Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Дубенко Олена Олександрівна. Вимір і оцінка конкурентоспроможності підприємств плодоовочевої консервної промисловості : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Дубенко О.О. Вимір і оцінка конкурентоспроможності підприємств плодоовочевої консервної промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2005.

Визначено поняття, принципи, структуру і послідовність формування конкурентного потенціалу підприємства. Визначено специфіку виміру, оцінки і аналізу конкурентоспроможності підприємств плодоовочевої консервної галузі України. Розроблено моделі конкурентного потенціалу і конкурентоспроможності підприємства, визначено основні вимоги до формування і використання цих моделей у консервній галузі.

Визначено напрямки підвищення рівня використання конкурентного потенціалу з метою забезпечення більшої кількості конкурентоспроможних підприємств і торгівельних марок у галузі.

Теоретичні положення, науково-методичні розробки та практичні рекомендації, отримані за результатами проведеного дослідження, використані в практиці роботи підприємств харчової промисловості і у навчальному процесі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в створенні методології виміру і оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства плодоовочевої консервної промисловості України.

Основні висновки і результати, які отримані автором в ході досліджень, зводяться до такого:

  1. Автором доведено, що посилення конкуренції на ринку продукції харчової промисловості в цілому і зокрема на ринку плодоовочевої консервної продукції визначило низку проблем теоретичного і практичного характеру, які необхідно вирішувати в першу чергу. Перехід до ринкових відносин в Україні здійснюється в умовах відсутності єдиних науково-методологічних основ виміру й оцінки конкурентоспроможності підприємств. Це ускладнює дослідження діяльності суб'єктів господарювання і визначення ролі і місця кожного підприємства в галузі і у національній економіці.

  2. Здобувач довів, що відсутність надійного інструментарію виміру і оцінки конкурентоспроможності підприємств знижує ділову активність суб'єктів господарювання і сповільнює адаптацію до постійно мінливих умов ринку, що визначило необхідність розробки автором відповідних теоретичних і методичних питань.

  3. У роботі запропоноване нове трактування поняття “конкурентний потенціал підприємства” як сукупність взаємозалежних і взаємообумовлених потенціалів: виробничого, фінансового, інноваційного і маркетингового, які дозволяють підприємству отримувати прибуток, достатній для відтворення елементів виробництва, удосконалювання процесу виробництва, підтримки і поліпшення якості продукції, стимулювання виробництва в умовах постійних змін конкурентного середовища. Пропонується ототожнювати рівень конкурентоспроможності і рівень використання конкурентного потенціалу підприємства, що дає можливість визначити ріст показника конкурентоспроможності, а також порівняти діяльність підприємств галузі.

  4. Автором розроблено методику виміру і оцінки конкурентного потенціалу і конкурентоспроможності підприємства і методичні основи аналізу цих категорій. Практичне використання запропонованої концепції має явні переваги в порівнянні з методами, заснованими на рейтингових і ієрархічних моделях: використання конкурентного потенціалу як інтегрального для часткових потенціалів підприємства дозволяє характеризувати сукупні можливості підприємства з різних сторін, визначати рівень використання конкурентного потенціалу і величину резервів використання цього потенціалу.

  5. Авторський підхід до виміру і оцінки конкурентоспроможності підприємств апробовано на 60-ти підприємствах, що складає близько 10 % загальної кількості підприємств плодоовочевої консервної галузі України різних форм власності, різної потужності, підприємств більшості областей країни. Були виявлені дві групи підприємств - лідери й аутсайдери ринку, за допомогою запропонованої методики був визначений рівень використання їхнього конкурентного потенціалу. Середній рівень конкурентоспроможності лідерів коливається від 23 % до 48 %, аутсайдерів – від 3 % до 5 %. Як показали дослідження, такий розрив між показниками лідерів ринку обумовлений низьким рівнем матеріально-технічного та інноваційного розвитку галузі в цілому. Автором прогнозується збільшення резерву використання конкурентного потенціалу підприємств галузі на 20-30 %, що свідчить про невідкладність заходів для підвищення рівня конкурентоспроможності всіх підприємств галузі.

