Завгородня Наталія Григорівна. Вплив патології екстра- та інтракраніальних відділів судин дуги аорти на механізми розвитку та клінічний перебіг різних форм первинної глаукоми (клініко- ангіологічні дослідження) : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.18 / Запорізький ін-т удосконалення лікарів. — Запоріжжя, 2003. — 357арк. — Бібліогр.: арк. 306-357.
Анотація до роботи:
Завгородня Н.Г. Вплив патології екстра- та інтракраніальних сегментів судин дуги аорти на механізми розвитку та клінічний перебіг різних форм первинної глаукоми (Клініко-ангіологічні дослідження).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – Очні хвороби.- Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України, Одеса, 2003.
На основі всесторонього вивчення стану гемодинаміки в басейні очної артерії, в екстра- та інтракраніальних сегментах магістральних судин голови, змін гідродинаміки ока у хворих з різними формами первинної глаукоми та у пацієнтів з патологією магістральних судин голови без глаукоми визначено, що характерною особливістю мозкової гемодинаміки у хворих на первинну глаукому, незалежно від її форми, є функціональна роз`єднаність Вілізієва кола.
Показана залежність порушень гемодинаміки ока від рівня ураження судинної системи мозку (екстра- чи інтракраніального), в зв`язку з чим запропоновано виділяти два клінічні типи первинної глаукоми – гіповолемічний та гіперволемічний, які потребують різного підходу до лікування. Доведено, що глаукома нормального тиску є різновидністю гіповолемічного типу глаукоми. Запропоновані диференційовані схеми лікування хворих на первинну глаукому в залежності від клінічного типу дозволили значно підвищити зорові функції і досягти стабілізації глаукомного процесу протягом трьох років в 95% випадків (проти 36,8% в контролі).
1. Загальновизнаною в науковій офтальмологічній літературі є концепція поліпатогенетичності первинної глаукоми.. Однак ще остаточно не визначено роль судинних факторів в механізмах розвитку глаукоми, зокрема не встановлено рівень ураження судинної системи мозку. Недостатнє знання щодо вищеозначених питань є гальмом для цілеспрямованого лікування різ-них форм первинної глаукоми і внаслідок цього – причиною високого проценту інвалідності (10%) в зв`язку з незворотньою втратою зору.
2. Характерною особливiстю мозкової гемодинамiки у пацiєнтiв з первинною глаукомою, незалежно вiд її форми, є функцiональна роз‘єднанiсть Вiлiзiєва кола мозку, що виявляється у 95% хворих на глаукому. У пацієнтів з патологією екстракраніальних судин голови глаукома виявляється в 25 % випадків, а при сполученні такої патології з порушенням функції Вілізієва кола мозку – в 85% випадків.
3. Стан гемодинамiки в басейнi очної артерiї у хворих на первинну вiд-критокутову глаукому залежить вiд рiвня ураження судинної системи мозку. Ураження екстракранiального вiддiлу внутрiшньої сонної артерiї (гіпово-лемічний тип) супроводжується зниженням показникiв гемодинамiки в басейнi очної артерiї (47 % хворих), а патологiя iнтракранiальних сегментiв ВСА характеризується пiдвищенням швидкості кровотоку по очній артерії (гіперволемічний тип, 53% випадків).
4. Гідродинамічні розлади при відкритокутовій формі первинної глаукоми залежать від рівня ураження судинної системи мозку та від стану гемодинаміки в басейні очної артерії. При гіповолемічному типі відкритокутової глаукоми ведучим фактором в розвитку гiдродинамiчних порушень є знижен-ня швидкості продукцiї камерної рiдини та розвиток явища «iстиного колапсу» шлемова каналу з порушенням його функції. При гіперволемічному (дисциркуляторному) типі первинної глаукоми гідродинамічні розлади починаються з пiдвищення швидкості продукцiї камерної рiдини та утруднення венозного відтоку.
5. Перебіг відкритокутової глаукоми може також відбуватися на фоні сполучення екстракраніального ураження магістральних судин з одного боку та інтракраніальних судин на протилежній стороні (17% випадків), що на фоні порушення функції Вілізієва кола приводить до зниження показників лінійної швидкості кровотоку по одній очній артерії (гіповолемічний тип) та до їх підвищення по другій (гіперволемічний тип).
