделі піксела для aнтиaліaйзингу відрізків прямих / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. — 2004. — № 4. — С. 76—81.

  39. Романюк О. Н. Квадратична апроксимація BRDF /О. Н. Романюк, Ю. Л. Ляшенко // Вісник Вінницького політехнічного інституту. — 2007.— № 1. — С. 67—69.

  40. Романюк О. Н. Метод зафарбовування тривимірних графічних об’єктів без нормалізації векторів нормалей / О. Н. Романюк, А. А. Шаманський // Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. — 2006. — № 2 (6). — С. 111—115.

  41. Романюк О. Н. Апаратно-орієнтований метод aнтиaліaйзингу крокової траєкторії відрізків прямих / О. Н. Романюк, М. С. Курінний, В. О. Денисюк // Проблеми інформатизації та управління: Збірник наукових праць: Випуск 1(23). — 2008. — С. 249—254.

  1. Романюк О. Н. Новий підхід до aнтиaліaйзингу границь кіл із використанням табличного методу / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. 2005. № 1.С. 146150.

  2. Романюк О. Н. Розподілення обчислювального процесу при реалізації процедур рендерингу / О. Н. Романюк, А. В. Чорний. // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. 2003. № 4. С. 1418.

  3. Романюк О. Н. Метод накладання текстури на поверхню тривимірного об’єкта / О. Н. Романюк, М. В. Неживенко // Вісник Хмельницького національного університету. Технічні науки. — 2008. № 1. С. 147—151.

  4. Романюк О. Н. Новий підхід до визначення спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк, А. В. Чорний // Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології. — 2004. — № 2. — С. 58—70.

  5. Романюк О. Н. Реалізація рендерингу Фонга з використанням сферично-кутової інтерполяції / О. Н. Романюк, А. В. Чорний // Вiсник Вiнницького полiтехнiчного iнституту. — 2004. — № 3. — С. 66—71.

  6. Романюк О. Н. Усунення ефекту аліайзингу границі кола / О. Н. Романюк, М. С. Курінний, А. А. Сахно // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. 2001. № 2. С. 8689.

  7. Романюк О. Н. Адаптивний метод зафарбовування поверхонь / О. Н. Романюк, А. В. Чорний, А. В. Пугачова // Сборник научных трудов Национального горного университета. — 2004. № 19, том 2. — С. 208— 218.

  8. Романюк О. Н. Ефективний алгоритм aнтиaліaйзингу векторних границь багатокутника / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах: Збірник наукових праць. — 2002. — С. 105—109.

  9. Романюк О. Н. Усунення ефекту аліайзингу границь еліпсів / О. Н. Романюк, М. С. Курінний // Оптико-електронні інформаційно- енергетичні технології. — 2004. — № 2(8). — С. 40— 47.

  10. Романюк О. Н. Розпаралелення процесу зафарбовування шляхом формування парних і непарних точок рядка растеризації / О. Н. Романюк, А. В. Чорний, Л. П. Гусак // Вестник Херсонского государственного технического университета. — 2002. — Вып. 2(15). — С. 150—154.

  11. Романюк О. Н. Новий підхід до реалізації лінійного інтерполювання / О. Н. Романюк, Ю. П. Гульчак, А. В. Чорний // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. — 1999. — № 4. — С. 94—96.

  12. Романюк О. Н., Реалізація розпаралелення рендерингу з використанням медіанного перетину для тріангуляції / О. Н. Романюк, Ю. П. Гульчак, А. В. Чорний // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. 2000. № 1. С. 7577.

  13. Romanyuk O., Hast A. A method for accelerated computation of color intensities for shading of three-dimensional graphics objects // Wspczesne problemy informatyki. Algorytmy i modelowanie. Wydawnictwo Wyszej Szkoy Menederskiej, Legnica 2007, — pp. 213—227.

  14. Romanuyk O. / Methods for Specular Color Component Accelerate Calculation/ O. Romanuyk., A. Chernij // IEEE Workshop on Intelligent Data Acquistion and Advanced Computing systems: Technology and Applications. Sofia. — 2005. — С. 615— 619.

