Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Стеріоні Ігор Валерійович. Вплив in vitro пептидогліканів та ліпополісахаридів на секреторну, метаболічну активність та апоптоз нейтрофілів і моноцитів периферійної крові : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Стеріоні І.В. Вплив in vitro пептидогліканів та ліпополісахаридів на секреторну, метаболічну активність та апоптоз нейтрофілів і моноцитів периферійної крові.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. – Луганськ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального завдання сучасної медицини, яке складається у визначенні in vitro впливу пептидогліканів та ліпополісахаридів на секреторну, метаболічну активність і апоптоз нейтрофілів та моноцитів периферійної крові. Показано, що зі збільшенням концентрації та часу контакту пептидогліканів та ліпополісахаридів з нейтрофілами і моноцитами відбувається збільшення кількості апоптуючих клітин, посилення секреції цитокінів та зміна внутрішньоклітинного вмісту циклічних нуклеотидів. Встановлено, що моноцити проявляють найбільшу секреторну активність, стабільність внутрішньоклітинного вмісту циклічних нуклеотидів та стійкість до апоптогенного впливу пептидогліканів та ліпополісахаридів, ніж нейтрофіли. Стимулюючий секрецію потенціал ліпополісахаридів суттєво перевищував такий для пептидогліканів незалежно від дози та часу дії на моноцити і нейтрофіли. Вперше визначений внутрішньоклітинний вміст циклічних нуклеотидів у нейтрофілах та моноцитах з CD95-позитивним та CD95-негативним фенотипами, підданих дозозалежному та часовому впливу пептидогліканів та ліпополісахаридів.

В дисертації викладено теоретичне обґрунтування ролі структурних компонентів бактерій (ПГН S. intermedius та ЛПС H. influenzae) в стимуляції секреторної і метаболічної активності та апоптозу нейтрофілів і моноцитів периферійної крові здорових людей in vitro, та доведена залежність цієї ролі від концентрації ЛПС і ПГН, а також від часу експонування клітин з структурними компонентами бактерій.

  1. ЛПС та ПГН стимулюють in vitro апоптоз нейтрофілів та моноцитів периферійної крові людини, що має прояв у збільшенні як кількості клітин, які вступили на шлях апоптозу, так і клітин, які мають у фенотипі неспецифічні та специфічні маркери апоптозу – CD38 та CD95. Апоптогенний вплив на моноцити та нейтрофіли ЛПС та ПГН залежить від дози та часу взаємодії: кількість апоптуючих клітин зростає по мірі збільшення діючих концентрації ЛПС та ПГН, а також часу контакту з ними моноцитів і нейтрофілів. Найбільший рівень апоптуючих клітин зареєстрований при контакті моноцитів та нейтрофілів з 100 мкг/мл ЛПС та ПГН протягом 24 год., найменший – при контакті з 10 мкг/мл ЛПС та ПГН протягом 6 год. Моноцити є більш стійкими до апоптогенного впливу ЛПС та ПГН. Нейтрофіли є однаково чутливими до апоптогенної дії ЛПС та ПГН незалежно від концентрації останніх та часу контакту з ними, тоді як моноцити найбільш чутливі до впливу ЛПС.

  2. ЛПС та ПГН in vitro посилюють секрецію моноцитами та нейтрофілами ІЛ-1, ІЛ-6, ІЛ-8 та ФНП-. Вплив ЛПС та ПГН на секреторну активність моноцитів та нейтрофілів залежить від дози та часу взаємодії: найбільші рівні секреції медіаторів спостерігали через 24 год. контакту клітин з 100 мкг/мл ЛПС та ПГН, найменші – через 6 год. контакту з 10 мкг/мл ЛПС та ПГН. Стимулюючий секрецію потенціал ЛПС суттєво перевищує такий для ПГН незалежно від дози та часу дії на моноцити і нейтрофіли. Під впливом ПГН та ЛПС найбільш інтенсивно секретуються ІЛ-1 та ФНП-, найменш інтенсивно – ІЛ-8. Секреторна активність моноцитів при стимуляції їх ЛПС та ПГН була суттєво вищою такої нейтрофілів.

  3. ЛПС та ПГН дозо- та часозалежно впливають на внутрішньоклітинний вміст цАМФ і цГМФ в загальних популяціях нейтрофілів та моноцитів, що має прояв у кількісному переважанні цАМФ над цГМФ. Найбільший дисбаланс в системі цАМФ/цГМФ в загальних популяціях нейтрофілів та моноцитів розвивається при дії на клітини 100 мкг/мл ЛПС та ПГН протягом 24 год., найменший – при дії 10 мкг/мл ЛПС та ПГН протягом 6 год. Моноцити проявляють більшу стабільність внутрішньоклітинного вмісту цАМФ та цГМФ, ніж нейтрофіли.

  4. У CD95-позитивних нейтрофілах і моноцитах, підданих впливу ЛПС і ПГН, має місце кількісне переважання цАМФ над цГМФ, тоді як у CD95-негативних клітинах спостерігають переважання цГМФ над цАМФ. Дисбаланс в системі цАМФ/цГМФ CD95-позитивних клітин посилюється по мірі збільшення діючих доз ЛПС та ПГН та тривалості їх контакту з клітинами, тоді як дисбаланс в системі цАМФ/цГМФ CD95-негативних клітин зі збільшенням діючих доз ЛПС та ПГН та тривалості їх контакту з даними клітинами зменшується.