6. Перебіг глаукомного процесу на очах з глаукомою низького тиску характеризується прогресивним зниженням показників лінійної швидкості кровотоку по очній артерії, зниженням діастолічного та середнього динамічного тиску в ній на фоні патології екстракраніальних судин та порушеної функції Вілізієва кола, що дозволяє віднести глаукому з нормальним (псевдонормальним) тиском до гіповолемічного типу первинної відкритокутової глаукоми.
7. При закритокутовiй формi первинної глаукоми гемодинамiчнi зсуви в мозкових та очнiй артерiях вiдповiдають таким, що спостерігаються при вiдкритокутовiй формi захворювання, але найбiльш часто зустрiчається тип порушень гемодинамiки, характерний для гіперволемічного типу глаукоми (89% випадкiв). В гідродинамічних зсувах також найбільш часто (89% випадків) переважає гіперпродукція внутрішньоочної рідини. Зниження швидкості її утворення характерне лише для закритокутової глаукоми з плоскою райдужкою, де має місце зниження показників лінійної швидкості кровотоку по очній артерії.
9. Розвиток клінічних проявів гострого та підгострого приступу закритокутової глаукоми залежить від стану гемодинаміки в басейні очної артерії. Швидкість кровотоку по очній артерії при гострому приступі майже на на 20% нижча, а на очах з підгострим приступом на 30% вища, ніж в нормі. Зниження кровонаповнення очного яблука сприяє виникненню фази странгуляції та запальних явищ і поважчує перебіг гострого приступу, що дозволяє розгладати гострий приступ глаукоми як фазу декомпенсації між гемо- та гідродинамічними процесами в оці.
10. Вазореконструктивні втручання на внутрішній сонній та хребтових артеріях позитивно впливають на гідродинаміку гомолатерального ока, а при добрій функції Вілізієва кола – і на гідродинаміку ока з протилежної сторони. Однак в 5% випадків (при сполученні ураження магістральної судини з патологією інтракраніальних гілок ВСА), може розвиватися, так званий, “очний реперфузійний синдром”, що проявляється підвищенням показників швидкості кровотоку по очним артеріям, збільшенням швидкості продукції внутрішньоочної рідини та підвищенням рівня офтальмотонусу.
11. У хворих на первинну глаукому гіповолемічного типу (з патологією екстракраніальних судин голови), що супроводжується зниженням показ-ників гемодинаміки по очній артерії, застосування пiлокарпiну приводить до достовiрного збiльшення коефiцiєнту легкостi вiдтоку, зниженню показників істиного офтальмотонусу (Р < 0,05). У хворих з гіперволемічним типом захворювання, з підвищенням показників гемодинаміки по очній артерії, призначення пілокарпiну не приводить до гiпотензивного ефекту, а навпаки, сприяє пiдвищенню iстиного офтальмотонусу на фонi достовiрного пiдвищення швидкості продукцiї водянистої вологи та зниження коефiцiєнту легкостi вiдтоку.
12. Застосування бета-блокатора арутимолу при гіповолемічному типі глаукоми, в тому числі і при глаукомі з низьким тиском, не викликає змiн офтальмотонусу (Р > 0,05). Відбувається зниження швидкості утворення внутрішньоочної рідини та коефiцiєнту легкостi вiдтоку, пiдвищення коефіцієнту Беккера та трофічного коефіцієнту у таких хворих, що свiдчить про поглиблення гiдродинамiчних та трофiчних порушень. При гіпер-волемічному типі первинної глаукоми призначення бета-блокаторів приводить до зниження продукцiї камерної вологи, що супроводжується значним зниженням iстинного внутрішньоочного тиску на фонi збiльшення коефi-цiєнту легкостi вiдтоку та нормалізації коефiцiєнту Беккера і трофiчного кое-фiцiєнту.
13.Диференційний підхід до призначення місцевих гіпотензивних препаратів з урахуванням типу порушень мозкового кровообігу та стану гемодинаміки в басейні очної артерії дозволяє не тільки знизити внутрішньоочний тиск, а й нормалізувати основні показники гідродинаміки ока в 67% випадків відкритокутової глаукоми (проти 27% в контролі, Р<0,01) та в 57 % випадків закритокутової глаукоми (проти 23% в контролі).
