Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Чурікова Ірина Володимирівна. Всебічність, повнота й об'єктивність процесуальної діяльності слідчого : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Чурікова І. В. Всебічність, повнота й об’єктивність процесуальної діяльності слідчого. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2009.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних та практичних проблем щодо всебічності, повноти й об’єктивності процесуальної діяльності слідчого, удосконалення її правової регламентації та практики застосування. На підставі аналізу чинного кримінально-процесуального законодавства України, проекту КПК України, міжнародних документів, які стосуються порядку провадження судочинства, рішень Європейського суду з прав людини, законодавства інших країн, судової статистики, результатів анкетування практичних працівників та наукових праць обґрунтовано теоретичні положення та викладено практичні рекомендації, спрямовані на вдосконалення всебічності, повноти й об’єктивності процесуальної діяльності слідчих.

Внесено пропозиції щодо вдосконалення чинного КПК України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та сформульовано нове вирішення наукового завдання, що полягає в розв’язанні низки концептуальних питань щодо теоретичного та нормативного забезпечення реалізації принципу всебічного, повного й об’єктивного дослідження обставин справи в процесуальній діяльності слідчого. У результаті дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства та практики його реалізації, теоретичного осмислення наукових праць учених, сформульовано основні результати та пропозиції, які мають теоретичне та практичне значення, а саме:

  1. Кожний принцип відіграє важливу роль у системі кримінально-процесуальних принципів і є рівнозначно важливим для досягнення цілей кримінального процесу. Вони взаємопов’язані, недотримання одного принципу обов’язково зумовлює порушення будь-якого іншого, тобто між ними не може бути ієрархії. У зв’язку з необхідністю процесуального закріплення та чіткого визначення статусу й переліку принципів кримінального судочинства, які становлять взаємопов’язану, єдину та неподільну систему, у тому числі принципу всебічного, повного й об’єктивного дослідження обставин справи, автором запропоновано внести відповідні зміни до структури чинного КПК України та доповнити його окремою главою “Принципи кримінального судочинства”.

  2. Принцип всебічного, повного й об’єктивного дослідження обставин справи є універсальним, який тісно пов’язаний з усіма іншими принципами кримінального судочинства, завдяки чому забезпечується досягнення мети та виконання завдань кримінального судочинства. Цей принцип також є основним засобом досягнення такої мети кримінального судочинства, як об’єктивної істини. Принципу об’єктивної істини не існує, проте існує принцип всебічного, повного й об’єктивного дослідження обставин справи, які співвідносяться як мета і засіб доказування.

  3. Запропоновано авторське бачення таких понять: процесуальна діяльність слідчого – комплекс заходів, спрямованих на вирішення завдань кримінального судочинства, які здійснюються в рамках досудового провадження і регламентуються кримінально-процесуальним законом; всебічність процесуальної діяльності слідчого – з’ясування органами досудового слідства всіх обставин по справі, як викривальних, так і виправдувальних обвинуваченого, та обставин, що пом’якшують і обтяжують його покарання, для прийняття правильного рішення по справі шляхом висунення і перевірки всіх версій; повнота процесуальної діяльності слідчого – обов’язок органів досудового слідства зібрати, зафіксувати, перевірити й оцінити таку сукупність доказів, яка достатня для правильного вирішення справи; об’єктивність процесуальної діяльності слідчого – неупереджене дослідження всіх обставин справи, що провадиться не зацікавленою в її результатах, процесуально самостійною та незалежною особою (слідчим).

  4. Визначено умови дотримання всебічності, повноти та об’єктивності процесуальної діяльності слідчого, а саме: а) висунення й перевірка всіх версій по справі; б) встановлення обставин, не тільки зазначених у КПК України, а й інших, які мають значення у справі; в) правильне встановлення предмета доказування, визначення його меж; г) збирання, фіксація, перевірка та оцінка всіх доказів, які мають значення для правильного вирішення справи; є) відповідність сукупності доказів, зібраних у кримінальній справі, їх належності, допустимості, достовірності та достатності.

