Москаленко Віталій Валентинович. Виразкова хвороба шлунка різної локалізації: особливості клінічного перебігу та лікування: Дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 153арк. - Бібліогр.: арк. 125-153.
Анотація до роботи:
Москаленко В.В. Виразкова хвороба шлунка різної локалізації: особливості клінічного перебігу та лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2002.
Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики та підвищення ефективності лікування виразкової хвороби шлунка різної локалізації.
Встановлено, що клініко-ендоскопічні, морфологічні прояви, стан кислотоутворюючої функції шлунка та показники інфікованості H.pylori, в залежності від локалізації виразкового дефекту, не є однакові.
Доведено, що за ВХ з локалізацією виразки у верхній та середній третині шлунка до комплексу лікування поряд із антигелікобактерною терапією доцільно включати цитопротекторний препарат, яким є ербісол.
Вивчення особливостей клінічного, морфологічного стану, Н.pylori-інфікованості та кислотоутворюючої функції шлунка дає можливість удосконалити діагностику та підвищити ефективність лікування хворих на ВХШ різної локалізації.
Клініко-морфологічні особливості перебігу ВХШ залежать від локалізації виразки в шлунку. Виразкова хвороба шлунка з локалізацією у верхній та середній третині шлунка відзначається наявністю нудоти, раннього ниючого болю в епігастрії, який зменшується після прийому препаратів спазмолітичної дії, частішою, ніж за виразок антрального відділу шлунка та цибулини дванадцятипалої кишки іррадіацією болю за грудину та в ділянку серця, наявністю рефлюксного синдрому. Антральні шлункові виразки за своїм клінічним перебігом подібні до виразок ДПК.
Локалізація виразки певним чином визначає рівень кислотопродукції в шлунку. За виразок верхньої третини шлунка реєструється виражена та помірна гіпоацидність, середньої третини – нормоацидність, антрального відділу шлунка – помірна та виражена гіперацидність.
У більшості хворих з локалізацією виразки у верхній та середній третині шлунка спостерігається неактивний антральний гастрит зі слабким ступенем запалення, слабоактивний гастрит тіла шлунка зі слабким ступенем запалення, частіш атрофією та кишковою метаплазією в тілі шлунка, ніж у хворих із локалізацією виразки в антральному відділі шлунка та цибулині дванадцятипалої кишки, у яких виявляється активний антральний гастрит із великим та помірним ступенем запалення та неактивний гастрит тіла шлунка зі слабким ступенем запалення або його відсутність.
За виразок шлунка різної локалізації спостерігаються відмінності в розташуванні Н.pylori в тілі та антральному відділі шлунка. У хворих із локалізацією виразки в антральному відділі шлунка Н.pylori частіше визначається в антральному відділі шлунка, а у хворих на виразку верхньої та середньої третини шлунка Н.рylori достовірно частіше фіксуються в тілі шлунка.
Включення до комплексної терапії цитопротективного препарату ербісол суттєво сприяє купуванню больового та диспепсичного синдромів, зменшенню запалення та зникненню активності гастриту тіла шлунка, скорочує терміни загоєння виразкового дефекту за лікування пацієнтів із локалізацією виразки у тілі шлунка на відміну від пацієнтів з локалізацією виразки в антральному відділі шлунка чи дванадцятипалій кишці. Включення ербісолу не впливає на частоту ерадикації Н.pylori у пацієнтів на ВХШ різної локалізації та на ВХДПК.
Публікації автора:
Москаленко В.В. Особенности морфологических изменений слизистой оболочки желудка у больных с язвой желудка различной локализации // Лік. справа. Врачеб. дело. - 2002. - №7. - С. 25-28.
Свінціцький А.С., Ревенок К.М., Соловйова Г.А., Москаленко В.В. Ефективність ербісолу в лікуванні виразок шлунка різної локалізації // Ліки. - 2002. - №3-4. С. 133-138. (Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свінціцький А.С., Ревенок К.М., Соловйова Г.А., Москаленко В.В. Особливості інфікованості H. pylori у хворих на виразкову хворобу шлунка різної локалізації // Сучасні інфекції. - 2002. - №3. - С.81-84. (Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Пат. UA, МПК 6 А61К35/54. Спосіб лікування виразкової хвороби гатродуоденальної локалізації. Пат. UA, МПК 6 А61К35/54. Свінціцький А.С., Афоніна Г.Б., Поярков С.О., Дземан М.И., Москаленко В.В.: (UA), НМУ. - №321150А, заявл. 29.12.1998; Опубл. 15.12.2000; Бюл. №7. - 2 с.
Свінціцький А.С., Дземан М.І., Москаленко В.В., Шило Г.В. Погляд на проблему взаємозв’язку локалізації виразкового дефекту, стану кислото-продукуючої функції шлункових залоз та моторики гастродуоденальної зони за даними внутрішньошлункової рН-метрії // Внутрішньопорожнинна рН-метрія шлунково-кишкового тракту / Практ. реком. під редакцією В.М. Чорнобрового. - Вінниця: “Логос”, 1999. - С. 34-36. (Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свінціцький А.С., Ревенок К.М., Хомченкова Н.І., Дземан М.І., Москаленко В.В. Попередні результати застосування препарату ербісол в лікування виразкової хвороби // Материалы симпозиума, посвященного 150-летию кафедры факультетской терапии Украинского Медицинского Университета «Актуальные вопросы внутренней медицины, медицинской этики и образования». - Киев, 1994. - С. 6. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свинцицкий А.С., Ревенок Е.Н., Хомченкова Н.И., Дземан М.И., Москаленко В.В. Опыт применения препарата Эрбисол в лечении язвенной болезни гастродуоденальной локализации // Тезисы докладов юбилейной научно-практической конференции, посвященной 240-летию основания Киевского военного госпиталя «Современные аспекты военной медицины». - Киев, 1995. - С. 293-994. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свінціцький А.С., Ревенок К.М., Ніколаєнко О.М, Дземан М.І., Поярков С.О, Коваленко С.О., Москаленко В.В. Результати та перспективи застосування вітчизняного препарату ербісол в клініці внутрішніх хвороб // Тезиси доповідей VI-го конгресу Світової Федерації Українських Лікарських товариств. - Одеса, 1996. - С. 118. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свінціцький А.С., Ніколаєнко О.М, Дземан М.І., Поярков С.О, Коваленко С.О., Москаленко В.В. Досвід застосування нового вітчизняного препарату ербісол в клініці // Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 30-й річниці Центрального госпіталю МВС України «Актуальні питання медицини». - Київ, 1997. - С.82-84. (Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Ревенок К.М., Козак Н.П., Москаленко В.В. Застосування гастроцепіну у гастроентерологічній практиці // Матеріали XIV-го з’їзду терапевтів України. - Київ, 1998. - С. 17-19. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).
Свінціцький А.С., Ревенок К.М., Козак Н.П., Хомченкова Н.І., Шило Г.В., Поярков С.О, Москаленко В.В., Колодій А.А. Деякі аспекти застосування препарату ербісол в гастроентерологічній клініці // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання уражень внутрішніх органів та їх зв’язок із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Особливості перебігу захворювань у працівників річкового флоту». - Київ, 1999. - С.108. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів).