Ремезюк Едуард Валерійович. Вибір методу та об'єму радикального оперативного втручання при проривній пілородуоденальній виразці в залежності від клініко-морфологічної характеристики поширеності перитоніту : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2006. — 193арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 160-189.
Анотація до роботи:
Ремезюк Е.В. Вибір методу та об’єму радикального оперативного втручання при проривній пілородуоденальній виразці в залежності від клініко-морфологічної характеристики поширеності перитоніту.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2006.
В експериментальній частині роботи на 140 білих щурах лінії Вістар вивчено перебіг пілородуоденального та товстокишкового перитоніту залежно від строків перфорації. При експериментальному пілородуоденальному перитоніті, якщо з моменту перфорації не пройшло 18 годин: запальні зміни в черевній порожнині відповідають синдрому системної запальної відповіді, низький ступінь бактеріальної контамінації черевної порожнини – до lg 5 КУО/мл, морфологічні органні зміни (гемодинамічні та гемореологічні) носять зворотній характер.
Проаналізовано віддалені результати хірургічного лікування 248 хворих з проривними пілородуоденальними виразками. У 167 хворих з проривними пілородуоденальними виразками вивчено перебіг поширеного перитоніту залежно від строків з моменту перфорації, на основі оцінки ступеня ендотоксикозу, ступеня бактеріальної контамінації черевної порожнини, характеру та поширеності морфологічних змін в зоні перфорації, важкості фізичного стану хворого, що стало основою для розробки алгоритму вибору методу та об’єму радикального оперативного втручання при проривних пілородуоденальних виразках в умовах поширеного перитоніту.
Розширення показань до виконання радикальних оперативних втручань у хворих з проривними пілородуоденальними виразками в умовах поширеного перитоніту дозволило збільшити радикальність операцій до 92,8 %, зменшити частоту ранніх післяопераційних ускладнень в 1,5 рази, без летальних наслідків, з 84,6 % відмінних і добрих результів після виконання радикальних операцій у віддаленому післяопераційному періоді.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення уявлень про особливості перебігу поширеного перитоніту при проривних пілородуоденальних виразках, що стало основою нового вирішення наукового завдання, яке полягало в розробці алгоритму вибору методу та об’єму радикального оперативного втручання залежно від клініко-морфологічної і бактеріологічної характеристики поширеності перитоніту та оцінки важкості фізичного стану оперованого хворого, направленого на покращення віддалених результатів хірургічного лікування хворих на проривні пілородуоденальні виразки.
1. В умовах змодельованого експериментального перфоративного пілородуоденального перитоніту, якщо з моменту перфорації не пройшло 18 годин, виявлені запальні зміни в черевній порожнині відповідають синдрому системної запальної відповіді, низький ступінь бактеріальної контамінації черевної порожнини, морфологічні органні зміни носять зворотній характер.
2. Модифікована система АРАСHE ІІ в поєднанні з клініко-лабораторною оцінкою ступеня важкості ендотоксикозу є специфічними і прогностично значимими у хворих з поширеним перитонітом, для оцінки прогнозу динаміки перебігу та при виборі об’єму оперативного втручання.
3. В результаті проведених морфологічних досліджень біоптатів зони перфорації і виразкової інфільтрації не виявлено суттєвого поширення зони запальної інфільтрації та прогресування запалення та деструкції в цій зоні, довкола проривної пілородуоденальної виразки, в умовах поширеного перитоніту в різні терміни з моменту перфорації. Виявлені морфологічні зміни в зоні перфорації та виразкового інфільтрату обґрунтовують доцільність обов’язкового висічення проривної виразки, ліквідуючи тим самим джерело аутоімунної агресії.
4. У хворих на проривні пілородуоденальні виразки, ускладнених поширеним перитонітом в реактивній і токсичній фазі, показано виконання радикальної операції – висічення проривної виразки в поєднанні з пілоро-, дуоденопластиками з ваготомією, при умові часу з моменту перфорації до 18 годин, ступенем бактеріальної контамінації черевної порожнини – до lg 5 КУО/мл, важкістю стану за модифікованою АРАСHE ІІ до 6 балів.
5. У хворих з проривними пілородуоденальними виразками, ускладнених перитонітом в токсичній фазі, показано виконання умовно-радикальної операції – висічення проривної виразки з різноманітними видами пілоро-, дуоденопластик з наступною медикаментною ваготомією, при умові часу з моменту перфорації 12-24 годин, ступенем бактеріальної контамінації черевної порожнини – до lg 5 КУО/мл, важкістю стану за модифікованою АРАСHE ІІ – 7-8 балів.
6. Застосування розробленого алгоритму вибору методу та об’єму радикального оперативного втручання у хворих з проривними пілородуоденальними виразками в умовах поширеного перитоніту дозволило збільшити радикальність операцій до 92,8 %, зменшити частоту ранніх післяопераційних ускладнень в 1,5 рази, без летальних наслідків.
