Борисова Марина Вікторівна. Викликані ЕЕГ-потенціали у дітей і підлітків: зв'язок з індивідуальними особливостями уваги: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Борисова М.В. Викликані ЕЕГ-потенціали у дітей і підлітків: зв'язок з індивідуальними особливостями уваги. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.13. – фізіологія людини і тварин. Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2003.
Дисертацію присвячено вивченню взаємозв'язку біопотенціалів головного мозку й індивідуальних характеристик уваги у дітей. У дослідженні брали участь здорові діти (5-16 років) та діти з порушеннями мовлення і затриманим психічним розвитком (10-12 років). Реєстрували викликані потенціали (ВП) при визначенні часу реакції, ЕЕГ, показники уваги за методиками «Таблиці Шульте» та «Знайди і викресли».
Основною особливістю ВП дітей 5-7 років є виражена хвиля N2, слабкий розвиток УНХ. Кращі характеристики уваги у дітей цієї групи та у здорових випробуваних 10-12 років було виявлено в осіб з максимально вираженою хвилею N1-Р2. У віковій групі 15-16 років розвинена увага притаманна випробуваним з максимальними амплітудами Р1, Р2, УНВ, Р300 і мінімальною амплітудою N2. Показано, що у дітей з функціональними порушеннями збільшений час реакції, знижена амплітуда УНХ, збільшені амплітуда і латентний період Р300.
У дисертації наведено дані, що відображають характер зміни з віком викликаних ЕЕГ-потенціалів, які реєструються у дітей і підлітків у парадигмі визначення часу сенсомоторної реакції з попередженням і сигналом зворотного зв'язку, що інформує про успішність виконання дії. Виявлено взаємозв'язки між параметрами ВП, часом реакції й індивідуальними особливостями уваги дітей. У контексті отриманих даних розглядаються нейрофізіологічні механізми становлення довільної уваги у здорових дітей і дітей із загальними порушеннями мовлення і затримками психічного розвитку. Експериментально обґрунтовано, що реєстрація біопотенціалів в умовах застосованої експериментальної парадигми може бути використана в клінічній, психокорекцій ній і профорієнтаційній роботі. Отримані середні значення амплітудних параметрів ВП можуть бути використані як нормативні дані у відповідних галузях досліджень.
Характерні комплекси ВП, котрі реєструються у дітей і підлітків 5-16 років при виконанні завдання на визначення часу реакції з попередженням та сигналом зворотного зв’язку про успішність виконання завдання, відрізняються високою індивідуальною і віковою мінливістю.
Основною особливістю ВП дітей 5-7 років (у порівнянні з підлітками) є «негативація» компонентів, які розвиваються з латентним періодом 200-400 мс, що призводить до генерації вираженої хвилі N2. У дітей цього віку слабко виражена УНХ. Оптимальні характеристики часу реакції притаманні дітям 5-7 років з вираженою УНХ (r=-0.47), а процесів уваги – з максимальними амплітудами компонентів N1-Р2 (r=0.47).
3. У віковій групі 10-12 років оптимальні характеристики процесів уваги притаманні здоровим дітям із максимально вираженими компонентами N1 (r=0.46), Р2 (r=0.42), N1-Р2 (r=0.40), що розвиваються у відповідь на попереджувальний сигнал. У дітей цього віку з затриманим психічним розвитком і загальним недорозвиненням мовлення визначенізначуще збільшений час реакції, знижена амплітуда УНХ, збільшені амплітуда і латентний період Р300 у відповідь на сигнал зворотного зв'язку.
4. У віковій групі 15-16 років оптимальні характеристики процесів уваги притаманні випробуваним з максимальними амплітудами компонентів Р1 (r=0.38), Р2 (r=0.61), УНХ (r=0.39), хвилі Р300 (r=0.48) і мінімальною амплітудою компонента N2 (r=-0.42).
5. Виявлено вікову динаміку зміни патерну ВП у дітей і підлітків. З віком значуще збільшується амплітуда компонентів N1, P2, УНХ, зменшується амплітуда компонента N2, що супроводжується скороченням часу сенсомоторної реакції.
6. Підтверджено зв'язок між рівнем когнітивного розвитку і патерном ЕЕГ. Перевага в центральних відведеннях дельта- і тета-ритмів у спокої і при розв’язанні завдань характерна для молодшої вікової групи і для дітей з порушеннями мовлення і затримками психічного розвитку.
7. Реєстрація й аналіз ВП у парадигмі визначення часу реакції може бути використана для одержання об'єктивних показників, що характеризують процес розвитку уваги у дітей і підлітків. Цей метод можна застосовувати у сфері психофізіології, вікової фізіології, психіатрії, клінічної і когнітивної психології.
Публікації автора:
Павленко В.Б., Цикалова (Борисова) М.В. Когнитивные вызванные потенциалы у юношей 15-16 лет: связь с индивидуальными особенностями внимания// Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2001. – Т. 137, часть 2. – С. 82-86. Автором досліджені викликані потенціали підлітків 15-16 років, проведено аналіз результатів цих досліджень, написано розділ: результати дослідження та їх обговорення”.
Павленко В.Б., Зябкина И.В., Латышева М.А., Цикалова М.В. Характеристики биопотенциалов головного мозга у детей 10-12 лет и их связь с уровнем психического развития // Психофизиологический подход к проблемам обучения и здоровья учащихся (коллективная монография). – Севастополь, Рибэст, 2002. – С. 173-189. Автором досліджені викликані потенціали у здорових дітей 10-12 років та дітей з функціональними порушеннями мовлення і затриманим психічнім розвитком, проведено порівняльний аналіз результатів, написано розділ: результати дослідження і їх обговорення.
Цикалова М.В., Павленко В.Б., Луцюк Н.В. Когнитивные вызванные потенциалы у детей 10-12 лет: связь с индивидуальными особенностями внимания // Таврический медико-биологический бюллетень. – 2002. – т. 5, № 4. – С.89-92. Автором досліджені викликані потенціали дітей 10-12 років, проведено аналіз результатів цих досліджень, написано розділ: результати дослідження і їх обговорення.
Павленко В.Б., Цикалова М.В. Особенности когнитивных вызванных ЭЭГ-потенциалов у детей 5-7 лет и их связь с индивидуальными характеристиками внимания // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2003. – т. 138, часть 1. – С.229-232. Автором досліджені викликані потенціали дітей 5-7 років, проведено аналіз результатів цих досліджень, написано розділ: результати дослідження і їх обговорення.
Павленко В.Б., Зябкина И.В., Латышева М.А., Конарева И.Н., Цикалова М.В., “Психофизиологические особенности детей с задержанным психическим развитием и нарушениями речи” В сб. “Стрессы в повседневной жизни детей”, (материалы к международному конгрессу «Наука i освiта», спецвыпуск, 2000 г.
Цикалова М.В., Павленко В.Б. Електрофізіологічні кореляти порушення уваги у підлітків // Фізіологічний журнал. – 2002.- т. 48, № 2. - С.47-48.
Павленко В.Б., Луцюк Н.В., Цикалова М.В., Павленко О.М., Арбатов В.В. Становление внимания, его психофизиологические индикаторы и коррекция с помощью биологической обратной связи по ЭЭГ // Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі: Матеріали Всеукраїнського наукового симпозіуму. За редакцією Макаренка М.В. – Київ, Черкаси, 2003. С. 74.