14. Після операції непрямої реваскуляризації ока підвищення показників швидкості кровотоку в очній артерії відбувається за рахунок активації фізіологічних анастомозів між гілками зовнішньої сонної та очної артерій. Використання цієї операції при гіповолемічному типі глаукоми, в тому числі і при глаукомі нормального тиску, позитивно впливає і на стан гідродинаміки ока та на перебіг глаукомного процесу. При гіперволемічному типі первинної глаукоми операція непрямої реваскуляризації ока не приводить до нормалізіції показників тонографії та може ускладнити перебіг захворювання.
15. Застосування запропонованих диференційованих схем лікування первинної глаукоми, що основані на виділенні двох її клінічних типів в залежності від рівня ураження судинної системи мозку та стану гемодинаміки в басейні очної артерії, дозволяє значно підвищити зорові функції при різних формах глаукоми і по віддаленим спостереженням (3 роки) досягти стабілізації глаукомного процесу в 95% випадків проти в 37% в контролі.
Публікації автора:
1. Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С, Максименко С.Ф., Деряпа И.В., Кото-ва Т.П. Офтальмодинамометрическая проба как способ определения показаний к операции непрямой реваскуляризации глаза // Офтальмол. журн. -1994.- № 3. – С.167-169.
2. Максименко С.Ф., Деряпа И.В., Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С. Результаты операции пересечения поверхностной височной артерии при атрофиях зрительного нерва // Офтальмол. журн. -1994.- № 5 – С.294-296.
3. Завгородняя Н.Г., Максименко С.Ф., Анабтави Б., Кузьменко Г.И. Роль ультразвуковой допплерографии в дифференциальной диагностике ост-рого приступа первичной глаукомы от увеита с гипертензией // Офтальмол. журн. -1995.- № 1. – С.26-29.
4. Максименко С.Ф., Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С., Касьян Л.М. К вопросу о патогенетических факторах развития первичной открытоугольной глаукомы // Офтальмол.журн. -1995.- № 2. – С.118-121.
5. Завгородняя Н.Г., Максименко С.Ф., Котова Т.П. О роли дефицита кровоснабжения глаза в развитии клинических проявлений острого приступа глаукомы // Офтальмол.журн. -1995.- № 4 – С.241 – 244.
Завгородняя Н.Г., Максименко С.Ф. О роли патологии екстра- и интракраниальных сегментов внутренних сонных и позвоночных артерий в развитии и течении первичной открытоугольной глаукомы // Офтальмол. журн. -1996.- № 1. – С.46-51.
Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С., Губка А.В., Деряпа И.В., Подлесная Е.Н., Анабтави Б, Матерухин А.Н. О механизмах активации кровотока в ветвях глазничной артерии при операции непрямой реваскуляризации глаза // Офтальмол. журн. -1996.- № 3 – С.140 – 143.
Завгородняя Н.Г., Анабтави Б. Операция непрямой реваску-ляризации глаза и непрямая фармакоэлектростимуляция как способ лечения атрофии зрительных нервов в развитой и далеко зашедшей стадии откры-тоугольной глаукомы // Офтальмол. журн. -1996.- № 5-6. – С.283-287.
Завгородняя Н.Г. Причины прогрессирования атрофии зритель-ных нервов у больных первичной открытоугольной глаукомой после анти-глаукоматозных операций, произведенных в начальной стадии // Вестн. офтальмол. – 1996.- Т. 112. - № 3.- С.3-5.
Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С. О необходимости дифферен-цированного подхода к назначению миотиков и бета-адреноблокаторов для коррекции офтальмотонуса при первичной открытоугольной глаукоме // Офтальмол. журн. -1997.- № 3. – С.183-187.
Завгородняя Н.Г. Особенности гидродинамики глаза при ишеми-ческом типе первичной открытоугольной глаукомы и методы ее коррекции // Офтальмол.журн. -1997.- № 6. – С.432-436.
