Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Січкар Віктор Олександрович. Використання досвіду поліції зарубіжних країн в діяльності міліції України по забезпеченню прав та свобод людини (організаційно-правовий аспект) : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Січкар В.О. Використання досвіду поліції зарубіжних країн в діяльності міліції України по забезпеченню прав та свобод людини (організаційно-правовий аспект) - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 - адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2007.

Дисертація являє собою комплексне наукове дослідження, спрямоване перш за все на визначення сутності, організації, форм та методів діяльності поліції зарубіжних країн, міліції у сфері забезпечення прав і свобод людини. Актуальність дослідження базується також на необхідності подолання протиріччя між потребою застосування світових та європейських стандартів забезпечення прав і свобод людини та відсутністю належного теоретико-методологічного й науково-прикладного підґрунтя реалізації нових підходів до вдосконалення правоохоронної діяльності міліції.

Пропонується створення теоретико-методологічних та науково-прикладних засад організації діяльності міліції України щодо забезпечення прав і свобод людини, що включає розробку системи наукових поглядів, пропозицій організаційно-правового характеру, принципово нових підходів, моделей і технологій підвищення ефективності правоохоронної діяльності.

У результаті дослідження вироблено конкретні положення, прикладні моделі й методики, які можуть бути використані під час розробки стратегій реформування системи МВС, центральними та місцевими органами виконавчої влади для підготовки рекомендацій щодо вдосконалення правоохоронної діяльності, у процесі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників міліції.

У висновках дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення задач, що полягає у розробці теорії організації діяльності міліції щодо забезпечення прав і свобод людини із використання досвіду поліції зарубіжних країн. В результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети:

  1. На підставі порівняльного аналізу діяльності міліції та поліції встановлено закономірності й тенденції, що впливають на ефективність забезпечення прав і свобод та законних інтересів людини міліцією України. Особливе становище як поліції зарубіжних країн так і міліції України зумовлюється обсягом і складністю їх компетенції при здійсненні правоохоронної діяльності, а також тим, що на них покладається основний тягар боротьби зі злочинністю та роботи з профілактики і запобігання правопорушенням з метою реалізації єдиної державної політики боротьби з протиправними діяннями, яка є складовою внутрішньої політики суверенної і незалежної України.

Компетенція і поліції і міліції України щодо забезпечення реалізації загальнолюдських стандартів прав людини реалізується в різних сферах, зокрема під час охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, провадження дізнання, виконання судових вироків та постанов тощо.

  1. В Україні існує потреба в застосуванні міжнародних стандартів прав людини в організації роботи міліції. Це не можливо без використання досвіду поліції зарубіжних країн у сфері забезпечення прав і свобод людини, зокрема покращення нормативно-правового регулювання адміністративної діяльності міліції та визначення системи критеріїв оцінки стану забезпечення нею прав і свобод людини, удосконалення структури органів внутрішніх справ у складі яких функціонує міліція, вирішення питань кадрового забезпечення міліції, впровадження нових форм і методів забезпечення прав і свобод людини.

  2. Система прав і свобод людини, що закріплюється і гарантується Конституцією України, розроблена з урахуванням відповідних міжнародно-правових актів. У той же час у законодавчих актах практично відсутній організаційно-правовий механізм забезпечення прав і свобод людини. Усунення означеної прогалини необхідно здійснювати у таких напрямках, як: по-перше, внесення відповідних змін до Конституції України як основного джерела норм, що регламентують загальні засади забезпечення прав і свобод людини; по-друге, внесення змін до цивільного, адміністративного, кримінального, кримінально-процесуального та оперативно-розшукового та інших галузей національного законодавства.

Для розвинених країн характерна наявність загальнонаціональних і регіональних програм діяльності поліції, що включають юридичні, організаційно-управлінські та інші взаємозалежні заходи, які мають достатнє фінансове забезпечення. Творче використання такої практики, безсумнівно, може мати для України чималий інтерес, і тому наукове дослідження цієї проблематики уявляється дуже перспективним.

  1. Встановлено, що нагальною потребою є переорієнтація каральної функції міліції на забезпечувальну, в межах якої права і свободи людини виступають визначальним фактором гуманізації правоохоронної діяльності у відповідності з міжнародними стандартами. При визначенні нового погляду на суспільне призначення адміністративного права слід виходити з конституційних положень, згідно з якими держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, в тому числі міліції.

  2. Удосконалення організації діяльності міліції повинно бути спрямоване на забезпечення прав і свобод людини. Основними його шляхами є: приведення стану управління міліцією у відповідність до загальносвітових стандартів; впровадження кримінологічного супроводження діяльності міліції за рахунок створення науково-методичних кримінологічних центрів; чітке визначення форм і методів діяльності міліції в сфері захисту прав і свобод та законних інтересів особи.

Публікації автора:

  1. Січкар В.О. Історичний аналіз засад поліцейської діяльності як передумова ефективного забезпечення прав і свобод людини» // Збірник наукових праць/ Донецький юридичний інститут МВС при Донецькому національному університеті. - 2005 - № 3, - С.40-51.

  2. Січкар В.О. Функції та вимоги до їх реалізації органами внутрішніх справ щодо забезпечення прав і свобод людини» // Науковий Вісник / Національна академія ДПС України, м. Ірпінь. – 2005 - № 4, С.24-38.

  3. Січкар В.О. «Забезпечення прав і свобод людини в адміністративно-правових відносинах»// «Університетські наукові записки». Науковий часопис Хмельницького університету управління та права. - Хмельницький, 2006, № 2(18) – С. 200-206.

  1. Січкар В.О. «Забезпечення прав і свобод людини поліцейськими структурами світу: історичний аспект» // Актуальні проблеми сучасної наук в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь, Таврія 2006. – Вип. 9 – 332 с. – С.94-98.

  2. Січкар В.О. «Забезпечення прав і свобод людини в адміністративній діяльності органів внутрішніх справ»// Науковий Вісник Національної академії державної податкової служби. – Ірпінь 2006, - Вип. 4-5(35), - С. 198-202.

  3. Січкар В.О. «Гарантії та механізм забезпечення особистих та політичних прав органами внутрішніх справ» // Збірник праць молодих учених. «Наукова молодь». Луганський національний педагогічний університет ім. Т. Шевченка, м. Луганськ, 2005.

  4. Січкар В.О. тези «Відповідальність - як гарантія реалізації, охорони й захисту прав і свобод людини та здійснення закріплених у законодавстві обов’язків»// Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2005». Том 48 – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – 77с. – С.24-26.

  5. Січкар В.О. «Реорганізація системи правоохоронних органів – гарантія забезпечення прав і свобод людини»// Актуальні питання реформування правової системи України: Збірник наукових статей за матеріалами ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, м. Луцьк, 2-3 червня 2006 р.: У 2-х т. / Уклад. Т. Д. Климчук, І. М. Якушев.- Луцьк: РВВ "Вежа" Волинського державного університету ім. Лесі Українки, 2006, - Т. 1. - 316 с. – С.194-199.