Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Зварищук Оксана Михайлівна. Виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан. : Дис... канд. наук: 24.00.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Зварищук Оксана Михайлівна. Виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2002 рік.

Дисертаційну роботу присвячено проблемі виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан. У роботі визначено рівень фізичного стану та рівень відповідальності старшокласників за свій фізичний стан.

Розроблено методику оцінки відповідальності старшокласників за свій фізичний стан. Встановлено залежність рівня фізичного стану від рівня відповідальності юнаків за свій фізичний стан. Доведено, що чим вищий рівень відповідальності старшокласника тим вищий рівень його фізичного стану.

Розроблено програму виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан та експериментально перевірено її ефективність; виявлено педагогічні умови виховання відповідальності за свій фізичний стан; розкрито типові індивідуальні характеристики, мотиви та прояви відповідальності у старшокласників.

Мета дослідження – розробити та обґрунтувати програму виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан. Об’єкт дослідження. Процес фізичного виховання старшокласників. Предмет дослідження. Формування відповідальності старшокласників за свій фізичний стан у процесі їх фізичного виховання.

  1. Аналіз наукової та методичної літератури дозволив виявити:

На сучасному етапі дослідники визначають рівень фізичного стану школярів у межах низького-середнього рівнів.

Фізичний стан старшокласника залежить від зовнішніх і внутрішніх чинників. Одним із внутрішніх чинників є ставлення юнаків до свого фізичного стану. Сьогодні спостерігається пасивне ставлення школярів до свого фізичного стану.

Категорія відповідальності є предметом вивчення багатьох галузей наук. У вітчизняній педагогіці фізичного виховання ця категорія не була предметом спеціальних досліджень, не знайшла достатнього осмислення і практичного втілення.

Сенситивним періодом для виховання відповідальності за свій фізичний стан є старший шкільний (юнацький) вік.

2. Мотивами старшокласників до виконання фізичних вправ є: прагнення змагатися з іншими (з собою) та самовдосконалюватись. Позитивно впливає на їх фізичну активність критика оточення. Але при вихованні відповідальності варто враховувати також такі мотиви: прагнення самоствердитися, самовиразитися та самореалізуватися при вирішенні завдань; потреба бути здоровим; отримання задоволення від участі в руховій активності.

3. Методи оцінювання відповідальності, що практикують у психології, визначають відповідальність як якість особистості (характеру). Ці методи не враховують ситуацію, норми поведінки, предмет відповідальності, тобто є ширшими і не зручними для оцінки. Тому відповідальність за свій фізичний стан вимагає спеціальної методики оцінювання.

В основу розробки авторської методики оцінки відповідальності старшокласника за свій фізичний стан покладений диференційований підхід. Авторська методика “Оцінювання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан” включає 15 складових, які мають різний ступінь вагомості.

Розроблена методика оцінки відповідальності старшокласників за свій фізичний стан, дозволяє визначати рівень розвитку цієї якості та ефективність виховного впливу. Оцінка рівня відповідальності старшокласників за свій фізичний стан забезпечує оперативну корекцію виховного процесу, підвищує результативність фізичного виховання та дозволяє вчителеві максимально індивідуалізувати роботу з учнями.

4. У ході проведення дослідження розроблено програму “Виховання відповідальності за свій фізичний стан”. Програма включає когнітивний, мотиваційно-емоційний та поведінковий компоненти та їх 15 складових, які найбільше характеризують відповідальність старшокласників за свій фізичний стан. Підвищуючи рівень кожної складової, ми покращуємо загальний рівень відповідальності за свій фізичний стан. У основу формування експериментальної програми покладено функціональну схему відповідальної поведінки та механізми виховання відповідальності запропоновані М.В. Савчином а також принципи, засоби і методи психології, педагогіки та теорії і методики фізичного виховання.

5. Педагогічними умовами виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан є: доброзичлива атмосфера в колективі, демократичний стиль керівництва, актуалізація відповідального ставлення оточення старшокласника до предмету відповідальності, педагогічна майстерність вчителя та його компетентність, оцінка і контроль за рівнем сформованості відповідальності.

