Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Цитологія, клітинна біологія, гістологія


Дунаєвська Оксана Феліксівна. Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення : дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / Державний агроекологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 199арк. — Бібліогр.: арк. 150-184.



Анотація до роботи:

Дунаєвська О.Ф. Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю: 03.00.11 – цитологія, клітинна біологія, гістологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Проведено гістологічні, гістохімічні, морфометричні, радіологічні дослідження тимуса, лімфатичних вузлів (нижньощелепних, поверхневих шийних), селезінки собак двох вікових груп (2-х місячних та 2-х річних). В імунних органах та периферичній крові собак, вирощених в зоні гарантованого добровільного відселення, виявлені певні зміни: зменшення площі лімфоїдної тканини, зниження рівня імуноглобулінів, відхилення у величинах абсолютних та відносних морфометричних показників, які в комплексі можуть призвести до розвитку вторинного імунодефіцитного стану. Гістоструктура імунокомпетентних органів після застосування імуностимуляторів не змінювалась. При цьому відбувається незначне збільшення відносної площі кіркової речовини у тимусі, лімфоїдної тканини лімфатичних вузлів. В сироватці крові спостерігається тенденція до зростання кількості імуноглобулінів та фагоцитарної активності.

У дисертаційній роботі на основі гістологічних, гістохімічних, імунологічних, біохімічних, радіологічних, анатомічних, та морфометричних досліджень показано вплив малих доз іонізуючого випромінювання в зоні радіоактивного забруднення – зоні гарантованого добровільного відселення на гематологічні показники, морфологію та гістохімію тимуса, лімфатичних вузлів і селезінки собак, внаслідок якого можливий розвиток вторинного імунодефіцитного стану. З’ясовано вплив імуностимуляторів (гамавіту та імунофану) на гістоархітектоніку та особливості білково-нуклеїнового, вуглеводного, ліпідного обмінів тимуса, лімфатичних вузлів і селезінки собак.

  1. Зміни в органах імунного захисту під дією радіонуклідів проявляються зменшенням абсолютної маси тимуса, лімфатичних вузлів та селезінки. Більше виражені вони у цуценят.

  2. У тимусі цуценят із зони радіоактивного забруднення відбувається збільшення відносної площі сполучної тканини, зменшення відносної площі паренхіми, в тому числі кіркової речовини, що вказує на можливе прискорення інволютивних процесів. У лімфатичних вузлах собак, вирощених в зоні гарантованого добровільного відселення, спостерігається зменшення лімфоїдної тканини, зокрема, кіркової речовини та збільшення відносної площі сполучної тканини. У селезінці відбувається зменшення відносної площі білої пульпи та збільшення відносної площі сполучнотканинної основи, що призводить до зниження лімфопоетичної активності органа.

  3. У собак із зони гарантованого добровільного відселення спостерігається зменшення інтенсивності гістохімічних реакцій на виявлення РНК, білків, що свідчить про зниження синтезуючої активності клітин тимуса, лімфатичних вузлів, селезінки. Водночас застосування імунофану призводить до деякого підвищення інтенсивності відповідних гістохімічних реакцій у тимусі і часткового відновлення синтезуючої активності клітин.

  4. Показники периферичної крові у цуценят під дією радіонуклідів зазнали певних змін, що виражались лейкоцитопенією, незначною лімфоцитопенією; у статевозрілих собак – лейкоцитопенією, незначною еритроцитопенією та моноцитозом. Для обох вікових груп притаманне зниження гамма-глобулінів та імуноглобулінів.

  5. При застосуванні гамавіту та імунофану спостерігається тенденція до нормалізації гематологічних, біохімічних показників та показників резистентності периферичної крові собак із зони радіоактивного забруднення, які були більше вираженими у цуценят.

  6. У цуцунет із зони радіоактивного забруднення під впливом імуностимуляторів існує тенденція до збільшення відносної площі кіркової речовини у тимусі та лімфатичних вузлах; у дорослих тварин така тенденція практично відсутня.

  7. У цуценят із зони гарантованого добровільного відселення корелятивні взаємозв’язки між масою тіла та абсолютною масою тимуса, лімфатичних вузлів характеризуються як слабкі прямі; між абсолютною масою селезінки – середні зворотні. У статевозрілих собак між масою тіла та абсолютною масою селезінки виявляються сильні позитивні корелятивні взаємозв’язки, між масою тіла та абсолютною масою лімфатичних вузлів – слабкі позитивні. Відмінність у значеннях коефіцієнтів кореляції зумовлена взаємодією організма з оточуючим середовищем.