Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Кріобіологія


191. Нікішкова Ірина Миколаївна. Вплив загального помірного охолодження на перебіг і результативність навчання та вміст біоелементів у головному мозку тварин різного віку: дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / НАН України; Інститут проблем кріобіології і кріомедицини. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Нікішкова І. М. Вплив загального помірного охолодження на перебіг і результативність навчання та вміст біоелементів у головному мозку тварин різного віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.19 – кріобіологія. Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України. Харків, 2004 р.

У дисертації представлені результати досліджень впливу загального помірного охолодження на перебіг і результативність навчання з негативним підкріпленням на моделі умовної реакції активного уникнення у білих щурів-самців віком 3 та 6 місяців. Аналіз поведінкових реакцій і показників морфофункціональної активності структур головного мозку (за електроенцефалографічними і морфологічними даними і динамікою вмісту макро- та мікроелементів) показав, що попереднє загальне помірне охолодження незалежно від рівня збудливості нервової системи сприяє більш успішному формуванню поведінки активного уникнення. Продемонстровані вікові особливості цього ефекту обумовлюють необхідність врахування віку для оптимізації модулюючого впливу загального помірного охолодження на організм.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання – способу розв’язання за допомогою загального помірного охолодження проблем навчання з аверсивним підкріпленням, особливо у високозбудливих тварин. Причиною їх виникнення є вибір організмом неадекватної поведінкової стратегії. Загальне помірне охолодження здатне впливати на рівень функціональної активності головного мозку і може мати модулюючий вплив на цей вибір, і його використання дозволяє відвернути виникнення патології адаптивної поведінки.

  2. При навчанні після загального помірного охолодження, у щурів віком 3 місяці кількість тварин, що успішно сформували УРАУ, збільшилася з 62,50 % до 85,72 % та були повністю відсутні тварини з пасивними формами оборонної поведінки, які складали у контрольній групі 25,0 %. Щури 6-місячного віку після загального помірного охолодження за кількістю тварин, що успішно навчилися, від контрольної групи значно не відрізнялися, але серед них також не було тварин, які не набули нової оборонної навички при навчанні (15,38 % у контролі), а група тварин, що перебували на етапі незавершеного навчання збільшилася з 15,38 % до 25,93 %.

  3. Попереднє загальне помірне охолодження мало рівний позитивний модулюючий вплив як на низькозбудливих, так і на високозбудливих тварин, різноспрямовано стимулюючи рівень поведінкових і фізіологічних реакцій, що зрештою підвищило адаптивні можливості організму в умовах формування поведінки активного уникнення.

  4. На поведінковому, біохімічному (вміст біоелементів) і морфофункціональному (потужність спектру електрогенезу, морфологічні показники структур головного мозку) рівнях знайдено вікові розбіжності у впливі загального помірного охолодження на функціональну активність НК і лімбічних структур, оскільки у 3-місячних тварин його дія призводила до зниження гіперреактивності ГПК і інших лімбічних структур, а у 6-місячному віці необхідність формування одночасно двох різних адаптивних реакцій організму (адаптивної та оборонної) призвела до виникнення у ГПК та інших лімбічних структурах прихованого емоційного напруження, що відбивається безпосередньо на швидкості навчання і рівні поведінкових реакцій.

  5. Кореляція між рівнем функціональної активності ГПК та співвідношенням вмісту біоелементів у ГПК та НК свідчить про те, що гіперреактивність ГПК поєднувалася зі збільшенням вмісту біоелементів у ГПК порівняно з НК. При звичайному рівні гіпокампальної активності відбувалося вирівнювання концентрацій більшості біоелементів у зазначених структурах, або навіть переважання їх у НК.

  6. Отримані результати показали, що тварини 3-місячного віку виявилися більш чутливими до дії різних екстремальних чинників, тоді як у 6-місячних тварин реакція організму на ці ж самі чинники була менш вираженою. Окрім того, важливо підкреслити, що реакція організму 3-місячних щурів мала генералізований характер, що виявлялося у змінах як біоелементного складу, так і функціонального стану НК та ГПК. У 6-місячному віці реакція організму на значущі екзогенні впливи полягала скоріше у вибірковій перебудові окремих ланок відповідних систем.