  15. Romanyuk O.N., Chornij A.V. Using the different lighting models during realistic image creation // Proceedings of the 7th international conference on Development and Application System “DAS ‘2004”. — Suceava. — 2004.— P. 504—507.

  16. Romanyuk O., Chornij A. Effective algorithms of rendering procedure parallelization for realistic image forming // Proceedings of the 6th international conference on Development and Application System “DAS ‘2002”. — Suceava. — 2002. — pp. 357—362.

  17. Романюк О. Н. Алгоритми тріангуляції полігональних областей для використання в засобах комп’ютерної графіки // О. Н. Романюк, Ю. В. Седлецька // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах.2003. № 1. С. 104107.

  18. Романюк О. Н. Метод розпаралелення процедури зафарбовування поверхонь при формуванні реалістичних зображень / О. Н. Романюк, А. В. Чорний // Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології. — 2001. — № 1. — С. 99—109.

  19. Дек. патент № 33248 А, МПК7 G 09 G 1/16, G 09 К 9/36. Способ повороту вікна зображення та пристрій для його реалізації / О. Н. Романюк. –№ 99010439; заяв. 27.01.1999; опубл. 15.02.2001, Бюл. № 1.

  20. Патент на корисну модель № 22802, (51) МПК(2006) G 06 Т 15/50. Пристрій для визначення інтенсивності спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк. – № 2006 13737; заяв. 25.12.2006; опубл. 25.04.2007, Бюл. № 5.

  21. Дек. патент № 40931 А, МПК7 G 06 F 19/353. Лінійний інтерполятор / О. Н. Романюк, М. С. Курінний. – № 200116433; заяв. 14.11.2000; опубл. 15.08.2001, Бюл. №7.

  22. Патент на корисну модель № 30041, (51) МПК(2006) G 06 Т 15/50. Пристрій для визначення інтенсивності спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк, Ю. Л. Ляшенко– № 2006 10786; заяв. 01.10.2007; опубл. 11.02.2008, Бюл. №3.

  23. Дек. патент № 60427 А, МПК7 G 06 F 17/00. Лінійний інтерполятор / О. Н. Романюк, М. С. Курінний. – № 2002054287; заяв. 24.05.2002; опубл. 15.10.2003, Бюл. № 10.

  24. Дек. патент № 50547 А, МПК7 G 05 B 19/4155, G 06 F 15/00. Цифровий лінійний інтерполятор / О. Н. Романюк, Я. А. Дзись, А. В. Чорний, Г. А. Рудомін. – № 20022021035; заяв. 08.02.2002; опубл. 15.10.2002, Бюл. № 10.

  25. Дек. патент № 71489 А, МПК7 G 05 B 19/4155, G 06 F 15/00. Пристрій для визначення інтенсивності дзеркальної складової кольору / О. Н. Романюк, А. В. Чорний. – № 20031215276; заяв. 31.12.2003; опубл. 15.11.2004, Бюл. № 10.

  26. Патент на корисну модель № 18419, (51) МПК(2006) G 06 Т 15/50. Пристрій для визначення нормованих векторів / О. Н. Романюк, А. В. Чорний, М. В. Неживенко, О. М. Мельников. – № 2006 04103; заяв. 13.04.2006; опубл. 15.11.2006, Бюл. № 11.

  27. Патент на корисну модель № 20998, (51) МПК(2006) G 06 Т 15/50. Пристрій для визначення інтенсивності спекулярної складової кольору / О. Н. Романюк, Ю. Л. Ляшенко, О. М. Мельников. – № 2006 09954; заяв. 18.09.2006; опубл. 15.02.2007, Бюл. № 2.

  28. Романюк О.Н. Розподілення обчислювального процесу зафарбовування між вершинними, пікселними і геометричними шейдерами в графічному процесорі / О. Н. Романюк // Праці дев’ятої Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні інформаційні та електронні технології», Одеса, 19–23 травня 2008. С. 23.