Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дудка Тетяна Володимирівна. Вимір та оцінка інвестиційної привабливості підприємств харчової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Дудка Т.В. Вимір та оцінка інвестиційної привабливості підприємств харчової промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами (підприємства харчової промисловості). – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженням в сфері створення методичного апарату виміру та оцінки інвестиційної привабливості промислового підприємства.

Розроблено методичний прийом щодо виміру інвестиційної привабливості промислового підприємства на основі статистично достовірної системи показників. Інтегральним показником є рівень інвестиційної привабливості, частковими показниками першого рівня є індекс рентабельності продажів і термін повернення інвестицій, які, у свою чергу, дезагрегуються за елементами виробництва. Вплив ризику враховується за допомогою коректувальних коефіцієнтів. Оцінка інвестиційної привабливості проводиться на основі рейтингу. Розроблено методичні основи «Паспорта інвестиційної привабливості промислового підприємства». Встановлено основні фактори, стримуючі і стимулюючі інвестиційні процеси в хлібопекарській і плодоовочеконсервній галузях харчової промисловості, виявлено основні тенденції в розвитку цих галузей. Запропоновано основні напрямки інвестиційної стратегії.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо розробки і обґрунтування методичних положень, застосування яких дозволить вимірювати і оцінювати рівень інвестиційної привабливості промислових підприємств.

Основні висновки теоретичного та науково-прикладного характеру і результати такі:

1. На підставі аналізу автором встановлено, що в умовах обмеженості інвестиційних ресурсів проблема вибору найбільш привабливого об'єкта вкладень є актуальною. Встановлено, що в теорії та практиці інвестиційної діяльності відсутній надійний інструмент системного вивчення такої складної економічної характеристики промислового підприємства, як його інвестиційна привабливість.

2. Здобувачем в дисертації на основі критерію інвестиційної привабливості – максимум результату (прибутку) при мінімумі інвестиційних вкладень у мінімально можливий термін – було сконструйовано статистично достовірну систему показників, що має характер ієрархії на чолі з інтегральним показником – рівнем інвестиційної привабливості, що характеризує суму інвестицій, яка необхідна для виробництва і реалізації одиниці продукції. Він дезагрегується на два часткових показники першого рівня: індекс рентабельності продажів, що характеризує приріст чистого прибутку по відношенню до приросту обсягу реалізованої продукції, і термін повернення інвестицій – час, протягом якого інвестиції будуть повернуті за рахунок доходів, отриманих від реалізації інвестиційного проекту. Часткові показники першого рівня – сумарні, вони розчленовуються на показники другого рівня по елементах виробництва. Для обліку інвестиційного ризику запропоновано використовувати коректувальні коефіцієнти для описаної системи показників.

3. Розроблено методичні положення зі складання документа – «Паспорт інвестиційної привабливості промислового підприємства», що включає відомості, які дозволяють дати характеристику поточному та перспективному станам підприємства, а також зробити висновок про ступінь його привабливості для потенційного інвестора. Цей документ є інформаційною основою оцінки рівня інвестиційної привабливості підприємств, яку в дисертаційній роботі запропоновано виконувати шляхом складання рейтингу.

4. На основі представницьких вибірок підприємств в дисертаційній роботі проведено дослідження стану інвестиційної привабливості в галузях харчової промисловості. У досліджуваних галузях харчової промисловості України спостерігається процес концентрації виробничого капіталу. Встановлено, що при концентрації потужністного потенціалу підприємств у розглянутих галузях відбувається різке зниження фондомісткості одиниці виробничої потужності, чисельності персоналу, що обслуговує одиницю потужності, прискорення оборотності матеріальних ресурсів при незмінності їхньої маси, що забезпечує одиницю потужності. Це дозволяє зробити висновок, що думка про перспективність деконцентрації потужностей у харчовій промисловості на основі створення дрібних і середніх заводів, яка панувала до теперішнього часу, є необґрунтованою.

5. Аналіз економічної ефективності виробництва в хлібопекарській галузі вказує на стійке її зниження, що обумовлено, у першу чергу, зростанням цін на сировину і витрат на оплату праці і зміст персоналу. У плодоовочевій консервній галузі спостерігається зворотна картина. Намітилося зростання економічної ефективності виробництва, що визначено, у першу чергу, різким зниженням матеріальних витрат при збільшенні витрат на оплату праці. У розглянутих галузях протягом всього аналізованого періоду спостерігається стабілізація рівня ефективності основних засобів.

6. На основі запропонованого методичного прийому було проведено вимір рівня інвестиційної привабливості підприємств-представників і було виконано рейтингову оцінку, як усередині кожної галузі, так і по сукупності підприємств двох галузей. Встановлено, що для підприємств двох галузей першорядним фактором є термін повернення інвестицій, значення якого, як показав аналіз, багато в чому було визначено швидкістю повернення засобів, вкладених у нематеріальні активи. Другорядним показником виявився рівень індексу рентабельності продажів, у більшій частині сформований величиною відносно стабільної матеріалоємності одиниці продукції.

7. Визначено основні тенденції в інвестиційних вкладеннях і встановлено їхню значимість. Так, для хлібозаводів у найближчій перспективі інвестиційно привабливими (за ступенем значимості) будуть вкладення: в оборотні засоби, спрямовані на збільшення обсягів виробництва продукції підвищеного попиту, розширення асортименту, і т.ін.; у заходи щодо прискорення оборотності оборотних засобів (вертикальна інтеграція в торговельну мережу); у технічне переоснащення виробництв, переважно на основі імпортного устаткування з метою підтримки виробничих потужностей. Для консервних заводів основними напрямками вкладень у найближчій перспективі стануть інвестиції: у розвиток власних сировинних зон; у поповнення оборотних засобів; у реконструкцію виробництва і його технічне переоснащення.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Дудка Т.В. Мотивы иностранного инвестирования в пищевую промышленность Украины // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2004. – Вип. 197. – С. 864–869.

2. Дудка Т. В. Концепция измерения уровня инвестиционной привлекательности промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Вип. 205. – С. 703–707.

3. Дудка Т.В. Оценка вероятности достижения определенного уровня прибыльности в процессе принятия инвестиционного решения // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Вип. 208. – С. 236–241.

4. Дудка Т.В. Определение критерия инвестиционной привлекательности промышленного предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2006. – Вип. 211. – С. 951–957.

5. Дудка Т.В. Оцінка інвестиційної привабливості підприємств харчової галузі промисловості на основі виміру резервів використання виробничого потенціалу // Экономические инновации: Зб. наук. праць. – Одеса, 2006. – Вип. 24. – С. 168–175.

6. Пилипенко Ю.Д., Громова Т.Я., Осіпов П.В., Дудка Т.В. Стан і перспективи розвитку виробництва продуктів дитячого харчування // Економіка АПК. – 2006. – № 10. – С. 31–37. Особистий внесок здобувача: визначення обсягу і джерел фінансування інвестицій для реалізації програми забезпечення дітей продуктами дитячого харчування, визначення ефективності інвестицій.

7. Дудка Т.В. Паспорт інвестиційної привабливості промислового підприємства // Південноукраїнський часопис. – 2007. – № 2. – С. 233–237.

8. Дудка Т.В. Рейтинг инвестиционной привлекательности промышленных предприятий // Экономические инновации: Зб. наук. праць. – Одеса, 2007. – Вип. 26. – С. 304–311.

Матеріали і тези конференцій:

9. Дудка Т.В. Оценка конкурентоспособности предприятий-представителей консервной промышленности юга Украины // Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова ‘2002». Дніпропетровськ, 10–24 травня 2002 р. – Дніпропетровськ, 2002. – Т. 3. – С. 20–22.

10. Дудка Т.В. Методический поход к оценке инвестиционной привлекательности предприятий // Матеріали Третьої всеукраїнської науково-практичної конференції «Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону». Дніпропетровськ, 7–8 листоп. 2002 р. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 195–196.

11. Дудка Т.В. Анализ подходов к оценке инвестиционной привлекательности промышленных предприятий // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні». Жовті Води, 10–11 листоп. 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 5. – С. 32–34.

12. Дудка Т.В. Оценка инвестиционного потенциала промышленного предприятия // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу – ‘2005». Дніпропетровськ, 19–30 вересня 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 4. – С. 39–41.

13. Дудка Т.В. Оценка вероятности получения прибыли при определении уровня инвестиционной привлекательности промышленного предприятия // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки ‘2005». Дніпропетровськ, 15–27 квітня 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 6. – С. 101–102.

14. Дудка Т.В. Основные этапы анализа инвестиционной привлекательности промышленного предприятия // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта ‘2005». Дніпропетровськ, 7–21 лют. 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – Т. 75. – С. 28–30.

15. Дудка Т.В. Сущность и содержание инвестиционного механизма // Materialy II Miedzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji «Wyksztalcenie i nauka bez granic – ‘2005». Прага, 19–27 грудня 2005 р. – Przemysl, 2005. – T.4. – С. 69–70.

16. Дудка Т.В. Резервы повышения прибыли как составляющая инвестиционной привлекательности промышленного предприятия // Всеукраїнська науково-практична конференція «Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах». Київ, 23–24 березня 2006 р. – К, 2006. – С. 57–58.

17. Дудка Т.В. Концепция разработки документа «Паспорт инвестиционной привлекательности промышленного предприятия» // Материалы I Международной научно-практической конференции «Новости научной мысли – ‘2006». Дніпропетровськ, 1–15 листоп. 2006 р. – Дніпропетровськ, 2006. – Т. 1. – С.15–16.

Публікації в інших виданнях:

18. Дудка Т.В., Резнікова Ю.С. Шляхи підвищення інвестиційної привабливості підприємств м’ясопереробної галузі // Тези доповідей II міжнародної науково-практичної конференції “Харчові технології – 2006”. Одеса, 17–19 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 195–197.

19. Осипов П.В., Волкова О.Д., Дудка Т.В. Состояние воспроизводства производственных фондов в хлебопекарной промышленности // Зерновые продукты и комбикорма. – 2006. – № 2. – С. 12–14.

20. Кравець О.В., Дудка Т.В. Методичний підхід до визначення рівня інвестиційної привабливості підприємств виноробної галузі // Наукові праці Одеської національної академії харчових технологій. – Одеса, 2007. – Вип. 31. – С. 223–226.