  5. Запропоновано пропозиції щодо зміни назви ст. 64 КПК України на “Загальні обставини, що підлягають доказуванню в кримінальній справі”, з огляду на те, що такі обставини підлягають доказуванню по всіх категоріях кримінальних справ. Таке визначення точніше відображатиме зміст цієї статті і вважається більш прийнятним для правозастосовників. Також запропоновано перелік загальних обставин, що підлягають доказуванню при провадженні досудового слідства, дізнання і розгляді кримінальної справи в суді, визначених ст. 64 КПК України, доповнити новими, а саме: форма вини та мотиви злочину; причини й умови, які сприяли вчиненню злочину.

  6. Визначено поняття “гарантії реалізації всебічності, повноти й об’єктивності процесуальної діяльності слідчого” як передбачену кримінально-процесуальним законом систему засобів, які забезпечують реалізацію принципу всебічності, повноти й об’єктивності дослідження обставин справи в процесуальній діяльності слідчого з метою вирішення відповідних завдань кримінального судочинства.

  7. На основі даних, отриманих при вивченні кримінальних справ і анкетуванні слідчих, запропоновано відновити існуючий раніше порядок і доповнити ч. 1 ст. 120 КПК України таким положенням: “Час ознайомлення обвинуваченого та його захисника з матеріалами кримінальної справи під час обчислення строку досудового слідства не враховувати”, та доповнити ст. 218 КПК України ч. 7 такого змісту: “Слідчий має право своєю мотивованою постановою встановити відповідний строк для ознайомлення з матеріалами справи, якщо за його внутрішнім переконанням обвинувачений та його захисник явно намагаються затягувати закінчення справи”.

  8. На підставі отриманих під час дослідження результатів сформульовано низку пропозицій щодо внесення змін та доповнень до чинного КПК України, що стосуються забезпечення всебічності, повноти та об’єктивності процесуальної діяльності слідчого. Запропоновано, зокрема, внести доповнення до ч. 1 ст. 119 КПК України, а саме: після слів “розслідування особливо складної” доповнити “або повернутої на додаткове розслідування”; у ч. 1 ст. 118 КПК України замінити словосполучення “виконати у десятиденний строк” на “виконати у встановлений слідчим строк”; доповнити ч. 3 ст. 114 КПК України таким положенням: “Строк виконання доручення встановлюється слідчим і зазначається в дорученні, виходячи з обсягу поставленого ним завдання”; у ч. 3 ст. 114-1 КПК виключити
    “є обов’язковими для виконання” та доповнити таким положенням: “Слідчий самостійно вирішує за своїм внутрішнім переконанням, чи є необхідним виконання даних вказівок для правильного вирішення справи”, у зв’язку з цим виключити
    ч. 4 ст. 114-1 КПК України.

Публікації автора:

    1. Чурікова І. В. Універсальність принципу всебічності, повноти і об’єктивності дослідження слідчим обставин справи в системі кримінально-процесуальних принципів та їх взаємодія / І. В. Чурікова // Підприємництво, господарство і право. – 2007. – № 3. – С. 133–136.

    2. Чурікова І. В. Реалізація принципу всебічності, повноти і об’єктивності дослідження обставин справи в процесуальній діяльності слідчого / І. В. Чурікова // Іменем Закону. Науковий вісник. – 2007. – № 3. – С. 25–28.

    3. Чурікова І. В. Всебічність, повнота і об’єктивність дослідження обставин справи на стадії досудового розслідування / І. В. Чурікова // Іменем Закону. Науковий вісник. – 2008. – № 2 (6). – С. 45–48.

    4. Чурікова І. В. Сутність всебічності, повноти і об’єктивності процесуальної діяльності слідчого / І. В. Чурікова // Закон и жизнь. – 2007. – № 8 (189). – С. 25–29.

      1. Чурікова І. В. Всебічність, повнота і об’єктивність процесуальної діяльності слідчого : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [“Досудове слідство: шляхи вдосконалення кримінального та кримінально-процесуального законодавства”], (Івано-Франківськ, 30 листоп. 2007 р.) / М-во внутр. справ України, Львів. держ. ун-т внутр. справ. – Івано-Франківськ, 2008. – С. 234–242.

      2. Чурікова І. В. Порушення прав та законних інтересів громадян на досудовому слідстві як наслідок недотримання порядку та умов проведення слідчих дій : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Криміналістичні та процесуальні проблеми, що виникають під час проведення слідчих дій”], (Донецьк, 24 листоп. 2006 р.) / М-во внутр. справ України, Донец. юрид. ін-т, Луган. держ. ун-т внутр. справ. – Донецьк, 2006. – С. 248–250.