  6. Факторний аналіз конкурентоспроможності підприємств-лідерів на ринку консервної продукції України показав, що підвищення рівня використання конкурентного потенціалу неможливе без додаткових витрат на створення стабільної сировинної зони, зміцнення матеріально-технічної бази, рекламу, у зв'язку з чим лідери ринку об’єднуються і виробляють продукцію під єдиною торговельною маркою.

  7. Лідерство на ринку встановлено для 3-х вітчизняних торговельних марок - «Верес», «Чумак», «Jaffa». Автором був проведений кластерний аналіз конкурентоспроможності підприємств і встановлено переломні періоди господарської діяльності цих підприємств: підприємства, які утворюють із ТМ «Верес» кластер, у 2000 році різко скоротили інноваційну діяльність і виробляли продукцію високої якості без додаткових витрат на нововведення в сфері технологій і маркетингу, що привело до зниження рівня конкурентоспроможності в середньому на 20 %; підприємства, які утворюють кластер із ТМ «Чумак», у 2002 році в зв'язку з неврожаєм плодоовочевих культур зайво завищили ціни на готову продукцію, що привело до зниження рівня конкурентоспроможності до 3-го місця в списку лідерів у 2003 р.; підприємства, які утворюють кластер із ТМ «Jaffa», з урахуванням незначного коливання цін на продукцію поступово удосконалювали техніку і технологію виробництва, що дозволило вийти в лідери консервного ринку.

  8. Автором встановлено, що інтеграція між підприємствами і створення сировинних зон; впровадження нових технологій і техніки у виробничому процесі; проведення рекламної компанії і популяризація торгівельних марок; утримання цін на доступному для споживача рівні - це основні шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості і зокрема плодоовочеконсервної.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Дубенко О.О. Методи оцінки конкурентоспроможності підприємств переробних галузей АПК // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 151. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002. - С. 53-59 (0,33д.а.).

  2. Дубенко О.О. Концепція виміру й оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 175. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – С. 189-193 (0,2 д.а.).

  3. Дубенко Е.А. Резервы повышения конкурентоспособности предприятий плодоовощной консервной промышленности Украины // Труды Одесского политехнического университета: научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. Выпуск 1. – Одесса: ОПУ. - 2004. – С. 313-316 (0,23 д.а.).

  4. Дубенко Е.А. Диагностика конкурентного потенциала плодоовощных консервных предприятий Украины // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 194. Том 4. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. – С. 1090-1097 (0,34 д.а.).

  5. Дубенко Е.А. Конкурентный потенциал и конкурентоспособность предприятий перерабатывающих отраслей АПК Украины // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 201. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2005. – С. 405-413 (0,42 д.а.).

  6. Дубенко О.О. Вимір та оцінка конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості України // Вісник соціально-економічних досліджень. - Випуск 19. - Одеса: ОДЕУ. - 2005. - С. 72-76 (0,32 д.а.).

Тези доповідей

  1. Дубенко Е.А. Оценка конкурентного статуса плодоовощных консервных предприятий // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта – 2002». Том 9. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. – С. 46-47 (0,1 д.а.).

  2. Дубенко Е.А. К вопросу об оценке конкурентоспособности современных предприятий // Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова ’2002». Том 3. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. - С. 18-19 (0,1 д.а.).

  3. Дубенко О.О. Взаємозв’язок показників конкурентоспроможності країни, галузі, підприємства і товарної конкурентоспроможності в різних економічних теоріях // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень». Том 21. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2002. – С. 7-9 (0,12 д.а.).

  4. Дубенко О.О. Експрес-аналіз використання конкурентного потенціалу підприємств харчової промисловості // Збірник матеріалів Міжнародного молодіжного економічного форуму. - К.: КНЕУ.- 2003. – С. 50-54 (0,12 д.а.).

  5. Дубенко О.О. Фактори підвищення конкурентоспроможності плодоовочеконсервних підприємств // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта ’2004». Том 27. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2003. – С. 22-23 (0,04 д.а.).

  6. Дубенко Е.А. Управление конкурентным потенциалом предприятия пищевой промышленности // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу ’2004». Том 19. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004. – С. 8-10 (0,12 д.а.).

  7. Дубенко Е.А. Латентность показателя конкурентоспособности предприятия // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2005». Том 85. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2005. – С. 25-26 (0,08 д.а.).