Завгородняя Н.Г. Способы определения показаний к операции непрямой реваскуляризации глаза // Вестн.офтальмологии. - 1997.- Т.113. - № 6.- С.36-38.
Завгородняя Н.Г. Роль окклюзирующих и стенозирующих забо-леваний магистральных сосудов головы в нарушении гидродинамики глаза и развитии первичной глаукомы // Актуальні питання фармацевтичної та ме-дичної науки та практики: Зб.наук.статей. Вип.3. – Запоріжжя.: ЗДМУ.- 1999.- С.205-211.
Завгородняя Н.Г. Особенности гемодинамики в мозговых и глазничной артериях у больных первичной закрытоугольной глаукомой // Офтальмол.журн.- 2000.- № 2.- С. 63-67.
Дарий В.И., Козелкин А.А., Завгородняя Н.Г., Дарий Е.В., Сыч Н.С. Оценка регионарной гемодинамики у лиц с осложненным мозговым ишемическим инсультом методом офтальмодинамометрии // Український медичний альманах. - 2000.- Т. 3.- №6. - С.75-78.
Завгородняя Н.Г. Зависимость клинических проявлений острого и подострого приступа закрытоугольной глаукомы от состояния гемодина-мики в бассейне глазничной артерии // Вестн.офтальмологии. - 2001.- Т. 117.- № 1. - С.4-6.
Завгородня Н.Г., Луценко Н.С., Максименко С.Ф. Аналіз результатів використання диференційованого підходу до лікування первинної відкритокутової глаукоми в залежності від її клінічного типу // Офтальмол.журн. - 2001. - № 1.- С. 54-58.
Завгородня Н.Г., Губка А.В. Гідродинаміка ока у пацієнтів з ок-люзуючим та стенозуючим захворюванням магістральних судин голови після виконання реконструктивної операції на внутрішній сонній та хребтових артеріях // Клінічна хірургія. - 2001.- № 1. - С.23-25.
Завгородняя Н.Г. Офтальмодинамометрические показатели у больных с оклюзирующими и стенозирующими заболеваниями магистральных сосудов головы в зависимости от функции Виллизиева круга и уровня поражения внутренней сонной артерии // Медицина сегодня и завтра.- 2001.- № 3.- С.118- 120.
Завгородня Н.Г. Вплив антиглаукоматозних операцій фільтрую-чого типу на гемодинаміку ока та особливості їх перебігу в залежності від клінічного типу первинної відкритокутової глаукоми // Український медичний альманах.- 2002. - Т.5. - № 3.- С.49-52.
Завгородняя Н.Г. Сосудистые факторы в механизмах развития различных форм первичной глаукомы // Запорожский медицинский журнал.- 2002.- № 6 (16). - С.1-4.
Луценко Н.С., Завгородняя Н.Г. Взаимосвязь гидродинамики глаза с процессами свободнорадикального окисления липидов при ишемическом типе первичной открытоугольной глаукомы // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць. Вип. 3 (42).- Київ – Луганськ – Харків.- 2002.- С.85 – 89.
Завгородня Н.Г., Луценко Н.С., Максименко С.Ф. Опис до патенту на винахід “Спосіб визначення показань до операції непрямої реваскуляризації ока” // Бюлетень “Промислова власність” Держпатенту України – 1997.- № 2.
Завгородняя Н.Г. Способ дифференциальной диагностики остро-го приступа первичной глаукомы от увеита с гипертензией // Тези доп.між-нар.симпоз.”Мікрохірургія ока. Вплив підвищених доз радіації на орган зору”.- Київ.- 1994. – С.207-208.
Завгородняя Н.Г., Максименко С.Ф., Касьян Л.М. Состояние инт-ракраниального кровотока у больных первичной открытоугольной глаукомой // Тези доп. ювіл. конф., присв.125-річчю кафедри офтальмології. Укр. держ. мед. ун-та ім.О.О.Богомольця. – Київ.- 1995.- С.69-70.
Завгородняя Н.Г. Патология мозгового кровообращения в патогенезе первичной глаукомы // Тези 9 з`їзду офтальмологів України.- Одеса: АО “Одесская книжная фабрика”.- 1996. – С.211-212.
