Карпенко Олександр Володимирович. Використання математичних моделей для прогнозування несучості птиці : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2007. — 262арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 118-141.
Анотація до роботи:
Карпенко О.В. Використання математичних моделей для прогнозування несучості птиці. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2007.
Дисертація присвячена використанню моделей росту, несучості птиці провідних кросів яєчного і м'ясо – яєчного типу з метою прискорення темпів зміни поколінь, підвищення ефективності селекції.
Встановлено, що модель Мак – Неллі (модифікована) найбільш описує емпіричні дані несучості, а модель Т. Бріджеса несучість та живу масу курей (помилки не перевищують 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих відмінностей). Це дозволяє прогнозувати рівень продуктивності за весь період випробувань виходячи з даних отриманих за початковий період (5 тижнів вирощування та 4 місяця несучості). Параметри моделей мали достатньо високий кореляційний зв'язок із живою масою для курей яєчного напрямку продуктивності (r= –0,66...0,64) і можуть бути використані як додаткові критерії оцінки ліній і кросів птиці при їх контрольному випробуванню. Встановлені відмінності в інтенсивності росту молодняку курей різного напрямку продуктивності. Враховуючи досить високу кореляційну залежність індексу з живою масою (r= 0,83, Р<0,001) та напруги росту з несучістю (r= 0,64, P< 0,01) доцільно їх використання для прогнозування майбутнього рівня яєчної продуктивності курей.
Найбільшу генетичну подібність виявлено для кросів яєчного напрямку продуктивності, що становить трансгресію від 0,422 до 0,689. А найменший показник трансгресії, або найбільшу генетичну відмінність виявили м'ясо – яєчні кури до всіх курей яєчних кросів. Коефіцієнт трансгресії дає можливість обґрунтовувати підбір порід та кросів птиці у селекційній діяльності. Цей метод дозволяє повніше розглянути, систематизувати і оцінити нові кроси шляхом порівняння їх з вихідними породами.
Під час вивчення взаємодії "генотип х середовище" на продуктивність встановлено, що застосування пробітів для проведення дисперсійного одно – або двофакторних аналізів полегшує визначення ефективності дії різних джерел мінливості; обладнання під час експлуатації птиці має суттєву ступінь впливу на подальшу продуктивність курей – несучок
Проведеними дослідженнями теоретично обґрунтовано і практично встановлено ефективність використання математичних моделей для опису, оцінки компонентів складних полігенних ознак птиці (динаміки живої маси, несучості) і прогнозування продуктивності курей яєчних і м'ясо – яєчних кросів.
Порівняльною оцінкою моделей росту і несучості яєчних та м'ясо яєчних курей виявлено, що придатнішою для опису несучості є модель Мак Неллі (модифікована ), а для опису і прогнозування – модель Т. Бріджеса. Середній відсоток відхилення для всіх кросів та порідних груп курей не перевищує 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих даних.
Параметри моделей мали достатньо високий кореляційний зв'язок із живою масою для курей яєчного напрямку продуктивності (r= –0,66...0,64) і можуть бути використані як додаткові критерії оцінки ліній і кросів у контрольному випробуванні. Співвідношення параметрів моделі Ф. Річардса (a/м) мали високий обернений кореляційний зв'язок з живою масою молодняку (r= –0,66, Р< 0,01).
Встановлені відмінності в інтенсивності росту молодняку курей різного напрямку продуктивності. Враховуючи досить високу кореляційну залежність індексу рівномірності з живою масою (r= 0,83, Р<0,001) та напруги росту з несучістю (r= 0,64, P< 0,01) доцільно їх використання для прогнозування майбутнього рівня яєчної продуктивності курей.
Найбільшу генетичну подібність виявлено для кросів яєчного напрямку продуктивності. Найменший показник трансгресії, або найбільшу генетичну відмінність встановлено для курей м'ясо – яєчного напрямку продуктивності у порівняні з яєчними кросами (відповідно від 0,07 до 0,3). Визначення трансгресії ліній, порід дає можливість обґрунтувати оптимальний варіант кросів у селекційній діяльності. Це вказує на можливість створення високопродуктивних кросів при гібридизації ліній м'ясо – яєчних курей. Цей метод дозволяє повніше розглянути, систематизувати і оцінити нові кроси шляхом порівняння їх з вихідними породами.
Порівняльною оцінкою моделей росту і несучості для дослідних груп яєчного кросу " Ломан Браун" виявлено, що придатнішою для опису несучості є модель Мак Неллі (модифікована ), а для опису і прогнозування – модель Т. Бріджеса. Середній відсоток відхилення для дослідних груп курей не перевищує 5% порогу безпомилкового судження про вірогідність отриманих даних.
Показники кінетичної й експоненціальної швидкості нарощування живої маси і сумарної несучості кросу " Ломан Браун " високо корелюють з даними продуктивними ознаками, а саме: r = –0,93, +0,81 і r = –0,69 і +0,70.
Для дослідних груп кросу " Ломан Браун " встановлено, що параметри інтенсивності формування, напруги й рівномірності росту для кросу " Ломан Браун " мають високу кореляцію з живою масою (r= –0,71...0,58, P<0,01) і несучістю ( r= –0,38 ..+0,85).
Встановлено суттєвий вплив типу кліткових батарей на рівень яєчної продуктивності для курей – несучок.Доля впливу складає величину до 20 %.
Публікації автора:
Карпенко О.В. Порівнювальна оцінка використання математичних моделей для аналізу кривих росту курчат. //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2005. -Вип. 39. –частина 1.- С.216-221.
Карпенко О.В. Використання математичних моделей для удосконалення прийомів оцінки росту ремонтного молодняку птиці //Таврійський науковий вісник. - Херсон, 2005. - Вип. 40.- С.278-282.
Карпенко О.В. Дослідження генетичної спорідненості кросів курей різних напрямків продуктивності на основі коефіцієнтів трансгресії // Вісник аграрної науки Причорномор'я. Миколаїв, 2005. Вип. 3 ( 31 ).– С.148-152.
Карпенко О.В. Визначення коефіцієнтів трансгресії для дослідження генетичної спорідненості кросів курей різних напрямків продуктивності // Аграрний вісник Причорномор'я. – Одеса, 2006. – Вип. 32. – С.81-83.
Карпенко О.В. Використання математичних моделей для аналізу кривих несучості птиці сучасних кросів яєчного типу // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2006. - Вип. 43. – С.329-333.
Карпенко О.В. Визначення ефективності використання різних типів обладнання для утримання курей яєчного кросу " Ломан Браун Класік" // Таврійський науковий вісник: – Херсон, 2006. – Вип. 46. – С.72-75.