Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Койкова Ельзара Імдатівна. Виховання толерантності у молодших школярів на уроках музики в умовах полікультурного простору : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Койкова Е.І. Виховання толерантності у молодших школярів на уроках музики в умовах полікультурного простору. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. – Луганськ, 2008.

У дисертації досліджено проблему виховання толерантності молодших школярів на уроках музики в умовах полікультурного простору. Розкрито і науково обґрунтовано розуміння толерантності як одного з ключових принципів полікультурного освітнього простору. Музичне мистецтво визначено провідним засобом виховання толерантності молодших школярів, оскільки воно здатне за допомогою емоційної дії та рефлексії впливати на особистісне відношення однією людини до іншої.

Результати дослідження дозволили визначити педагогічні умови, що успішно впливають на процес виховання толерантності молодших школярів на уроках музики, та розробити методику виховання толерантності учнів, яка включала такі етапи: адаптаційно-ознайомлювальний, етап набуття практичного досвіду, продуктивно-моделювальний, оцінно-регулятивний і охоплювала три напрями: інформаційний, емоційний, поведінковий.

За результатами контрольного етапу експерименту у більшості молодших школярів експериментального класу виявлено високий і достатній рівні сформованості толерантності.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та результати виховання толерантності у молодших школярів на уроках музики в умовах полікультурного простору, з’ясовано вплив музичного мистецтва, визначено педагогічні умови виховання толерантності, критерії та рівні сформованості толерантності. Узагальнення результатів дослідження дозволяє зробити такі висновки:

1. Виховання учнів та молоді в полікультурному середовищі є актуальним питанням сучасної педагогічної теорії і практики в умовах нової освітньої ситуації, для якої характерне посилення етнізації змісту освіти, зростання ролі мови навчання та ідей народної педагогіки. Полікультурний простір має безліч можливостей для виховання толерантності, оскільки в теорії полікультурної освіти головне місце надається толерантності, як принципу взаємовідносин між людьми різних національностей та культур.

2. На підставі аналізу філософських, соціологічних, психолого-педагогічних джерел ми розглядаємо толерантність у чотирьох аспектах - як людську чесноту: мистецтво жити в світі різних людей та ідей, здатність мати права і свободи, при цьому, не порушуючи прав і свобод інших людей; як активну життєву позицію на основі визнання іншого; як відношення до людей: прийняття іншої людини такою, якою вона є, визнання багатовимірності і самобутності будь-якої культури, прийняття норм та правил, відмову від зведення різноманіття до одноманітності або переваги якоїсь однієї точки зору і позиції, розуміння і прийняття традицій, цінності і культури представників іншої національності і віри; як якість особистості молодшого школяра, оскільки це є стійка властивість, що визначає характерну поведінку, діяльність і мислення.

Також було сформульовано ключове поняття нашого дослідження „толерантність молодшого школяра”, яке ми визначаємо як потребу й готовність учня початкових класів до конструктивної взаємодії з однолітками незалежно від національної, соціальної, релігійної приналежності; прийняття, розуміння та інтерес до культури і традицій різних народів.

3. Характерними віковими особливостями вияву толерантності у молодших школярів є відвертість, справедливе відношення до іншого, а також вираження співчуття і бажання надати допомогу. Відвертість у молодших школярів виявляється вибірково, разом зі справедливістю у відносинах між ними. Учням властиві відносини за принципом панування-підкорення і завуальованого керівництва, співчуття і бажання надати допомогу іншому виявляються не завжди. Молодшим школярам властива слабка довільність поведінки, емоційність, імпульсивність, невміння контролювати свої дії, що нерідко призводить до небажаних наслідків у відносинах між однолітками.

Музичне мистецтво відкриває учням еталони терпимого відношення до іншої людини. У сприйманні музичного мистецтва і в процесі виконавської діяльності відбувається прийняття автора або героя твору, а також ідеї однолітка при позитивному її оцінюванні. Учень має нагоду виразити співчуття автору, герою твору або однолітку, на основі чого виникає бажання надати допомогу однолітку у виконавській діяльності. Перенесення таких відносин у сферу реальних взаємостосунків виховує у молодших школярів толерантність.

4. Для виявлення рівнів сформованості толерантності у молодших школярів було виділено такі критерії та показники:

- когнітивно-культурологічний, у межах якого з’ясовували наскільки учні обізнані з культурою та традиціями народів Криму, чи мають вони уявлення про „толерантну” та „інтолерантну” поведінку, чи усвідомлюють особливості етнічної та регіональної культури; тотожність зі своєю етнічною спільнотою та соціокультурним простором регіону; наявність знань про культуру та традиції народів Криму;

- емоційно-ціннісний, що виявляв здатність молодших школярів сприймати і розуміти музичні твори свого та інших народів, емоційно відгукуватися на почутий музичний твір: емпатія, толерантне відношення (єдність з іншими, рівноправність між учнями, готовність надавати вербальну чи практичну співдію однолітку), поважне відношення до культури та традицій різних народів, адекватність сприймання і виявлення емоційного відношення до музичних творів різних національностей;

- поведінковий: уміння будувати відносини та дії в різних етноконтактних ситуаціях, дивергентність, мобільність поведінки та соціальна активність.

На підставі визначених критеріїв і показників було виявлено рівні сформованості толерантності: високий, достатній, середній, низький.