7. Порівняльний аналіз віддалених результатів паліативних і радикальних операцій у хворих на проривні пілородуоденальні виразки показав, що відмінні і добрі результати після паліативних операцій склали 16,9 % в порівнянні з 84,6 % після радикальних операцій.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
1. У хворих з проривними пілородуоденальними виразками виявлені морфологічні зміни в зоні перфорації та виразкового інфільтрату (рубцеві зміни у всіх шарах стінки органа, імуноморфологічні та судинні) обґрунтовують доцільність обов’язкового висічення проривної виразки, ліквідуючи джерело аутоімунної агресії з поганим кровопостачанням, відновлюючи анатомічну цілісність органу.
2. Для визначення границі виразкового процесу в стінці шлунка або дванадцятипалої кишки і меж висічення виразкового інфільтрату доцільно використовувати розроблений оригінальний “Спосіб визначення границь виразкового процесу в шлунку і /або дванадцятипалій кишці” (позитивне рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель 23.01.2006, заявка № u 2005 09960).
3. Для оцінки важкості стану хворих з проривними пілородуоденальними виразками та для прогнозування перебігу перитоніту доцільно використовувати методику модифікованої системи APACHЕ II W.A.Knaus і співав. (1985), А.П.Радзіховський і співав.(1997).
Публікації автора:
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. Вибір об’єму операції при проривних пілородуоденальних виразках в залежності від поширеності перитоніту // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія „Медицина”.– 2001.– Вип.14.– С.183-185. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Ремезюк Е.В. Порівняльна оцінка результатів хірургічного лікування проривної гастродуоденальної виразки // Вісник морської медицини.– 2001.– №2 (14).– С.296-299.
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. Радикальність оперативних втручань при проривних пілородуоденальних виразках за умов поширеного перитоніту // Буковинський медичний вісник.– 2002.- Т.6, № 1-2 .- С.21-23. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. Прогнозування тяжкості ендотоксикозу при експериментальному перитоніті // Галицький лікарський вісник.- 2002.– Т.9, № 3.– С.125-126. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. Особливості перебігу перитоніту при проривних гастродуоденальних виразках // Хірургія України.–2002.– №3.– С.38-39. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. Бактеріологічна характеристика перитоніту в світлі вибору об’єму операції при проривних пілородуоденальних виразках // Хірургія України.–2003.– № 4 (8).– С.128-130. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В., Максимлюк В.І. Прогнозування перебігу і вибір об’єму оперативного втручання при перитоніті в результаті проривної пілородуоденальної виразки // Шпитальна хірургія.– 2004.– № 4.– С. 50-54. (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).
Деклараційний патент на винахід 46359 Україна, МПК G09B23/28, А61К31/00. Спосіб моделювання перфоративної виразки шлунка / Гаргула В.Д., Ремезюк Е.В., Гаргула М.В., Петрук І. А., Пятночка О.З.- № 2001074550; Заявл. 02.07.2001; Опубл. 15.05.2002; Бюл. №5. (Здобувачеві належить участь у розробці методики та забезпечення клінічним матеріалом).
Рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель № u 2005 09960, МПК 7 А61М25/01, А61К47/02. Спосіб визначення границь виразкового процесу в шлунку і /або дванадцятипалій кишці / Дзюбановський І.Я., Ремезюк Е.В. – Заявлено 24.10.2005. (Здобувачеві належить участь у розробці методики та забезпечення клінічним матеріалом).
Ремезюк Е.В. Вибір об’єму операції при проривних пілородуоденальних виразках в залежності від поширеності перитоніту, ступеня ендотоксикозу та оцінки ризику операції та знеболення // Матеріали V Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.– Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.– С.49.
Ремезюк Е.В. Результати хірургічного лікування проривної гастродуоденальної виразки у хворих, що проживають на територіях забруднених радіонуклідами // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.– Вип.6.–С.55.
Ремезюк Е.В. Бактеріологічна характеристика перитоніту при проривних пілородуоденальних виразках в експерименті // Здобутки клінічної та експериментальної медицини.–Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.–Вип.7.–С.140.
Ремезюк Е.В. Патоморфологічні органні зміни при експериментальному пілородуоденальному перитоніті // Матеріали науково-практичної конференції хірургів Тернопілля.– Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.– С.79-81.
Ремезюк Е.В. Показання та протипоказання до радикальних оперативних втручань при проривних гастродуоденальних виразках в залежності від вираженості перитоніту // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України.–Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.–Т.1.–С.116-118.
Дзюбановський І.Я., Климнюк С.І., Басистюк І.І., Ремезюк Е.В. Бактеріологічна характеристика перитоніту при проривних пілородуоденальних виразках // Матеріали науково-практичної конференції хірургів Тернопілля.– Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.–С.41-46 (Здобувачеві належить матеріал дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка до друку).