Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Теплові двигуни


Ліньков Олег Юрійович. Вибір та обґрунтування параметрів сумішоутворення та згоряння в швидкохідному дизелі, який працює на альтернативному паливі. : Дис... канд. наук: 05.05.03 - 2004.



Анотація до роботи:

Ліньков О.Ю. Вибір та обґрунтування параметрів сумішоутворення та згоряння в швидкохідному дизелі, який працює на альтернативному паливі. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.05.03 – теплові двигуни. – Національний технічний університет „Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена розгляду особливостей процесів сумішоутворення та згоряння альтернативних палив рослинного походження. Проведені експериментальні дослідження дозволили внести уточнення до методики розрахунку процесів сумішоутворення і згоряння, для розрахунків цих процесів при застосуванні альтернативних палив рослинного походження, що дозволяє проводити дослідження з оптимізації параметрів. Цю методику було використано при виконанні розрахункових досліджень впливу різних параметрів на робочі процеси дизеля, який працює на альтернативному паливі рослинного походження. За результатами розрахунків запропоновано раціональне співвідношення факторів, які впливають на робочі процеси.

У дисертаційному дослідженні поставлена та вирішена важлива науково-технічна задача вибору та обґрунтування параметрів сумішоутворення та згоряння в швидкохідному дизелі, який працює на альтернативному паливі. Дослідження та розрахунки показали, що використання альтернативних палив рослинного походження веде до збільшення об’ємно-поверхневого діаметра краплин палива, зменшення кута розкриття струменя палива, збільшення далекобійності струменя палива, зменшення частини об’ємного сумішоутворення. Нова уточнена математична модель розрахунку сумішоутворення та згоряння дозволяє проводити дослідження двигуна, який працює як на традиційному, так і на альтернативному паливі рослинного походження. Крім того, включаючи у себе конструктивні параметри камери згоряння, параметри паливної системи, системи повітропостачання, модель дозволяє виконувати ряд задач з оптимізації параметрів.

У дисертаційній роботі одержані такі результати:

  1. Базуючись на аналізі і систематизації даних технічної літератури, виконаних розрахункових та експериментальних дослідженнях, показано, що при використанні альтернативних палив в ДВЗ необхідно вирішувати комплексну задачу, яка потребує проведення численних наукових досліджень з адаптації двигуна для роботи на цих паливах і, у першу чергу, дослідження процесів сумішоутворення та згоряння.

  2. Проведено експериментальне дослідження з отримання фізико-хімічних властивостей альтернативних палив рослинного походження.

  3. Проведено експериментальне дослідження роботи швидкохідного дизеля 4ЧН12/14 на традиційному, альтернативних та сумішевих паливах, з отриманням індикаторних і ефективних показників. Встановлені розбіжності в протіканні сумішоутворення та згоряння для палив, що досліджуються.

  4. Проведено експериментальне дослідження дисперсності розпилювання традиційного, альтернативних та сумішевого палив, яке дозволило вперше отримати інтегральні та диференційні характеристики їх розпилювання.

  5. Базуючись на проведених експериментальних дослідженнях запропонована уточнена математична модель процесів сумішоутворення та згоряння, яка враховує:

відмінності фізико-хімічних властивостей альтернативних палив;

період затримки запалювання;

протікання згоряння у пристінній зоні, що визначає характер згоряння у заключній фазі;

перемінний, по ходу процесу, показник динаміки згоряння, який розраховується окремо для першого та другого піків диференційної характеристики згоряння.

  1. На основі результатів розрахункового експерименту при використанні запропонованої уточненої математичної моделі виявлено і проаналізовано вплив тиску впорскування палива, кількості отворів розпилювача форсунки, тиску наддувочного повітря при застосуванні альтернативних палив рослинного походження на витрату пального двигуном.

  2. Запропоновано раціональні параметри роботи дизеля на альтернативному паливі. При підвищенні тиску впорскування до 90...100 МПа, збільшенні кількості отворів розпилювача форсунки до 6, та зниженні тиску наддувочного повітря до 0,2 МПа є можливість знизити на 7% витрату суміші РМ та ДП (3:1).

  1. Уточнена математична модель впроваджена в ХКБД заводу ім. Малишева при розробці нових двигунів, застосовується на кафедрі ДВЗ НТУ „ХПІ” в учбовому процесі, може бути рекомендована до застосування при підготовці спеціалістів за спеціальністю 7.090210 – Двигуни внутрішнього згоряння в інших навчальних закладах.

Публікації автора:

1. А.П.Марченко, В.Г.Семенов, Д.У.Семенова, О.Ю.Ліньков Дослідження фізико-хімічних показників альтернативного біопалива на основі ріпакового масла // Вісник Харківського державного політехнічного університету. – Харків: ХДПУ, 2000. – Вип. 101. – С.159-163. Здобувачем досліджено фізико-хімічні властивості різних альтернативних палив.

2. А.П.Марченко, В.Г.Семёнов, И.И.Сукачёв, О.Ю.Линьков Расчётное исследование особенностей процесса дизеля СМД-31 при его работе на традиционном дизельном топливе и метиловых эфирах рапсового масла // Авиационно-космическая техника и технология. – Харьков: Гос. аэрокосм. ун-т „Харьк. авиац. ин-т”, 2000. – Вып. 19. – С.155-157. Здобувачем виконано розрахункове дослідження процесів впорскування та сумішоутворення альтернативного палива в циліндрі швидкохідного двигуна 6ЧН12/14.

3. А.Ф.Шеховцов, А.П.Марченко, А.Ф.Минак, О.Ю.Линьков Экспериментальное исследование автотракторного дизеля СМД-17Н при его работе на рапсовом масле и его смесях с дизельным топливом // Вісник Національного технічного університету „ХПІ”. – Харків: НТУ „ХПІ”, 2001. – № 2. – С.119-123. Здобувачем експериментально визначено ефективні показників роботи двигуна 4ЧН12/14 на альтернативних паливах.

4. А.П.Марченко, А.П.Строков, А.Ф.Минак, А.А.Осетров, О.Ю.Линьков Токсичность отработавших газов дизеля при использовании топлив растительного происхождения // Двигатели внутреннего сгорания. Харьков: НТУ „ХПІ”.-2002, №1. с22-25. Здобувачем експериментально досліджено показники токсичності роботи двигуна 4ЧН12/14 при використанні альтернативних палив.

5. А.П.Марченко, А.Ф.Минак, И.А.Слабун, О.Ю.Линьков, А.А.Осетров, К.В.Марков, Д.Н.Аскрепов Результаты исследований рабочего процесса и токсичности дизеля, работающего на топливах растительного происхождения // Двигатели внутреннего сгорания. Харьков: НТУ „ХПІ”. – 2003, №1. – с.33-40. Здобувачем виконано експериментальне дослідження ефективних і індикаторних показників роботи двигуна на альтернативних паливах рослинного походження та їх аналіз.

6. А.П.Марченко, В.Г.Семенов, О.Ю.Ліньков, В.І.Герасименко Методика уточнення математичної моделі процесу згоряння у циліндрі дизеля по даним експериментальних досліджень // Зб. наук. праць Харківського державного політехнічного університету: „Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я”. – Харків: ХДПУ, 1999. – Вип. 7, Ч. 2. – С. 309-314. Здобувачем удосконалено математичну модель к.т.н. О.І. Філіпковського, що до розрахунку процесу згоряння в циліндрі швидкохідного двигуна