Гальченко Катерина Сергіївна. Вплив заморожування і сублімаційного висушування на збереження молозива корів: дисертація канд. біол. наук: 03.00.19 / НАН України; Інститут проблем кріобіології і кріомедицини. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Гальченко К.С. “Вплив заморожування і сублімаційного висушування на збереження молозива корів”.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.19 – кріобіологія. - Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, Харків, 2003.
В роботі було досліджено вплив заморожування, сублімаційного висушування і умов зберігання молозива корів на його рН, кислотність та характер перекисних процесів в ліпідах молозива, а також на збереження антиоксидантних властивостей лактоферину, що входить до його складу. Була також досліджена ефективність сублімаційно висушеного молозива при експериментальному цукровому діабеті та вплив лактоферину на життєздатність та репаративні процеси в ДНК меланомних клітин лінії Arn8 після УФ опромінювання.
Встановлено, що досліджені показники якості молозива після заморожування, сублімаційного висушування і зберігання сухого молозива розфасованим у желатинові капсули при 4С не змінюються протягом 12 міс.
На модельних системах показано, що ліофілізація молозива не зменшує хелаторних і антиоксидантних властивостей лактоферину.
Результати дослідження ефективності сухого молозива при ЦД показали, що його пероральне введення сприяє зменшенню концентрації глюкози в крові і інтенсивності ПОЛ в організмі.
Встановлено також, що ЛФ проявляє цитотоксичну дію по відношенню до меланомних клітин лінії Arn8 в культурі. При цьому він не сприяє просуванню клітин з пошкодженою ДНК в цикл проліферації.
Отримані в роботі результати можуть бути покладені в основу розробки технології отримання харчової добавки з молозива корів, а також при визначенні показань до його застосування.
Широке впровадження ліофілізованого молозива як харчової добавки можливе тільки після комплексного дослідження впливу заморожування, сублімаційного висушування та умов зберігання на його якість. Але невелика кількість літературних даних з цього питання носить розрізнений, здебільшого чисто практичний характер. В зв’язку з цим в даній роботі досліджено вплив заморожування, сублімаційного висушування, температури та строку зберігання на якість молозива корів, а також на ліпіди молозива і біологічні властивості ЛФ.
Строк зберігання молозива при позитивних температурах (20С і 4С) обмежений 7 та 14 добами відповідно. При зберіганні молозива в замороженому вигляді при -196С негативні зміни в ньому не були виявлені, а при -12С виявлялися на 35 добу. ХЛ метод, використаний для дослідження інтенсивності перекисних процесів в молозиві корів, може бути застосований при експрес-оцінці якості молозива (а також можливо і інших молокопродуктів) в процесі їх зберігання або переробки.
Якість ліофілізованого молозива, оцінена за його рН, кислотністю та показниками ПОЛ, при його зберіганні при 4С розфасованим у желатинові капсули статистично достовірно не змінюється протягом 12 міс.
ЛФ з молозива корів проявляє хелаторні властивості по відношенню до заліза і в значній мірі зменшує інтенсивність перекисних процесів в модельних системах. Заморожування, сублімаційне висушування та зберігання сухого молозива при 4С не впливають на ці властивості ЛФ.
Введення ЛФ як з нативного, так і з ліофілізованого молозива в середовище для гіпотермічного зберігання (4С) фрагментів печінки щурів приводить до уповільнення розвитку процесів ПОЛ. А саме, достовірні відмінності різних показників інтенсивності ПОЛ у фрагментах в порівнянні з контролем спостерігаються через 72 год при наявності ЛФ, і через 24-48 год при його відсутності. Таким чином, цей білок може знайти застосування при розробці методів гіпотермічного зберігання біологічних об’єктів.
Ліофілізоване молозиво корів при пероральному введенні сприяє зменшенню концентрації глюкози в крові і інтенсивності ПОЛ в організмі при експериментальному ЦД і може знайти своє місце в комплексі лікувальних заходів при цьому захворюванні.
Як рекомбінантний ЛФ людини, так і ЛФ з молозива корів проявляє цитотоксичну дію по відношенню до меланомних клітин лінії Arn8 в культурі. При цьому ЛФ не сприяє просуванню клітин з пошкодженою УФ випромінюванням ДНК в цикл проліферації.