  7. Результати роботи свідчать, що попереднє загальне помірне охолодження сприяє більш успішному формуванню поведінки активного уникнення та відвертає патології адаптивної поведінки. Показані у роботі певні вікові особливості цього ефекту обумовлюють необхідність врахування показників віку для оптимізації модулюючого впливу загального помірного охолодження на організм.

Публікації автора:

  1. Никишкова И.Н. Экспериментальный анализ зависимости формирования следовых процессов от состояния эмоционального гомеостаза // Український вісник психоневрології.– 1995.– Т.3.– Вип. 1.–с. 172-173.

  2. Никишкова И.Н. Возрастные особенности влияния гипотермии на морфолого-гистохи-мические изменения тканей мозга животных при выработке условного оборонительного рефлекса / У зб.: Ветеринарна медицина (Міжвідомчий тематичний науковий збірник). – Вип. 73.– Харків, 1997.– с. 100-104.

  3. Бондаренко В.А., Кутиков А.Е., Никишкова И.Н. Электроэнцефалограмма и морфофункциональные особенности головного мозга животных разного возраста при общем охлаждении // Проблемы криобиологии. – 1999.– № 3.– с. 80-81 (дисертантом виконано стереотаксичні операції з вживлення електродів у структури мозку, реєстрація електричної активності головного мозку тварин та гістологічні дослідження).

  4. Бондаренко В.А., Зовский В.Н., Никишкова И.Н., Кутиков А.Е. Влияние охлаждения на содержание биоэлементов в тканях животных половозрелого и пубертатного возраста // Проблемы криобиологии.– 1999.– № 4.– с. 42-47 (дисертантом виконані експерименти з визначення вмісту біоелементів і проведений порівняльний аналіз у віковому аспекті).

  5. Кутиков А.Е., Никишкова И.Н., Гордиенко Ж.П. Действие общего умеренного охлаждения на морфофункциональные особенности надпочечников и содержание микро- и макроэлементов у животных разного возраста // Проблемы криобиологии. – 2000. – № 1. – С. 90-92 (дисертант виконав експерименти з визначення вмісту біоелементів і взяв участь в аналізі результатів).

  6. Никишкова И.Н., Кутиков А.Е. Особенности моделирования общего умеренного периодического охлаждения у крыс линии Вистар // Проблемы криобиологии. – 2000. – № 2. – С. 113-114 (дисертантом з співавтором теоретично обґрунтовано і розроблено експериментальну модель загального помірного охолодження з урахуванням особливостей білих щурів, як об’єкта дослідження, яка найбільш відповідає цілям вивчення поведінкових феноменів).

  7. Никишкова И.Н. Эффект предварительного общего умеренного охлаждения на формирование функциональной системы оборонительного поведения у крыс разного возраста // Проблемы криобиологии. – 2000. - № 4. –С. 85-86.

  8. Никишкова И.Н. Влияние предварительного общего умеренного охлаждения на динамику содержания биоэлементов в неокортексе и гипоталамусе при обучении 3- и 6-месячных животных // Проблемы криобиологии. – 2001. - № 1. – С. 82-83.

  9. Никишкова И.Н. Особенности морфофункциональных изменений структур головного мозга крыс различного возраста при формировании поведения активного избегания после общего охлаждения // Проблемы криобиологии. – 2003. - № 3. – С. 38-44.

  10. Никишкова И.Н. Роль общего умеренного охлаждения в обучении животных с разным типом возбудимости нервной системы // Проблемы криобиологии. – 2004. - № 1. – С. 31-40.

  11. Нікішкова І.М. Вплив температури на морфофункціональні зміни структур мозку тварин різного віку / Тези Міжнародної науково-практичної конференції “Розвиток ветеринарної науки в Україні”. – Харків,1997.– С. 181-182.

  12. Нікішкова І.М. Вплив загального помірного охолодження на перебіг і результативність навчання у щурів пубертатного та репродуктивного віку / Тези VI Міжнародного симпозіуму «Биологические механизмы старения». – Харків, 2004. – С. 71-72.