Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Мельник Микола Костянтинович. Вплив іонізуючої радіації та свинцю на показники нейроендокринної системи у щурів та їх корекція: дисертація канд. біол. наук: 03.00.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Мельник М.К. Вплив іонізуючої радіації та свинцю на показники нейроендокринної системи у щурів та їх корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.01 – радіобіологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено комплексному вивченню комбінованого впливу малої дози іонізуючого опромінення та свинцю на морфофункціональні показники нейроендокринної системи в експерименті. Обґрунтовано реальну небезпеку комбінованого впливу низьких доз іонізуючого опромінення та свинцевого навантаження на нейроендокринну систему живого організму, навіть у невеликих дозах вказаних чинників.

Проведені дослідження, щодо вивчення впливу солей свинцю у опромінених тварин на деякі показники нейроендокринної системи у двох поколінь тварин. Виявлено вплив комплексу малої дози іонізуючого опромінення та свинцю на генетичному рівні, шляхом закріплення в 2 поколінні білих щурів патології поведінкових реакцій. Доведено модифікуючий ефект фолієвої кислоти на окремі показники морфофункціонального стану нейроендокринної системи в експерименті, та виявлено загальний позитивний вплив фолієвої кислоти. Встановлено можливість використання фолієвої кислоти, як протектора, в умовах впливу чинників низької інтенсивності комплексної природи.

Виявлено позитивний ефект пектиновмісного порошку при поєднаній дії іонізуючого опромінення та свинцю.

  1. Показано, що при дії на щурів опромінення 0,5 Гр та свинцю спостерігається достовірне зменшення спрямованої горизонтальної активності, що може свідчити про тенденцію пригнічення пошукових інстинктів.

  2. Досліджено, що дистрофічно-деструктивні зміни виникають в секреторних клітинах гіпоталамуса, аденогіпофіза і коркового шару надниркових залоз, що призводить до зниження їх морфофункціональної і секреторної активності. Встановлено, що найбільшого ушкодження при сумісному ураженні тварин (опромінення + солі свинцю) зазнає кора надниркових залоз і нейросекреторні клітини гіпоталамуса, про що свідчать дані біохімічних і морфофункціональних досліджень.

  3. Показано, що введення в організм опромінених тварин на протязі одного місяця фолієвої кислоти сприяє нормалізації поведінкових реакцій. Біохімічні показники свідчать про те, що при надходженні фолієвої кислоти виникають достовірні зміни концентрації кортикостерону та тестостерону у сироватці крові. Продемонстровано відновлення морфофункціонального стану та підвищення активності секреторних клітин нейроендокринної системи.

  4. Виявлено, що фолієва кислота сприяє нормалізації порушень процесів тканинного дихання та окислювального фосфорилювання в печінці щурів з комплексним ураженням іонізуючим випроміненням та свинцем.

  5. Встановлено, що фолієва кислота, згідно з отриманими морфометричними даними має протекторну дію не тільки при опроміненні тварин, але і сприяє дезинтоксикації організму при введенні солей свинцю, а також є засобом, що підвищує синтез глікогену в печінці.

  6. Доведено, що пектиновмісний порошок виявив себе, як ефективний засіб, що запобігає негативним проявам поєднаної дії іонізуючого опромінення та свинцю в комплексі, так і свинцю окремо. Пектиновмісний порошок зменшує накопичення свинцю в різних органах тварин в експерименті. Пектиновмісний порошок є ефективним як інгібітор ПОЛ, при дії свинцю та в поєднанні з дією радіації. Виявлено позитивний ефект пектиновмісного порошку в умовах зовнішнього опромінення на рівень гормонів сироватки крові.

Публікації автора:

  1. Порохняк-Гановська Л.А., Барабой В.А., Мельник М.К. Природні сполуки як антирадіаційні засоби // Антиоксидантні властивості природних сполук в умовах впливу іонізуючого випромінювання. - К.: Чорнобиль інформ. – 2001, С. 4-19.
    (Здобувачем проаналізовано та підготовлено огляд літератури по протекторному впливу деяких вітамінів та пектину на біологічні об’єкти).