Список робіт, опублікованих за темою дисертації.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С. Влияние температуры и времени хранения на качество молозива коров// Проблемы криобиологии.-2001.-№1.-С.60-64. (Дисертантом виконані експерименти з впливу температури і строку зберігання на якість молозива корів, проведена статистична обробка результатів, зроблені попередні висновки).
Сандомирський Б.П., Гальченко С.Є., Гальченко К.С. Антиоксидантні властивості лактоферину з нативного, замороженого та ліофілізованого молозива корів//Проблемы криобиологии.-2002.-N1.-С.45-49. (Дисертантом виконані експерименти з визначення антиоксидантних властивостей лактоферину з нативного, замороженого та ліофілізованого молозива корів, проведена статистична обробка даних та зроблені попередні висновки).
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С. Влияние лактоферрина из молозива коров на интенсивность перекисных процессов в фрагментах печени при их гипотермическом хранении//Проблемы криобиологии.-2002.-N3.-С. 42-47. (Дисертантом виконані експерименти з впливу лактоферину на процеси перекисного окислення ліпідів при гіпотермічному зберіганні фрагментів печінки щурів, статистично оброблені та проаналізовані отримані результати).
Гальченко C.Е., Белочкина И.В., Гальченко Е.С. Влияние молозива коров на динамику метаболических нарушений при экспериментальном сахарном диабете//Проблемы криобиологии.-2002.-N3.-С. 92-94. (Дисертантом виконані роботи з моделювання цукрового діабету та оцінки ефективності молозива, проаналізовані отримані дані).
Гальченко К.С. Вплив ліофілізованого лактоферину на культуру клітин Arn8 в нормальних умовах та після ультрафіолетового опромінювання//Проблемы криобиологии.-2002.-N4.-С.92-97.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С. Лиофилизированное молозиво коров как пищевая добавка. Сохранность показателей качества и антиоксидантных свойств// Материалы научно-практической конференции “Лекарства-человеку”, 2000, Т.13, Харьков, Украина.- С.76-77.
Гальченко Е.С. Антиоксидантные свойства лактоферрина из молозива коров // Збірник тез конференції молодих вчених Харківського державного медичного університету “Медицина третього тисячоліття”, 2001, Харків, Україна.-С.10-11.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С. Влияние замораживания и лиофилизации на антиоксидантные свойства лактоферрина из молозива коров // Труды научной конференции, посвященной 100-летию со дня рождения академика И.Н. Буланкина, 2001, Харьков, Украина.-С. 70.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С. Криобиологические подходы к созданию препаратов из ксеногенного сырья // Материалы научно-практической конференции “Лекарства-человеку”, 2001, Т.14, №1, Харьков, Украина.-С.56-57.
Galchenko E.S. Effect of storage conditions and lyophilization on bovine colostrum quality and antioxidant features of lactoferrin // Cryo2001, 38th Meeting of the Society of Cryobiology, 2001, Edinburgh, UK.-P.154.
Galchenko E.S. The effect of bovine colostrum lyophilization on the antioxidant properties of lactoferrin // Conference for students, PhD students and young scientists on molecular biology and genetics, 2001, Kyiv, Ukraine.-P.38.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Белочкина И.В., Мамонтова А.В., Гальченко Е.С. Криобиологические технологии получения ряда препаратов из ксеногенного сырья // Тезисы докладов Всеукраинской научной конференции “Успехи и перспективы развития криобиологии и криомедицины”, Харьков, Украина, Проблемы криобиологии.-2001.-№3.-С.30-31.
Сандомирский Б.П., Гальченко С.Е., Гальченко Е.С., Слета И.В. Антиоксидантные свойства лактоферрина после лиофилизации молозива коров//Тезисы докладов международной научно-практической конференции “Новые технологии получения и применения биологически активных веществ”.-Алушта.-2002.-С.185-186.
Гальченко С.Е., Белочкина И.В., Гальченко Е.С., Сандомирский Б.П. Эффективность комплексного применения экстракта поджелудочной железы свиней и лиофилизированного молозива коров при экспериментальном сахарном диабете// Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні напрямки розвитку ендокринології”.-Харків, 2003.-С.39-41.