Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Єпур Григорій Володимирович. ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ АКТІВ В КРИМІНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ : Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук : 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. - Харків, 2005.



Анотація до роботи:

Єпур Г.В. Впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено аналізу процесу впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України. Досліджується нормативно-правова основа, розглядаються принципи, методи, основні елементи та механізм адаптації кримінального законодавства України до міжнародно-правових стандартів. Обґрунтовується положення про необхідність законодавчого закріплення поняття адаптації кримінального законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Визначається значення впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство для розвитку кримінально-правової політики України. Досліджується застосування в кримінальному законодавстві України таких міжнародно-правових актів як: Конвенції Ради Європи, регламенти та директиви Європейського Союзу, Конвенції та протоколи до них Організації Об’єднаних Націй, угоди, які складені Україною в рамках Співдружності Незалежних Держав. Запропоновано впровадити європейські стандарти у сфері правоохоронної діяльності до законодавства України. До пріоритетних напрямків адаптації кримінального законодавства у цій діяльності віднесено: співробітництво з цивільних та кримінальних справ; поліцейське співробітництво; боротьба з расизмом та ксенофобією; боротьба з наркотиками та торгівлею зброєю; боротьба з організованою злочинністю; боротьба з тероризмом; боротьба зі злочинами проти дітей та торгівлею людьми. Окреслено пріоритети та шляхи вдосконалення співробітництва України з міжнародними організаціями у сфері юстиції та внутрішніх справ.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України, міжнародно-правових актів СНД, Організації Об’єднаних Націй, Ради Європи і Європейського Союзу та практики їх застосування, теоретичного осмислення ряду наукових праць в різних галузях знань автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення правового регулювання та практичної реалізації впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України. Основні з них такі:

1. Передумовами впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України стало зміцнення двосторонніх зв’язків між Україною та міжнародними організаціями, Радою Європи, ООН, СНД та Європейським Союзом, та їх документальне закріплення в двосторонніх або багатосторонніх угодах. Подальший розвиток інтеграційних відносин сприяв поширенню використання міжнародного досвіду у сфері боротьби зі злочинністю, в рамках якої в Україні починає створюватися інституційний механізм та формуватися нормативно-правова база для послідовної і ефективної реалізації міжнародно-правових стандартів правоохоронної діяльності (наприклад, боротьба з тероризмом, Інтернет-злочинністю, торгівлєю людьми, легалізацією (відмиванням) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом та ін.).

2. Основними нормативно-правовими актами, які регламентують впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України є Конституція України (ст. 9), Комплексна програма профілактики злочинності на 2001-2005 роки, Програма вивчення причин латентної злочинності та розробки засобів забезпечення боротьби з латентною злочинністю, Комплексна програма протидії торгівлі людьми на 2002-2005 роки, Програма протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом. А також: Програма подальшого реформування та державної підтримки кримінально-виконавчої системи на 2002-2005 роки, Концепція Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Вони визначають комплекс взаємопов’язаних завдань щодо впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України, спрямованих на реалізацію державної політики та створення сучасної правової системи України.

3. Зроблено висновок, що в науці кримінального права впровадження міжнародно-правових актів до кримінального законодавства України передбачає:

- дослідження місця і ролі кримінального законодавства у забезпеченні та захисті прав людини, визначення підстав та меж допустимого обмеження цих прав і свобод при криміналізації та пеналізації діянь;

- розробка проблематики впливу кримінального закону на “нову” злочинність (організовану, транснаціональну, пов’язану з такими новими соціальними процесами, як тероризм, корупція, злочинність у сфері економіки, засобів масової інформації, екології, незаконного обігу наркотичних засобів, відмивання брудних грошей, торгівлі людьми, зброєю тощо);

- дослідження меж криміналізації та декриміналізації діянь, їх пеналізації і депеналізації;

- розширення впливу кримінального права на діяльність юридичних осіб тощо;

- дослідження перспектив повноцінної інтеграції кримінального законодавства України в міжнародну правову систему протидії злочинності, узгодження кримінального законодавства України з міжнародними зобов’язаннями України.

4. Адаптація кримінального законодавства України до законодавства європейських співтовариств є планомірним процесом, що включає декілька послідовних етапів, і виступає складовою інтеграції України до ЄС, передумовою гармонізації законодавства України із законодавством держав-членів ЄС та міжнародних організацій, а також є важливим елементом правової реформи в Україні.

5. З’ясовано, що основними напрямками здійснення кримінально-правової політики виступають криміналізація, декриміналізація, пеналізація та депеналізація. За цими напрямками здійснюється кримінально-правова політика в сучасний період, однак ними не вичерпується. Вагомого значення набуває на сьогодні такий напрямок здійснення кримінально-правової політики, як створення національних законодавчих механізмів для міжнародного співробітництва держав у сфері протидії злочинності.

6. До принципів впровадження міжнародно-правових актів в кримінальне законодавство України відносяться доцільність, зваженість, системність, науковість, відповідність світовим стандартам в галузі забезпечення прав людини. Використовуються такі методи як адаптація, рецепція, імплементація, апроксимація, ратифікація.

7. Необхідно запровадити європейські стандарти правоохоронної діяльності у законодавство України. До пріоритетних напрямків адаптації законодавства України у сфері правоохоронної діяльності до законодавства ЄС належать: співробітництво у цивільних та кримінальних справах; поліцейське співробітництво; боротьба з расизмом та ксенофобією; боротьба з наркотиками та торгівлею зброєю; боротьба з організованою злочинністю; боротьба з тероризмом; боротьба із злочинами проти дітей та торгівлею людьми.

8. Пропонується розробка не декларативного, а працюючого документу - угоди або конвенції про міжнародне співробітництво у сфері боротьби з окремим видом злочинів, який у максимальному ступені уніфікує та узагальнює досвід діяльності правоохоронних органів різних держав.

Публікації автора:

  1. Єпур Г.В. Суб’єктивна сторона злочину// Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України імені 10-річчя незалежності України. – 2000. - Вип. 3. – С. 137-142.

  2. Єпур Г.В. Проблеми підвищення ефективності взаємодії загальної та особливої частин кримінального законодавства // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України імені 10-річчя незалежності України. – 2001. - Вип. 4. – С. 53-68.

  3. Єпур Г.В. Наука кримінального права як результат інтеграції кримінального права, кримінології та інших суміжних наук // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України імені 10-річчя незалежності України. – 2002. - Вип. 1. – С. 97-107.

  4. Єпур Г.В. Проблема злочину та покарання у світлі ідеї соціальної справедливості// Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС імені 10-річчя незалежності України. – 2002. - Вип. 2. – С. 84-89.

  5. Єпур Г.В. Правові межі кримінальної політики та проблеми її гуманізації // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. - Вип. 17. – С. 12-18.

  6. Єпур Г.В. Проблеми боротьби органів внутрішніх справ з легалізацією (відмиванням) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом// Актуальні проблеми політики. – Одеса, 2004. – Вип. 22. – С. 55-60.

  7. Єпур Г.В. Напрямки адаптації кримінального законодавства України у сфері правоохоронної діяльності до норм Європейського Союзу// Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. - Вип. 28. – С. 89-101.