  2. Пищевые продукты и добавки, минимизирующие отрицательные эффекты радиации/ Руднев М.И., Порохняк-Гановская Л.А., Чаяло П.П., Варецкий В.В., Деревянко Л.П., Горчакова Л.А., Божок О.В., Ракочи А.Г., Скачек М.Ю., Постригач Н.О., Мельник Н.К., Савицкий А.П., Гришко Г.Н., Дмитриева И.Р. // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции: Кн.3. – К.:”МЕДЄКОЛ” МНИЦ БИО-ЭКОС, 1999. – С.173-199.
    (Здобувачем особисто досліджено вплив фолієвої кислоти на біохімічні показники крові щурів на тлі малих доз іонізуючого опромінення).

  3. Мельник М.К. Експериментальні дослідження щодо патогенної дії ацетату свинцю на тлі іонізуючого опромінення на ендокринологічні показники, та корекція її // Гигиена населенных мест: Сб. тр. – Киев, 2000. – Вып.36. – Ч.2. – С.400-403.

  4. Мельник М.К. Комплексний вплив на організм іонізуючого опромінення та свинцю // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. пр. УВМА. – Київ, 2000. – Вип. 6.– С. 137-144.

  5. Мельник Н.К. Профилактика свинцового фактора в условиях различных витамино-минеральных дефицитов // Гигиена населенных мест: Сб. тр. – Киев, 2000. – Вып.37.– С.423-426.

  6. Морфо-функціональний стан гепатоцитів при дії малих доз радіації, солей свинцю та фолієвої кислоти в експерименті / Порохняк-Гановська Л.А., Горчакова Л.А., Носов А.Т., Мельник М.К. // Гигиена населенных мест: Сб. тр .– Киев, 2000. – Вып.37. – С.411-418.
    (Здобувач проводив особисто експериментальні дослідження, що включають: вигодовування щурів, брання органів для вивчення та виготовлення мікропрепаратів для електронно-мікроскопічного дослідження. Здобувачем проведено первинну інтерпретацію отриманих результатів).

  7. Особливості реакції мозку та печінки щурів на одноразовий вплив тотального іонізуючого опромінення в дозі 5 Гр. / Порохняк-Гановська Л.А., Горчакова Л.А., Постригач Н.О., Костянецька О.І., Мельник М.К. // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. пр. УВМА – Київ, 2000. – Вип. 6. – С. 337-344.
    (Здобувачем особисто виготовлені препарати мозку та проведена статистична обробка даних).

  8. Профілактика виникнення тератогенних та ембріотоксичних ефектів за допомогою застосування комбінованого препарату з фолієвою кислотою: Методичні рекомендації / МОЗ України, АМНУ, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи; Л.А. Порохняк-Гановська, Т.М. Буднікова, М.К. Мельник, Я.Б. Луцишин, О.Б. Подвірний, В.Р. Гевко. – К., 2001. – 21с.
    (Автором експериментально вивчено вплив іонізуючої радіації в комбінації з фолієвою кислотою та порівняно отримані експериментальні дані з літературними).

  9. Мельник М.К. Вплив екологічно небезпечних чинників комплексної дії іонізуючого опромінення та свинцю на показники МДА в ендокринних залозах та печінці // Тез. доп. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми гематології та трансфузіології”. – Київ, 1998. – С. 32.

  10. Мельник М.К. Комплексний вплив ацетату свинцю в комбінації з іонізуючим опроміненням на деякі гематологічні показники та інтенсивність ПОЛ в гіпофізі і гіпоталамусі // Укр. мед. вісті: Тез. доп. 7-го Конгресу Світової Федерації Українських Лікарських Товариств. – К.: Мед. Україна, 1998. – Ч. 1. – Р. 4. – С. 206-207.