5. У ході експериментально-дослідницької роботи було визначено педагогічні умови виховання толерантності молодших школярів: впровадження в навчально-виховний процес початкової школи методики виховання толерантності, яка була спрямована на ознайомлення з музикою та традиціями різних народів, та включала методи і прийоми, що сприяють вихованню толерантності молодших школярів на уроках музики; виховання таких якостей особистості молодшого школяра як єдність з іншими, турбота про іншу людину і справедливість у відносинах між людьми; формування еталонів розуміння однією людиною іншої.

6. Розроблена методика виховання толерантності молодших школярів на уроках музики включала чотири взаємопов’язаних етапи: адаптаційно-ознайомлювальний, етап набуття практичного досвіду, продуктивно-моделювальний, оцінно-регулятивний. У процесі роботи на кожному з етапів за трьома напрямами: інформаційним, емоційним, поведінковим, переслідували конкретну мету, реалізовували певні педагогічні умови, добирали відповідні методи та прийоми роботи. На кожному етапі експерименту враховували вікові особливості молодших школярів, більше уваги приділяли одному з видів музичної діяльності, так, наприклад першокласники на уроках музики знайомилися з культурою та традиціями народів Криму, багато часу відводилося слуханню музики, молодші школярі брали участь в ігровій програмі „Не маєш друга - шукай, а знайшов – тримай”; а в другому класі увага учнів акцентувалася на вокально-хоровій діяльності, було розроблено цикл музичних свят „Я родом з Криму”, відвідування концертів, проведено серію ігор-тренінгів, учні брали участь у моделюванні і розв’язані проблемних ситуацій; третьокласники демонстрували свої творчі здібності та займалися імпровізацією, для них було розроблено цикл уроків серії „Виховання культури толерантності”, вони знайомилися з народними іграми, танцями та піснями; а вже в четвертому класі молодші школярі більше уваги приділяли театралізованій діяльності, брали участь у колективній творчій справі „Культура світу”, відвідували фестивалі народної творчості.

7. Ефективність педагогічних умов і запропонованої методики підтверджується виявленою тенденцією до збільшення кількості респондентів за високим та достатнім рівнями і зменшення за середнім та низьким рівнями в учнів експериментального класу. Так, значно підвищилася кількість учнів, які перебували на високому та достатньому рівнях, і зменшилася кількість респондентів, які виявили середній та низький рівні.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів даної проблеми. Поглибленого вивчення вимагають питання виховання толерантної поведінки учнів середнього і старшого шкільного віку, розробки ефективних шляхів і методів розвитку емоційної сфери школярів у процесі знайомства з різними видами мистецтва, вдосконалення методики виховання школярів засобами музики.

Результати проведеного дослідження знайшли відображення в таких публікаціях автора:

  1. Койкова Е. І. Методика виховання толерантності молодших школярів засобами музики / Е. І. Койкова : Навчально-методичний посібник. – Сімферополь : Н. Ореанда, 2007. – 108 с.

  2. Койкова Э. И. Музыкальное искусство как средство формирования духовной культуры / Э. И. Койкова // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер. : Педагогіка і психологія. – Зб. статей : Вип.7. Ч.1. – Ялта : РВВ КДГІ, 2005. – С. 144-150.

  3. Койкова Е. І. Мистецтво як засіб виховання толерантності молодших школярів / Е. І. Койкова // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер. : Педагогіка і психологія. – Зб. статей : Вип.14. Ч.2. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 233-238.

  4. Койкова Е. І. Особливості виховання толерантності у молодших школярів / Е. І. Койкова // Гуманізація навчально-виховного процесу : Зб. наук. праць Вип. 38 / за заг. ред. В.І. Сипченка. – Слов’янськ : Видавничий центр СДПУ, 2007. – С. 225-229.

  5. Койкова Е. І. Динаміка рівнів сформованості толерантного ставлення молодших школярів один до одного / Е. І. Койкова // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер. : Педагогіка і психологія. – Зб. статей : Вип.15. Ч.2. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 205-211.

  6. Койкова Е. І. Структура та принципи виховання толерантності / Е. І. Койкова // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер. : Педагогіка і психологія. – Зб. статей : Вип.16. Ч.2. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 17-23.

  7. Койкова Е. І. Дослідницько – експериментальне вивчення сформованості толерантної поведінки молодших школярів на уроках музики в умовах полікультурного простору / Е. І. Койкова // Засоби навчання та науково-дослідницької роботи. – Зб. наук. праць Вип. 27. – Харків, 2007. – С. 82-87.

  8. Койкова Е. І. Роль учителя в організації роботи щодо виховання толерантності молодших школярів / Е. І. Койкова // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України : Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України”, 20-22 вересня 2007 р., м. Ялта. – Зб. статей : Ч.1. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – С. 86-92.

  9. Койкова Е. І. Визначення поняття „толерантність” у різних словникових джерелах / Е. І. Койкова // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні тенденції розвитку освіти в Україні та за кордоном”, 8-9 листопада 2007 р., м. Горлівка, 2007. – С. 195-201.

  10. Койкова Э. И. Об изменении парадигмы личности учителя в поликультурном образовательном пространстве / Э. И. Койкова // Розвиток освіти в поліетнічних регіонах. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Розвиток освіти в поліетнічних регіонах”, 20-23 квітня 2005 р., м. Ялта. – Зб. статей. – Ялта : РВВ КГУ. – С. 131-136.