Засєкіна Тетяна Миколаївна. Використання системи дидактичних засобів в умовах диференційованого навчання фізики : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.
Анотація до роботи:
Засєкіна Т. М. Використання системи дидактичних засобів в умовах диференційованого навчання фізики. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). – Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – Київ, 2009.
Наукове дослідження присвячене проблемі підвищення ефективності та результативності процесу навчання фізики в класах фізико-математичного профілю, детермінантом якості якого є використання, адаптованої до цього профілю системи дидактичних засобів.
У дисертації досліджені дидактичні засоби з позицій системного підходу, обґрунтована необхідність створення системи дидактичних засобів з фізики для реалізації принципів диференційованого навчання в середніх загальноосвітніх навчальних закладах, розроблені методичні прийоми використання традиційних та створених дидактичних засобів, що утворюють систему засобів навчання для класів фізико-математичного профілю.
Аналіз даних, отриманих у ході експерименту, дозволив розкрити загальну тенденцію впливу розробленої методики використання системи дидактичних засобів (процесуальною основою якої є технологія диференційованого навчання, а матеріальною – система дидактичних засобів) на результативність навчально-пізнавальної діяльності учнів фізико-математичних класів. Встановлено, що використання системи дидактичних засобів, спрямованої на підвищення ефективності та результативності навчання у фізико-математичних класах, є продуктивним і сприяє формуванню навчально-пізнавальної, професійної, комунікативної, інформаційної та інших видів компетентностей учнів.
Результати теоретичного та експериментального досліджень методичних основ використання системи дидактичних засобів з фізики підтвердили висунуту гіпотезу дослідження і дозволили сформулювати такі висновки:
Профільне навчання розглядається як вид диференційованого навчання, який передбачає врахування освітніх потреб, нахилів і здібностей учнів, створення умов для навчання старшокласників відповідно до їх професійного самовизначення. У профільних (фізико-математичних) класах як відносно гомогенних угрупуваннях усе ж таки необхідно застосовувати технологію диференційованого навчання фізики, яка забезпечується: вивченням фізики на профільному рівні з метою набуття компетентності для майбутньої професійної діяльності, створенням умов для диференціації навчання з широкими гнучкими можливостями, розробленням індивідуальних програм дій учнів, впровадженням накопичувальної системи оцінювання.
Засоби навчанняв категоріальному апараті дидактики так само, як і цілі, зміст, форми і методи навчання мають самостійний статус, водночас вони є системними компонентами процесу навчання фізики і за їх дидактичними функціями мають безпосередній вплив на форми та методи навчання, відображають матеріальну та інформаційну складові змісту навчального матеріалу з фізики, впливають на діяльність суб’єктів навчання, створюють умови для досягнення цілей навчання. Зміна змісту навчання, його диференціація потребують систематичного оновлення фонду засобів навчання та умов їх ефективного використання.
Створення системи дидактичних засобів для класів фізико-математичного профілю є необхідною умовою забезпечення результативного навчання фізики в цих класах. Формування складу та властивостей такої системи дидактичних засобів, методика їх використання, визначаються вимогами суспільства до випускника фізико-математичного профілю – майбутнього працівника науково-технічної та природничої галузей. Створені нами дидактичні засоби (навчальний посібник «Фізика. Теорія. Задачі. Лабораторні роботи», робочі зошити для лабораторних робіт, електронний посібник «Електричні коливання») інформаційно та функціонально доповнюють систему дидактичних засобів для класів фізико-математичного профілю. Електронний навчальний посібник інтегрує функції кількох елементів системи дидактичних засобів, забезпечує організацію індивідуального навчання і самонавчання, утворює навчально-пізнавальне середовище, спрямоване на сприймання та засвоєння знань, формування відповідних умінь та навичок, управління навчально-пізнавальною діяльністю. Використання комплекту навчальних посібників полегшує підготовку вчителя до уроку та працю під час його проведення, дає змогу вчителю здійснювати індивідуальну роботу з окремими учнями, надавати їм диференційовану допомогу. За допомогою навчальних посібників інтенсифікується навчальний процес, тренується суб’єктність учня, формуються вміння працювати з кількома джерелами навчального матеріалу.
Розроблена методика використання системи дидактичних засобів сприяє переходу від епізодичного використання дидактичних засобів на окремих уроках до використання їх у системі під час вивчення навчальної теми, розділу, курсу; ґрунтується на технологічній розробці вивчення навчальних тем з чітко визначеними цілями; діагностикою поточних і кінцевих результатів; розподілом навчально-виховного процесу на окремі компоненти.
Аналіз даних, отриманих у ході експерименту, дозволив розкрити загальну тенденцію впливу методики використання системи дидактичних засобів на результативність навчально-пізнавальної діяльності учнів фізико-математичних класів. Встановлено, що запропонований шлях реалізації потенційних можливостей використання системи дидактичних засобів, спрямованої на підвищення ефективності та результативності навчання у фізико-математичних класах є продуктивним і сприяє формуванню навчально-пізнавальної, професійної, комунікативної, інформаційної та інших видів компетентностей учнів.
Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів означеної проблеми, пов’язаної з використанням дидактичних засобів у процесі навчання фізики. Подальше її дослідження доцільно проводити у напрямі розроблення нових дидактичних засобів з фізики для класів гуманітарних та універсальних профілів, використання їх як в навчальній, так і в позаурочній діяльності, а також для здійснення дистанційного навчання в середній загальноосвітній школі.
Публікації автора:
Навчальні посібники
Засєкіна Т.М. Робочий зошит для лабораторних робіт з фізики. 10 клас (фізико-математичний профіль) / Т.М. Засєкіна, Г.І. Земляна – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 48 с.
