Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Бондаренко Тетяна Вікторівна. Вплив пролактину на тестостеронзалежні процеси у передміхуровій залозі : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2009.



Анотація до роботи:

Бондаренко Т.В. Вплив пролактину на тестостеронзалежні процеси у передміхуровій залозі Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата бiологiчних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. Державна установа “Інститут проблем ендокринної патологiї iм. В. Я. Данилевського Академії медичних наук України”, Xapкiв, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню характеру функціональних взаємовідносин пролактину та тестостерону у регулюванні метаболізму рибонуклеїнової кислоти, ядерних білків, а також у формуванні структурно-функціонального стану передміхурової залози.

Встановлено, що коливання рівня пролактину в організмі інтактних тварин можуть викликати як підвищення, так і зниження рівня концентрації тестостерону. Тестостерон також впливає на концентрацію пролактину: при зниженому рівні тестостерону спостерігається підвищення концентрації пролактину, а при підвищеному – зниження. Як в інтактному організмі, так і при порушеннях у гіпофізарно-гонадному комплексі підвищення рівнів пролактину та тестостерону у плазмі крові призводять до зростання маси передміхурової залози; при цьому гіперпролактинемія потенціює дію тестостерону на цей показник.

Пролактин і тестостерон справляють регулюючий вплив на ті ж самі макромолекулярні процеси у клітинах передміхурової залози: синтез нуклеїнових кислот, синтез ядерних та цитоплазматичних білків. Однак ступінь та вектор впливу на ці процеси у гормонів, що досліджувалися, різні та залежать від стану гормонального гомеостазу.

  1. Дисертаційна робота відображає нові дані, що свідчать про участь білкового гормону пролактину в реалізації регуляторної дії стероїдного гормону тестостерону на гормональний гомеостаз, метаболізм РНК та ядерних білків у клітинах передміхуровій залози, а також на формування гістоструктури даного органа як за умов інтактного організму, так і при порушенні структурно-функціональних відносин у гіпофізарно-гонадному комплексі.

  2. У інтактних тварин гіперпролактинемія потенціює дію тестостерону на масу передміхурової залози. При цьому між пролактином і тестостероном виявлено взаємозв’язок, що забезпечує підтримку гормонального гомеостазу в організмі інтактних самців: підвищення концентрації пролактину викликає підвищення концентрації тестостерону; в свою чергу, надмірне зростання концентрації тестостерону знижує концентрацію пролактину. В той же час, на відміну від тестостерону, в інтактному організмі пролактин не впливає на синтез РНК у клітинах передміхурової залози, модулює ефект тестостерону на метаболізм глобулі нових білків, гальмує тестостеронзалежну активацію метаболізму гістонових білків, та як і тестостерон знижує синтез негістонових білків та підвищує концентрацію цитоплазматичних білків. Таким чином, доведено, що пролактин і тестостерон виявляють регулюючу дію на одні й ті ж самі макромолекулярні механізми в клітинах передміхурової залози.

  3. Ступінь і вектор впливу на процеси в передміхуровій залозі у гормонів, котрі вивчалися, різні і залежать від цілісності гіпофізарно-гонадної системи та стану гормонального гомеостазу. При порушеннях структурно-функціональної цілісності гіпофізарно-гонадної системи рівні пролактину і тестостерону значно знижуються. При цьому введення тестостерону активує пролактинсинтезуючу активність позагіпофізарних лактотрофів, що і призводить до виразного підвищення маси передміхурової залози. На тлі нестачі гіпофізарних гормонів пролактин виявляє самостійну стимулюючу дію на синтез РНК у клітинах передміхурової залози.

  1. При різкому порушенні в гіпофізарно-гонадної системі, що виникає при одночасній гіпофіз- та гонадектомії, спостерігається виразна редукція передміхурової залози, хоча чутливість цього органу як до тестостерону, так і до пролактину зберігається і за умов зростання концентрації цих гормонів в плазмі крові в результаті уведення їх екзогенних аналогів такі внутрішньоклітинні процеси у передміхурової залозі, як синтез та концентрація РНК, цитоплазматичних та ядерних білків активуються, що призводить до відновлення маси органу.

  2. Тестостерон і пролактин впливають на секретоутворення, гіпертрофію та гіперплазію тканинних елементів у передміхуровій залозі. При цьому тестостерон сприяє формуванню секрету, а пролактин забезпечує його розрідження, необхідне для процесу екскреції; тестостерон є індуктором функціональної гіпертрофії секреторного епітелію передміхурової залози, а пролактин стимулює амітотичний розподіл окремих пулів епітелію та гіперплазію стромальних елементів. Функціональна взаємодія тестостерону та пролактину забезпечує регенерацію та відновлення функції передміхурової залози при глибоких порушеннях у гіпофізарно-гонадному комплексі.

Публікації автора:

  1. Бондаренко, Т. В. Влияние пролактина на клеточные белки предстательной железы у гипофиз- и гонадэктомированных крыс [Текст] / Т. В. Бондаренко // Ендокринологія. - 1999. - Т. 4, № 2. - С. 207.

  2. Бондаренко, Т. В. Вплив пролактину на синтез нуклеїнових кислот

у клітинах передміхурової залози [Текст] / Т. В. Бондаренко // Укр. радіолог. журн. - 2002. - № 2. - С. - 171-173.

  1. Бондаренко, Т. В. Вплив гіпо- та гіперпролактинемії на передміхyрову залозу [Текст] / Т. В. Бондаренко // Вісн. морфології. - 2002. - Т. 8, № 2. - С. 207-208.

  2. Бондаренко, Т. В. Вплив тестостерону на синтез клітинних білків передміхурової залози за гіпо- та гіперпролактинемії [Текст] / Т. В. Бондаренко // Укр. біохім. журн. - 2002. - Т. 74, № 4а. - С. 114-115.

  3. Бондаренко, Т. В. Особливості впливу тестостерону на синтез клітинних білків передміхурової залози при гіпо- та гіперпролактинемії [Текст] / Т. В. Бондаренко // Фізіолог. журн. - 2003. - Т. 49, № 1. - С. 61-66.

За матеріалами дисертації опубліковано також 21 тез доповідей у збірниках та матеріалах вітчизняних наукових з’їздів, симпозіумів, конференцій.