Завгородняя Н.Г., Максименко С.Ф., Юпко Д.Б., Луценко Н.С., Евграфова И.И. Явление «истинного коллапса шлеммова канала» в механизме повышения офтальмотонуса при ишемическом типе первичной глаукомы // Тези доп. 9 з`їзду офтальмологів України.- Одеса: АО “Одесская книжная фабрика”.- 1996. – С.212-214.
Завгородня Н.Г. Стан диску зорового нерва в залежності від клі-нічного типу первинної відкритокутової глаукоми // Тези міжнар.конф. «Актуальні питання морфології», присв. пам’яті ак., проф. С.А.Сморщка: - Тернопіль.- 1996. - С.254-255.
Абу- Эбейд Я., Завгородняя Н.Г Состояние экстракраниальных сегментов брахиоцефального ствола при глаукоме с низким давлением // Сб. науч.тр. молодых ученых и специалистов-медиков ЗГИУВ и ЗГМУ. - Запоріжжя: РІА «Орбіта Ю.Г.».- 1996.- С.61.
Завгородняя Н.Г. Частота выявляемости первичной глаукомы у больных с окклюзирующими и стенозирующими заболеваниями брахио-цефальных сосудов // Сб.научн.тр. молодых ученых и специалистов-медиков ЗГИУВ и ЗГМУ. – Запоріжжя: РІА «Орбіта Ю.Г.». - 1996.- С.68-69.
Завгородняя Н.Г. Состояние гемодинамики в бассейне глазничной артерии у больных открытоугольной глаукомой по данным радиоциркулографии // Актуальні проблеми сучасної медицини: Зб. наук. праць молодих вчених-медиків України.- Запоріжжя: РІА «Орбіта Ю.Г.».- 1997.- С.126-129.
Завгородняя Н.Г., Поплавская И.А. Особенности течения антиглаукоматозных операций и раннего послеоперационного периода в зави-симости от клинического типа первичной глаукомы // Мат.науч.-практ. конф., посв. 90-летию больницы им.Л.Л.Гиршмана «Актуальные вопросы офтальмологии». – Харьков.- 1998.- С.68-69.
Завгородняя Н.Г. Новые подходы к патогенезу и патогенетически ориентированному лечению первичной глаукомы // Тези IV міжнар.конф. з офтальмології.- Київ.- 1998 - С.17-18.
Kaschynzewa L.T., Zavgorodnyaya N.G. The eye hemo- and hydrodynamics in patients with the brain extra- and intracranial vascular occlusive diseases // Abstract 2nd International glaucoma symposium: Jerusalem.- Israel.- 1998.
Завгородняя Н.Г., Поплавская И.А. Особенности клинического проявления глаукомного процесса в зависимости от состояния гемодинамики в бассейне глазничной артерии и уровня поражения магистральных сосудов головы // Глаукома на рубеже тысячелетий: итоги и песпективы: Материалы Всерос.науч.-практ.конф. - Москва. - 1999.- С.86-88.
Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С. Первый опыт применения препарата “Бетоптик-S” для коррекции гемодинамических нарушений и зрительных расстройств у больных первичной открытоугольной глаукомой в зависимости от ее клинического типа // Тези доп.наук.конф. офтальмологів, присвяч. 125-річчю акад. В.П.Філатова. – Одеса: “Астропринт”.- 2000.- С.153-155.
Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С., Максименко С.Ф. Организация поэтапного лечения больных первичной открытоугольной глаукомой // Тези доп. XII міжнар.офтальм.симп. Одеса-Генуя ”Хірургічне та медикаментозне відновлення зору”. – Чернівці.- 2001. - С.155-156.
Завгородняя Н.Г., Луценко Н.С., Михальчик Т.С., Деряпа И.В., Ивахненко Е.М. Операция непрямой реваскуляризации глаза как способ кор-рекции гемодинамических нарушений при сосудистой патологии органа зре-ния и первичной глаукоме // Актуальні проблеми офтальмології: Матеріали міжобл. наук.-практ. конф. офтальмології Дніпропетр., Запор., Кіровогр., Полт. обл. - Дніпропетровськ: Наука і освіта.- 2002.- С.42-43.