6. За наслідками досліджень відповідальності старшокласників за свій фізичний стан було встановлено, що у більшості старшокласників (45,5%) спостерігається середній рівень відповідальності за свій фізичний стан, а це вказує на можливості покращення рівня відповідальності.

7. Результати констатуючого експерименту показують, що більшість старшокласників розподілені в межах низького та середнього рівнів фізичного стану, а це загалом вказує на необхідність активізації процесу фізичного виховання учнів старшого шкільного віку.

8. У результаті педагогічного експерименту виявлено, що використання авторської програми покращило рівень відповідальності в експериментальній групі на 23 %, у контрольній результати зросли на 4,5 %. Рівень відповідальності у більшості учнів експериментальної групи зріс із середнього до вище середнього та високого рівнів. У контрольній групі рівень відповідальності залишився середнім. Найбільші прирости спостерігалися за такими складовими відповідальності: “усвідомленість ціннісної орієнтації на удосконалення власного фізичного стану” (44 %), “стійкість мотивів у старшокласника відповідати за свій фізичний стан” та “усвідомленість учнями предмету відповідальності (фізичний стан)” (38 %), “активність при виконанні обов’язків” (35 %).

9. Під впливом авторської програми спостерігалися підвищення рівня показників фізичного стану юнаків. Так рівень фізичного стану досліджуваних в експериментальній групі підвищився на 31%. Найбільші зрушення спостерігались за показниками фізичної підготовленості. Водночас у контрольній групі на 3 %, що свідчить про ефективність експериментальної методики.

Перспективи подальших досліджень проблеми пов’язана з виявом статевих та вікових відмінностей відповідальної поведінки; зміни відповідальності за свій фізичний стан за період навчання в школі; впливу інших чинників (сім’я, однолітки, засоби масової інформації) на становлення відповідальності; залежності відповідальності, як риси особистості, від рівня відповідальності за свій фізичний стан. Необхідно також подальший пошук адекватних методів оцінки та ефективних програм виховання.

Публікації автора:

  1. Зварищук О.М. Програма виховання відповідальності за свій фізичний стан (на прикладі учнів старших класів): Методичні рекомендації на допомогу вчителям фізичної культури. – Л., 2002. – 64 с.

  2. Зварищук О.М. Категорія “відповідальності” та її прояв в процесі фізичного виховання старшокласників // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фіз. культури та спорту. – Л.: ЛДІФК, 2000. – Вип. 4. – С. 162–163.

  3. Зварищук О.М. Компоненти відповідальності за свій фізичний стан учнів загальноосвітньої школи // Молода спортивна наука України. – Л.: ЛДІФК, 2001. – Вип. 5. – Т2. – С. 211 – 214.

  4. Зварищук О.М. Авторитет вчителя як запорука успіху у вихованні почуття відповідальності учнів за свій фізичний стан та шляхи його утвердження // Концепція розвитку галузі фізичного виховання і спорту в Україні: Зб. наук. праць Міжнародного університету “Регі” ім. С.Дем’янчука. – Рівне, 2001. – Вип. 2. – С. 351 – 354.

  5. Зварищук О.М. Ответственность за свое физическое состояние как категория физического воспитания // Современные научно-методические разработки в физическом восптании студентов, имеющих отклонения в состоянии здоровья. – С.Пб., 2002. – С. 86 – 87.

  6. Зварищук О.М. Критерії оцінки рівня відповідальності старшокласника за свій фізичний стан // Молода спортивна наука України. – Л.: Вид. дім “Панорама”, 2002. – Вип. 6. – Т 1. – С. 258 – 263.

  1. Зварищук О.М. Ефективність програми виховання відповідальності старшокласників за свій фізичний стан // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць за ред. С.С. Єрмакова. – Х.: ХДАДМ (XXПІ), 2002. – №17. – 100 с.