Січкар Світлана Володимирівна. Вуглеводи поверхневих структур клітин молікутів та філогенетично споріднених з ними родів Bacillus-Lactobacillus-Streptococcus : дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / НАН України; Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Січкар С.В. Вуглеводи поверхневих структур клітин молікутів та філогенетично споріднених з ними родів Bacillus-Lactobacillus-Streptococcus.
Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Київ, 2005.
В роботі проведено дослідження поверхневих клітинних полігліканових комплексів (глікокаліксів) окремих представників класу Mollicutes та родів Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus. Виділено глікокалікси у окремих представників молікутів, бацил та молочнокислих бактерій. Досліджено їх моносахаридний склад електронно-мікроскопічним, біохімічними методами та вивчено імунохімічні властивості поверхневих клітинних антигенів представників цих родів. Методом візуалізації приклітинних вуглеводних компонентів за допомогою лектинів рослин, мічених колоїдним золотом, показано досить широкий спектр вуглеводів, який відрізнявся залежно від роду, виду та штаму мікроорганізмів.
Біохімічними методами досліджено глікокалікси окремих представників молікутів та філогенетично споріднених з ними родів Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus і показано присутність широкого спектру вуглеводів (рамнози, фукози, рибози, арабінози, ксилози, манози, галактози, глюкози, галакозаміну, глюкозаміну), у кількісному складі якого домінуючими були глюкоза (10.1 – 41.3 %) та галактоза (27.4 – 49.4 %).
При дослідженні імунохімічної активності методами подвійної імунодифузії в агарі за Оухтерлоні та зворотньою реакцією радіальної імунодифузії серед досліджених штамів виявлено спільні антигени, які перехресно реагували, та визначено титри антитілоутворення. Результати серологічних методів досліджень можуть бути використанні як ще одна додаткова ознака при вивченні філогенетично споріднених родів мікроорганізмів.
1. Вперше отримано та охарактеризовано різними методами поліглікановий комплекс (глікокалікс) клітин окремих представників молікутів та філогенетично споріднених з ними родів Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus.
2. За допомогою мічених колоїдним золотом лектинів рослин вивчено вуглеводний склад поверхневих структур клітин представників молікутів, бацил та молочнокислих бактерій і встановлено, що він варіював залежно від роду, виду та штаму мікроорганізмів. Наявність у глікокаліксі всіх досліджених представників b-D - галактози, L-фукози, a-D-манози і сіалових кислот є новою фенотипною ознакою у спільних генетичних зв`язках цих мікроорганізмів.
3. Біохімічними методами досліджено глікокалікси представників молікутів та філогенетично споріднених з ними родів Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus і вперше показано присутність в їх складі рамнози, фукози, рибози, арабінози, ксилози, манози, галактози, глюкози, галакозаміну і глюкозаміну. У кількісному складі домінуючими були глюкоза (10.1 – 41.3 %) та галактоза (27.4 – 49.4 %).
4. Вперше досліджено індукцію антитілоутворення глікокаліксами представників класу Mollicutes та бактерій групи Bacillus – Lactobacillus – Streptococcus. Доведено, що поліглікановий комплекс лактобацил індукує антитілоутворення у два рази з вищим титром, ніж подібні імуногени бацил та ахолеплазм.
5. Вперше за допомогою імунохімічних методів досліджено серологічні властивості глікокаліксів бацил, молочнокислих бактерій та молікутів. Встановлено, що ці мікроорганізми мають спільні поверхневі антигени, що свідчить на користь їх філогенетичної спорідненості
6. На основі порівняльного вивчення електронно-мікроскопічним, біохімічними та імунохімічними методами вуглеводних компонентів глікокаліксу представників класу Mollicutes та родів Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus встановлено подібний їх склад. Показано, що вони можуть виступати як додаткові фенотипні ознаки при виявленні ймовірних родинних зв`язків.
Публікації автора:
1. Січкар С.В. Склад нейтральних моносахаридів глікокаліксу бактерій групи Bacillus-Lactobacillus-Streptococcus // Мікробіол. журн. – 2004. – Т. 66, № 2. – С. 57-62.
2. С.В.Січкар, А.М.Онищенко. Порівняльне вивчення складу моноцукрів глікокаліксу бактерій групи Bacillus-Lactobacillus-Streptococcus біохімічними та електронномікроскопічним методами // Мікробіол. журн. – 2004. – Т. 66, № 5. – С. 40-47. (Здобувач особисто провів експериментальні дослідження по виділенню та визначенню моносахаридного складу глікокаліксів бацил та молочнокислих бактерій, безпосередньо приймав участь в підготовці зразків мікроорганізмів для проведення електронно-мікроскопічних досліджень, підготовлено матеріали статті до друку).
3. Січкар С.В. Поверхневий моносахаридний склад деяких молікутів // Мікробіол. журн. – 2004. – Т. 66, № 6. – С. 18-23.
4. Січкар С.В.Вивчення імунохімічних властивостей глікокаліксів представників молікутів та бактерій групи Bacillus-Lactobacillus- Streptococcus // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2005. – Випуск 25. – С. 48–52.
5. Січкар С.В. Вивчення вуглеводних компонентів глікокаліксу Mollicutes та філогенетично спорідненої групи бактерій Bacillus-Lactobacillus- Streptococcus / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 190-річчю з дня народження Тараса Шевченка та 170-річчю заснування Київського університету. (13-14 травня 2004р., м. Київ). – С. 23-24.
6. С.В.Січкар, А.М.Онищенко. Приклітинні вуглеводні компоненти глікокаліксу деяких молікутів та філогенетично споріднених їм бактерій /Тези доповідей учасників Х (ІІІ) з`їзду Товариства мікробіологів України.(15-17 вересня 2004р., м. Одеса). – С. 237.