Засєкіна Т.М. Робочий зошит для лабораторних робіт з фізики. 11 клас (фізико-математичний профіль) / Т.М. Засєкіна, Г.І. Земляна – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 48 с.
Засєкіна Т.М. Фізика. Теорія. Задачі. Лабораторні роботи. Посібник для учнів 10-11 класів фізико-математичного профілю. / Т.М. Засєкіна – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 506 с.
Статті у фахових журналах, збірниках наукових праць
Засєкіна Т.М. Деякі аспекти навчання розв’язуванню фізичних задач / Тетяна Засєкіна // Фізика та астрономія в школі. – 2005. – №2. – С.21, 47– 48.
Засєкіна Т.М. Дослідження „чорних ящиків” у процесі вивчення елек-тричних явищ у 10 класі / Тетяна Засєкіна // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – №1. – С.21 – 23.
Засєкіна Т.М. Диференційовані завдання до фронтальних лабораторних робіт в 11 класі фізико-математичного профілю / Тетяна Засєкіна // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – №5. – С.42– 45.
Засєкіна Т.М. Підручник з фізики: яким йому бути? / Тетяна Засєкіна // Фізика та астрономія в школі. – 2007. – №1. – С.21– 23.
Засєкіна Т.М. Диференційовані завдання до фронтальних лабораторних робіт у 10 класі фізико-математичного профілю / Тетяна Засєкіна //Фізика та астрономія в школі. – 2007. – №3. – С.8– 12.
Засєкіна Т.М. Фізичний практикум на саморобному обладнанні / Тетяна Засєкіна, Леонід Морозовський // Фізика та астрономія в школі. – 2008. – №5– 6. – С.13– 17.
Засєкіна Т.М. Педагогічні технології та дидактичні засоби – їх поєднання на уроках фізики/ Тетяна Засєкіна // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту. – 2006. – Вип. 36 (1). – С. 58– 60.
Засєкіна Т.М. Організація профільного навчання фізики / Тетяна Засєкіна, Дмитро Засєкін // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту. – 2007. – Вип. 46. – С.70–75.
Засєкіна Т.М. Фізичний експеримент як засіб формування навичок науково-дослідницької діяльності в учнів фізико-математичних класів / Тетяна Засєкіна // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту. – 2008. – Вип. 57. – С. 276– 280.
Засєкіна Т.М. Проблеми створення і використання підручників в умовах диференційованого навчання фізики в середній школі / Тетяна Засєкіна // Зб. наук. пр. Кам’янець-Подільського держ. ун-ту. – 2006. – Вип. 12. – С. 199 – 202.
Сиротюк В.Д. Основи диференційованого навчання фізики у класах фізико-математичного профілю / Володимир Сиротюк, Тетяна Засєкіна, // Зб. наук. пр. Кам’янець-Подільського державного ун-ту. – 2007. – Вип. 13. – С. 58–60.
Засєкіна Т.М. Технологія використання системи дидактичних засобів (на прикладі вивчення теми «Електромагнітні коливання») / Тетяна Засєкіна // Зб. наук. пр. Кам’янець-Подільського держ. ун-ту. – 2008. – Вип. 14. – С. 131 – 134.
Засєкіна Т.М. Система дидактичних засобів навчання фізики у загально-освітній школі / Тетяна Засєкіна // Зб. наук. пр. БДПУ (пед. науки). – 2007. – №4. – С.115– 120.
Засєкіна Т.М. Інформаційні технології навчання фізиці у середній загальноосвітній школі / Тетяна Засєкіна, Дмитро Засєкін // Наук. часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова (пед. науки). – 2007. – Вип. 9. – С. 38– 44.
Засєкіна Т.М. Оцінювання навчальних досягнень учнів з фізики у класах фізико-математичного профілю / Тетяна Засєкіна // Наук. часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова (пед. науки). – 2007. – Вип. 7. – С. 80– 87.
Засєкіна Т.М. Проблеми якості освіти в умовах профільного навчання / Тетяна Засєкіна // Наук. часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова (пед. науки). – 2008. – Вип. 11. – С. 93– 98.
Засєкіна Т.М. Тенденції розвитку системи дидактичних засобів з фізики / Тетяна Засєкіна, Дмитро Засєкін // Наук. часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова (пед. науки). – 2008. – Вип. 12. – С. 137– 143.
Засєкіна Т.М. Система дидактичних засобів з фізики як складова навча-льного середовища / Тетяна Засєкіна // Наукові записки. Серія: педагогічні науки. – 2008. – Вип. 77. – Ч.2. – С.188– 193.
Засєкіна Т.М. Роль дидактичних засобів у формуванні самостійної пізна-вальної діяльності учнів / Тетяна Засєкіна // Зб. наук. пр. «Проблеми педагогічних технологій» –Луцьк, 2008. – Вип. 1(№38). – С.78– 82.
Засєкіна Т.М. Розробка мультимедійного екранного посібника для уроку фізики / Тетяна Засєкіна // Зб. наук. пр. УДПУ ім. П.Тичини. – 2008. – Ч.2. – С.164– 174.
Матеріали науково-практичних конференцій та тези доповідей
Методи і прийоми навчання фізики: матеріали ІІ міжрегіонального семінару [“Технологічні підходи до організації навчального процесу»], (Київ, 15-16 березня 2006 р.) – К.: НАУ – 2007. – С.124 – 146.
Використання системи дидактичних засобів в умовах диференційованого навчання: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. [«Проектування освітніх середовищ як методична проблема»]. – Херсон, 2008. – С.27– 30.
Розробка мультимедійного екранного посібника для уроку фізики: матеріали міжнарод. наук.-практ. конф. [«Інформаційно-комунікаційні технології навчання»] – Умань: ПП Жовтень, 2008. – С. 50– 51.