Публікації автора:

  1. Гайдаш И.С. Влияние пептидогликанов и липополисахаридов условно-патогенных бактерий на апоптоз нейтрофилов in vitro / И.С. Гайдаш, В.В. Флегонтова, И.В. Стериони // Український медичний альманах. – 2004. – № 6. – С. 195-197. (Здобувач вивчив вплив ПГН та ЛПС умовно-патогенних бактерій на апоптоз нейтрофілів).

  2. Стериони И.В. Экспрессия молекул CD95 на поверхности нейтрофилов под влиянием структурных компонентов и токсинов условно-патогенных бактерий in vitro / И.В. Стериони // Український медичний альманах. – 2005. – № 2. – С. 141-143.

  3. Стериони И.В. Влияние in vitro пептидогликанов и липополисахаридов условно-патогенных бактерий на экспрессию молекул СD38 и CD95 на поверхности нейтрофилов / И.В. Стериони, А.Ю. Коновалов // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2006. – № 2, додаток А. – С. 50-52. (Здобувач вивчив вплив ПГН та ЛПС на експонування рецепторів до моноклональних антитіл CD38 на цитоплазматичних мембранах нейтрофілів).

  4. Казімірко Н. Експресія молекул CD95 на поверхні моноцитів і лімфоцитів іn vitro під впливом ліпополісахаридів збудників хронічних синуситів, отитів і тонзилітів / Н. Казімірко, І. Шумова, Н. Петруня, І. Стеріоні, А. Коновалов // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. – 2008. – Випуск 46. – С. 54-58. (Здобувач вивчив вплив ПГН та ЛПС на експонування рецепторів до моноклональних антитіл CD95 на цитоплазматичних мембранах моноцитів).

  5. Стериони И.В. Влияние липополисахаридов и пептидогликанов на систему циклических нуклеотидов нейтрофилов и моноцитов in vitro / И.В. Стериони // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2008. – № 1. – С. 60-65.

  6. Стериони И.В. Секреторная активность интактных моноцитов in vitro / И.В. Стериони // Український медичний альманах. – 2009. – № 1. – С. 157-158.

  7. Sterioni I.V., Stupnitskaya N.S., Mirgorodskaya A.V. Influence of peptidoglycans and lipopolysaccharides (LPS) of conditionally pathogenic bacteria on apoptosis of neutrophils in vitro // Український медичний альманах. – 2007. – № 4. – С. 225-226.

  8. Коновалов А. Экспрессия молекул CD95 на поверхности нейтрофилов под влиянием структурных компонентов и токсинов бактерий in vitro / А. Коновалов, И. Стериони, Е. Копельян // Матеріали XI Ювілейного міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених, присвяченому 50-річчю заснування Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського. – Тернопіль. – 2007. – С. 214.

  9. Коновалов А.Ю. Влияние липополисахаридов на экспрессию молекул CD95 на поверхности моноцитов in vitro / А.Ю. Коновалов, И.В. Стериони // Материалы Межгородской конференции молодых учёных «Актуальные проблемы патофизиологии». – С.-Петербург, 2007. – С. 68-70.

  10. Коновалов А.Ю. Динаміка продукції інтерлейкінів нейтрофілами та моноцитами хворих на хронічні синусити, отити і тонзиліти / А.Ю. Коновалов, І.В. Стеріоні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції викладачів, лікарів, молодих вчених та студентів Медичного інституту Сумського державного університету «Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини» (25-26 квітня 2007 р.). Частина 2. – Суми, 2007. – С. 30.

  11. Гайдаш І. Продукція інтерлейкінів-1 та -6 нейтрофілами та моноцитами периферійної крові хворих на хронічні синуси ти, отити і тонзиліти / І. Гайдаш, В. Флегонтова, Н. Петруня, І. Шумова, А. Коновалов, І. Стеріоні, О. Пилькевич // Збірник тез доповідей науково-практичної конференції «Діагностичні центри – медико-біологічні аспекти діагностичного процесу», приуроченої до 50-річчя від дня народження Поліщука В.М. – Рівне, 2007. – С. 39-40.

  12. Шумова І. Продукція інтерлейкінів нейтрофілами та моноцитами хворих на хронічні синусити, отити, тонзиліти та гайморити in vitro / І. Шумова, І. Стеріоні, Н. Петруня, Є. Копельян, Н. Казімірко // Матеріали ХІІ міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених (ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського) – Тернопіль: Укрмедкнига, 2008. – С. 189.

  13. Стериони И.В. Влияние липополисахаридов и пептидогликанов бактерий на значение индекса апоптоза и экспонирование рецепторов CD95 и СD38 нейтрофилами и моноцитами in vitro / И.В. Стериони, В.Л. Русалов, С.А. Белокобыльский, Е.И. Гайдаш, В.В. Козлова // Материалы Всеукраинской научно-практической конференции «Вестник учёного-2009». – Николаев. – 2009. – С. 25-26.